Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.399
Reaction score
42.271
Σε 2.5 ώρες πάω και επιστρέφω Λαγονήσι από Κερατσίνι, δεν τον λες και λίγο χρόνο αυτό.
Κάθε μέρα αυτό το χρόνο διαθέτω πάνω κάτω και εγώ.
Όσο για το προπονητηριο είναι επίσης δύσκολη κατάσταση και αυτό... Οι 8/10 που ξέρω το εγκαταλειπουν γιατί είναι βαρετό, έχει άλλη μαγεία η προπόνηση στο δρόμο, όπως και ρίσκα...
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.800
Reaction score
83.781
Οποτε λες να ξεκινησω με domane alu 2?
Είναι προσωπική σου απόφαση.
Όταν καταλήγουμε σε 2-3 επιλογές η πρώτη μου συμβουλή είναι να δούμε πιο μας αρέσει οπτικά. Το ψυχολογικό δέσιμο με ένα ποδήλατο που γουστάρουμε θα μας κάνει να το καβαλήσουμε ακόμα κι αν δεν έχουμε όρεξη. Ακόμα και το χρώμα παίζει ρόλο.

Το Domane το πρότεινα αρχικά για τη γεωμετρία του. Προσφέρεται για αγώνες αλλά και για βόλτα!
Και 2ον έχει πολύ καλή υποστήριξη στην Ελλάδα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.800
Reaction score
83.781
Όσο για το προπονητηριο είναι επίσης δύσκολη κατάσταση και αυτό... Οι 8/10 που ξέρω το εγκαταλειπουν γιατί είναι βαρετό, έχει άλλη μαγιά η προπόνηση στο δρόμο, όπως και ρίσκα...
Αν σου πω ότι το προπονητήριο το προτιμώ πλέον περισσότερο από τον δρόμο τώρα που δεν ασχολούμαι με αγώνες. :D

Βέβαια, είμαι και λίγο ανώμαλος γιατί δεν ήμουν ποτέ φυσιολάτρης, απλά λόγω μισανθρωπισμού μου άρεσαν οι ερημιές για την ησυχία και τη μοναξιά.

Άσε που δεν έχω να σκεφτώ όλα τα αρνητικά του έξω: τούμπες, βλάβες, θερμοκρασίες, κίνηση, σκυλιά, συναντήσεις με άλλους ποδηλάτες που θέλουν πάρλα κλπ. :biggrin:

Προϋπόθεση είναι να έχουμε ένα καλό προπονητήριο και μία συνδρομή σε κάποια από τις πολλές υπηρεσίες online εικονικής προπόνησης.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.623
Reaction score
30.939
Αν σου πω ότι το προπονητήριο το προτιμώ πλέον περισσότερο από τον δρόμο τώρα που δεν ασχολούμαι με αγώνες. :D

Βέβαια, είμαι και λίγο ανώμαλος γιατί δεν ήμουν ποτέ φυσιολάτρης, απλά λόγω μισανθρωπισμού μου άρεσαν οι ερημιές για την ησυχία και τη μοναξιά.

Άσε που δεν έχω να σκεφτώ όλα τα αρνητικά του έξω: τούμπες, βλάβες, θερμοκρασίες, κίνηση, σκυλιά, συναντήσεις με άλλους ποδηλάτες που θέλουν πάρλα κλπ. :biggrin:

Προϋπόθεση είναι να έχουμε ένα καλό προπονητήριο και μία συνδρομή σε κάποια από τις πολλές υπηρεσίες online εικονικής προπόνησης.

Έχουν πέσει όλοι λάθος με τις θεωρίες συνωμοσίας, για Κινέζους, παγκολίνους, νυχτερίδες και αράχνες.


Είναι προφανές από τις συνέπειες social distancing, τον ιό τον κατασκεύασε ο fader.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.399
Reaction score
42.271
Τα smart trainer έχουν ένα ενδιαφέρον αλλά μέχρι εκεί... Έχουν και ένα σκασμό παράδες...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.800
Reaction score
83.781
Είναι προφανές από τις συνέπειες social distancing, τον ιό τον κατασκεύασε ο fader.
Και τον έριξα στη νο1 αχώνευτη χώρα αλλά δυστυχώς δεν πέτυχα σωστά τη στόχευση στους υποδοχείς των κιτρινιάρηδων... :biggrin:
Τα smart trainer έχουν ένα ενδιαφέρον αλλά μέχρι εκεί... Έχουν και ένα σκασμό παράδες...
Ξέρεις πόσα γλιτώνεις από τη φθορά του "έξω", τον ρουχισμό και την "ανάγκη" για αλλαγές;
Με 6-7 κατοστάρικα παίρνεις ένα κορυφαίο trainer + 80€ τον χρόνο για μία συνδρομή.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.399
Reaction score
42.271
συναντήσεις με άλλους ποδηλάτες που θέλουν πάρλα κλπ. :biggrin:
Δεν μιλάω σε κανέναν δεν χαιρετώ κανέναν, βάζω το κεφάλι κάτω και απλά κάνω τη δουλειά μου, σε όλα τα υπόλοιπα σε νιώθω...
Ξέρεις πόσα γλιτώνεις από τη φθορά του "έξω", τον ρουχισμό και την "ανάγκη" για αλλαγές;
Με 6-7 κατοστάρικα παίρνεις ένα κορυφαίο trainer + 80€ τον χρόνο για μία συνδρομή.
Αλήθεια είναι αυτό, προτιμώ όμως να πλερώνω τροχούς, κολλάν,γάντια, jersey, καλτσάκια, παπουτσάκια, τακάκια, αλυσίδες, λάστιχα κλπ.
Μεγάλο το κόστος αλλά έτσι έχει ενδιαφέρον για εμένα, το έχω ξανά πει, το να κοιτάω μια οθόνη ή ένα τοίχο δεν έχει κανένα ενδιαφέρον...
Ίσως μετά το ατύχημα θα έπρεπε να με ενδιαφέρει αλλά ξανά πήρα τα ρίσκα μου...
 
Last edited:

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Τελικά τράβηξα σκανδάλη για αυτό εδώ. Το πήρα με 105 για να μειώσω το κόστος προκειμένου να μείνουν χρήματα για καλύτερες ρόδες και αργότερα το βλέπω για αναβάθμιση σε καλύτερη μετάδοση (είναι DI2 ready). Το παρήγγειλα σε medium με effective top tube length 54εκ στα 1350ε. Γενικά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τα εργοστάσια λόγω κορωναιού και όλες μου οι προσπάθεις να ψωνίσω απο Ελλάδα απέτυχαν δυστυχώς ενω τα 1-2 ετοιμοπαράδοτα που βρήκα δεν με κάλυπταν. Race comfort γεωμετρία και ελπίζω να το έχω στο τέλος του μήνα να ξεκινήσω επιτέλους.

View attachment 165695
η τιμή νομίζω είναι εξαιρετική.
Από πού αν επιτρέπεται;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.399
Reaction score
42.271
Το πήρα με 105 για να μειώσω το κόστος προκειμένου να μείνουν χρήματα για καλύτερες ρόδες.

View attachment 165695
Τους αγοράζεις με κλειστά τα μάτια σε αυτή τη τιμή που είναι τώρα.
Τους δουλεύω αυτή τη στιγμή και παίρνουν άριστα γιαυτό που ξεκινάς να κάνεις.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.988
Reaction score
20.514
Αν σου πω ότι το προπονητήριο το προτιμώ πλέον περισσότερο από τον δρόμο τώρα που δεν ασχολούμαι με αγώνες. :D

Βέβαια, είμαι και λίγο ανώμαλος γιατί δεν ήμουν ποτέ φυσιολάτρης, απλά λόγω μισανθρωπισμού μου άρεσαν οι ερημιές για την ησυχία και τη μοναξιά.

Άσε που δεν έχω να σκεφτώ όλα τα αρνητικά του έξω: τούμπες, βλάβες, θερμοκρασίες, κίνηση, σκυλιά, συναντήσεις με άλλους ποδηλάτες που θέλουν πάρλα κλπ. :biggrin:

Προϋπόθεση είναι να έχουμε ένα καλό προπονητήριο και μία συνδρομή σε κάποια από τις πολλές υπηρεσίες online εικονικής προπόνησης.
[...] Ξέρεις πόσα γλιτώνεις από τη φθορά του "έξω", τον ρουχισμό και την "ανάγκη" για αλλαγές;
Με 6-7 κατοστάρικα παίρνεις ένα κορυφαίο trainer + 80€ τον χρόνο για μία συνδρομή.
Αν εξαιρέσω τον αντι-φυσιολατρισμό και τον μισανθρωπισμό :biggrin: είναι σαν να έγραψα εγώ τα πιο πάνω posts!
 

Μηνύματα
19.471
Reaction score
13.632
Αν εξαιρέσω τον αντι-φυσιολατρισμό και τον μισανθρωπισμό :biggrin: είναι σαν να έγραψα εγώ τα πιο πάνω posts!
Δύσκολο να τα εξαιρέσεις, είναι βασικά χαρακτηριστικά για την επιλογή του ενός ή του άλλου τρόπου άσκησης! Κι εγώ έχω smart trainer (ένα tacx vortex από τα τέλη του 2015), αλλά οι φορές που το χρησιμοποιώ είναι ελαχιστότατες: μόνο τον χειμώνα αν βρέχει συνέχεια / έχει βρωμόκαιρο για κάποιες ημέρες (και βαρετό είναι, αλλά και πολύ πιο κουραστικό από το έξω-επίσης τελείως άλλη αίσθηση στο ρολάρισμα, είναι και ό,τι πρέπει να κάνεις και συνέχεια πετάλι στα συγκεκριμένο, ακόμα και "στην εικονική κατηφόρα", όχι όπως σε ακριβότερα, όπως νομίζω το tacx neo). Αλλιώς και πάλι προτιμώ το έξω, I love nature... (για ανθρώπους... εχμ, παίζεται :angel::gamer:)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.988
Reaction score
20.514
Δεν με κατάλαβες! Σε αντίθεση με τον @xfader, εμένα μου αρέσει η φύση όταν ποδηλατώ (ποδηλατούσα :( ) έξω - απολαμβάνω το περιβάλλον (όχι τα έντομα! :roflmao: ), τον καθαρό αέρα, το πράσινο κτλ. Καίτοι καλύτερα, όταν ποδηλατούσα με παρέα! Πέρναγε η ώρα στη σέλα "νεράκι".

Τα πλεονεκτήματα της ποδηλασίας εντός σπιτιού είναι αυτά που περιέγραψε ο @xfader. Θα ήθελα να προσθέσω ότι μία ώρα στο trainer/roller, κάνοντας δομημένη προπόνηση συγκεκριμένου στόχου (π.χ. VO2max, anaerobic, sweet spot κτλ) είναι πολύ πιο αποδοτική από μία ώρα στο δρόμο. Στο roller είμαστε εγώ, το ποδήλατο και το προπονητικό λογισμικό. Στο δρόμο έχει αυτοκίνητα/φορτηγά, μηχανάκια/μηχανές - με τραμπάκουλες στα τιμόνια τους, ως επί το πλείστον - λακούβες, ανηφόρες, κατηφόρες, φανάρια, διαβάσεις πεζών, πεζούς (!!!) κτλ, παράγοντες οι οποίοι δεν επιτρέπουν σε έναν τυπικό, συνηθισμένο ερασιτέχνη σαν εμένα να πει "σήμερα θα βγω και θα τα δώσω όλα για μία ώρα" και να το κάνει πράξη.

Στο roller/trainer αυτό δεν συμβαίνει. Έχεις μπροστά σου την προπόνηση, συγκεκριμένα Watts ανά interval τα οποία πρέπει να αποδώσεις, συγκεκριμένο TSS (Training Stress Score) και συγκεκριμένο IF (Intensity Factor), βάσει των οποίων θα καταλάβεις εάν πέτυχες το σκοπό της προπόνησης ή όχι.

Πάντως, πέραν των πιο πάνω, προτιμώ την ποδηλασία εκτός από την ποδηλασία εντός, any given day, βρέξει-χιονίσει.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ποδηλασία και μισανθρωπισμός, χρήζει κοινωνιολογικής ανάλυσης το φαινόμενο. :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.399
Reaction score
42.271
Άρα καταλήξαμε πως μόνο στους παράξενους και ακοινώνητους αρέσει το home bike trainer... :roflmao:
Πέραν της πλάκας όπως είπε και ο Σωτήρης μόνο για κάτι μέρες βροχερες που το πάει σερί το χρειάζομαι το προπονητηριο.
Σαν τη μαγεία να σε βρίζουν όλοι στο δρόμο δεν έχει... :roflmao:
 

Μηνύματα
19.471
Reaction score
13.632
Δεν με κατάλαβες! Σε αντίθεση με τον @xfader, εμένα μου αρέσει η φύση όταν ποδηλατώ (ποδηλατούσα :( ) έξω - απολαμβάνω το περιβάλλον (όχι τα έντομα! :roflmao: ), τον καθαρό αέρα, το πράσινο κτλ. Καίτοι καλύτερα, όταν ποδηλατούσα με παρέα! Πέρναγε η ώρα στη σέλα "νεράκι".

Τα πλεονεκτήματα της ποδηλασίας εντός σπιτιού είναι αυτά που περιέγραψε ο @xfader. Θα ήθελα να προσθέσω ότι μία ώρα στο trainer/roller, κάνοντας δομημένη προπόνηση συγκεκριμένου στόχου (π.χ. VO2max, anaerobic, sweet spot κτλ) είναι πολύ πιο αποδοτική από μία ώρα στο δρόμο. Στο roller είμαστε εγώ, το ποδήλατο και το προπονητικό λογισμικό. Στο δρόμο έχει αυτοκίνητα/φορτηγά, μηχανάκια/μηχανές - με τραμπάκουλες στα τιμόνια τους, ως επί το πλείστον - λακούβες, ανηφόρες, κατηφόρες, φανάρια, διαβάσεις πεζών, πεζούς (!!!) κτλ, παράγοντες οι οποίοι δεν επιτρέπουν σε έναν τυπικό, συνηθισμένο ερασιτέχνη σαν εμένα να πει "σήμερα θα βγω και θα τα δώσω όλα για μία ώρα" και να το κάνει πράξη.

Στο roller/trainer αυτό δεν συμβαίνει. Έχεις μπροστά σου την προπόνηση, συγκεκριμένα Watts ανά interval τα οποία πρέπει να αποδώσεις, συγκεκριμένο TSS (Training Stress Score) και συγκεκριμένο IF (Intensity Factor), βάσει των οποίων θα καταλάβεις εάν πέτυχες το σκοπό της προπόνησης ή όχι.

Πάντως, πέραν των πιο πάνω, προτιμώ την ποδηλασία εκτός από την ποδηλασία εντός, any given day, βρέξει-χιονίσει.
Αυτό λέω, ως προς το πρώτο σκέλος, την αντίθεση με τον xfader, το χαρακτηριστικό να αγαπάς τη φύση, να κάνεις έξω ποδήλατο. Το σημειώνεις και στο τέλος, ότι παρά το ό,τι υπάρχουν πλεονεκτήματα και στην ποδηλασία εντός σπιτιού, τελικά κι εσύ προτιμάς το έξω...
Άρα καταλήξαμε πως μόνο στους παράξενους και ακοινώνητους αρέσει το home bike trainer... :roflmao:
Πέραν της πλάκας όπως είπε και ο Σωτήρης μόνο για κάτι μέρες βροχερες που το πάει σερί το χρειάζομαι το προπονητηριο.
Σαν τη μαγεία να σε βρίζουν όλοι στο δρόμο δεν έχει... :roflmao:
Εδώ δεν το έχω σχεδόν ποτέ ως εμπειρία αυτό, να με βρίζουν στο δρόμο με το ποδήλατο! Δεν ξέρω τι λένε από μέσα τους βέβαια, αλλά φωναχτά το αποφεύγουν μάλλον 8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.399
Reaction score
42.271
Εδώ δεν το έχω σχεδόν ποτέ ως εμπειρία αυτό, να με βρίζουν στο δρόμο με το ποδήλατο! Δεν ξέρω τι λένε από μέσα τους βέβαια, αλλά φωναχτά το αποφεύγουν μάλλον 8-)
Από που να αρχίσω και που να τελειώσω Σώτο...
Η σύνηθες βρισιά-ατάκα εδώ Αθήνα είναι το αϊ γ@μήσου παλιό μ@λ@κ@ με το ποδηλατάκι στο δρόμο :roflmao:
Στο επόμενο όμως φανάρι που θα βρεθούμε παρέα στο φανάρι ανεβάζουν παράθυρο... Κότες :roflmao:
Γενικά παίζουν νεύρα και κάποιοι υπό αυτές τις συνθήκες μπορεί να γίνουν πολύ επικίνδυνοι.
Δεν νιώθουν και δεν τους απασχολεί άμα σε ρίξουν και χτυπήσεις, σπάνιες οι περιπτώσεις που δεν θα ρισκάρουν να σε προσπερασουν σε ένα στενό μονόδρομο.
 

Μηνύματα
1.276
Reaction score
2.232
Τους αγοράζεις με κλειστά τα μάτια σε αυτή τη τιμή που είναι τώρα.
Τους δουλεύω αυτή τη στιγμή και παίρνουν άριστα γιαυτό που ξεκινάς να κάνεις.
Μου αρέσουν πολύ. Να φανταστείς κάτι Campagnolo Shamal Ultra C17 είχα κεντράρει στα 777ε αλλά λυπόμουν να τα δώσω - είχα βάλει όριο 550-600. Μόλις δω το status της παραγγελίας του ποδηλάτου μου να αλλάζει από in picking σε shipping θα κινηθώ άμεσα. Έχει 10+ σε στόκ θα παρακολουθώ καθημερινά καλού κακού. Thanks.
η τιμή νομίζω είναι εξαιρετική.
Από πού αν επιτρέπεται;
https://www.merlincycles.com/wilier-gtr-team-105-mix-road-bike-170331.html

Έχει και το ίδιο χωρίς τις ρόδες 100ε πιο φτηνά. Εγώ προτίμησα να κρατήσω και τους εισαγωγικούς τροχούς όπου θα φορέσω κάτι conti gatoskin 28 που έχω για τον χειμώνα. Εναλλακτικά θα δοκιμάσω και τα 4 σεζόν.
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.800
Reaction score
83.781
Ποδηλασία και μισανθρωπισμός, χρήζει κοινωνιολογικής ανάλυσης το φαινόμενο. :geek:
Μιλάμε για αθλητική/αγωνιστική ποδηλασία.

Το ποδήλατο ώς ακτιβιστική ενέργεια (αυτό πού βγαίνουν 100 άτομα μπουλούκι και κλείνουν την κυκλοφορία) κατατάσσεται στις διαδηλώσεις.

Το άλλο, που βγαίνουν φίλοι μαζί για χαζολόγημα ανήκει στον περίπατο με ...ρόδες. 8-)


Άρα καταλήξαμε πως μόνο στους παράξενους και ακοινώνητους αρέσει το home bike trainer... :roflmao:
Πέραν της πλάκας όπως είπε και ο Σωτήρης μόνο για κάτι μέρες βροχερες που το πάει σερί το χρειάζομαι το προπονητηριο.
Σαν τη μαγεία να σε βρίζουν όλοι στο δρόμο δεν έχει... :roflmao:
Συμφωνούμε ότι είμαστε ανώμαλοι σε διαφορετικούς τομείς! :biggrin:

Γενικά, χαλιέμαι πολύ εύκολα και ευχαριστιέμαι πολύ δύσκολα. Άρα όταν είμαι έξω το πρώτο είναι πανεύκολο, ή τουλάχιστον πολύ πιο εύκολο από το δεύτερο. Κι όπως είπα, η φύση δεν μου κάνει κλικ. Μπορώ να κάνω 100 χιλιόμετρα σε δάσος και ο μόνος λόγος για να προσέξω τριγύρω να είναι κάποια σημεία προσανατολισμού. Αν δε, μυρίσω χωματίλα ή αυτή τη μυρωδιά μετά από βροχή, μου έρχεται αναγούλα.

Βάζω μια παλιότερη φωτογραφία από προπόνηση στο Λουξεμβούργο. Ξεκίνησα με σχετικά καλό καιρό για τη χώρα και μετά από 40 χιλιόμετρα με έπιασε λάστιχο. Την ώρα που άλλαζα σαμπρέλα με έπιασε βροχή. Όταν ανέβηκα για να γυρίσω διαπίστωσα ότι η ανταλλακτική σαμπρέλα ήταν τρύπια... Πήρα τηλέφωνο να έρθουν να με μαζέψουν. Περίμενα περίπου 2 ώρες σε ένα μέρος που δεν υπήρχε ένα σημείο να κρυφτώ από τη βροχή. Όταν ήρθε το αμάξι η βροχή σταμάτησε... Πίεση; 24 βάλε... :lol:

IMG_20161226_105821 (1).jpg
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Από που να αρχίσω και που να τελειώσω Σώτο...
Η σύνηθες βρισιά-ατάκα εδώ Αθήνα είναι το αϊ γ@μήσου παλιό μ@λ@κ@ με το ποδηλατάκι στο δρόμο :roflmao:
Στο επόμενο όμως φανάρι που θα βρεθούμε παρέα στο φανάρι ανεβάζουν παράθυρο... Κότες :roflmao:
Γενικά παίζουν νεύρα και κάποιοι υπό αυτές τις συνθήκες μπορεί να γίνουν πολύ επικίνδυνοι.
Δεν νιώθουν και δεν τους απασχολεί άμα σε ρίξουν και χτυπήσεις, σπάνιες οι περιπτώσεις που δεν θα ρισκάρουν να σε προσπερασουν σε ένα στενό μονόδρομο.


Υπό αυτές τις συνθήκες θα κυκλοφορούσα με ένα σακίδιο στην πλάτη πάνω στο ποδήλατο και θα είχα μαχαίρια κάποιες πέτρες ένα σφυρί και πιθανόν ένα mini-gun, παρακαλώ μη με πείτε μισάνθρωπο... :smile:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.399
Reaction score
42.271
Θανάση, Οι shamal έχουν 17mm εσωτερικό στεφανιού και 22.5mm εξωτερικό, μόνο αυτό κάνει τη διαφορά προς το καλύτερο για εμένα.
Οι eurus έχουν 15mm εσωτερικό και 20mm εξωτερικό.
Μη ψαρώνεις με τα κεραμικά στους shamal... και οι eurus τσουλάνε απίστευτα μόλις στρώσουν τα κέντρα μετά από λίγα χλμ.
Θα βρεις την υγειά σου με αυτούς τους τροχούς!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.130
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top