Ποδήλατο

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
να σου πω άμα κάνεις λίγη υπομονή παίζει να γίνει της τράμπας το κάγκελο
εγώ σιγοψήνομαι για κάτι πιο δρόμου από το trekking μου
@bretsos σε βλέπω να γίνεσαι ποδηλατομεσίτης εδώ μέσα
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.212
Επειδή βλέπω ότι είστε πολύ (και πολλοί) ψαγμένοι εδώ, ρωτάω αλλά μην με δείρετε. Θέλω ένα απλό ποδήλατο για να κάνω καμιά βόλτα σαν άσκηση κυρίως. Κάτι οικονομικό, ούτε ειδικά κράματα, ούτε αναρτήσεις, ούτε 40 ταχύτητες ή ξέρω εγώ τι άλλο. Ένα απλό ποδηλατάκι για καμιά βραδινή βολτούλα. Βγαίνω για λίγο ελαφρύ τρεξιματάκι αλλά το έχω βαρεθεί. Για να μην χαλάσω το νήμα, στείλτε πμ οποίος έχει καμιά ιδέα, ευχαριστώ
Ναι νομίζω trekking λέγεται η κατηγορία που θέλεις. Βάζεις κάτω τα οικονομικά σου και καλό ψάξιμο.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Για παιδι ηλικιας οκτω ετων με υψος 122 εκ, να παρω ποδηλατο με τροχους 20" ή 24";
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Σε πρώτη φάση πάντως θα εστιάσω στην προπόνηση (θα χρειαστώ πολύ προπόνηση σίγουρα) και σε μια καλύτερη ρόδα.
Εάν η προπόνηση είναι in-house, έχω διαθέσιμο κωδικό για ένα μήνα δωρεάν στο TrainerRoad. Σκέψου το και στείλε μου ένα pm.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
Για παιδι ηλικιας οκτω ετων με υψος 122 εκ, να παρω ποδηλατο με τροχους 20" ή 24";
20άρι είναι μια χαρά. Και θα βγάλει διετία τουλάχιστον.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Για παιδι ηλικιας οκτω ετων με υψος 122 εκ, να παρω ποδηλατο με τροχους 20" ή 24";
Αν και το πλαίσιο παίζει ρόλο, το 20" είναι οκ !
Κάτι λίγο άσχετο, (έχει να κάνει με την καμπύλη ανάπτυξης) ο μικρός ειναι 8+ ή -8 ?
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ειναι στο μεσο ορο αναπτυξιακα συμφωνα με τα διαγραμματα, ακριβως οκτω ετων και θελει ποδηλατο για δωρο γενεθλιων!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Ειναι στο μεσο ορο αναπτυξιακα συμφωνα με τα διαγραμματα, ακριβως οκτω ετων και θελει ποδηλατο για δωρο γενεθλιων!
Αν είμαστε μεταξύ δύο μεγεθών, το μικρότερο είναι πιο "εύκολο" για το παιδί. Το μεγαλύτερο θα το δυσκολέψει και θα το κουράσει.

kids_bike_size_guide-600x556.jpg
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Ο δικός μου που είναι 123 ύψος παίζει 20αρι μπιεμεξακι χαλαρά εδώ και κάνα μήνα. Οπότε 20αρι και από εμενα
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
και μένα 20αρι έχει στο 117.
ωστόσο καβαλάει και το 24αρι του αδερφού του με καμάρι. Μοιάζει βέβαια με μηχανόβιος τσοπεράς αλλά τα καταφέρνει.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.212
Εάν η προπόνηση είναι in-house, έχω διαθέσιμο κωδικό για ένα μήνα δωρεάν στο TrainerRoad. Σκέψου το και στείλε μου ένα pm.
Σε ευχαριστώ για την χειρονομία. Προπονητήριο θα αγοράσω απο χειμώνα σίγουρα, τώρα δυστυχώς το διαθέσιμο κεφάλαιο μας τελείωσε. Για το καλοκαίρι αυτό θα πάρω τα βουνά και όσο αντέξω. Στα δύσκολα έχουμε και τα ποδαράκια μας :)
Αν το κουπόνι ισχύει για 4-5 μήνες ακόμη θα το χρειαστώ πάντως. Θα σου πω τότε...
 

Μηνύματα
561
Reaction score
1.003
Επειδή βλέπω ότι είστε πολύ (και πολλοί) ψαγμένοι εδώ, ρωτάω αλλά μην με δείρετε. Θέλω ένα απλό ποδήλατο για να κάνω καμιά βόλτα σαν άσκηση κυρίως. Κάτι οικονομικό, ούτε ειδικά κράματα, ούτε αναρτήσεις, ούτε 40 ταχύτητες ή ξέρω εγώ τι άλλο. Ένα απλό ποδηλατάκι για καμιά βραδινή βολτούλα. Βγαίνω για λίγο ελαφρύ τρεξιματάκι αλλά το έχω βαρεθεί. Για να μην χαλάσω το νήμα, στείλτε πμ οποίος έχει καμιά ιδέα, ευχαριστώ

Ένα τρεκινγκ για να είναι άνετο και να τσουλαει όμορφα. Οποίο είναι εντός μπάτζετ και σ αρέσει εμφανισιακά. Για αυτή τη χρήση δε το βρίσκω σκόπιμο να ασχοληθείς με καλά περιφερειακά κλπ. Πάνω απ' όλα να είναι στο μέγεθος σου και να είσαι άνετος πάνω του.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
2
Καλησπερα σε ολους,

Θελω να αγορασω το ideal cityrun αλλα δυστυχως εδω στην πατρα εχει εξαντληθει. Το βρισκω στο ιντερνετ αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι διασταση να παραγγειλω γιατι ο ενας ο πωλητης μου ειπε το 53 ενω ο αλλος το 57.
Ειμαι 1,87 και μετρωντας εσωτερικα το ποδι φτανω το 85-87εκ. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Θελω ενα γρηγορο ποδηλατο δρομου για να ξεκινησω προπονησεις και να γραφω χιλιομετρα οσο μπορω βελτιωνοντας επιδοσεις οσο γινεται. Πιστευω το συγκεκριμενο θα με καλυψει.

Μφχ,

Ανδρεας
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Σε ευχαριστώ για την χειρονομία. Προπονητήριο θα αγοράσω απο χειμώνα σίγουρα, τώρα δυστυχώς το διαθέσιμο κεφάλαιο μας τελείωσε. Για το καλοκαίρι αυτό θα πάρω τα βουνά και όσο αντέξω. Στα δύσκολα έχουμε και τα ποδαράκια μας :)
Αν το κουπόνι ισχύει για 4-5 μήνες ακόμη θα το χρειαστώ πάντως. Θα σου πω τότε...
Το κουπόνι δεν έχει ημερομηνία λήξης. Οπότε, όταν έρθει η ώρα, στείλε pm.:thumbsup:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.813
Καλησπερα σε ολους,

Θελω να αγορασω το ideal cityrun αλλα δυστυχως εδω στην πατρα εχει εξαντληθει. Το βρισκω στο ιντερνετ αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι διασταση να παραγγειλω γιατι ο ενας ο πωλητης μου ειπε το 53 ενω ο αλλος το 57.
Ειμαι 1,87 και μετρωντας εσωτερικα το ποδι φτανω το 85-87εκ. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Θελω ενα γρηγορο ποδηλατο δρομου για να ξεκινησω προπονησεις και να γραφω χιλιομετρα οσο μπορω βελτιωνοντας επιδοσεις οσο γινεται. Πιστευω το συγκεκριμενο θα με καλυψει.

Μφχ,

Ανδρεας
Κούρσα θες, άσε το τρεκινκ, δεν ειναι για προπονήσεις και δεν μπορεί να σε φιλοξενήσει πολύ ώρα πάνω στη σέλα του..
να σου πω άμα κάνεις λίγη υπομονή παίζει να γίνει της τράμπας το κάγκελο
εγώ σιγοψήνομαι για κάτι πιο δρόμου από το trekking μου
@bretsos σε βλέπω να γίνεσαι ποδηλατομεσίτης εδώ μέσα
Αναμενόμενο, όλοι έτσι ξεκινήσαμε-πατήσαμε, γιαυτό συμβουλεύω όποιον θέλει να αθληθει να κοιτάει προς κούρσα μεριά.
Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι κάνουν το λάθος γιατί φοβούνται τη πιο επιθετική θέση οδηγήσεις της κούρσας.
Γιαυτό το λόγο υπάρχει ποικιλία σε σκελετούς κούρσας αλλά κολλάει το μυαλό...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι κάνουν το λάθος γιατί φοβούνται τη πιο επιθετική θέση οδηγήσεις της κούρσας.
Γιαυτό το λόγο υπάρχει ποικιλία σε σκελετούς κούρσας αλλά κολλάει το μυαλό...
 

Μηνύματα
5
Reaction score
2
Κούρσα θες, άσε το τρεκινκ, δεν ειναι για προπονήσεις και δεν μπορεί να σε φιλοξενήσει πολύ ώρα πάνω στη σέλα του..


Αναμενόμενο, όλοι έτσι ξεκινήσαμε-πατήσαμε, γιαυτό συμβουλεύω όποιον θέλει να αθληθει να κοιτάει προς κούρσα μεριά.
Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι κάνουν το λάθος γιατί φοβούνται τη πιο επιθετική θέση οδηγήσεις της κούρσας.
Γιαυτό το λόγο υπάρχει ποικιλία σε σκελετούς κούρσας αλλά κολλάει το μυαλό...
Ειναι μεγαλο το διλημμα αλλα δεν εχω πιασει ποτε μου ποδηλατο με drop bar και κολαω λιγο. Για το θεμα του sizing στο συγκεκριμενο τι λετε?
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
εγώ φοβόμουνα τις λακούβες και δεν είχα ποτέ στόχο τις αποστάσεις που κατάφερα να κάνω.
αν δεν είχε παίξει εγκλεισμός μπορεί να μην τις έκανα είναι η αλήθεια.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top