Καλώδια και θύματα





daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Εγω βλέπω διαφορά και στο Netflix. Εσυ θα δεις διαφορά μόνο στο Netflix
γιατί εγώ μόνο στο νετφλιξ?
το tidal στο πηγάδι κατούρσε?
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Και για να το κάνω πιο ενδιαφέρον βάλε και ένα router της Ubiquity το Edgerouter X μετα το modem

Άντε όλα τα hints σας λέω σήμερα

γιατί εγώ μόνο στο νετφλιξ?
το tidal στο πηγάδι κατούρσε?
Το tidal είναι για μουσική.

Για το home theatre είναι το Netflix....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Και για να το κάνω πιο ενδιαφέρον βάλε και ένα router της Ubiquity το Edgerouter X μετα το modem

Άντε όλα τα hints σας λέω σήμερα
αυτό που έχω https://www.skroutz.gr/s/12608758/TP-LINK-TL-SG1016D-v7.html
δεν κάνει λες?

Το tidal είναι για μουσική.

Για το home theatre είναι το Netflix....
εννοείς tidal για στερεο
και νετφλιξ για χόουμ θιατρ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Την επόμενη φορά που κάποιος θα διορθώσει άλλο χρήστη για ορθογραφικά, θα εξευτελιστεί δημόσια με όοοολα τα λάθη που έχει κάνει.

Warned.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
βάλτο στο μόντεμ του σπιτιού.

Αν ακούσεις οτιδήποτε ενδιαφέρον μπορείς να γράψεις τις εντυπώσεις σου..
Το έβαλα.

Το ενδιαφέρον που άκουσα, ήταν από μια γκόμενα στο Viber. Δε μπορώ να στο πω όμως..

Στο στέρεο πήγα κι άκουσα ένα δίσκο, το πικάπ παίζει όλο και πιο καλά, ωριμάζει, σα το κρασί. Ψέματα, δεν έβαλα δίσκο στο πικάπ. Ένα μπλου ρεϊ έβαλα από το σκληρό δίσκο στο σέρβερ, 4κ, ωραίο ήταν, αν κι είχε λίγο κόκκο η εικόνα. Άκουσα κάτι πατήματα πίσω μου, ενδιαφέροντα, ήταν η γυναίκα.

Δε ξέρω αν βοήθησα.


Ο άλλος, ήσυχα:

pipila__1_.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Το έβαλα.

Το ενδιαφέρον που άκουσα, ήταν από μια γκόμενα στο Viber. Δε μπορώ να στο πω όμως..

Στο στέρεο πήγα κι άκουσα ένα δίσκο, το πικάπ παίζει όλο και πιο καλά, ωριμάζει, σα το κρασί. Ψέματα, δεν έβαλα δίσκο στο πικάπ. Ένα μπλου ρεϊ έβαλα από το σκληρό δίσκο στο σέρβερ, 4κ, ωραίο ήταν, αν κι είχε λίγο κόκκο η εικόνα. Άκουσα κάτι πατήματα πίσω μου, ενδιαφέροντα, ήταν η γυναίκα.

Δε ξέρω αν βοήθησα.


Ο άλλος, ήσυχα:

View attachment 165898
βάλε άλλη φωτό....θα το περάσει για dac με λυχνία :laugh:
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Το έβαλα.

Το ενδιαφέρον που άκουσα, ήταν από μια γκόμενα στο Viber. Δε μπορώ να στο πω όμως..

Στο στέρεο πήγα κι άκουσα ένα δίσκο, το πικάπ παίζει όλο και πιο καλά, ωριμάζει, σα το κρασί. Ψέματα, δεν έβαλα δίσκο στο πικάπ. Ένα μπλου ρεϊ έβαλα από το σκληρό δίσκο στο σέρβερ, 4κ, ωραίο ήταν, αν κι είχε λίγο κόκκο η εικόνα. Άκουσα κάτι πατήματα πίσω μου, ενδιαφέροντα, ήταν η γυναίκα.

Δε ξέρω αν βοήθησα.


Ο άλλος, ήσυχα:

View attachment 165898
Να μην στην στερήσω γιατί δεν θα μπορείς να κοιμηθείς, εμένα δεν με βοηθάει σαν εσένα, και αν δεν σε παίρνει ο ύπνος φώναξε την νταντά σου να σου πει παραμυθάκι.

Μπράβο στον μπούλη όνειρα γλυκά
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Σου γίνεται η χάρη για μια τελική φορά...

Των καλωδίων τα δράματα
λογαριασμό δεν αλλάζω
δεν τα χώνω πια σε τάματα
περί άλλων τυρβάζω

Των καλωδίων τα δράματα
γλαφυρές αναμνήσεις
καταπίνουμε κάμηλο
με κουνουπιών διυλίσεις

Μια ζωή όλο στρώνουν
μα δεν παίζουνε θάματα
οι αποκρίσεις να φτιάξουν
στων καλωδίων τα δράματα

Για τη γούνα τους ράμματα
βελονιά κάθε λέξη
κάποια μέλη όλο κλάματα
όταν μπούτια έχουν μπλέξει

Των χροιών τους τα βάμματα
με αρμονικές να μπουχτίσεις
συγχρωτίζονται τα βύσματα
σε υγειονομικές κρίσεις

Μια ζωή και αν περνάει
δεν θ'αλλάξουν τα πράματα
μια ζωή θα προσκυνάνε
των καλωδίων τα δράματα

Το έχω υπόψιν.Κι εκεί βρίσκεται η γοητεία του πράγματος. :roflmao:
Πολύ γραφικός ρε μάστορα όπως λέει μια ψυχή ...
Εντάξει, άλλοι προσκυνάνε σώβρακα και φανέλες :thumbsup: :thumbsup:
Δεν κάνω ρίμα τον Τζιμάρα είναι ιεροσυλία, ας τον αφήσουμε όπως είναι:sneaky: (αγαπημένο)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.237
Reaction score
27.045
@alexis,
Η τοποθέτηση νομίζω πάνω στα marantz του φίλου @ gdresios είναι απλή.
Αφού όπως λένε οι " ειδικοί" δεν είναι δυνατόν να επηρεάζεται η αναπαραγωγή του ψηφιακού σήματος 0 & 1 από ένα καλώδιο, πως είναι δυνατόν να επηρεάζεται από το κύκλωμα που αναπαράγει τα συγκεκριμένα ψηφία 0 & 1??
...
Θέλεις να πιστέψω ότι έχεις την εντύπωση πως στα μηχανήματα που παραθέτεις (και όλα τα άλλα) υπάχει μόνο το ψηφιακό μέρος και τίποτα άλλο? Όχι. Δεν το πιστεύω.

Εδώ Λεανδρε θέλουν να μας πείσουν ότι όλα παίζουν το ίδιο ανεξάρτητα της αξίας δηλαδή ένα CD των 300€ παίζει το ίδιο με ένα των 7.000€ όπως ένα ηχείο των 600€ παίζει το ίδιο με ένα των 3.500 € ή ένα dac των 200€ παίζει το ίδιο με ένα των 10.000 έχουμε ακούσει και τέτοια συμπερασματικα αν ξέρεις να ισοσταθμίσεις όλα είναι το ίδιο δηλαδή ένα σύστημα συνολικης αξίας 1.500€ μπορεί και ακούγεται καλύτερα (επειδή έχει καλιμπραριστεί) από το σύστημα γνωστού συμφουρίτη που έχει αξία άνω των 100.000 αν είναι έτσι ρε παίδες και κάνετε τέτοια μαγικά χαραμίζεστε.
Η συμβουλή μου είναι απεξάρτηση από την άμεση συνάρτηση της ηχητικής ποιότητας με την τιμή.
Παίζει μεν αλλά πολύ λιγότερο από όσο νομίζεις. Για το καλό σου το λέω.
Ακόομα χειρότερα. Αν βάλεις ένα σούπερ ντούπερ σύστημα σε χώρο χάλια και χωρίς ισοστάθμιση, μπορεί να παίζει και χειρότερα από ένα φτηνό σε μελετημένο χώρο και με τη σωστή ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
μη το ζαλίζεις πολύ. Πάρε ένα γραμμικό τροφοδοτικό 12 V από κανένα φιλαρακι σου και βάλτο στο μόντεμ του σπιτιού Μετά πάρε όπως έχω πει πολλές φορές και ένα καλώδιο ρεύματος από τον Argi και βάλτο στο ίδιο τροφοδοτικό. Αν ακούσεις οτιδήποτε ενδιαφέρον μπορείς να γράψεις τις εντυπώσεις σου....
Μπορείς να αναλύσεις λίγο πιο τεχνικά τα παραπάνω?
Γιατί να ακούσει κάτι διαφορετικό κανείς? Η ακόμα καλύτερα αν πρακτικά υπάρχει κάτι διαφορετικό.
Από τη μια το καθε upgrade που παραθέτεις ξεχωριστά και από την άλλη μαζί.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μπορείς να αναλύσεις λίγο πιο τεχνικά τα παραπάνω?
Γιατί να ακούσει κάτι διαφορετικό κανείς? Η ακόμα καλύτερα αν πρακτικά υπάρχει κάτι διαφορετικό.
Από τη μια το καθε upgrade που παραθέτεις ξεχωριστά και από την άλλη μαζί.
Να αναλύσει τα πλεονεκτήματα του λιγότερου θορύβου στην τροφοδοσία ζητάς; Αλήθεια τώρα;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Να αναλύσει τα πλεονεκτήματα του λιγότερου θορύβου στην τροφοδοσία ζητάς; Αλήθεια τώρα;
και πως αυτός ο θόρυβος επηρεάζει την αποστολή και λήψη των πακέτων δεδομένων και κατά συνέπεια την εικόνα και τον ήχο των συσκευών που λαμβάνουν και αποστέλλουν τα πακέτα αυτά των bytes παρακαλώ ...
ήρεμα το λέω:laugh:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
και πως αυτός ο θόρυβος επηρεάζει την αποστολή και λήψη των πακέτων δεδομένων και κατά συνέπεια την εικόνα και τον ήχο των συσκευών που λαμβάνουν και αποστέλλουν τα πακέτα αυτά των bytes παρακαλώ ...
ήρεμα το λέω:laugh:
Με εσένα δεν τα τσιγκλάω :p , έχουμε ανταλλάξει και εποικοδομητικά πμ.
Ότι και να λες like θα σου πατάω.
Και σίγουρα ο θόρυβος δεν επηρεάζει :lol::lol:
Ρε μπαγάσα θα με κάνεις να βάλω τσίπουρο και έχω δύσκολη μέρα αύριο😍😍
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Με εσένα δεν τα τσιγκλάω :p , έχουμε ανταλλάξει και εποικοδομητικά πμ.
Ότι και να λες like θα σου πατάω.
Και σίγουρα ο θόρυβος δεν επηρεάζει :lol::lol:
Ρε μπαγάσα θα με κάνεις να βάλω τσίπουρο και έχω δύσκολη μέρα αύριο😍😍
συμφωνώ ειδικά στο πρώτο..γι αυτό και ακόμα δεν σε έχω ''δώσει'':p (αν κ κάτι φάνηκε στην αγγελία):sneaky:

Υ.Γ. Αυτό με τον θόρυβο πρόσεξε το...μη γελάς.....γιατί ο φίλος...υποστηρίζει ότι ακούει τις διαφορές αυτές στην ''μετάφραση'' των δεδομένων αυτών ......τόσο στην εικόνα όσο και στον ήχο:laugh:
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Η συμβουλή μου είναι απεξάρτηση από την άμεση συνάρτηση της ηχητικής ποιότητας με την τιμή.
Παίζει μεν αλλά πολύ λιγότερο από όσο νομίζεις. Για το καλό σου το λέω.
Ακόομα χειρότερα. Αν βάλεις ένα σούπερ ντούπερ σύστημα σε χώρο χάλια και χωρίς ισοστάθμιση, μπορεί να παίζει και χειρότερα από ένα φτηνό σε μελετημένο χώρο και με τη σωστή ισοστάθμιση.
Τα διαβάζεις αυτά που γράφεις

τι λες τώρα ποιον κοροϊδεύεις τον εαυτό σου

φυσικά και υπάρχει συνάρτηση τιμής με απόδοση

εσύ βάλε ένα φτηνό των 1500€ σε μελετημένο χώρο και με ισοστάθμιση και άντε σε ένα των 30.000€ σε ένα φυσιολογικό χώρο και έλα πες μου τι θα ακούσεις,

και εσύ που νομίζεις ότι παίζουμε? στα σπίτια μας παίζουμε όχι σε στούντιο,

Τελικά κάποιοι παραμυθιάζονται ότι όλα παίζουν ανεξάρτητα από την τιμή δεν υπάρχει αυτό πουθενά και σε τίποτα

Όσο και να ευθυγραμίσεις αν έχει πάρει σασί δεν έρχεται μεγάλε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Όσο και να ευθυγραμίσεις αν έχει πάρει σασί δεν έρχεται μεγάλε.
Αυτό που έχει εφαρμογή στον ήχο;

Στο κουτί πχ;
Στα ηλεκτρονικά;
Στην ισοστάθμιση;
Στο remote;
.
.

Έγραψα ένα σκασμό ερωτήσεις πριν.
Απάντηση ακόμα δεν έλαβα από τους ειδήμονες. Μόνο λόγια, πολλά άχρηστα λόγια. Λες και είναι κατασκευαστές ή dealers.
 
Last edited:


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top