Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Απλά επειδή λες ότι είσαι ιμερσιβ, και μια πενταετία ( 1.500 ένσημα είναι αυτά) τζίφος το αποτέλεσμα μήπως να το γυρίσεις στο δικάναλο μπας και ακούσεις τίποτα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Πριν ένα μήνα περίπου, όταν γράφτηκα στο forum, έγραψα και μια εκτενή παρουσίαση (με κάποιες απλές μετρήσεις και φωτό) για τα δύο συστήματά μου, κατόπιν της προτροπής των ευγενικών μελών . . . στη ρεσεψιόν! Φαίνεται εδώ .

Η παρουσίαση του δεύτερου συστήματος, (Lehmann Linear D II + Sennheiser HD-650) κατέληγε έτσι:

" Το δεύτερο αυτό συστηματάκι έχει και μιa σημαντική αποστολή να επιτελέσει σε βάθος χρόνου: Να με βεβαιώσει για το τι είναι αλήθεια και τι μύθος σε ότι διαβάζουμε περί καλωδίων (interconnect, ψηφιακά, τροφοδοσίας), περί ψηφιακής ανάγνωσης (transport), αλλά και να ανακαλύψω τα άνω όρια των μετατροπέων (dac) και hi-res ψηφιακών αρχείων. Έχω ήδη τις απόψεις που μου έχει προσφέρει η μέχρι τώρα εμπειρία μου αλλά και οι σπουδές Φυσικής. Ωστόσο επειδή δεν θέλω να είμαι δογματικός για τίποτα, η άποψή μου θα είναι ολοκληρωμένη όταν θα έχω ολοκληρώσει και τις δοκιμές που θέλω. Δεν βιάζομαι, αφού έτσι κι αλλιώς απολαμβάνω πολύ τη μουσική... "

Ο σκοπός μου λοιπόν είναι σύντομα να έχω στα χέρια μου και νέα ακουστικά αναφοράς (δύο από τα υποψήφια είναι τα Audeze LCD-X και Focal Clear), αν και τα HD-650 με τον Lehmann φτάνουν και ίσως ξεπερνούν σε φυσικότητα χροιών και ανάλυση τη συντριπτική πλειοψηφία των καλοστημένων δικάναλων συστημάτων με ηχεία που έχω ακούσει, είτε σε αίθουσες ακρόασης των καταστημάτων, είτε στις εκθέσεις hi-end (πολλές από το 1990), μεταξύ των όποιων και του Ιαν. 2020 - υποθέτω λόγω των ακατάλληλων συνθηκών στις ξενοδοχειακές αίθουσες.

Μέχρι σήμερα, με το παραπάνω σύστημα ακουστικών, έχοντας επιχειρήσει εξαντλητικά και επανειλημμένα να ακούσω διαφορές σε καλώδια interconnect κόστους από € 2 μέχρι € 250, δεν άκουσα ΚΑΜΙΑ διαφορά, παρότι το επιζητούσα επίμονα.
Αντίθετα, οι διαφορές ποιότητας ήχου σε CD player και dac ήταν αμέσως ακουστές (εύρος τιμών € 200 ως 1.900) όσο ανέβαινε η ποιότητα υλοποίησης. Το ίδιο εύκολα ακουστές ήταν και οι διαφορές μεταξύ καλών ηχογραφήσεων κλασσικής μουσικής/ακουστκών οργάνων και ηχογραφήσεων αναφοράς. Οι ηχογραφήσεις αναφοράς φτάνουν σε πρωτάκουστα για μένα, επίπεδα, όταν σαν dac χρησιμοποιείται ο ίδιος ο Lehmann Linear D II. (Ανεξάρτητα αν σαν transport χρησιμοποιείται ένα discman Sony με οπτική έξοδο ή το Denon DCD-100 ή το Rotel RCD-991). Και ανεξάρτητα αν χρησιμοποιώ οπτικές ίνες ή ψηφιακό καλώδιο (εύρος τιμών € 7 ως 60).

Ακόμη και με το φθηνότερο και ταπεινότερο καλώδιο, η παραπάνω εξαιρετική συμπεριφορά παραμένει η ίδια. Ακριβώς η ίδια, χωρίς την ελάχιστη υποχώρηση. Δεν το περίμενα για να είμαι ειλικρινής, νόμιζα ότι μια ασήμαντη έστω διαφορά θα την άκουγα πχ με πολυσυζητημένο και πολυδιαφημισμένο καλώδιο των € 250. Καμία. Πράγμα όμως που συμφωνεί όμως απόλυτα με τη θεωρία και τη Φυσική. Απλά ήθελα κι εγώ να έχω ακούσει. . .

Οι μέχρι τώρα δοκιμές μου είναι ίσως ατελείς. Θεωρητικά εκκρεμεί δοκιμή ακριβότερων interconnect. Ήδη όμως αποδείχτηκαν κενολογίες αυτά που ευαγγελίζονται με θέρμη οι μέχρι τώρα επώνυμοι κατασκευαστές που δοκίμασα (5) , αφού τα καλώδια των λίγων ευρώ "πέτυχαν" ακριβώς τα ίδια. Κι αυτό ήδη αποδεικνείει πολλά. Ωστόσο θα επιδιώξω να δανειστώ και ακριβότερα καλώδια, έτσι για την τιμή των όπλων. . .

Άν κάποτε άκουγα βελτιώσεις, θα το επαλήθευα με στήσιμο τυφλής δοκιμής και θα το μοιραζόμουν αμέσως εδώ. Δεν θα δίσταζα στιγμή.
Επομένως να σε περιμένω να δοκιμάσεις και τρία διαφορετικά ιντερκονεκτ διαφορετικής κατηγορίας τιμής???
Εννοείται στον ενισχυτή ακουστικών σου και με τα ακουστικά σου και μετά σε κανονικό σύστημα, εδώ λοιπόν θα γράψεις και τις εντυπώσεις σου από τα blind tests.
Ok??
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.994
Reaction score
77.743
Απλά επειδή λες ότι είσαι ιμερσιβ, και μια πενταετία ( 1.500 ένσημα είναι αυτά) τζίφος το αποτέλεσμα μήπως να το γυρίσεις στο δικάναλο μπας και ακούσεις τίποτα.
καταλαβαίνεις την έννοια της λέξης που χρησιμοποιείς ή απλά παπαγαλίζεις τα πμ κάποιων κοκοκοκο κοκοκοκο? :laugh: :lol:
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Άν κάποτε άκουγα βελτιώσεις, θα το επαλήθευα με στήσιμο τυφλής δοκιμής και θα το μοιραζόμουν αμέσως εδώ. Δεν θα δίσταζα στιγμή.
Στο σύστημά σου το όφελος από “προσεγμένα” καλώδια είναι πολύ μικρό.

.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
καταλαβαίνεις την έννοια της λέξης που χρησιμοποιείς ή απλά παπαγαλίζεις τα πμ κάποιων κοκοκοκο κοκοκοκο? :laugh: :lol:
Έτσι δεν δηλώνεις στο poll

Δεν μου έχεις απαντήσει τελικά, πως εσυ που είσαι γνώστης δεν είχες καταφέρει επί τέσσερα χρόνια να το ισοσταθμίσεις
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.994
Reaction score
77.743
Έτσι δεν δηλώνεις στο poll

Δεν μου έχεις απαντήσει τελικά, πως εσυ που είσαι γνώστης δεν είχες καταφέρει επί τέσσερα χρόνια να το ισοσταθμίσεις
εγώ ξέρω τι δηλώνω στο πολλ...εσύ ξέρεις τι σημαίνει αυτό το ιμέρσιβ που το παρουσιάζεις ως κάτι διαγαλαξιακό?

αν διαβάσεις το νήμα μου....(και όχι αποσπάσματα από περιγραφές τρίτων)...δεν θα ρωτούσες για προσπάθεια ισοστάθμισης
γιατί η προσπάθεια ισοστάθμισης έγινε με ένα συγκεκριμένο μαραφέτι που είχα-έχω...και έπρεπε να γίνει αποκλειστικά με μάνιουαλ τρόπο σε συνδυασμό με την αυτόματη ισοστάθμιση του τότε ενισχυτή μου.....
πριν πάρω ενισχυτή με άτμος....πριν πάρω τελικούς και πριν αλλάξω ηχεία
(τα καλώδια θα σε πικράνω αλλά δεν τόλμησα να τα αλλάξω....δεν ήξερα τότε τις χημικές τους ιδιότητες:laugh:)

αλλά για να κατανοήσεις όλα αυτά και να δεχθεί ο εγκέφαλος ερεθίσματα
πρέπει να κατανοήσεις την έννοια της ισοστάθμισης

αυτό θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε στη γλώσσα σου ...ως χημική αντίδραση του χώρου με την ενέργεια των μορίων του αέρα που φτάνουν στα αυτιά μας με την μορφή κυμάτων* :lolsign:

*τα κύματα αυτά το λέω από τώρα για να σε προλάβω....δεν σε βρέχουν :lol:
 

I

iason

Guest
Έτσι δεν δηλώνεις στο poll

Δεν μου έχεις απαντήσει τελικά, πως εσυ που είσαι γνώστης δεν είχες καταφέρει επί τέσσερα χρόνια να το ισοσταθμίσεις
Τι να ισοσταθμισει ο daharis666 !!!???
Αυτός δεν έχει καν ηχοσυστημα :sneaky:
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Τ
εγώ ξέρω τι δηλώνω στο πολλ...εσύ ξέρεις τι σημαίνει αυτό το ιμέρσιβ που το παρουσιάζεις ως κάτι διαγαλαξιακό?

αν διαβάσεις το νήμα μου....(και όχι αποσπάσματα από περιγραφές τρίτων)...δεν θα ρωτούσες για προσπάθεια ισοστάθμισης
γιατί η προσπάθεια ισοστάθμισης έγινε με ένα συγκεκριμένο μαραφέτι που είχα-έχω...και έπρεπε να γίνει αποκλειστικά με μάνιουαλ τρόπο σε συνδυασμό με την αυτόματη ισοστάθμιση του τότε ενισχυτή μου.....
πριν πάρω ενισχυτή με άτμος....πριν πάρω τελικούς και πριν αλλάξω ηχεία
(τα καλώδια θα σε πικράνω αλλά δεν τόλμησα να τα αλλάξω....δεν ήξερα τότε τις χημικές τους ιδιότητες:laugh:)

αλλά για να κατανοήσεις όλα αυτά και να δεχθεί ο εγκέφαλος ερεθίσματα
πρέπει να κατανοήσεις την έννοια της ισοστάθμισης

αυτό θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε στη γλώσσα σου ...ως χημική αντίδραση του χώρου με την ενέργεια των μορίων του αέρα που φτάνουν στα αυτιά μας με την μορφή κυμάτων* :lolsign:

*τα κύματα αυτά το λέω από τώρα για να σε προλάβω....δεν σε βρέχουν :lol:
Τελικά έχεις πάρει το αποτέλεσμα που θέλεις, απλά το λέω γιατί εγώ το αποτέλεσμα που θέλω το πήρα σε ένα μήνα, μερικές λεπτομέρειες ακόμα και θα είμαι στο peak μου!
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Στο σύστημά σου το όφελος από “προσεγμένα” καλώδια είναι πολύ μικρό.

.
Οι δοκιμές interconnect έγιναν με δύο τρόπους:

a) με πηγή το Rotel RCD-991 προς την αναλογική είσοδο του Lehmann,
b) με transport το Denon DCD-100 + dac τον Lehmann προς την αναλογική (και μόνη) είσοδο του Μusical Fidelity X-Can V3.

Ακουστικά προς το παρόν τα HD-650, τα οποία ανέδειξαν αμέσως κάθε αναβάθμιση συσκευής από το 2005, όπως και τις βελτιώσεις στις διαδοχικές αναβαθμίσεις ενισχυτών ακουστικών:
- Audio Alchemy HPA v1.0
- Musical Fidelity X-Can V3
- Lehmann Linear D II

Υπερεπαρκή . . .

Αν όμως αναφέρεσαι στο κύριο σύστημα (δηλ. με τα ηχεία), οι κατασκευαστές interconnect ασφαλώς θεωρούν ότι απευθύνονται και σε συστήματα με πηγές και ενισχυτές της κατηγορίας των € 800. Εδώ υποστηρίζουν ότι επιφέρουν βελτιώσεις και σε player των € 250 γιατί να αρνηθούν τα αρκετά ακριβότερα . . .
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.994
Reaction score
77.743
Τι να ισοσταθμισει ο daharis666 !!!???
Αυτός δεν έχει καν ηχοσυστημα :sneaky:
Ο Αμίρ έχει .....
τον ροζ πάνθηρα..... .... εγώ έχω τον Μίκυ Μάους :lolsign: :laugh:
ξέρεις πόση ώρα μου πήρε να κεντράρω το σουίτ σποτ?
θα σέβεσαι!:p
96812964_270369174139025_1657762582032809984_n.jpg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
εγώ ξέρω τι δηλώνω στο πολλ...εσύ ξέρεις τι σημαίνει αυτό το ιμέρσιβ που το παρουσιάζεις ως κάτι διαγαλαξιακό?

αν διαβάσεις το νήμα μου....(και όχι αποσπάσματα από περιγραφές τρίτων)...δεν θα ρωτούσες για προσπάθεια ισοστάθμισης
γιατί η προσπάθεια ισοστάθμισης έγινε με ένα συγκεκριμένο μαραφέτι που είχα-έχω...και έπρεπε να γίνει αποκλειστικά με μάνιουαλ τρόπο σε συνδυασμό με την αυτόματη ισοστάθμιση του τότε ενισχυτή μου.....
πριν πάρω ενισχυτή με άτμος....πριν πάρω τελικούς και πριν αλλάξω ηχεία
(τα καλώδια θα σε πικράνω αλλά δεν τόλμησα να τα αλλάξω....δεν ήξερα τότε τις χημικές τους ιδιότητες:laugh:)

αλλά για να κατανοήσεις όλα αυτά και να δεχθεί ο εγκέφαλος ερεθίσματα
πρέπει να κατανοήσεις την έννοια της ισοστάθμισης

αυτό θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε στη γλώσσα σου ...ως χημική αντίδραση του χώρου με την ενέργεια των μορίων του αέρα που φτάνουν στα αυτιά μας με την μορφή κυμάτων* :lolsign:

*τα κύματα αυτά το λέω από τώρα για να σε προλάβω....δεν σε βρέχουν :lol:
Για να μην...μπερδεύεις κόσμο,ενημερώνω ότι πρόκειται για συνάρτηση μεταφοράς με τρεις συντελεστές: Ο πρώτος ορίζει τη διαδρομή από την είσοδο στην έξοδο (ηχεία) του ηχοσυνόλου.Ο δεύτερος τη διαδρομή από τα ηχεία προς δεδομένη θέση ακρόασης μέσα στο χώρο.Ο δε τρίτος είναι τα διορθωτικά φίλτρα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.994
Reaction score
77.743
Τ

Τελικά έχεις πάρει το αποτέλεσμα που θέλεις, απλά το λέω γιατί εγώ το αποτέλεσμα που θέλω το πήρα σε ένα μήνα, μερικές λεπτομέρειες ακόμα και θα είμαι στο peak μου!
για τώρα ναι.......με 15.000watt και 2 σαμπς
στα 50 φεύγα μου...θα ψαχτώ με τα καλώδια και εγώ και θα τα ξαναπούμε:laugh:
Για να μην...μπερδεύεις κόσμο,ενημερώνω ότι πρόκειται για συνάρτηση μεταφοράς με τρεις συντελεστές: Ο πρώτος ορίζει τη διαδρομή από την είσοδο στην έξοδο (ηχεία) του ηχοσυνόλου.Ο δεύτερος τη διαδρομή από τα ηχεία προς δεδομένη θέση ακρόασης μέσα στο χώρο.Ο δε τρίτος είναι τα διορθωτικά φίλτρα.
τώρα γιατί τον μπερδεύεις?:laugh:
 
Last edited by a moderator:



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.994
Reaction score
77.743
Τι μου θυμησες τωρα!
"Χεντριξ και Καζαντζιδης 10.000 βατ, να κλασουνε πατατες οι μπατσοι και τα ματ"!:)
μόλις το διόρθωσα
15.000 είναι βρες άλλο...:lolsign:

@iason
και Μπαγκς Μπάνι έχω...αλλά βαριέμαι να ξαναβγάζω το sony από το ντουλάπι
 


Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Μη το λες. Λένε ότι ΚΑΙ το switch ΚΑΙ το καλώδιο δικτύου αλλάζει τον ήχο. Στην ερώτηση αν εγώ που κασάρω στη ραμ του Nuc επηρεάζομαι, απάντηση δεν πήρα. :p
μη το ζαλίζεις πολύ. Πάρε ένα γραμμικό τροφοδοτικό 12 V από κανένα φιλαρακι σου και βάλτο στο μόντεμ του σπιτιού Μετά πάρε όπως έχω πει πολλές φορές και ένα καλώδιο ρεύματος από τον Argi και βάλτο στο ίδιο τροφοδοτικό. Αν ακούσεις οτιδήποτε ενδιαφέρον μπορείς να γράψεις τις εντυπώσεις σου....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.994
Reaction score
77.743
Αν κλανανε πατατες με 10.000 βατ, σκεψου τι θα γινοτανε με 15.000!!!
και αν βάλεις και καλά καλώδια.....πετάει και την κλούβα των ΜΑΤ στον αέρα
μη το ζαλίζεις πολύ. Πάρε ένα γραμμικό τροφοδοτικό 12 V από κανένα φιλαρακι σου και βάλτο στο μόντεμ του σπιτιού Μετά πάρε όπως έχω πει πολλές φορές και ένα καλώδιο ρεύματος από τον Argi και βάλτο στο ίδιο τροφοδοτικό. Αν ακούσεις οτιδήποτε ενδιαφέρον μπορείς να γράψεις τις εντυπώσεις σου....
μόνο στον ήχο?
στην εικόνα του νέτφλιξ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.871.411
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top