Ποδήλατο

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Γενικά, χαλιέμαι πολύ εύκολα και ευχαριστιέμαι πολύ δύσκολα. Άρα όταν είμαι έξω το πρώτο είναι πανεύκολο, ή τουλάχιστον πολύ πιο εύκολο από το δεύτερο. Κι όπως είπα, η φύση δεν μου κάνει κλικ. Μπορώ να κάνω 100 χιλιόμετρα σε δάσος και ο μόνος λόγος για να προσέξω τριγύρω να είναι κάποια σημεία προσανατολισμού. Αν δε, μυρίσω χωματίλα ή αυτή τη μυρωδιά μετά από βροχή, μου έρχεται αναγούλα.
Σα να λέμε ιδιαίτερα βολικός άνθρωπος ένα πράγμα ε; :p
θεούλης :hi: (για τη μυρωδιά από τη βροχή εννοώ.)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.253
Reaction score
41.914
Σα να λέμε ιδιαίτερα βολικός άνθρωπος ένα πράγμα ε; :p
θεούλης :hi: (για τη μυρωδιά από τη βροχή εννοώ.)
Άμα σου πω ότι ήθελα να γράψω το ίδιο και με πρόλαβες... :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.738
Reaction score
83.511
Σα να λέμε ιδιαίτερα βολικός άνθρωπος ένα πράγμα ε; :p
Ναι, αλλά ποτέ δεν το μεταδίδω αυτό σε άλλον. Αν αποφασίσω να ακολουθήσω παρέα οπουδήποτε, ποτέ δεν θα γκρινιάξω. Ήταν επιλογή μου, ας πρόσεχα!

Ενώ άλλοι που το παίζουν εύκολοι έχουν την ξινίλα για πλάκα.

Αν ο ένας ξέρει και σέβεται τις παραξενιές του άλλου όλα κυλούν εύρυθμα. Όποιος προσπαθήσει να αλλάξει τον άλλο αρχίζουν οι ...κλωτσιές! :lol:
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Θανάση, Οι shamal έχουν 17mm εσωτερικό στεφανιού και 22.5mm εξωτερικό, μόνο αυτό κάνει τη διαφορά προς το καλύτερο για εμένα.
Οι eurus έχουν 15mm εσωτερικό και 20mm εξωτερικό.
Μη ψαρώνεις με τα κεραμικά στους shamal... και οι eurus τσουλάνε απίστευτα μόλις στρώσουν τα κέντρα μετά από λίγα χλμ.
Θα βρεις την υγειά σου με αυτούς τους τροχούς!
Ούτως η άλλως στους καλούς τροχούς έχω σκοπό να βάζω max 25mm προφίλ και βασικά τα λάστιχα που αγόρασες conti5000. Θα παίξει πολύ ανηφόρα... ελπίζω να αντέξουν ισχία και γόνατα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.253
Reaction score
41.914
Ούτως η άλλως στους καλούς τροχούς έχω σκοπό να βάζω max 25mm προφίλ και βασικά τα λάστιχα που αγόρασες conti5000. Θα παίξει πολύ ανηφόρα... ελπίζω να αντέξουν ισχία και γόνατα.
Τι βάρος έχεις?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.253
Reaction score
41.914
Ναι, αλλά ποτέ δεν το μεταδίδω αυτό σε άλλον. Αν αποφασίσω να ακολουθήσω παρέα οπουδήποτε, ποτέ δεν θα γκρινιάξω. Ήταν επιλογή μου, ας πρόσεχα!
Δεν έχω χειρότερο από τη γκρίνια τη ώρα της άσκησης πάνω στο ποδήλατο... Επιλέγω τους ανθρώπους που θα βγω και αυτοί συνήθως είναι άλλος ένας, το πολύ δύο και πάντα ίδιας δυναμικής.
Peloton και μπουλούκι ούτε για αστείο με τα δεδομένα των ελληνικών δρόμων...
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.481
Γενικά παίζουν νεύρα και κάποιοι υπό αυτές τις συνθήκες μπορεί να γίνουν πολύ επικίνδυνοι.
Για αυτό ποτέ δεν απαντάω σε κανέναν. Ό,τι θέλω να του πω, το λέω από μέσα μου. Διότι στον "αγώνα" αυτοκίνητο vs ποδήλατο το αποτέλεσμα είναι πάντα 1-0, με τον ποδηλάτη τραυματία (ελαφρά ή σοβαρά) ή νεκρό. Ευχαριστώ, να μου λείπει, ας βρίζει όσο θέλει.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.253
Reaction score
41.914
82 με ρούχα. Στόχος τα 73.
Είσαι σε ιδανικό βάρος για τους eurus.
Έχεις μέχρι στιγμής επαφή με το άθλημα ή θα πας βουρ ανήφορο?
Για αυτό ποτέ δεν απαντάω σε κανέναν. Ό,τι θέλω να του πω, το λέω από μέσα μου. Διότι στον "αγώνα" αυτοκίνητο vs ποδήλατο το αποτέλεσμα είναι πάντα 1-0, με τον ποδηλάτη τραυματία (ελαφρά ή σοβαρά) ή νεκρό. Ευχαριστώ, να μου λείπει, ας βρίζει όσο θέλει.
Κοίτα εδώ Αθήνα και με τους χρόνους στα φανάρια παίζει ένα θέμα...
Τις περισσότερες καταστάσεις τις έχω ζήσει κάπως έτσι.
Ειμαι Κηφισιά τις προάλλες και ενώ έχει ανάψει πράσινο για εμάς, δεν ξεκινάω γιατί οι άλλοι συνεχίζουν ακόμα με βαθύ κόκκινο.
Ως τόσο από πίσω ένα αμάξι μου κορνάρει επίμονα να ξεκινήσω να με πατήσουν τα αμάξια που συνεχίζουν να περνάνε, μόλις λεπόν είναι ελεύθερος ο δρόμος ξεκινάω και έρχεται από δίπλα η οδηγός η οποία είχε και μωρό παιδί στο πίσω κάθισμα και με πλακώνει στα γαμώσταυρα...
Στο επόμενο φανάρι καταλαβαίνεις τι έγινε φαντάζομαι...
Κάτι δεν πάει καλά, κάτι έχει χαλάσει στο κόσμο.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Είσαι σε ιδανικό βάρος για τους eurus.
Έχεις μέχρι στιγμής επαφή με το άθλημα ή θα πας βουρ ανήφορο?


Κοίτα εδώ Αθήνα και με τους χρόνους στα φανάρια παίζει ένα θέμα...
Τις περισσότερες καταστάσεις τις έχω ζήσει κάπως έτσι.
Ειμαι Κηφισιά τις προάλλες και ενώ έχει ανάψει πράσινο για εμάς, δεν ξεκινάω γιατί οι άλλοι συνεχίζουν ακόμα με βαθύ κόκκινο.
Ως τόσο από πίσω ένα αμάξι μου κορνάρει επίμονα να ξεκινήσω να με πατήσουν τα αμάξια που συνεχίζουν να περνάνε, μόλις λεπόν είναι ελεύθερος ο δρόμος ξεκινάω και έρχεται από δίπλα η οδηγός η οποία είχε και μωρό παιδί στο πίσω κάθισμα και με πλακώνει στα γαμώσταυρα...
Στο επόμενο φανάρι καταλαβαίνεις τι έγινε φαντάζομαι...
Κάτι δεν πάει καλά, κάτι έχει χαλάσει στο κόσμο.
Καμία επαφή, έχω να κάνω από τότε που ήμουν παιδί, ήμουν καλός όμως. Πάω βούρ για όλα απλά συζητώ κυρίως για ανηφόρες διότι και μου αρέσει να ανεβαίνω μια κορφή αλλά και εδώ που βρίσκομαι μόνο τέτοιες διαδρομές έχει. Εντάξει στην αρχή θα βρώ μια μικρή ευθεία μέχρι να συνηθήσω και να ρυθμίσω το ποδήλατο αλλά δεν νομίζω να κρατηθώ και πολύ. Θα ενημερώνω μέσω strava πάραυτα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.253
Reaction score
41.914
Καμία επαφή, έχω να κάνω από τότε που ήμουν παιδί, ήμουν καλός όμως. Πάω βούρ για όλα απλά συζητώ κυρίως για ανηφόρες διότι και μου αρέσει να ανεβαίνω μια κορφή αλλά και εδώ που βρίσκομαι μόνο τέτοιες διαδρομές έχει. Εντάξει στην αρχή θα βρώ μια μικρή ευθεία μέχρι να συνηθήσω και να ρυθμίσω το ποδήλατο αλλά δεν νομίζω να κρατηθώ και πολύ. Θα ενημερώνω μέσω strava πάραυτα...
Όπως τα είπες, δώσε τον απαιτούμενο χρόνο προσαρμογής να κουμπωσεις στο ποδήλατο.
Αν θες να με ακούσεις, βρες ένα σοβαρό επαγγελματία του χώρου (που σέβεται τη δουλειά του) και κάνε bikefitting στο καινούριο σου ποδήλατο, θα νιώσεις αμέσως πολύ καλύτερα.
ΥΓ.
Καταλαβαίνω είναι πολλά τα έξοδα τώρα στη αρχή, προς Θεού όμως μη τσιγκουνευτης να πάρεις ένα καλό κράνος.
Μοιαζουν ψεύτικα για τα λεφτά που ζητάνε αλλά κάνουν δουλειά, δεν θα σου έγραφα αυτή τη στιγμή αν δεν το είχα στη κεφάλα, σχεδόν 8 μήνες πριν είχα ένα καλό ατύχημα...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Το bike fitting για αρχή είναι ανέφικτο λόγω της εποχής και των καταστάσεων θα γίνει όμως κάποια στιγμή. Κράνος πήρα ένα στα 65€ απλά επειδή μου άρεσε σε look - ίσως να έκανα μλκία... θα πάρω κάτι καλύτερο αφού το λές.
Περαστικά
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.253
Reaction score
41.914
Το bike fitting για αρχή είναι ανέφικτο λόγω της εποχής και των καταστάσεων θα γίνει όμως κάποια στιγμή. Κράνος πήρα ένα στα 65€ απλά επειδή μου άρεσε σε look - ίσως να έκανα μλκία... θα πάρω κάτι καλύτερο αφού το λές.
Περαστικά
Ευχαριστώ, τώρα είμαι πολύ καλύτερα και στη ενεργό δράση εδώ και καιρό, ξεκινά με το κράνος που πήρες αφού σου άρεσε και όταν με το καλό στη πορεία χρειαστείς κάτι άλλο καλύτερο εδώ θα ήμαστε.
Κράνοι πολλά, λίγες όμως οι σοβαρές εταιρίες ;)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.738
Reaction score
83.511
Καμία επαφή, έχω να κάνω από τότε που ήμουν παιδί, ήμουν καλός όμως. Πάω βούρ για όλα απλά συζητώ κυρίως για ανηφόρες διότι και μου αρέσει να ανεβαίνω μια κορφή αλλά και εδώ που βρίσκομαι μόνο τέτοιες διαδρομές έχει. Εντάξει στην αρχή θα βρώ μια μικρή ευθεία μέχρι να συνηθήσω και να ρυθμίσω το ποδήλατο αλλά δεν νομίζω να κρατηθώ και πολύ. Θα ενημερώνω μέσω strava πάραυτα...
Ελαφριά πατήματα στις ανηφόρες η βασική συμβουλή. Μην παρασυρθείς από φίλους ή εγωισμό.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.481
Πόσο πάει το bikefitting;
Δεν ξέρω πόσο στοιχίζει στην Ελλάδα, στην Κύπρο (Λευκωσία) μια μέση τιμή είναι €150 για δουλειά τριών ωρών.

(προς όσους ενδιαφέρονται για bike fitting) Με αφορμή την ερώτηση του @pankrok, δείτε το post #2130 για την προσωπική μου εμπειρία. Συμπερασματικά:

Εν κατακλείδι: Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι το bike fitting είναι η πρώτη και καλύτερη επένδυση που μπορεί - και πρέπει! - να κάνει κάποιος όταν αγοράσει ποδήλατο - μαζί με ένα καλό κράνος - και μετά έρχονται όλα τα άλλα (π.χ. τροχοί, Garmin/Wahoo κ.ά., παπούτσια, πετάλια κτλ) και πραγματικά χαίρομαι που έκανα στον εαυτό μου αυτό το "δώρο".:dance2:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.253
Reaction score
41.914
Και στη Ελλάδα κάπου εκεί παίζει, 150-200€.
Για έναν αρχάριο που δεν γνωρίζει τι να ρυθμίσει ή ίσως τι να αντικαταστήσει ώστε να φέρει το ποδήλατο στα μέτρα, σύμφωνα με το σωματότυπο είναι μονόδρομος.
Μία φορά το κανεις και στη συνέχεια οι μετρήσεις αυτές σε ακολουθούν και στα επόμενα ποδήλατα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.259
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top