Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Φοβάμαι όμως πάρα πολύ μην κάνω ζημιά και δεν ακούω καλά σε μερικά χρόνια-
Σε μερικά χρόνια, μπορεί να σε χτυπήσει κάποιος μελλοντικός κορονοϊός και να πας στον Άδη με άψογη (για την ηλικία σου) ακοή. :tongue:

Πάντα υπάρχουν τα τροχαία, ενώ τα εγκεφαλικά και τα ισχαιμικά του μυοκαρδίου δεν ρωτάνε πριν έρθουν πως είναι η ακοή σου. :lol:

Επιπλέον τούτων, σε μερικά χρόνια, κανείς μας δε θα ακούει "καλά", τα διαγράμματα είναι γνωστά, και το χρόνο δε τον σταματάς. 8-)

Αφού τα είπα τα ευνόητα, ομολογουμένως και γω κάνω σημαντικές προσπάθειες να ακούω σε χαμηλότερες της στάθμης αναφοράς στάθμες, στις καθημερινές πολύωρες ακροάσεις, ιδίως μέσω πανδημίας. Στις ταινίες, με βάζει χέρι η γυναίκα, οπότε καμία 10-αρια ντεσιμπέλ πιο κάτω το νετφλιξ είναι σχεδόν στανταράκι, οι σειρές είναι ατελείωτες, δε γίνεται να βαράει συνεχώς το πράμα, προφανώς δεν αντέχεται...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Τι να πούν και αυτοί με τα JBL θα κουφαθούμε τελείως δλδ..🤣
Ε, τον τερματογκαζι τον διαγράψαμε ήδη από τους καταλόγους καλής ακοής, με αυτά τα τέρατα που πήγε και πήρε, τα ατελείωτα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.386
μελλοντικός κορονοϊός
τροχαία, ενώ τα εγκεφαλικά και τα ισχαιμικά του μυοκαρδίου
Προσέχω σε όλα. Δεν οδηγάω πιωμένος, τηρώ τα μετρα, δεν τρώω τηγανητά και γυμνάζομαι.
Μειώνω τις πιθανότητες.

Επιπλέον τούτων, σε μερικά χρόνια, κανείς μας δε θα ακούει "καλά", τα διαγράμματα είναι γνωστά, και το χρόνο δε τον σταματάς. 8-)
Εγω σε μερικα χρόνια θα εχω πολυ καλύτερο διάγραμμα απο το δικό σου :p
Αν όχι απο σένα, απο τον @TERMATOGAZI σίγουρα. Και απο τον @stathis :lolsign:

Ε, τον τερματογκαζι τον διαγράψαμε ήδη από τους καταλόγους καλής ακοής, με αυτά τα τέρατα που πήγε και πήρε, τα ατελείωτα...
Οι ΩΡΛαδες παγκοσμίως πρέπει να σπονσοράρουν τέτοια ατελείωτα.
Να πηγαίνεις στο κατάστημα και να σου λένε “100€ εχουν κουπόνι τα ηχεία, πληρωμένο”
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.386
είναι μόλις 3-4 που αξίζουν τον κόπο
Θα κάνω το εξής πειράμα:

Θα φτιάξω αυτές τις τρεις με ακρίβεια 0.5-1db , και θα τις αποθηκεύσω στα Presets.
Θα κάτσω να τις ακούσω μια μια για κανένα μήνα, και μετα μια μερα θα βάλω την κόρη μου να τις αλλάζει χωρίς να ξέρω ποια παίζει, να δω ποια μου αρέσει.

Εφτιαξα ήδη την κλασική απλή 0,9db/oct για αυτη τη βδομάδα.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.386
Don't mind me, απλά το κρατώ εδώ for future reference.
Πραγματικά το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να αγοράσω οτιδήποτε για να ξανακάνω όλη τη διαδικασία.
Είναι πολύ δύσκολη, καμία σχέση με Audyssey, Dirac κτλ.
Οι επίσημοι calibrators έρχονται σπίτι σου για δυο full μέρες, είναι πολυ απαιτητικό.

Έμεινε μόνο μια έξοδος στον Trinnov, τι να πάρω; VOG? Δεύτερο κεντρικό πάνω απο την οθόνη; 5ο σαμπ;

Ούτε για treatments ψήνομαι. Θα μείνω έτσι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.838
Reaction score
77.405
Πραγματικά το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να αγοράσω οτιδήποτε για να ξανακάνω όλη τη διαδικασία.
Είναι πολύ δύσκολη, καμία σχέση με Audyssey, Dirac κτλ.
Οι επίσημοι calibrators έρχονται σπίτι σου για δυο full μέρες, είναι πολυ απαιτητικό.

Έμεινε μόνο μια έξοδος στον Trinnov, τι να πάρω; VOG? Δεύτερο κεντρικό πάνω απο την οθόνη; 5ο σαμπ;

Ούτε για treatments ψήνομαι. Θα μείνω έτσι.
vog φυσικά:party:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πραγματικά το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο να αγοράσω οτιδήποτε για να ξανακάνω όλη τη διαδικασία.
Είναι πολύ δύσκολη, καμία σχέση με Audyssey, Dirac κτλ.
Οι επίσημοι calibrators έρχονται σπίτι σου για δυο full μέρες, είναι πολυ απαιτητικό.


Έμεινε μόνο μια έξοδος στον Trinnov, τι να πάρω; VOG? Δεύτερο κεντρικό πάνω απο την οθόνη; 5ο σαμπ;

Ούτε για treatments ψήνομαι. Θα μείνω έτσι.
Μπορεί να διαφωνούμε σε πολλά αλλά συμφωνώ απόλυτα στα bold.
Σχετικά με το κάτω σκέλος εγώ αν είχα 4 σαμπ θα πήγαινα για το δεύτερο κεντρικό μόνο και μόνο για την αλητεία της σάλτσας (τεράστια σκηνή) :)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.838
Reaction score
77.405


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.838
Reaction score
77.405
Όχι ρε γμτ o_O
Τωρα πρέπει να τα ξανακάνω όλα απο την αρχή

:lolsign:
άλλαξε κάνα καλώδιο για τώρα να μην φαίνεται......και το σιάνεις καλά την επόμενη φορά:roflmao:



άκυρο...που να τρέχεις για σωστά καλώδια σαββατιάτικα....

πάνε στο αμάξι βγάλε τη μπαταρία και σύνδεσε την στο ρούτερ :cry::lolsign: :lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.347
Reaction score
125.291
Έμεινε μόνο μια έξοδος στον Trinnov, τι να πάρω; VOG? Δεύτερο κεντρικό πάνω απο την οθόνη; 5ο σαμπ;
Αν τυχόν μπορούν να παίξουν 2 σαμπ με μια έξοδο, θα απελευθερωθεί άλλη μια.

Σκέφτομαι και γω να το δοκιμάσω σε κάποια φάση αυτό το σενάριο. 2 σαμπ σε μια έξοδο.

Αν έχεις 2 ελεύθερες, front wide.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.838
Reaction score
77.405
Αν τυχόν μπορούν να παίξουν 2 σαμπ με μια έξοδο, θα απελευθερωθεί άλλη μια.

Σκέφτομαι και γω να το δοκιμάσω σε κάποια φάση αυτό το σενάριο. 2 σαμπ σε μια έξοδο.

Αν έχεις 2 ελεύθερες, front wide.
ερώτηση...
αν υπήρχε μια συστοιχία array(sub)....θα μπορούσαν παίξουν σωστά από μία μόνο εξοδο?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.386
Αν έχεις 2 ελεύθερες, front wide.
Δεν γίνεται, ειναι το πέρασμα απο την σκάλα εκεί στο δεξί Fw
Αλλά συμφωνώ πως είναι πολύ σημαντικά ηχεία.
Αν τυχόν μπορούν να παίξουν 2 σαμπ με μια έξοδο,
Θέλει απολύτως συμμετρικό δωμάτιο και ίση αποσταση των σαμπ ή minidsp
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.881
Reaction score
41.109
Κατά τη γνώμη μου το πιο σημαντικό θα ήταν ένα top center εφόσον μπορεί να το διαχειριστεί κατάλληλα ο pro ώστε να γίνει ένα με το κάτω και απλά να σηκωθεί το ακουστικό κέντρο των ομιλιών στο επιθυμητό ύψος μέσα στην οθόνη χωρίς προβλήματα διάχυσης του ήχου που έχουν κάποια dsp που το κάνουν τώρα χρησμοπιώντας άλλες τεχνικές.
Δουλεύει έτσι ο τρίνοφ; εσείς δεν βλέπετε την ανάγκη (σε ταινίες) να σας σηκωθεί λίγο το κεντρικό;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.386
εσείς δεν βλέπετε την ανάγκη (σε ταινίες) να σας σηκωθεί λίγο το κεντρικό;
Δεν μου ακούγεται πεσμένο.
Το διορθώνει το 3D remapping χρησιμοποιώντας τώρα τα μπροστινά Atmos.
Πιθανόν να μην το διορθώνει καν, και να μου ακούγεται σωστά έτσι και αλλιως.
Εχω την εντύπωση πως το 3d remapping ενεργοποείται μονο αν το ηχείο βρίσκεται σε πάνω απο 10 μοίρες λάθος θέση (απόκλιση ή ανύψωση).
Με επιφύλαξη αυτό, δεν το εχω δει γραμμένο επισήμως.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.386
F7FBAE51-EEBE-4A9A-9102-8253988AF78F.jpeg


Ετσι είναι στημενα και έτσι τα μετράει ο Trinnov,
Η απόκλιση των LR με το C καθ´ ύψος ειναι αθροιστικά 6.5 μοίρες (1.6+4.9).
Αμφιβαλλω σοβαρά αν αυτο ακούγεται ακόμα και χωρίς remapping.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.318
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top