Καλώδια και θύματα


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.791
Εντάξει, να δώσω βοήθεια στο κοινό, η πρώτη συλλαβή αρχίζει από "Μ" και η δεύτερη από "Λ".

Φωνήεν το πρώτο της αλφαβήτου, και τόνος στην παραλήγουσα.

:lol:
 




Μηνύματα
298
Reaction score
831
Μικρη χωρα η Ελλαδιτσα, και ακομα πιο μικρη η χαι - φαι κοινοτητα της.
Εχει πλακα να διαβαζεις χαρακτηρισμους απο καποιους που προσωπικα δε γνωριζεις, αλλα τους γνωριζουν καμια δεκαρια γνωστοι σου οι οποιοι ειναι χρονια στο κουρμπετι, και δε γραφουν στο σαιτ, ή αν το κανουν, το κανουν μονο οταν φτανει ο κομπος στο χτενι.
Οταν και οι δεκα σου λενε για συγκεκριμενο ατομο, "πολυ μεγαλος μ.....ς!", το μονο που σου μενει ειναι να γελας με τα ποστς τους!
Φιλικα παντα! :)
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Οταν και οι δεκα σου λενε για συγκεκριμενο ατομο, "πολυ μεγαλος μ.....ς!", το μονο που σου μενει ειναι να γελας με τα ποστς τους!
Ας μην είμαστε άδικοι, με τους Ψυχοπαθείς δεν γελάμε φίλε μου,
είναι οι μόνοι που δεν μπορούν να αντιληφθούν την νόσο που τους ταλαιπωρεί ,
απλά αν μπορούμε τους βοηθάμε.

.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.791
Φιλικα παντα!
Ναι, όλα είναι φιλικά, εννοείται.

Πάντα.

Ξέρω την γνωστή χαϊεντική προσήλωση σε ανορθόδοξες αρχές επιλογής ενισχυτικών (με το αφτί) για κάθε χώρο, χωρίς μετρήσεις, χωρίς να είναι σωστός ο χώρος, χωρίς να υπάρχει το αναγκαίο ταργκετ κερβ, χωρίς τίποτα.

Κι όμως, θεωρεί "αυτός" που "ακούει" πως ξέρει καλύτερα από την κατασκευάστρια εταιρεία, ότι ξέρει πιο πολλά.

Βεβαίως, αδιαφορεί για κάθε σοβαρή χειροπιαστή παράμετρο, τυπικά δεν έχει και δε θέλει σαμπ, δεν ασχολείται με σωστή ενσωμάτωση σαμπ ρε αδερφέ, δε χρειάζεται.

Αλλά ο ενισχυτής των τόσων χιλιάδων ευρώ, χρειάζεται.

Και βεβαίως, η κατασκευάστρια φίρμα βάζει έναν ενισχυτή ανά μεγάφωνο, ανά κλάδο του κρος, και δεν έχει παθητικά υλικά στο κρος, είναι κατευθείαν κάθε ενισχυτής στο μεγάφωνο, αλλά αυτά δεν νοιάζουν τον χαϊεντά.

Βεβαίως, όταν χρειάζεται πολλά βατ το γουφερ, είναι φυσικό και επόμενο να έχει ριπλ η τροφοδοσία του ενός ενισχυτή και να υπάρχουν παράπλευρες απώλειες στα μεσαία και στα πρίμα, ενώ στο πολυενισχυόμενο ενεργό με το δικό του σαμπ, έχει άλλο ενισχυτή το σαμπ, λιγότερο φόρτο ο άλλος ενισχυτής του γουφερ, άσχετος ενισχυτής για το μεσαίο και άλλος για το Τουίτερ, χωρίς με κανένα τρόπο να επηρεάσει ο ένας ενισχυτής τον άλλο.

Όχι όμως, αυτά δε μετρανε, τι ξέρει μωρέ η atc; Αυτός ξέρει, που θα τους βάλει τα γυαλιά. Κανονικά έπρεπε να πάει στην atc να τους δείξει ποιος ξέρει, ίσως να τους σχεδιάσει κι ένα καινούριο ηχείο στα γρήγορα...

Βεβαίως, η κάθε atc που όντως ξέρει, φτιάχνει και τα απαραίτητα φίλτρα διόρθωσης απόκρισης μέσα στα ενεργά της, φίλτρα που δεν μπορούν να κατασκευαστούν στις παθητικές εκδόσεις της. Απλά φίλτρα νοτς, που διορθώνουν τις όποιες αποκλίσεις των εκάστοτε μεγαφώνων από το προβλεπόμενο. Μια απλή ισοστάθμιση, ώστε να παίζει φλατ το ηχείο, όπως προβλέπεται από τις βασικές αρχές στο οντιο.

Όχι φίλε μου, ο δικός μας ο χαϊεντάς, ξέρει καλύτερα, δε θέλει τέτοια φίλτρα, ένα απλό αναλογικό κρος και τον αγαπημένο του ακριβό ενισχυτή, που του "άρεσε" σε μια ακρόαση.


Ιστορίες καθημερινής τρέλας...




ΥΓ. Το σημαντικότερο πρόβλημα των ενεργών ηχείων για τους οπαδούς του χαϊεντάδικου υποκειμενισμού, είναι η έλλειψη της δυνατότητας να επιλέξουν ...καλώδιο ηχείων.

Γνωστό εδώ και χρόνια. Η νταϊναόντιο το ξέρει πολύ καλά, βεβαίως γελάνε και.οι πέτρες, αλλά τι να κάνεις, αφού αυτό θέλουν, αυτό θα πάρουν.



ΥΓ. 2.
Κάθε σύγκριση ενός παθητικού ηχείου, ας πούμε της νταϊναόντιο, με την ενεργή του έκδοση, είναι από χέρι καταδικασμένη.

Τα λένε οι ίδιοι οι μηχανικοί που τα κατασκευάζουν!

Το ενεργό, εκτός των αντικειμενικών πλεονεκτημάτων της πολυενίσχυσης, έχει ενσωματωμένα φίλτρα διόρθωσης απόκρισης, το παθητικό δεν έχει, δε μπορεί να έχει..

Εξ'ορισμού θα ακουστούν διαφορετικά, και εξ'ορισμού η ενεργή έκδοση είναι η καλύτερη δυνατή έκδοση για το συγκεκριμένο ηχείο, τιουναρισμενο όσο καλύτερα γίνεται από τους ίδιους τους μηχανικούς που το σχεδίασαν και το κατασκεύασαν. Αυτοί, ξέρουν.

Απλώς είναι πολύ μεγάλο το "εγώ" του χαϊεντά, νομίζει πως όλα τα ξέρει, έχει μια έπαρση ασύλληπτη για τις ικανότητες της ακοής του και επιμένει πως γνωρίζει καλύτερα ακόμα και από τους ... καταξιωμένους στο χώρο κατασκευαστές!

Κι όλα αυτά, στο δικό του χώρο ακρόασης, τυπικά ένα άθλιο σαλόνι, ακατάλληλο για σοβαρό ήχο, χωρίς σαμπ, χωρίς ισόπλευρο τρίγωνο, χωρίς τίποτα. Έτσι. Γιατί έτσι.

Τρατζικ...
 
Last edited:

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Λοιπον, Κωστη ιαρ, επειδη πολυ κουβεντα εχει γινει για τα κοντο και τα φιδολαδα τους, τους ασθενικους ενισχυτες και τις, τσαμπα καινε οι λαμπες κ.λπ., ας ριξουμε μια ματια στο listening room της εταιρειας.
Ωραιααα....! Τι βλεπουμε λοιπον εκει??
Εναν τοσο καλα φροντισμενο χωρο που ουτε εσυ, ουτε εγω δεν προκειται ποτε να αποκτησουμε! ( εκτος αν μας κατσει κανα τυχερο!).
Βλεπουμε επισης B&W 801, απο τα πιο δυσκολα ηχεια στην οδηγηση!
Τι πιστευεις λοιπον εσυ?
Μια εταιρεια με 40 χρονια υπαρξης, με πανακριβα προιοντα, θα επελεγε ποτε ενα απο τα πιο "δυσκολα ηχεια" της αγορας, ενα μονιτορ ηχειο, αν οι "ασθενικοι" μονομπλοκ τους των 50 βατ δεν μπορουσαν να το οδηγησουν?
 
Last edited:

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Άσε την άποψή μου, την άποψή σου ή την άποψη κάποιου άλλου και δες τι σου λέει η ATC. Η εταιρία που σχεδίασε, κατασκεύασε και διαθέτει το SCM 50 σου λέει: "για αυτήν την ηχειάρα εγώ ζητώ 15000€, αν θες κι ενισχυτή έχω τον P2 που είναι τούμπανο και τον έχω σχεδιάσει για να την οδηγεί όπως εγώ νομίζω πως πρέπει. Για τον ενισχυτή ζητώ 4000€".

Συμφωνώ απόλυτα με την ATC, παρότι όπως είπα η γνώμη μου δεν έχει καμία βαρύτητα, πως αυτή είναι μία λογική αναλογία κόστους ηχείων/ενισχυτή, Η γνώμη της ATC έχει βαρύτητα, δε νομίζεις?
μια χαρά γνώμη έχει η ATC. Απλά ξέρω αρκετούς που έχουν το συγκεκριμένο ηχείο αλλά όχι με τον συγκεκριμένο ενισχυτή...

Φυσικά έχουν δοκιμάσει το συγκεκριμένο συνδυασμό αλλά για κάποιο παράξενο λόγο αποφάσισαν να πάνε σε άλλες λύσεις.... Μάλλον εχουν λεφτά για πέταμα.....
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Οταν και οι δεκα σου λενε για συγκεκριμενο ατομο, "πολυ μεγαλος μ.....ς!"
Και οι δέκα ... τι λες τώρα.

Πες και στους δέκα, πως είναι κολλημένοι ημιμαθείς, εκ μέρους μου.
Μια εταιρεια με 40 χρονια υπαρξης, με πανακριβα προιοντα, θα επελεγε ποτε ενα απο τα πιο "δυσκολα ηχεια" της αγορας, ενα μονιτορ ηχειο, αν οι "ασθενικοι" μονομπλοκ τους των 50 βατ δεν μπορουσαν να το οδηγησουν?
Εσύ πιστεύεις ότι μπορούν?
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Και οι δέκα ... τι λες τώρα.

Πες και στους δέκα, πως είναι κολλημένοι ημιμαθείς, εκ μέρους μου.
Τους περισσοτερους, αν οχι ολους, τους γνωριζεις κι εσυ.
Με καποιους δε, συνεργαζεστε κι ολας.
(η εταιρεια στην οποια εργαζεσαι, οχι εσυ προσωπικα.)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Τους περισσοτερους, αν οχι ολους, τους γνωριζεις κι εσυ.
Με καποιους δε, συνεργαζεστε κι ολας.
(η εταιρεια που εργαζεσαι, οχι εσυ προσωπικα.)
Ακόμα καλύτερα, μάλλον τους τα έχω πει και δια ζώσης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.791
Μάλλον εχουν λεφτά για πέταμα...
Συμφωνώ. :)


Μια εταιρεια με 40 χρονια υπαρξης, με πανακριβα προιοντα, θα επελεγε ποτε ενα απο τα πιο "δυσκολα ηχεια" της αγορας, ενα μονιτορ ηχειο, αν οι "ασθενικοι" μονομπλοκ τους των 50 βατ δεν μπορουσαν να το οδηγησουν?
Είναι πιο πολύπλοκη η απάντηση. ;)

Καταρχήν τα 801, παρά το ότι αντέχουν (και σύμφωνα με τον κατασκευαστή τους) πολύ υψηλή ισχύ, είναι σχετικώς εύκολα φορτία, δηλαδή δε θα στεναχωρήσουν ιδιαίτερα ένα ενισχυτή χαμηλότερης ισχύος.

Η μεγάλη ισχύς που θα ήθελαν αυτά τα ηχεία (ας πούμε 200 βατ) διαφέρει κατά 6 ντεσιμπέλ σε μέγιστες στάθμες σε σχέση με τα 50 βατ, δεν πρόκειται για τίποτα τρομερό, απλώς θα έχουμε μειωμένο δυναμικό εύρος.

Ο "περιποιημένος" χώρος, δε μου λέει τίποτα έτσι σκέτα, αν δε δω χρόνους αντήχησης στο φάσμα.

Και δεν είναι τόσο τρομερό, πολλά μέλη σε αυτό το φόρουμ έχουν χώρους με εξαιρετικούς χρόνους αντήχησης, πολύ σωστούς, πολύ περιποιημένους.

Η τοποθέτηση των 801 με τόση απόσταση από τους πίσω τοίχους, είναι εκ των πραγμάτων λανθασμένη, και θα συνοδεύεται από αλλεπάλληλες ακυρώσεις και τονισμους στο φάσμα λόγω sbir, όσο περιποιημένοι κι αν είναι οι χρόνοι αντήχησης, είναι άσχετο το sbir.

Η τοποθέτηση αυτών των ηχείων, θα προτιμούσα να είναι ελεύθερου πεδίου, δηλαδή απόσταση πάνω από 2,5μ από τον πίσω τοίχο.

Φυσικά, για αυτά τα ηχεία, θα ήθελα σωστά κροσαρισμενα και ενσωματωμένα σαμπ, με την αναγκαία ισοστάθμιση για το αναμενόμενο ταργκετ κερβ.

Μετά τα ανωτέρω, και εφόσον οι στάθμες με τα 50 βατ αρκούν για στάθμη αναφοράς στη θέση ακρόασης (χρειάζεται μέτρηση), δεν έχω καμία αντίρρηση για οποιονδήποτε ενισχυτή.

Εννοείται πως με ενδιαφέρουν οι χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις, κατά τις βασικές αρχές του Hi-Fi, κάτι που μετριέται πολύ εύκολα, ακόμα και με το rew. Εφόσον μετρηθούν χαμηλές THD για στάθμες αναφοράς στη θέση ακρόασης, βεβαίως να δεχτώ την επιλογή αυτού του 50-βατου ενισχυτή, και χαρά στον που τον έχει πληρώσει.


Προσωπικά, κοιτάζω κατευθείαν από τις προδιαγραφές ενός ενεργού ηχείου, τις μετρημένες ολικές αρμονικές παραμορφώσεις στη στάθμη αναφοράς, και ξέρω ακριβώς που βαδίζω, πριν την αγορά του.

Δεν έχω προσωπικές υποκειμενικές προτιμήσεις, αδιαφορώ.

Κοιτάζω μόνο τις βασικές απλές αρχές στην υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, στο Hi-Fi.

Μακάριοι όσοι πέραν αυτών, έχουν την οικονομική δυνατότητα να επιλέγουν ακόμα περισσότερα.

Δυστυχώς όμως, μάλλον επιλέγουν λιγότερα. Κάνουν σκοντο στα σαμπ, σκοντο στο ταργκετ κερβ, σκοντο στο χώρο, σκοντο στην τοποθέτηση, σκοντο στις στάθμες αναφοράς, σκοντο στην απόκριση σε όλο το ακουστό φάσμα, σκοντο στις χαμηλές αρμονικές παραμορφώσεις, σκοντο και στην περιποίηση του χώρου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.412
Reaction score
79.674
Εναν τοσο καλα φροντισμενο χωρο
Αυτός είναι φροντισμένος χώρος;:gotcha:
Με το γυάλινο τραπεζάκι; :headbang:
Την κουρτίνα δεξιά και τον τοίχο αριστερά;:lolsign:

Ωραία πρότυπα έχετε :roflmao:
σκοντο
σκοντο
σκοντο
σκοντο
σκοντο
σκοντο
σκοντο
σκοντο
Και γι αυτό λέγεται Kondo :tongue:
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Εσύ πιστεύεις ότι μπορούν?
Πραγματικα δε γνωριζω, ενα ταξιδακι Japan θα μας λυσει τις αποριες. :)
Συμφωνώ. :)



Είναι πιο πολύπλοκη η απάντηση. ;)

Καταρχήν τα 801, παρά το ότι αντέχουν (και σύμφωνα με τον κατασκευαστή τους) πολύ υψηλή ισχύ, είναι σχετικώς εύκολα φορτία, δηλαδή δε θα στεναχωρήσουν ιδιαίτερα ένα ενισχυτή χαμηλότερης ισχύος.

Η μεγάλη ισχύς που θα ήθελαν αυτά τα ηχεία (ας πούμε 200 βατ) διαφέρει κατά 6 ντεσιμπέλ σε μέγιστες στάθμες σε σχέση με τα 50 βατ, δεν πρόκειται για τίποτα τρομερό, απλώς θα έχουμε μειωμένο δυναμικό εύρος.

Ο "περιποιημένος" χώρος, δε μου λέει τίποτα έτσι σκέτα, αν δε δω χρόνους αντήχησης στο φάσμα.

Και δεν είναι τόσο τρομερό, πολλά μέλη σε αυτό το φόρουμ έχουν χώρους με εξαιρετικούς χρόνους αντήχησης, πολύ σωστούς, πολύ περιποιημένους.

Η τοποθέτηση των 801 με τόση απόσταση από τους πίσω τοίχους, είναι εκ των πραγμάτων λανθασμένη, και θα συνοδεύεται από αλλεπάλληλες ακυρώσεις και τονισμους στο φάσμα λόγω sbir, όσο περιποιημένοι κι αν είναι οι χρόνοι αντήχησης, είναι άσχετο το sbir.

Η τοποθέτηση αυτών των ηχείων, θα προτιμούσα να είναι ελεύθερου πεδίου, δηλαδή απόσταση πάνω από 2,5μ από τον πίσω τοίχο.

Φυσικά, για αυτά τα ηχεία, θα ήθελα σωστά κροσαρισμενα και ενσωματωμένα σαμπ, με την αναγκαία ισοστάθμιση για το αναμενόμενο ταργκετ κερβ.

Μετά τα ανωτέρω, και εφόσον οι στάθμες με τα 50 βατ αρκούν για στάθμη αναφοράς στη θέση ακρόασης (χρειάζεται μέτρηση), δεν έχω καμία αντίρρηση για οποιονδήποτε ενισχυτή.

Εννοείται πως με ενδιαφέρουν οι χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις, κατά τις βασικές αρχές του Hi-Fi, κάτι που μετριέται πολύ εύκολα, ακόμα και με το rew. Εφόσον μετρηθούν χαμηλές THD για στάθμες αναφοράς στη θέση ακρόασης, βεβαίως να δεχτώ την επιλογή αυτού του 50-βατου ενισχυτή, και χαρά στον που τον έχει πληρώσει.


Προσωπικά, κοιτάζω κατευθείαν από τις προδιαγραφές ενός ενεργού ηχείου, τις μετρημένες ολικές αρμονικές παραμορφώσεις στη στάθμη αναφοράς, και ξέρω ακριβώς που βαδίζω, πριν την αγορά του.

Δεν έχω προσωπικές υποκειμενικές προτιμήσεις, αδιαφορώ.

Κοιτάζω μόνο τις βασικές απλές αρχές στην υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, στο Hi-Fi.

Μακάριοι όσοι πέραν αυτών, έχουν την οικονομική δυνατότητα να επιλέγουν ακόμα περισσότερα.

Δυστυχώς όμως, μάλλον επιλέγουν λιγότερα. Κάνουν σκοντο στα σαμπ, σκοντο στο ταργκετ κερβ, σκοντο στο χώρο, σκοντο στην τοποθέτηση, σκοντο στις στάθμες αναφοράς, σκοντο στην απόκριση σε όλο το ακουστό φάσμα, σκοντο στις χαμηλές αρμονικές παραμορφώσεις, σκοντο και στην περιποίηση του χώρου.
Αυτός είναι φροντισμένος χώρος;:gotcha:
Με το γυάλινο τραπεζάκι; :headbang:
Την κουρτίνα δεξιά και τον τοίχο αριστερά;:lolsign:

Ωραία πρότυπα έχετε :roflmao:








Και γι αυτό λέγεται Kondo :tongue:
:lol::lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.791
Όποιος κάνει σκόντο σε όλα τα βασικά, παίρνει κόντο και νομίζει πως τα μπαλώνει όλα...

Υπ'οψιν πως απλώς βασίστηκα στα λεγόμενά σου περί του "περιποιημένου χώρου", και προφανώς δε μου γεμίζει το μάτι αυτό που βλέπω στο βίντεο, αλλά αν δε δω μετρήσεις χρόνων αντήχησης, δε μπορώ να εκφέρω καμία προσωπική άποψη επ'αυτου.

Γενικώς δεν εκφέρω προσωπικές απόψεις στο οντιο, σε αντίθεση με την συνήθη τακτική του Χάι Ενδ, αλλά αυτό σας είναι δύσκολο να το κατανοήσετε, νομίζετε πως όλα, ότι και να πεις, είναι "προσωπικές απόψεις"..


Βεβαίως, στα αντικειμενικά δεδομένα που κάθομαι και γράφω αναλυτικά, μόνο γελάκια έχετε να απαντήσετε...

Αυτή η έλλειψη επιχειρημάτων, είναι κλασική.




ΥΓ. Αντί αυτής της ανιαρής χαζομουσικούλας που δε ζορίζει τίποτα, θα ήθελα να πάω και να βάλω αυτό το κομμάτι με δυνατά γκάζια, να δω τι θα γίνει, θα είχε πολύ πλάκα:


Εκτός κι αν φτιάχνουν σεταπ που δε παίζουν όλες τις μουσικές, αλλά μόνο επιλεγμένα κομμάτια από αυτούς..

Και αν με τόσα λεφτά δε μπορεί το σετάπ να παίξει ο,τι είδος μουσικής θέλεις, ε, κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα υπάρχει.
 
Last edited:

Μηνύματα
298
Reaction score
831
το μονο που σου μενει ειναι να γελας με τα ποστς τους!
:lolsign: :lol: :) :D:p
και προφανώς δε μου γεμίζει το μάτι αυτό που βλέπω στο βίντεο
Μηπως θες να τον κανουμε αντιπαραθεση με το χωρο του Τουλ????
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.200
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top