Home Cinema στο "termatogazi''

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
20200517_235610.jpg
20200516_162700.jpg

Τρομερη επιτυχια το ported re audio.
Σαν αισθηση νομιζω οσο τα αλλα 3 μαζι.
Θα το μετρησω και θα σας πω.
Παμε για αλλη μια καμπινα σιγουρα ...
Το re εδειξε τα δοντια του. ..
Κατεβαινει μεχρι 17 hz και απεκτησε midbass.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
View attachment 166255
απεκτησε midbass.
αυτό δεν κατάλαβα πως έγινε?

το ported με το sealed από όσα διαγράμματα υλοποιήσεων έχω δει δεν δημιουργεί διαφορά στην απόκριση εκεί ''ψηλά'' ?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
αυτό δεν κατάλαβα πως έγινε?

το ported με το sealed από όσα διαγράμματα υλοποιήσεων έχω δει δεν δημιουργεί διαφορά στην απόκριση εκεί ''ψηλά'' ?
έτσι του φαίνεται.
είναι αποτέλεσμα πιο απότομου χτυπήματος στα ported λόγω μικρότερης πίεσης μεσα στο κουτί
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
έτσι του φαίνεται.
είναι αποτέλεσμα πιο απότομου χτυπήματος στα ported λόγω μικρότερης πίεσης μεσα στο κουτί
και εγώ κάτι τέτοιο φαντάστηκα....αλλά ποτέ δεν ξέρεις με δαύτους τι έχουν μαγειρέψει:p
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ετσι οπως το ειχες γραψει εξαρχης αλλα καταλαβαμε ,οτι η καμπινα βοηθησε ακομη περισσοτερο χαμηλα και ως προς εκπληξη και μιντμπας.Εαν και το qts/fs του μεγαφωνου δεν ενδεικνειται για ported ως ιδανικο τελικα βλεπουμε υλοποιησεις και ported μαλιστα προτεινομενες και απο την εταιρια.Χωρις να ψαξω θα τα δουλευουν και τα αμερικανακια φανταζομαι...
Το θεμα ειναι καταποσο αυτο εαν παιξει και τις δυο οκταβες μπορει να σταθει μονο του ή συνδιαστικα με τα 4645 εαν θα κοψει το αυγολεμονο . Το οτι απεκτησε μιντμπας δε σημαινει οτι εφτασε την καθαροτητα και την εκρηκτικοτητα του 4645 ή οχι?
Εντωμεταξυ το θεμα χαμηλου σε hc, κατασταση δε βλεπω το πως μπορει να ειναι ιδιο ως ρυθμιση με μουσικη η μαλλον με ολα τα ειδη της μουσικης...
Η αναπαραγωγη των εφε, ως προς ολες τις διαστασεις τους και πανω απολλα τι ζηταμε πραγματικα παιζει μεγαλο ρολο.
Οταν προσπαθεις να αναπαραξεις την πιεση απο την ενεργεια που εκλειεται απο το ωστικο κυμα μιας εκρηξης ως εκλειουσα ενεργεια μετατρεποντας τον ηχο σε ωστικο κυμα αυτης αλλοιωνεις καποια χαραχτηριστικα του αναγκαστικα.
Γιατι εξαρχης εχεις στην πραγματικοτητα αθροισμα δυο πιεσεων αφου ο ηχος εκλειεται ως αποτελεσμα της εκρηξης που επισης εχει πιεση-ο ηχος- ακομη και σε ανοιχτο χωρο.
Αυτο εχει επισης περιεργα φαινομενα και εντος ταινιας οπου δε μπορει λακτισματα να εκλειουν χτυπηματα στο στηθος του θεατη περαν των εμπλεκομενων,αν τα ελεγξεις χανεις τα αλλα εφε, ως προς το εντυπωσιασμο μονο βεβαια τα θες,ή οχι?(γιατι εχουμε εμπεριες απο εκρηξεις ή πυροβολισμους ,το δευτερο απο στρατο ή σκοπευτηριο που ομως δεν εχεις πυροβοληθει,αλλα σαν θεατης θελεις να βιωνεις τετοια αισθηση ως ο παθων ηθοποιος, την εκλειουσα ενεργεια της εκπρυσοκροτησης ως βιωμα που δεν υφισταται πραγματικα ,μονο σε καραμπινια ισως κοντινη ποιος εχει φαει να μας πει,ανωμαλα πραματα ετσι?)
Σε μουσικη η ιδια ρυθμιση θα εχει παραμορφωσεις σε οργανα με αναλογο περιεχομενο σε χαμηλες οκταβες και παλι εδω μπαινει ο υποκειμενικος παραγοντας του τι πραγματικα ζητα ο καθενας ,τι μουσικη ακουει,η υπερβολη μπορει να ειναι το ζητουμενο...
Φιλια, καλη συνεχεια ,αφορμη μου εδωσες να πω καποια πραματακια. :)
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Στο 0 , 18 db τουλαχιστον πανω απο το reference δεν αναβει λαμπακι ...
Τί λαμπάκι να ανάψει, αφού δεν έχει περιεχόμενο η μουσική!!!!!
Στο άλλο το μπασαδερό βάλε τέτοια στάθμη και έλα πες μας μετά ποιός κώνος σε χτύπησε!!
 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
View attachment 166255 View attachment 166256
Τρομερη επιτυχια το ported re audio.
Σαν αισθηση νομιζω οσο τα αλλα 3 μαζι.
Θα το μετρησω και θα σας πω.
Παμε για αλλη μια καμπινα σιγουρα ...
Το re εδειξε τα δοντια του. ..
Κατεβαινει μεχρι 17 hz και απεκτησε midbass.
Πως βαψατε το κουτί,με τι χρώμα???
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Ετσι οπως το ειχες γραψει εξαρχης αλλα καταλαβαμε ,οτι η καμπινα βοηθησε ακομη περισσοτερο χαμηλα και ως προς εκπληξη και μιντμπας.Εαν και το qts/fs του μεγαφωνου δεν ενδεικνειται για ported ως ιδανικο τελικα βλεπουμε υλοποιησεις και ported μαλιστα προτεινομενες και απο την εταιρια.Χωρις να ψαξω θα τα δουλευουν και τα αμερικανακια φανταζομαι...
Το θεμα ειναι καταποσο αυτο εαν παιξει και τις δυο οκταβες μπορει να σταθει μονο του ή συνδιαστικα με τα 4645 εαν θα κοψει το αυγολεμονο . Το οτι απεκτησε μιντμπας δε σημαινει οτι εφτασε την καθαροτητα και την εκρηκτικοτητα του 4645 ή οχι?
Εντωμεταξυ το θεμα χαμηλου σε hc, κατασταση δε βλεπω το πως μπορει να ειναι ιδιο ως ρυθμιση με μουσικη η μαλλον με ολα τα ειδη της μουσικης...
Η αναπαραγωγη των εφε, ως προς ολες τις διαστασεις τους και πανω απολλα τι ζηταμε πραγματικα παιζει μεγαλο ρολο.
Οταν προσπαθεις να αναπαραξεις την πιεση απο την ενεργεια που εκλειεται απο το ωστικο κυμα μιας εκρηξης ως εκλειουσα ενεργεια μετατρεποντας τον ηχο σε ωστικο κυμα αυτης αλλοιωνεις καποια χαραχτηριστικα του αναγκαστικα.
Γιατι εξαρχης εχεις στην πραγματικοτητα αθροισμα δυο πιεσεων αφου ο ηχος εκλειεται ως αποτελεσμα της εκρηξης που επισης εχει πιεση-ο ηχος- ακομη και σε ανοιχτο χωρο.
Αυτο εχει επισης περιεργα φαινομενα και εντος ταινιας οπου δε μπορει λακτισματα να εκλειουν χτυπηματα στο στηθος του θεατη περαν των εμπλεκομενων,αν τα ελεγξεις χανεις τα αλλα εφε, ως προς το εντυπωσιασμο μονο βεβαια τα θες,ή οχι?(γιατι εχουμε εμπεριες απο εκρηξεις ή πυροβολισμους ,το δευτερο απο στρατο ή σκοπευτηριο που ομως δεν εχεις πυροβοληθει,αλλα σαν θεατης θελεις να βιωνεις τετοια αισθηση ως ο παθων ηθοποιος, την εκλειουσα ενεργεια της εκπρυσοκροτησης ως βιωμα που δεν υφισταται πραγματικα ,μονο σε καραμπινια ισως κοντινη ποιος εχει φαει να μας πει,ανωμαλα πραματα ετσι?)
Σε μουσικη η ιδια ρυθμιση θα εχει παραμορφωσεις σε οργανα με αναλογο περιεχομενο σε χαμηλες οκταβες και παλι εδω μπαινει ο υποκειμενικος παραγοντας του τι πραγματικα ζητα ο καθενας ,τι μουσικη ακουει,η υπερβολη μπορει να ειναι το ζητουμενο...
Φιλια, καλη συνεχεια ,αφορμη μου εδωσες να πω καποια πραματακια. :)
η προσομοιωση και η καμπινα εγινε με στοχο τα 17hz.
η μετρηση εδειξε ( δεν ξερω αν βοηθαει και το gain απο τον χωρο ) οτι κατεβαινει μεχρι 17 , απο εκει και κατω το χαος.
τα αμερικανακια για hc τα δουλευουν τα re ειτε ως IB ειτε σε κατι τεραστιες ported καμπινες για να κατεβουν κοντα στα 11 hz.
ισως την επομενη την κανουμε μεγαλυτερη αλλα ενθουσιαστηκαμε τοσο πολυ απο αυτην που φοβομαστε μηπως χαλασουμε κατι παρα βελτιωσουμε.
για εντασεις μεχρι reference η καλυτερη επιλογη ειναι τα m2 σε full range και τελειωσαμε .
οσο ανεβαινουν τα db τοσο και χρειαζονται τα subwoofer.
2η καλυτερη επιλογη ειναι τα re κομμενα 50hz και απο εκει και πανω τα m2.
και 3η επιλογη για τελειως βλαμμενους ειναι τα m2 κομμενα 60 , 40-60 τα 4645 και μεχρι τα 40 τα re audio.
η 3η επιλογη ειναι και που χρησιμοποιω.
οσον αφορα τις ταινιες εγω αυτο που ειχα παντα στοχο και επιτελους το καταφερα ειναι να εχω lifelike αισθηση στην ταινια , αυτο για να επιτευχθει ειναι πολυ δυσκολο γιατι πρεπει να παιζεις αρκετα πανω απο το reference απαραμορφωτα και σε ολο το φασμα 20-20000 .
στην αρχη επιδιωξη μου ηταν το πολυ χαμηλο γιατι αυτο θεωρω οτι ειναι και το πιο δυσκολο κομματι , αλλα οτι αναβαθμιζα κατι μου ελειπε απο τα πιο επανω hz , μετα "αναβαθμισα" τα ηχεια με φθηνα pa cinema ηχεια 3677 που εχουν μεγαλο spl απο 80 και πανω , σε συνδιασμο με τα 4645 οπου βοηθησαν πολυ στο midbass , που ειναι σημαντικο στις ταινιες να ειναι γρηγορο αλλα και με υψηλο spl , λογω του LFE που ειναι +10db μεχρι τα 120 hz.
και αφου μαζευτουν ολα αυτα τα κομματια πρεπει να υπαρχει και ενας σοβαρος προ ωστε να μπορεσεις να κανεις σωστο integration μεταξυ αυτων.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
η προσομοιωση και η καμπινα εγινε με στοχο τα 17hz.
η μετρηση εδειξε ( δεν ξερω αν βοηθαει και το gain απο τον χωρο ) οτι κατεβαινει μεχρι 17 , απο εκει και κατω το χαος.
τα αμερικανακια για hc τα δουλευουν τα re ειτε ως IB ειτε σε κατι τεραστιες ported καμπινες για να κατεβουν κοντα στα 11 hz.
ισως την επομενη την κανουμε μεγαλυτερη αλλα ενθουσιαστηκαμε τοσο πολυ απο αυτην που φοβομαστε μηπως χαλασουμε κατι παρα βελτιωσουμε.
για εντασεις μεχρι reference η καλυτερη επιλογη ειναι τα m2 σε full range και τελειωσαμε .
οσο ανεβαινουν τα db τοσο και χρειαζονται τα subwoofer.
2η καλυτερη επιλογη ειναι τα re κομμενα 50hz και απο εκει και πανω τα m2.
και 3η επιλογη για τελειως βλαμμενους ειναι τα m2 κομμενα 60 , 40-60 τα 4645 και μεχρι τα 40 τα re audio.
η 3η επιλογη ειναι και που χρησιμοποιω.
οσον αφορα τις ταινιες εγω αυτο που ειχα παντα στοχο και επιτελους το καταφερα ειναι να εχω lifelike αισθηση στην ταινια , αυτο για να επιτευχθει ειναι πολυ δυσκολο γιατι πρεπει να παιζεις αρκετα πανω απο το reference απαραμορφωτα και σε ολο το φασμα 20-20000 .
στην αρχη επιδιωξη μου ηταν το πολυ χαμηλο γιατι αυτο θεωρω οτι ειναι και το πιο δυσκολο κομματι , αλλα οτι αναβαθμιζα κατι μου ελειπε απο τα πιο επανω hz , μετα "αναβαθμισα" τα ηχεια με φθηνα pa cinema ηχεια 3677 που εχουν μεγαλο spl απο 80 και πανω , σε συνδιασμο με τα 4645 οπου βοηθησαν πολυ στο midbass , που ειναι σημαντικο στις ταινιες να ειναι γρηγορο αλλα και με υψηλο spl , λογω του LFE που ειναι +10db μεχρι τα 120 hz.
και αφου μαζευτουν ολα αυτα τα κομματια πρεπει να υπαρχει και ενας σοβαρος προ ωστε να μπορεσεις να κανεις σωστο integration μεταξυ αυτων.
17hz βρε θεριό?τολμάς και το λες?
ολόκληρο 18ιντσο?
μόλις 8Hz κάτω από 6 μισάρι μιντ ?

κότσο σε πιάσανε :lolsign:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Και μενα η ν3 μου καθεται καλυτερα,στο κεντρικο ανεβασε το 80-90-100 και καθε φορα τσεκαρε τους διαλογους αστο οπου σου αρεσει καλυτερα...δεν εχω ακουσει μεχρι στιγμης καθαρους διαλογους ουτε και απο μικρα τριδρομα με κατω απο 80hz κοψιματα ,θα μου πεις ετσι οπως κοβουν οι av.συνηθως τι να περιμενεις ...εχουν την ταση να χοντραινουν τις φωνες αφυσικα,τα μωρα αντρες,τις γυναικες τραβεστι κοκ :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
και 3η επιλογη για τελειως βλαμμενους ειναι τα m2 κομμενα 60 , 40-60 τα 4645 και μεχρι τα 40 τα re audio.
Νομίζω πως αδικείς τα 4645 με φάσμα τόσο λίγο, μισή οκτάβα ρε φίλε;

Κρίμα...

Αν τα θες σώνει και καλά στο σεταπ, θα πρότεινα να έχουν μια ρημάδα οκτάβα.

20-40 τα ρε
40-80 τα 4645

Πάνω από 80, κλασσική συνταγή, τα Μ2.

Οι δύο πρώτες οκτάβες, θυμίσου πως αφορούν 11 δορυφόρους. Σωστή διαχείριση χαμηλών, μονοφωνικό χαμηλό από πολλαπλές πηγές.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Εφόσον τα ρε καλύπτουν και λες πως έβγαλαν χαμηλομεσαια της προκοπής, θα συζητούσα και να παίζουν αυτά μέχρι τους 80 κύκλους για όλους τους δορυφόρους.

Αν χάνεις ατακ έτσι, έχει καλώς, βάλε τα 4645 στο παιχνίδι, αλλά δεν νομίζω πως μασάνε τα ρε για 2 οκτάβες...


Τα Μ2 μπορεί να είναι αφρός, αλλά το 60-80 από ένα ηχείο με τοιχωματικά όρια πέριξ, δε βγαίνει. Δε γίνεται να έχεις μια πηγή για ένα κανάλι, θα υπάρχουν θέματα.

Μόνο αν ήταν εντοιχισμένα, μόνο τότε θα έλεγα οκ.

Σε καμία άλλη περίπτωση.
Πολλά κοντινά σημεία κρός, κομματάκια θα βγει το μπάσο. :angel:
Ναι, αποδεκατισμένο και κατακερματισμένο, όπως ο πσηφιακός ήχος. Σα το βινύλιο δεν έχει.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Τα M2 απο 40-50Hz.
Παρασύρεσαι.

Προφανώς "μπορεί" το Μ2, αλλά έχει ένα ντουβαρι πίσω του κι ένα ακόμα στα πλαϊνά του, με αποτέλεσμα όταν παίζει ένα τύμπανο ή μια έκρηξη μόνο από ένα ηχείο, τότε θα είναι μόνο του για να βγάλει ισορροπημένο φάσμα και δε γίνεται αυτό, διότι είναι μόνο μια πηγή και λόγω sbir είναι καταδικασμένο.

Μέχρι τους 80 κύκλους έχουμε σημαντικά σκαμπανεβάσματα απόκρισης, και ο μόνος τρόπος να τα παλέψεις σωστά, είναι πολλαπλές πηγές, πολλαπλά σαμπ λοιπόν, κάτω από τους 80 κύκλους.

Αν βεβαίως ήταν εντοιχισμένο, δε θα υπέφερε από τέτοια θέματα, και τότε ναι, θα μπορούσε να παίξει μόνο του.

Ας αφήσω κι ένα απομακρυσμένο ενδεχόμενο να τα έχει τα Μ2 κολλητά στον τοίχο και να είναι τυχερός από τα πλαϊνά τοιχωματικά όρια και να μη παρουσιάζει καμία ακύρωση στο φάσμα που λές ή λέει (40-80 ή 60-80). Είναι όμως η πιο συνηθισμένες συχνότητες για ακυρώσεις..
Τότε, να κυνηγήσει και το Λόττο..
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.288
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top