BBQ Weber Spirit and other grills in action

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Στα δικά μας τα χωριά (Αργολίδα) γκιόσα λέμε ολόκληρη την προβατίνα η οποία ψήνεται ολόκληρη σε φούρνο με ξύλα για κάνα 8ωρο περασμένη από σούβλα για να στεγνώνει από τα πολλά λίπη.
Κάποτε σε άλλη ζωή που είχα λίγο περισσότερο χρόνο και είχα σχοληθεί δυο τρία χρόνια με το αντικείμενο ερασιτεχνικά στον κήπο μου έχοντας βάλει 2 κατσικάκια και ένα τραγάκι για να ταϊζω κατσικίσιο γάλα τον μάγκα μου, συζητώντας με έναν τσοπάνη για το τι ακριβώς σημαίνει αυτή η λέξη μου είχε πει ότι γκιόσα είναι αυτή που είναι για να φεύγει. ότι δηλαδή δεν έχει να προσφέρει τίποτα άλλο πλέον και είναι για "διώξιμο" - σφάξιμο κοινώς :)
 

STNET

Επαγγελματίας
Μηνύματα
259
Reaction score
274
Γκιοσα λέγεται η προβατίνα ή η γίδα μεγάλης ηλικίας άνω των 5 ετών στη γενική αναφορά της λέξης.Η ακριβής μετάφραση της όμως σημαίνει μαύρη γίδα.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Κάποτε σε άλλη ζωή που είχα λίγο περισσότερο χρόνο και είχα σχοληθεί δυο τρία χρόνια με το αντικείμενο ερασιτεχνικά στον κήπο μου έχοντας βάλει 2 κατσικάκια και ένα τραγάκι για να ταϊζω κατσικίσιο γάλα τον μάγκα μου, συζητώντας με έναν τσοπάνη για το τι ακριβώς σημαίνει αυτή η λέξη μου είχε πει ότι γκιόσα είναι αυτή που είναι για να φεύγει. ότι δηλαδή δεν έχει να προσφέρει τίποτα άλλο πλέον και είναι για "διώξιμο" - σφάξιμο κοινώς :)
Ο μύθος λέει πως πρέπει να έχουμε φάει πολλές "ψόφιες"ή με το ένα πόδι άλλο κόσμο.....αλλα δεν το ξέρουμε, το υποθέτουμε...

ΥΓ μανιτάρια, γκιόσες.....πολυεργαλείο είσαι...
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Προβατίνες μόνο από φίλους κτηνοτρόφους και μόνο από "ατυχήματα".
Κανείς δεν σφάζει υγιείς προβατίνες για πούλημα, είναι σαν να πυροβολεί τα πόδια του.

Όσοι σφάζουν συστηματικά το κάνουν διότι πλέον είναι γέρικες και με πολλά φάρμακα/θεραπείες στη ζωή τους, τις περισσότερες φορές είναι άρρωστες.

Μην τρώτε προβατίνες όπου να ναι..

Υγ: Ειδικά όταν ακούω "έφαγα και ελιωνε στο στόμα, πολύ μαλακή", θέλω να ουρλιαξω από τα γέλια..

@kanakiani
Εξου και το " Όξω μωρή γκιόσα" :p
 
Last edited:




Μηνύματα
485
Reaction score
425
Προχθές πήρα την spirit ii 210. Έψησα και είμαι κατενθουσιασμένος.
Έχω όμως τον εξής προβληματισμό.
Διάβασα στο manual ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις βουτάνιο ή προπάνιο.
Λόγο δουλειάς στην επιχείρηση μου έχω και πουλάω και τα δύο. Εσείς τι χρησιμοποιείται;
2ος προβληματισμός: απ ότι γνωρίζω το υγραέριο κίνησης είναι ελαφρώς διαφορετικό από το βουτάνιο, δηλαδή νομίζω περιέχει και λίγο μόλυβδο για να λιπαινεται ο κινητήρας.
Και Επειδή μέχρι πριν λίγα χρόνια μερικοί γέμιζαν την φιάλη στα βενζινάδικα (παράνομα) με υγραέριο κίνησης. Άπαξ και μια φιάλη 10 κιλη την γέμισες έστω και μια φορά στο βενζινάδικο, οι εταιρείες υγραερίου δεν έχουν τρόπο να αδειάσουν- καθαρίσουν την φιάλη, οπότε απλά συμπληρώνουν. Εξού και η λαδίλα που έχουν κάποιες φιάλες. Γι'αυτό και όποιος χρησιμοποιεί σόμπα υγραερίου, θα έχει παρατηρήσει πως κάποιες μπουκάλες μυρίζουν και άλλες όχι.
Πάντως εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αγόρασα μια φιάλη καινούργια (πρώτο γέμισμα από την εταιρεία) .
Τι λέτε;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.713
Εγω εχω παρει δυο μπουκαλες για να εχω παντα μια γεματη :biggrin:

Πριν κανενα εξαμηνο ειχα κανει κατι χοιρινες απο μαυρο χοιρο απο τα ορεινα του Ολυμπου που δεν ειχε δει ματι ανθρωπου και ετρωγε μονο βελανιδια και ηταν τοσο μαπα που δεν την εφαγα.

Προχθες απλες χοιρινες που τυφλα να εχει το ribeye :p Και το ψαρονεφρι λουκουμι !

 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Εχω μια Outdoorchef Chelsea 480 ( οκ, ξερω παιζω σε μικρη κατηγορια αλλα με εχει βολεψει πολυ).
Η σχαρα της ειναι η στανταρ εμαγιε, μπελαλιδικη στο καθαρισμα ετσι μικρες ραβδους που εχει.
Η εταιρεια εχει για τη 48ρα διαμετρο, και μαντεμενια σχαρα, αλλα και μαντεμενια πλακα 2 οψεων. Ποια απο τις δυο θα προτιμουσατε;
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Και τα δύο μαντεμενια είναι.
Μπακλαβαδωτη σχάρα το ένα, πλάκα διπλή (σχαροπλακα-λεια) η αλλη
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Και τις δυο, κάνεις ένα Α/Β με βίντεο να ξέρουμε τι να διαλέξουμε αν ποτέ βρεθούμε στο δίλημμα.

Τη σχάρα τη θες για τα πιο λιπαρά που θες να τρέξουν να φύγουν τα λίπη. Αν μείνουν τα λίπη στην πλακα μετά από λιγο θα γίνει βραστό ή τηγανητό οτι κανεις.
Η επίπεδη τελειως πλακα είναι για ψήσιμο που θες επαφή σε όσο μεγαλύτερη επιφάνεια γίνεται με το αντικείμενο προς ψήσιμο, συνήθως λαχανικά.
Η σχαρόπλακα είναι για τα πιο στεγνά ψησίματα και για να πετύχεις ραβδώσεις, πχ ένα άπαχο μπέργκερ (ο θεός να το κάνει μπέργκερ δλδ), ένα φιλέτο ψαριού, ψαρονέφρι.
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top