Yamaha T-max 560 / Honda X-adv 750


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Το θέμα πάει ενεργά vs παθητικά τόσο μεγάλη είναι η διαφορά μεταξύ τους .
Περί όρεξης ....

Imho
 
Last edited:

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.721
Ειναι , το θεμα ειναι αν θα μου αρεσει και αν μπορω καπως να προσαρμοστω ......
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ρε φίλε πως έχεις τόσο λίγο κατανάλωση ;;
Εγώ. Υπολογίζω 9 χιλιόμετρα στο λίτρο περίπου .
Λες λόγω επαναχαρτογραφιση που έχω κάνει ;
Smt990
Aaa
Έχω βάλει και ένα δόντι γρανάζι για τραβηγμα...
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.721
Στα 990 που ειχα (ειχα δυο) η καταναλωση ηταν 8,5 με 9 λιτ και στο 1190 7,5 λιτ
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Από Fazer 600 πήγα σε Sym 300 για όλους τους παραπάνω λόγους που είπες.....
Το κράτησα 4,5 χρόνια και δεν το πούλησα πιο νωρίς μόνο και μόνο γιατί δεν με έπαιρνε να ξοδέψω χρήμα τόσο γρήγορα. (Αγορά καινούργιου και στις 2 περιπτώσεις).
Τώρα έχω πάρει το Tracer 700 και είπα ποτέ ξανά σκούτερ. Καλύτερα το τρίπτυχο μπαγκαζιέρα-αδιάβροχα-κατανάλωση (όχι πολύ μεγαλύτερη στην περίπτωση μου), παρά η ψευδαίσθηση της "άνετης" οδήγησης που την πληρώνεις με διάφορους τρόπους (πολλαπλάσια επιβάρυνση στην μέση, μειωμένη ασφάλεια ενεργητική και παθητική).
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Στα 990 που ειχα (ειχα δυο) η καταναλωση ηταν 8,5 με 9 λιτ και στο 1190 7,5 λιτ
Πολύ τσιμπημένη την βρίσκω και για ψεκαστό ρε συ.
Εχω Vtr 1000f του 98 πειραγμένο , με δυο keihin FCR 41mm, με αντλίες επιτάχυνσης κλπ , και παίζω γύρω στα 7λτ/100 χωρίς πολλές γκαζιές , αλλά διαδρομή πάρνηθα ελληνικό , έριχνα σίγουρα μία κόντρα με τσίτες , μέχρι 200 , και έκαιγε τόσο όσο σου γράφω.
 


Μηνύματα
485
Reaction score
425
Καλά , δεν πιστεύω ότι το εννοείς αυτό spylab. ?
Δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση scooter με κανονική μοτ/τα.
Το μεν είναι καναπές με ΄ροδες , το άλλο κανονική μοτ/τα, τι να συγκρίνεις δλδ? Τα φρένα που δεν έχει το scooter? Το πλάισιο και τις αναρτήσεις ?
Δεν παίζει με τίποτα , η σύγκριση. Είναι άκυρη.
Κατανοητό , ότι έχεις βαρεθεί βρεμένα και βρώμικα ρούχα και παπούτσια, ξέρεις υπάρχουν και αδιάβροχα για όλα αυτά αν βαριέσαι .
Αν όντως βαριέσαι , υπάρχει και η λύση αυτοκίνητο , για τις βροχερές μέρες.
Το έχω εφαρμόσει , με πολύ καλά αποτελέσματα . Σκέψου , φοράω στολή.
Πρωί γύρω στις 09"00 γίνεται της κακομοίρας , θρακομακεδόνες-βενιζέλο , θέλω με το αυτ/το περίπου 45 λεπτά.
Με την μηχανή , περίπου 20-25. Δεν το συζητώ.
Ακόμα και με την στολή.
Δεν είχες ποτέ tmax και τα λες αυτά εεεε::::::
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ή υπολογίζεις λάθος, ή σου καίει περισσότερο από Veyron SS σε full throttle.
Η veyron κάιει πολλά γαλόνια
Νομίζω σε τέρμα γκάζι για 10 λεπτά μένει από καύσιμα ....
Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει

Τσεκαρισμενο ότι το ktm smt θέλει 9-10 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Πολύ καλή η επιλογή σου να πας σε σωστό mega scooter, αν ξέρεις τι θες, δεν θα το μετανιώσεις ποτέ.

Από 2004 έως 2016 είχα tdm 900. Πριν είχα περάσει σε CBR, KLX, και αρχή αρχή με το ένδοξο DT200r 😍 .
Με τα ταξιδάκια μου, τα bagster μου, τις βαλιτσουλες μου, τα ωραία fairing κτλ κτλ. Πολύ ευχαριστημένος, αλλά κάποια στιγμή άρχισαν να κυνηγάνε τα στρουμφάκια τα χιλιόμετρα στην εθνική και τότε ξεκίνησα να ζηλεύω την ανεση των scooter, γενικά όμως τα scooter δεν τα πήγαινα.

Ήθελα κάτι να φρενάρει σωστα με αίσθηση μηχανής, να έχει abs, σασί δεμένο να είναι βράχος σε όσα χιλιόμετρα και να πάω, εννοειτε να έχει γκάζι αν το χρειάζομαι, να είναι άνετο και κύριος να είναι ωραίο με μεγάλη ζελατίνα μην με μαστιγώνει ο αέρας που στα πολλά χιλιόμετρα το απεχθάνομαι.

Απο το 2016 καλοκαίρι, είμαι ένας ευτηχης κάτοχος ενός Kymco Xciting 400i . Τρελό εργαλείο. Κατανάλωση σε νορμαλ οδήγηση δίκη μου (Έτσι και έτσι ήρεμα) περίπου 5 λιτρα τα 100 χιλιόμετρα. Απίστευτα φρένα, αίσθηση μοτοσυκλέτας σε φρενάρισμα και δέσιμο. Ο κωλος μου δεν υποφέρει. Πολύ χαρούμενος. Ένα μόνο κακό, που δεν μου αρέσει καθόλου, επειδή έχουν μεγάλο μεταξόνιο, ναι μεν έχουν σταθερότητα, αλλά θέλουν άλλο τρόπο οδήγησης από τις μηχανές. Ποιο ανοιχτό σε στροφές και δεν είναι για παντιλικια και τέτοια παιχνίδια. Ούτε για αστείο. Αυτά :drinks:

Καλη επιλογή σε ότι πάρεις!
 




n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Η veyron κάιει πολλά γαλόνια
Νομίζω σε τέρμα γκάζι για 10 λεπτά μένει από καύσιμα ....
Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει

Τσεκαρισμενο ότι το ktm smt θέλει 9-10 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα
Τώρα μιλάς σωστά. Διάβασε ξανά πώς το είχες γράψει πριν.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.028
Ήθελα κάτι να φρενάρει σωστα με αίσθηση μηχανής, να έχει abs, σασί δεμένο να είναι βράχος σε όσα χιλιόμετρα και να πάω, εννοειτε να έχει γκάζι αν το χρειάζομαι, να είναι άνετο και κύριος να είναι ωραίο με μεγάλη ζελατίνα μην με μαστιγώνει ο αέρας που στα πολλά χιλιόμετρα το απεχθάνομαι.

Απο το 2016 καλοκαίρι, είμαι ένας ευτηχης κάτοχος ενός Kymco Xciting 400i . Τρελό εργαλείο. Κατανάλωση σε νορμαλ οδήγηση δίκη μου (Έτσι και έτσι ήρεμα) περίπου 5 λιτρα τα 100 χιλιόμετρα. Απίστευτα φρένα, αίσθηση μοτοσυκλέτας σε φρενάρισμα και δέσιμο. Ο κωλος μου δεν υποφέρει. Πολύ χαρούμενος. Ένα μόνο κακό, που δεν μου αρέσει καθόλου, επειδή έχουν μεγάλο μεταξόνιο, ναι μεν έχουν σταθερότητα, αλλά θέλουν άλλο τρόπο οδήγησης από τις μηχανές. Ποιο ανοιχτό σε στροφές και δεν είναι για παντιλικια και τέτοια παιχνίδια. Ούτε για αστείο. Αυτά :drinks:

Καλη επιλογή σε ότι πάρεις!
Ακριβώς τα ίδια ζητάω και εγώ μιάς και ψιλοκουράστηκα να με βαράει ο αέρας αλύπητα. Ίσως μόνο το ΣΚ γιατί δεν πρόκειται να φύγει το μηχανάκι.

Μέσα στην πόλη πώς είναι; Ανεβάζει θερμοκρασίες; Προβλήματα;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Τώρα μιλάς σωστά. Διάβασε ξανά πώς το είχες γράψει πριν.
Εάν θες εξήγησε ποια η διαφορά μεταξύ τους ;
9-10 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα
Με το
9 χιλιόμετρα στο λίτρο περίπου
DT200r ειχα και εγω :) 2 χρονια μετα το DT και βρωμαγα ακομα λαδιλα :biggrin:
Το πρώτο μου σοβαρό μηχανάκι
1150 000 σε δραχμες τότε το 94
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top