Αναβάθμιση Thorens TD160 ή νέο πλατώ;

Μηνύματα
228
Reaction score
393
Καλησπέρα σε όλους τους συμπάσχοντες. Λίγη βοήθεια από τους πιο έμπειρους παρακαλώ.
Έχω ένα TD160 στάνταρντ έκδοση με μία Denon DL103 από τα οποία είμαι αρκετά ευχαριστημένος εδώ και 3 χρόνια. Επειδή όμως τώρα τελευταία ακούω περισσότερο βινύλια σκέφτομαι να κάνω κάποιες αναβαθμίσεις. Η ερώτηση είναι η εξής: Αξίζει να αναβαθμίσω το Thorens με κάποιο βραχίονα & καλωδίωση ίσως επιπέδου SME ή να πάω σε κάτι τύπου Dual 505-4 ή σε μεταχειρισμένο Linn Basik ή σε κάτι άλλο μήπως;
Μπάτζετ γύρω στο 1000ρικο ίσως και λίγο παραπάνω. To Thorens παίζει τώρα με το Project Phono Box RS
Ο σκοπός είναι να υπάρξει μια όσο το δυνατόν αισθητή διαφορά στον ήχο που να αξίζει.
Για πείτε καμιά γνώμη γιατί κολλήσαμε :)
 




Μηνύματα
228
Reaction score
393
Άλλαξε ηχεία, βάλε περισσότερα σαμπ.

Θα με βοηθούσε αν γινόσουν λίγο πιο συγκεκριμένος. Τα ηχεία πως μπήκαν στην εξίσωση; Και το sub από που προκύπτει;
Στη θέση σου θα άλλαζα την κεφαλή με μια άλλη, με ελλειπτική βελόνα, τέλος πάντων, με βελόνα οποιουδήποτε άλλου είδους, όχι σφαιρική.
Δεν είμαι ειδήμων σε καμία περίπτωση αλλά πιστευεις ότι θα κάνει αισθητή διαφορά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Άμα θες "αναβάθμιση" στον ήχο που ακούς, χρειάζεται σάμπ και καλύτερα ηχεία.

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες..
Εκτός κι αν απλώς θες να φας ένα χιλιάρικο χωρίς λόγο. Ε, πάρε καλώδια.
 

C

chrispo

Guest
Θα με βοηθούσε αν γινόσουν λίγο πιο συγκεκριμένος. Τα ηχεία πως μπήκαν στην εξίσωση; Και το sub από που προκύπτει;
:geek:...άκου τον Coyia και τράβα για βελόνα καλύτερα..
 

Μηνύματα
228
Reaction score
393
Άμα θες "αναβάθμιση" στον ήχο που ακούς, χρειάζεται σάμπ και καλύτερα ηχεία.

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες..
Εκτός κι αν απλώς θες να φας ένα χιλιάρικο χωρίς λόγο. Ε, πάρε καλώδια.
Αγαπητέ αν δεν υπάρχει διάθεση, δε χρειάζεται να απαντήσεις. Έκανα μια ερώτηση ως μη ειδικός για να πάρω κάποιες γνώμες και ίσως να μάθω και κάτι περισσότερο. Προτείνεις κάτι σε άλλο τελείως επίπεδο από αυτό του θέματος χωρίς καμία εξήγηση και χωρίς καν να γνωρίζεις τι ηχεία έχω και αν υπάρχουν ήδη 3, 4 ή 5 sub στο χώρο μου.
Τέλος πάντων. Ο καθένας ό,τι μπορεί κάνει.
:geek:...άκου τον Coyia και τράβα για βελόνα καλύτερα..
Καμιά πρόταση; Από κάπου να ξεκινήσω;
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
εφόσον το ΤD160 βρίσκεται σε καλή κατάσταση (ένας έλεγχος καλό θα ήταν να γίνει) άλλαξε μόνο την κεφαλή. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία, να διαλέξεις για τη συγκεκριμένη κατηγορία: Audio Technica, Grado, Goldring, Ortofon, κτλ . Όπως αναφέρθηκε να αποφύγεις εντελώς τις σφαιρικές ακίδες και επίσης τις μεταχειρισμένες κεφαλές, οπότε όλα καλά.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.457
Δεν είμαι ειδήμων σε καμία περίπτωση αλλά πιστευεις ότι θα κάνει αισθητή διαφορά;
Κατά την εποχή που η τεχνολογία του φωνογραφικού δίσκου ήταν ζωντανή και ήκμαζε (δηλαδή προ 40ετίας), οι κεφαλές με σφαιρική ακίδα ήταν οι φθηνότερες, οι πλέον ευτελείς, και κανένας καθωσπρέπει χαϊφιντελίστας δεν καταδεχόταν καν να τις κοιτάξει, ασχέτως αν το πικάπ του ήταν της αγγλικής ή της ιαπωνικής σχολής. Προ αρκετών ετών, στενό μου φιλικό πρόσωπο αγόρασε την Dynavector Karat 17 αντί 500€.

Είσαι εγκλωβισμένος σε ένα απίστευτο hype. Πόσο είπαμε κάνει σήμερα η Karat 17; Αυτή που κάποτε την κατηγορούσατε ότι "παίζει σαν CD";
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Αυτή που κάποτε την κατηγορούσατε ότι "παίζει σαν CD";
Αποκλείεται.
Δε παίζει τόσο καλά καμία κεφαλή.
Έκανα μια ερώτηση ως μη ειδικός για να πάρω κάποιες γνώμες και ίσως να μάθω και κάτι περισσότερο.
Οκ, άκουσες και τη δικιά μου γνώμη.
Μάλλον δεν έχεις κάτι να μάθεις από μένα.
Σόρρυ κιόλας.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τι γελάς βρε χαμένε;
Ειδες κανέναν να έρθει εκεί που μιλάτε για τα ιμμέρσιβ και τα ντιεσπια και να γράψει για ρύθμιση του αζιμούθιου;
Εσύ γιατί πετάγεσαι εδώ σαν την τσουτσού;; :tongue: :tongue: :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Τώρα που είπες τσουτσου θυμήθηκα πως πρέπει να απεγκαταστήσω το τινταλ από το σιλντ και να το ξαναεγκαταστήσω για να παίξει άτμος από τινταλ και βαριέμαι, ξέρεις καμιά τσουτσου να'ρθει να το κάνει; :tongue:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τώρα που είπες τσουτσου θυμήθηκα πως πρέπει να απεγκαταστήσω το τινταλ από το σιλντ και να το ξαναεγκαταστήσω για να παίξει άτμος από τινταλ και βαριέμαι, ξέρεις καμιά τσουτσου να'ρθει να το κάνει; :tongue:
Αυτές είναι δύσκολες αποστολές που μόνο εγνωσμένης αξίας ορθοπΑΙδικοί μπορούν να φέρουν εις πέρας!:biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ρε λες να παίξει και το νετφλιξ άτμος στο παλιό σιλντ;
Μάλλον μας δουλεύουν αυτοί...

Κάτσε να είμαστε κι εντός θέματος: ψηφίζω καρατ 17 που λέει ο Κογιας πως δήθεν παίζει σα σιντι.
Βεβαίως το σιντί βγάζει δγιό βολτ, αυτή δγιό μιλιβόλτ, μπελάδες στο κεφάλι σας θέλετε...
Γιατί δε βγάζουν μια καρατ 17 με ψηφιακη έξοδο άραγε;
Μα τι'ν'τούτοι...
 



Μηνύματα
130
Reaction score
165
Μία αλλαγή κεφαλής και πιθανότατα ένα καλύτερο phono να σε ικανοποιούσε περισσότερο.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top