Καλώδια και θύματα

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αυτό είναι κάτι που με απασχολεί. Τι προτείνεις γιατρέ μου; Κάτι έχω ακούσει ότι πρέπει εκεί που διασταυρώνονται να είναι κάθετα το ένα προς το άλλο, ισχύει; Περιττό να πω ότι πίσω απο τα μηχανήματά μου γίνετια -ο- χαμός με τα καλώδια.
Δες το απλά κ πρακτικά... όσο δεν έχεις παρεμβολές, βομβους, θορύβους.... γράψτα στα @@ σου και συνέχισε να ακούς μουσικές :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό είναι κάτι που με απασχολεί. Τι προτείνεις γιατρέ μου; Κάτι έχω ακούσει ότι πρέπει εκεί που διασταυρώνονται να είναι κάθετα το ένα προς το άλλο, ισχύει; Περιττό να πω ότι πίσω απο τα μηχανήματά μου γίνετια -ο- χαμός με τα καλώδια.
Ο γενικός κανόνας είναι οι αγωγοί να διασταυρώνονται υπό γωνία 90 μοιρών και όπου δεν διασταυρώνονται απόσταση ανώτερη των 12 εκατοστόμετρων ο ένας από τον άλλον.

Δες το απλά κ πρακτικά... όσο δεν έχεις παρεμβολές, βομβους, θορύβους.... γράψτα στα @@ σου και συνέχισε να ακούς μουσικές :p
Ζήτημα είναι ότι διατυπώνονται απόψεις περί σημαντικής αναβάθμισης χωρίς να τηρούνται γενικοί κανόνες στη διαρρύθμιση του setup αλλά και στη χωροταξία.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δες το απλά κ πρακτικά... όσο δεν έχεις παρεμβολές, βομβους, θορύβους.... γράψτα στα @@ σου και συνέχισε να ακούς μουσικές :p
Διαπίστωσα ότι έχω κάτι ψιλά. Φέρνει λίγο θόρυβο το pc ( που εξαφανίζεται όταν το σβήνω, αφαίρεση καλωδίων π.χ. usb ή δικτύου δεν αλλάζει τη κατάσταση ) και λίγο βόμβο όσο λειτουργεί το dac.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Και η Topping με τα "κορυφαια" dac της κατα το ASR αυτην την τακτικη ακολουθει.Εχει εξτρα PSU σαν αναβαθμιση.

Αυτη γιατι το κανει που τα προιοντα της ειναι πολυ φθηνοτερα των Densen και αγοραζεις πιο ευκολα ολο το σετ εξ αρχης;
Δεν ξέρω Γιάνννη μου.....:biggrin:

πάντως ενημερωτικά να ξερς η Cisco δεν βγάζει εξτρα τροφοδοτικό για τα ρούτερ της:lolsign:
Διαπίστωσα ότι έχω κάτι ψιλά. Φέρνει λίγο θόρυβο το pc ( που εξαφανίζεται όταν το σβήνω, αφαίρεση καλωδίων π.χ. usb ή δικτύου δεν αλλάζει τη κατάσταση ) και λίγο βόμβο όσο λειτουργεί το dac.
αυτά συμβαίνουν με τα pc....
βάλε το σε μπαταρία :lolsign:


Υ.Γ. Τι τροφοδοτικό έχεις?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ο γενικός κανόνας είναι οι αγωγοί να διασταυρώνονται υπό γωνία 90 μοιρών και όπου δεν διασταυρώνονται απόσταση ανώτερη των 12 εκατοστόμετρων ο ένας από τον άλλον.


Ζήτημα είναι ότι διατυπώνονται απόψεις περί σημαντικής αναβάθμισης χωρίς να τηρούνται γενικοί κανόνες στη διαρρύθμιση του setup αλλά και στη χωροταξία.
Ξύλο που θες και συ :lolsign:
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν ξέρω Γιάνννη μου.....:biggrin:

πάντως ενημερωτικά να ξερς η Cisco δεν βγάζει εξτρα τροφοδοτικό για τα ρούτερ της:lolsign:


αυτά συμβαίνουν με τα pc....
βάλε το σε μπαταρία :lolsign:


Υ.Γ. Τι τροφοδοτικό έχεις?
Είναι Nuc, οπότε δεν έχει μπαταρία και το τροφοδοτικό του είναι το κλασικό διακοπτικό που έρχεται με το μηχάνημα. Το έχω σκεφτεί μήπως του αγόραζα ένα γραμμικό μεν, αλλά δεν τα λες και φτηνά συν το ότι δεν ξέρω αν τελικά μου κάνει τη δουλειά ή οι διαφορές είναι αμεληταίες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Είναι Nuc, οπότε δεν έχει μπαταρία και το τροφοδοτικό του είναι το κλασικό διακοπτικό που έρχεται με το μηχάνημα. Το έχω σκεφτεί μήπως του αγόραζα ένα γραμμικό μεν, αλλά δεν τα λες και φτηνά συν το ότι δεν ξέρω αν τελικά μου κάνει τη δουλειά ή οι διαφορές είναι αμεληταίες.
δεν υπέθεσα καλέ ότι έχει μπαταρία....
είπα να το βάλεις σε μπαταρία για να γίνει χαιενδ.... :biggrin: :roflmao:
 




Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ιδιαίτερα οι απεικονιζόμενες διασταυρώσεις των επιμέρους αγωγών κάνουν εκπληκτικό...δούλεμα. :Α

View attachment 168277
Είμαι σε αναμονή του rack σύντομα θα είναι στη θέση τους
Και κάθε στιγμή της ημέρας που ζεις, ακόμα κι όταν περπατάς έξω στο δρόμο, όταν περνάς ένα φανάρι, αυτό το πράμα που έρχονται ήχοι από παντού, σκέτος εμετός, ε;

Στο μολ πας μια βόλτα, εμετός, από παντού, μπαίνεις σε μια καφετέρια, εμετός, πας σε μια ταβέρνα, εμετός, κι άμα κάτσεις έξω θα'χει κάνα τριζόνι σε μια άκρη, κάνα σκύλο σε μια άλλη, παιδάκια διάφορα γύρω γύρω, μέχρι και πουλάκια να τιτιβιζουν από τον ουρανό. Εμετός.

Κι αυτά τα πουλάκια ν'ακούγονται από πάνω, μα τι'ν'αυτά; Να δεις που είναι δουλειές της ντολμπι, για να πουλάει άτμος. Αυτή βάζει τα πουλάκια να κελαηδούν από πάνω. Ντροπή.

Εμετός.


:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
Έκανες πάλι την τρίχα τριχιά
 
Last edited:

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
........... στο σινεμά με ενοχλεί αυτή η οχλοβοή να βαράει ο ήχος από παντού.

…. καλά βρε παιδί μου κι εσύ πως μπορείς και βλέπεις ταινίες χωρίς 4 σαμπ ?
Δεν έχεις δει που σκάει ποδήλατο σε περίπτερο και σείεται ο κόσμος όλος ? :lolsign::lolsign:

.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Έκανες πάλι την τρίχα τριχιά
Αυτό είναι δικό σας χαρακτηριστικό. ;)

Ασχολείστε με τις τρίχες επί μονίμου βάσεως, ενώ όλα τα βασικά τα έχετε να μπάζουν.

Άντε άλλαξε κάνα καλώδιο τώρα, κι άσε τις ταινίες να παίζουν από την τηλεόραση, γιατί άμα πάει στο στέρεο, ακούγεται τόσο χάλια, που σου φέρνει εμετό. Σόρρυ κιόλας, δεν ήξερα ότι παίζει τόσο χάλια το στέρεό σου..
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Αυτό είναι δικό σας χαρακτηριστικό. ;)

Ασχολείστε με τις τρίχες επί μονίμου βάσεως, ενώ όλα τα βασικά τα έχετε να μπάζουν.

Άντε άλλαξε κάνα καλώδιο τώρα, κι άσε τις ταινίες να παίζουν από την τηλεόραση, γιατί άμα πάει στο στέρεο, ακούγεται τόσο χάλια, που σου φέρνει εμετό. Σόρρυ κιόλας, δεν ήξερα ότι παίζει τόσο χάλια το στέρεό σου..
Βασικά πρέπει να το κοιτάξεις, τόση χολή δεν είναι φυσιολογικό.
Όταν ξεπεράσεις τον παλιμπαιδισμό του μπάσου τα ξαναλέμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
…. καλά βρε παιδί μου κι εσύ πως μπορείς και βλέπεις ταινίες χωρίς 4 σαμπ ?
Δεν έχεις δει που σκάει ποδήλατο σε περίπτερο και σείεται ο κόσμος όλος ? :lolsign::lolsign:

.
Τα 4 σαμπ δεν χρειάζονται για να κάνει μπουμ μπουμ (για να μιλήσω στη γλώσσα που καταλαβαίνετε), αλλά για να μην κάνει πουθενά μπουμ μπουμ...

Αλλά που...
Όταν ξεπεράσεις
Όταν φτιάξει το στέρεό σου, θα παίζει ωραία και ταινίες.

Μέχρι τότε, παίζει συ με καλώδια.

Κι άσε τις θεωρίες συνωμοσίας, φτάνει με τα ηλεκτρόνια και τις χημικές ενώσεις, με τους ήχους που έρχονται από παντού κι ανακατεύεσαι, φτάνουν οι εξυπνάδες..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
δεν έγινε καμιά αναφορά σε… μπούμ μπουμ
Έγινε:


σκάει ποδήλατο σε περίπτερο και σείεται ο κόσμος όλος
Ειδάλλως, δε "σείεται" τίποτα... ;)

Μόνο άμα σκάει καμιά βόμβα σείεται ο τόπος, ως προβλεπεται δηλαδή σε τέτοιο συμβάν.

Το ανεξέλεγκτο μπάσο, καπάκι με τους ιδιοσυντονισμούς του χώρου, σας έχει οδηγήσει σε τέτοιες εσφαλμένες εντυπώσεις.

Το στακάτο, κοφτό, δυναμικό κι ελεγχόμενο μπάσο, όπως αυτό μπορεί να αναπαραχθεί από πολλαπλά σαμπ, δεν έχει καμία σχέση με αυτά που περιγράφετε.

Το σωστό μπάσο, από πολλαπλά σαμπ, "ακούγεται" σα να μην υπάρχουν σαμπ, όσο καλύτερα στήνεται το μπάσο, τόσο νομίζεις πως "μειώνεται" σε ποσότητα, αλλά δε μειώνεται το μπάσο, τα προβλήματα μειώνονται, μέχρι που εξαφανίζονται.

Και τότε θα ακούσεις πραγματική ανάλυση στις χαμηλές συχνότητες.

Μέχρι τότε, είναι μπουμ μπουμ.

Εσείς έχετε μείνει με τα προβλήματα κατά νου.

Διότι ποτέ δεν ασχοληθήκατε να τα λύσετε με την προβλεπόμενη by the book οδό της χρήσης πολλαπλών πηγών και σοβαρής ισοστάθμισης, τόσο στο πεδίο του πλάτους, όσο και στο πεδίο του χρόνου, κι όχι μόνο της φάσης.

Αλλά που...
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Και το δυναμό ποιός θα το γυρίζει? :lolsign: 🥁:gotcha:
το μαγνητικό πεδίο των καλωδίων ρε άσχιετε!:lol:
Θα βάλω ανεμογεννήτρια και θα εκμεταλλευτώ τον αέρα ανάμεσα στα όργανα.
καλά τα λες...αλλά έχε το νου σου με την ανεμογεννήτρια....
μην καρφωθεί κανένα χαιενδ στέρεο μέλους που πετάει:laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Θεωρείτε λογικό να δίνονται χιλιάρικα σε καλώδια, αλλά όταν πάτε να πάρετε σαμπ, ψάχνετε με 100€ τι υπάρχει.

Εκεί όμως είναι που χρειάζονται τα 3-χιλιαρα, να πέφτουν αλλεπάλληλα, για να αγοράσεις ανάλυση και χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις στη δεύτερη οκταβα, κι όσο γίνεται στο τέλος της πρώτης.

Και να τα υποστηρίξεις αυτά, με την αναγκαία ισοστάθμιση, με κέντρο χρονισμού όμοιο με των δορυφόρων, με σοβαρότητα στήνονται αυτά τα πράγματα, όχι με πλουμιστά πολυμπριζα και μωβ καλωδιάκια κι εξαράκια ή πεντεμισάρια να καλούν τους ιδιοσυντονισμούς του χώρου για βοήθεια στα "μπάσα".

Α, και προσοχή μη διασταυρωθούν τίποτα καλώδια, και δεν έχετε φανάρια και γίνει κάνα τροχαίο στα ηλεκτρόνια, προσοχή μη φορτώσετε το σύστημα υγείας, οι ΜΕΘ δεν είναι διαθέσιμες για ηλεκτρόνια με ζαλάδες...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top