Παρουσίαση συστήματος... PMC

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Όταν θα θελήσω να πάρω πικαπ δεν θα χρειαστεί να πουλήσω κάτι για να το πάρω ......( ελπιζω:rolleyes:).

Έχω έναν θειο που είναι πολύ μεγάλος σε ηλικία χωρίς παιδιά και με μια συλλογή που δεν χωράει ούτε σε 100 τετραγωνικά σπίτι. Πολύ μεγάλη συλλογή σε άριστη κατάσταση ( είναι ψειρας ο θείος ) με αξιόλογα συλλεκτικά βινιλια κυριως κλασικής μουσικής......όταν τα κληρονόμησω και βρω που θα τα βάλω τότε θα πάρω και πικαπ και όλα τα σχετικά . Μέχρι τότε βλέπουμε!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Νομίζω ότι στις επιλογές μηχανημάτων ακρόασης, οι όποιες μεταβολές στην σύνθεση του ηχοσυστήματος σε βάθος (όποιο) χρόνου, συμβαίνουν για τον απλό λόγο του δύναμαι.

Σίγουρα πίσω από το δύναμαι υποκρύπτεται σειρά νοητικών διεργασιών και ψυχικών καταναγκασμών, αλλά αυτό είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός.
Κάποιος (κάποτε, κάπου) έλεγε ότι η βασική μας διαμόρφωση για τις μελλοντικές μας αποφάσεις, οφείλεται στους ανθρώπους που συναγελαζόμαστε και στή γνώση που συσσωρεύουμε.
Ναι βρε μάναμ, αλλά κάποιοι τόσα χρόνια έλεγαν δύναμαι, δύναμαι, και τελικά βγαίνει κάποιος και λέει ότι κακώς δίναμε γιατί όλα είναι ατμός. Ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

(all puns intended).
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Ευχαριστώ παρά πολύ.
Αλλά.....
Μη πιστεύεις ότι υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα από πολύ οικονομικότερα συστήματά ... πολλές φορές η φαντασία μας και οι περιγραφές μας κάνουν να δινουμε υπερβολικά χαρακτηριστικά σε στερεοφωνικά....
Από ένα σημείο και μετά πληρώνεις ΠΟΛΥ ακριβά λίγο καλύτερο ήχο και λίγο υψηλότερες στάθμες.
Ναι μπορει και να ειναι ετσι απλα εντυπωσιαστηκα απο τη δουλεια σου και δειχνει ποσο μερακλης εισαι και οτι προφανως υπαρχει αγαπη για ολο αυτο.Παρολο αυτα μπραβο.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Φίλτατε Ολύμπιε, τίποτε δεν είναι ατμός!
Δες το περισσότερο χαλαρά το δίναμε, αν είσαι και σύ μέσα σ΄αυτούς που δίνανε!!

Το χόμπι του ήχου ο καθένας μας τόχει σε διαφορετική υπόσταση, οπότε κοιτάζεις τη δική σου και μόνο. Αν θέλεις να το φτάσεις σε κάποιο ιδεατό στάνταρ μπορείς να βρεις τα σκαλοπατάκια (ναι δεν γίνεται πιο ξεκούραστα, ευτυχώς) και να φτάσεις στο βάθρο της προσωπικής σου ικανοποίησης.

Προσωπικά δεν μετάνιωσα για ότι έδωσα, κινήθηκα πάντα στο δύναμαι -μερικές φορές ζορίστηκα είν΄η αλήθεια- αλλά έτσι είναι τα γούστα!!

Εδώ -στο φόρουμ- όπως βλέπεις, υπάρχουν πολλές γνώμες για κάθε θέμα που αφορά τα μηχανήματα ακρόασης, νορμαλ όταν κινείται σε νερά ήρεμα ένας διάλογος, ποδοσφαιρίζει όταν διαξιφίζονται διαφορετικές αντιλήψεις, νοοτροπίες και ασθένειες του πληκτρολογίου.

Τίποτε δεν είναι ατμός από όσα έχουμε κάνει, υπό την προϋπόθεση ότι γίναμε λίγο σοφότεροι στο χόμπι μας.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Τίποτε δεν είναι ατμός από όσα έχουμε κάνει, υπό την προϋπόθεση ότι γίναμε λίγο σοφότεροι στο χόμπι μας.
Λιγότεροι χαζοί, θα έλεγα για πιο ακριβή περιγραφή. Κι αυτό μας κάνει.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
Παιδια και παλι καλησπερα τα ηχεια δουλευουν μια χαρα και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.Το ερωτημα μου ειναι μηπως γνωριζει κανεις οσο αφορα περι νεων μοντελων της yamaha ολοκληρωμενους δικαναλους αν αλλαξουν.Εγω βασικα εχω τον as-501 και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απλα βλεπω και τη διακημηνση των τιμων που εχει πεσει μην τυχων η εταιρεια προβει σε αλλαγη εντος της χρονιας αυτης.Και ολα αυτα επειδη αργοτερα λεω να ανεβω λιγο χαζευω τον as-701 τωρα που επεσε και αλλο η τιμη μην τυχων αλλαξουν και αν αξιζει η αναμονη σε κατι που θα βγαλουν ξανα ολοκληρωμενο.Παντα σε αυτο το επιπεδο τιμων φυσικα.


 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Ας γραψω και εγω την εμπειρια μου απο το συστημα και τον χωρο του φιλοξενου Γιαννη.
Με το που μπηκα και ειδα το συστημα , αυτο που με εντυπωσιασε ειναι το μεγεθος οχι των main που απο τις φωτο καταλαβα οτι ειναι θηρια , αλλα απο το μεγεθος των surround.
Ειναι τεραστια , χανουν πολυ στις φωτο.
Το συστημα ειναι κορυφαιο και δεν χρειαζεται να το αναφερω και εγω αυτο .
Μπραβο Γιαννη πολυ καλες κορυφαιες επιλογες σε ολα.
Θα επικεντρωθω σε αυτα που με εντυπωσιασαν και πιο πολυ σε αυτα που θα δοκιμαζα η θα αλλαζα εγω.

Τα svs τα ηξερα και αυτο που περιμενα να ακουσω αυτο και ακουσα.
Εγω θα εβαζα αλλα δυο μπροστα , για καλυτερη ομοιογενεια και για να μειωθουν τα gain απο τα υπαρχοντα.
Το οτι μπορεσαμε να παιξουμε τοσο δυνατα σε πολυκατοικια με εντυπωσιασε και αφου δεν εφυγαν οι γυψοσανιδες απο την θεση τους , παλι καλα.

Οσον αφορα τα ηχεια με εντυπωσιασε το mid και το high αλλα θα ηθελα περισσοτερο punch απο τα διπλα 12".
Αυτο που θα προτεινα , ειναι να γινει το ηχειο τετραδρομο και να ρυθμιστει απο τον trinnov , το ενα 12αρι να παιζει απο 50-180 και το αλλο 180-380.
Τα ηχεια ρουφανε ρευμα αφθονο και βγαζουν σταθμες ισως υπερβολικες για τον συγκεκριμενο χωρο.
Αλλα θαυμαζω την δυνατοτητα του Γιαννη να ακουει ενα κορυφαιο συστημα ,σε υψηλες σταθμες, στην ανεση του σαλονιου του σε πολυκατοικια .
Ευχαριστω πολυ Γιαννη για την φιλοξενεια και οποτε μπορεσεις ελα να ακουσεις τα m2.
 

P

PMC

Guest
Ας γραψω και εγω την εμπειρια μου απο το συστημα και τον χωρο του φιλοξενου Γιαννη.
Με το που μπηκα και ειδα το συστημα , αυτο που με εντυπωσιασε ειναι το μεγεθος οχι των main που απο τις φωτο καταλαβα οτι ειναι θηρια , αλλα απο το μεγεθος των surround.
Ειναι τεραστια , χανουν πολυ στις φωτο.
Το συστημα ειναι κορυφαιο και δεν χρειαζεται να το αναφερω και εγω αυτο .
Μπραβο Γιαννη πολυ καλες κορυφαιες επιλογες σε ολα.
Θα επικεντρωθω σε αυτα που με εντυπωσιασαν και πιο πολυ σε αυτα που θα δοκιμαζα η θα αλλαζα εγω.

Τα svs τα ηξερα και αυτο που περιμενα να ακουσω αυτο και ακουσα.
Εγω θα εβαζα αλλα δυο μπροστα , για καλυτερη ομοιογενεια και για να μειωθουν τα gain απο τα υπαρχοντα.
Το οτι μπορεσαμε να παιξουμε τοσο δυνατα σε πολυκατοικια με εντυπωσιασε και αφου δεν εφυγαν οι γυψοσανιδες απο την θεση τους , παλι καλα.

Οσον αφορα τα ηχεια με εντυπωσιασε το mid και το high αλλα θα ηθελα περισσοτερο punch απο τα διπλα 12".
Αυτο που θα προτεινα , ειναι να γινει το ηχειο τετραδρομο και να ρυθμιστει απο τον trinnov , το ενα 12αρι να παιζει απο 50-180 και το αλλο 180-380.
Τα ηχεια ρουφανε ρευμα αφθονο και βγαζουν σταθμες ισως υπερβολικες για τον συγκεκριμενο χωρο.
Αλλα θαυμαζω την δυνατοτητα του Γιαννη να ακουει ενα κορυφαιο συστημα ,σε υψηλες σταθμες, στην ανεση του σαλονιου του σε πολυκατοικια .
Ευχαριστω πολυ Γιαννη για την φιλοξενεια και οποτε μπορεσεις ελα να ακουσεις τα m2.

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη .
Καλή επιτυχία σε αυτό που ετοιμάζεις .
 







Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι ρε συ Λέανδρε , δεν μας λές τι δεν σου αρέσει?
Όχι, περιμένω να διαβάσω την άποψη του Λέανδρου όταν ακούει ένα σύστημα που έρχεται 100% σε αντίθεση με όσα υποστηρίζει. Έχει subs, έχει ισοστάθμιση, έχει θηρία ηχεία ( για τα ενισχυτικά δεν το συζητώ... ), δεν ξέρω τί καλώδια του έχει βάλει ο Jio... Πραγματικά, ανυπομονώ να διαβάσω τί θα πει ο Λέανδρος. Θα καταφέρει τη κωλοτούμπα α'λα Τσίπρα; Βάλτε στοιχήματα!
Ναι ρε συ Λέανδρε , δεν μας λές τι δεν σου αρέσει?
Πούσαι τα pmc ούτε εγώ τα γουστάρω.
Μόνος σου μιλάς ή χάνω κάτι;
 





Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Πω πω, και χωρίς παπούτσια!
Έτσι πρέπει να κυκλοφορούμε σήμερα στο σπίτι αν θέλουμε να τηρούμε τους κανόνες υγιεινής, αυτό είναι το σωστό!
Αναμένουμε ακουστικές εντυπώσεις και παραλειπόμενα της βραδιάς αναλυτικά και φυσικά να σεβαστεί ο Λέανδρος το πρωτόκολλο ευγένειας που αρμόζει σε τέτοιες περιπτώσεις δίχως να εκθέσει τον οικοδεσπότη ή καλύτερα να τον φέρει σε δύσκολη θέση λέγοντας π.χ. ότι ναι μεν έπαιζε άριστα αλλά υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης αν έβαζε την τάδε καλωδιάρα των 1500€ το μέτρο.. :p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top