Dune REALBOX 4K

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ας περάσει manual και τον σερβερ.
Θυμαμαι παλιότερα στο HD Max μου, αναγκάστηκα να περάσω μανιουαλ τον σερβερ και έβγαλε εικονίδιο στο sources.

Δυστυχώς είμαι εκτός για το τριήμερο για να σας πω ακριβώς.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Εμένα χέστε με, έστω και με nfs δουλεύει.

Εδώ βοηθήστε:

Δεν βλέπει τίποτα στο δίκτυο. Έχει ένα ρούτερ της Vodafone με gateway 192.168.2.1.

Βάζει στην manual ρύθμιση δικτύου
IP address 192.168.2.7 (η διεύθυνση που βλέπει στο ρούτερ)
Network mask 255.255.255.0
Dns server 192.168.2.1

Και δεν βρίσκει τίποτα στο δίκτυο, ούτε μετά από restart όλων.:headbang:

Μιλούσαμε στο τηλέφωνο μισή ώρα χωρίς αποτέλεσμα. Για προτείνετε κάτι...
Δεν βρίσκει τίποτα στο εσωτερικό δίκτυο ή στο internet?
Για αρχή δοκίμασε να το βάλεις κάποιον εξωτερικό DNS, σε περίπτωση που το ρουτεράκι σου κάνει νερά (πχ κάρφωσε DNS 1.1.1.1).
Υπάρχει περίπτωση και κάποια άλλη συσκευή στο εσωτερικό σου δίκτυο να έχει πάρει την 192.168.2.7? Πάλι για σιγουριά θα δοκίμαζα μία καρφωτή IP έξω από το εύρος διευθύνσεων που δίνει ο DHCP, αλλά με προσοχή να μην "καβαλήσεις" κάτι άλλο, όπως το NAS.
Αν χρησιμοποιείς ενδιάμεσα (network) switches, κάνε τους μία επανεκκίνηση, και κάνε και μία στο ρούτερ, εάν δεν το έχεις ήδη κάνει...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πρώτα απ' όλα να ενημερώσω ότι το δικό μου πρόβλημα με το SMB λύθηκε.

Όταν πέρασα το τελευταίο firmware η ΙΡ που έβαλα συνέπεσε με άλλη. Γυρίζοντας την IP στο Auto, πήρε νέα, και όλα λύθηκαν. :party:

Ευχαριστώ τον Αποστόλη (ο ΙΤ που έστησε τον server) για την βοήθεια.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Για το πρόβλημα του @akis1, πρέπει να φταίει η ρύθμιση του SMB στο pc του, οπότε η λύση που πρότεινε ο @vadergr στην δική μου περίπτωση, ισχύει για τον @akis1
Μια χαρά δουλευει το SMB και με το τελευταιο fw.
Μηπως δεν εχεις ενεργοποιήσει το SMB1 απο το λειτουργικο σου?
Πηραν και μια major update τα Win πριν μια δυο μερες.

Στον δικό μου freenas είχε ενεργοποιηθεί το SMB 1.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Για αρχή δοκίμασε να το βάλεις κάποιον εξωτερικό DNS, σε περίπτωση που το ρουτεράκι σου κάνει νερά (πχ κάρφωσε DNS 1.1.1.1).
Μήπως σου είναι εύκολο να γράψεις τι να κάνει λίγο πιο αναλυτικά;

Πάλι για σιγουριά θα δοκίμαζα μία καρφωτή IP έξω από το εύρος διευθύνσεων που δίνει ο DHCP, αλλά με προσοχή να μην "καβαλήσεις" κάτι άλλο, όπως το NAS.
Ο @akis1 μας είναι ντροπαλός και δεν ρωτάει. :tongue:

Δώσε ένα παράδειγμα καρφωτής IP που να βάλει. Δεν έχει NAS, αλλά ένα laptop από το οποίο μοιράζει μέσω wifi. Το δίκτυό του εμφανίζεται (από το interface του router) όπως παρακάτω:
akis network.png


Διευθύνσεις ΙΡ:
router 192.168.2.1
akis (laptop από όπου μοιράζει, αυτό που μας ενδιαφέρει)με wifi 192.168.2.3
Τα υπόλοιπα wifi από192.168. 2.4 έως 192.168.2.6
Ενσύρματα: Denon 192.168.2.2
Dune (android) ενσύρματα 192.168.2.7
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Μήπως σου είναι εύκολο να γράψεις τι να κάνει λίγο πιο αναλυτικά;


Ο @akis1 μας είναι ντροπαλός και δεν ρωτάει. :tongue:

Δώσε ένα παράδειγμα καρφωτής IP που να βάλει. Δεν έχει NAS, αλλά ένα laptop από το οποίο μοιράζει μέσω wifi. Το δίκτυό του εμφανίζεται (από το interface του router) όπως παρακάτω:
View attachment 168664

Διευθύνσεις ΙΡ:
router 192.168.2.1
akis (laptop από όπου μοιράζει, αυτό που μας ενδιαφέρει)με wifi 192.168.2.3
Τα υπόλοιπα wifi από192.168. 2.4 έως 192.168.2.6
Ενσύρματα: Denon 192.168.2.2
Dune (android) ενσύρματα 192.168.2.7
Επειδή με μπερδέψατε (για το ποιός έχει ποιό πρόβλημα) μερικές εξηγήσεις:
Η αλλαγή DNS και IP ήταν δοκιμές για γενικά προβλήματα δικτύου, (που νόμιζα ότι είχες εσύ?). Η αλλαγή DNS θα έλυνε πιθανά προβλήματα μετάφρασης IP σε ονόματα για διευθύνσεις internet-ο 1.1.1.1 είναι εύκολος να θυμόμαστε DNS server της cloudflare. Η αλλαγή τοπικής IP θα έλυνε πιθανό πρόβλημα διπλής IP στο τοπικό δίκτυο. Πχ αν για κάποιο λόγο δύο συσκευές είχαν πάρει την 192.168.2.7, βάζοντας στατική IP 192.168.2.107 μπορούμε να δούμε αν αλλάζει κάτι.
Ο DHCP server μας δίνει σε κάθε νέα συσκευή στο τοπικό δίκτυο διευθύνσεις από το εύρος που του έχουμε ορίσει (πχ από το 192.168.2.2 έως το 192.168.2.100). Όταν δίνουμε στατικές IPs, καλό είναι να βρίσκονται έξω από αυτό το εύρος, γιατί διαφορετικά θα ξανασυναντήσουμε πρόβλημα διπλής IP στο μέλλον.

Για τα προβλήματα με το SMB share χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση.
1. Αν μοιράζουμε τον φάκελο από τον υπολογιστή LAPTOP με IP 192.168.2.7, η πρώτη δοκιμή πρέπει να γίνει στον ίδιο υπολογιστή: Ανοίγουμε ένα παράθυρο του Windows Explorer (εκεί που βλέπουμε τους δίσκους μας), και γράφουμε στην γραμμή διεύθυνσης \\LAPTOP (το πραγματικό όνομα του υπολογιστή) και χωριστά \\192.168.2.7.
Και με τους δύο τρόπους, θα πρέπει να δούμε τους φακέλους που μοιράζουμε.
Εάν δεν φαίνονται, κλείνουμε προσωρινά το firewall και να ξαναδοκιμάσουμε.

Αν δεν φαίνονται, κάτι δεν έχει γίνει σωστά με τους κοινόχρηστους φακέλους.
Αν φαίνονται από τον ίδιο τον υπολογιστή, πρέπει να διαγνώσουμε την πλευρά που έχει το πρόβλημα (σε διαφορετικό θέμα? :p).
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Επειδή με μπερδέψατε (για το ποιός έχει ποιό πρόβλημα)
Έχεις απόλυτο δίκιο.....

Το δικό μου πρόβλημα λύθηκε, κάνω τον μεσάζοντα για τον Άκη. Πού θα πάει, κάτι θα φιλοτιμηθεί να μου δώσει για τα μεσιτικά... :biggrin:
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Έχεις απόλυτο δίκιο.....

Το δικό μου πρόβλημα λύθηκε, κάνω τον μεσάζοντα για τον Άκη. Πού θα πάει, κάτι θα φιλοτιμηθεί να μου δώσει για τα μεσιτικά... :biggrin:
Θα πάρεις το dune να το έχεις για δεύτερο :p
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Η επίλυση στο παρόν νήμα για όσους τυχόν αντιμετωπίσουν παρόμοιο πρόβλημα αν και αμφιβάλλω γιατί όπως λέει και ο rose.athens η περίπτωσή μου είναι μοναδική :)
 
Last edited:

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Διαπίστωσα το παρακάτω και ρωτώ αν παρόμοιο πρόβλημα το έχει δει κανείς.
Υπάρχει ταινία που στο my collection δεν την βλέπει καν παρόλο που έχω κάνει rescan 3 φορές
συν ότι άλλες 2 ταινίες τις βλέπει αλλά όταν μπαίνω στο εξώφυλλο αντί να βλέπω ως πρώτη επιλογή το play βγάζει information και όταν πατάω πάνω μου βγάζει αδύνατη αναπαραγωγή.
Αντιθέτως όταν μπαίνω στο sources εκεί και τις βλέπει όλες και με τα εξώφυλλα τους και με δυνατή αναπαραγωγή χωρίς τα παραπάνω προβλήματα που έχω στο my collection..... Πρόκειται για bug ή εγώ κάνω κάτι λάθος ????? αν και δεν το νομίζω.....
 
Last edited:

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Πάμε και λίγο γκρίνια.
my collection. έλλειψη αυτόματης ενημέρωσης όταν προστίθεται κάποια ταινία, έλλειψη βαθμολογίας ταινιών,
σήμανση όταν έχει προβληθεί κάποια ταινία,αδυναμία ανεύρεσης κάποιων ταινιών για ανεξήγητο λόγο.(δεν μιλώ για εξώφυλλα)
υπότιτλοι. Μία και μόνο γραμματοσειρά, αδυναμία σύμπτυξης του κενού μεταξύ των γραμμών.
Οθόνη player. led να σου βγάζει το μάτι, ενδείξεις χρόνου αναπαραγωγής και έλλειψη επιλογής υπολειπόμενου χρόνου.
Αυτά τα ολίγα μέχρι εδώ, συνεχίζεται.......
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Παιδια , να ρωτησω κατι. Τι ρυθμιση πρεπει να κανω στο μενου ,για να δεχεται ο προβολεας την αναλυση του εκαστοτε αναπαραγομενου αρχειου ? Σε εμενα, ολα τα ειδη των αρχειων, φθανουν στον προβολεα 2160ρ. Εχω κανει μερικους συνδυασμους,αλλα δεν.....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Παιδια , να ρωτησω κατι. Τι ρυθμιση πρεπει να κανω στο μενου ,για να δεχεται ο προβολεας την αναλυση του εκαστοτε αναπαραγομενου αρχειου ? Σε εμενα, ολα τα ειδη των αρχειων, φθανουν στον προβολεα 2160ρ. Εχω κανει μερικους συνδυασμους,αλλα δεν.....
20200609_145235.jpg

20200609_145258.jpg
 

Μηνύματα
687
Reaction score
184
Ευχαριστω πολυ Γιαννη . Εχω δοκιμασει πολλους συνδυασμους ,αλλα δεν πετυχα τιποτα . ΑΥΤΟΝ ,δεν θυμαμαι να τον δοκιμασα !! Πρωτη δουλεια μολις νυχτωσει........ Και παλι ευχαριστω.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Κ.Γιάννη την ίδια ρύθμιση στο maximum video mode μου πρότεινες και μένα με διαφορά μιας και έχω FHD να το βαλω 1080p 23.976hz, γιατί όχι auto(edid) ή 1080p 60hz, ποια η διαφορά, τι κερδίζουμε σε σχέση με τις άλλες επιλογές και κάτι που πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω είναι ότι γιατί στο auto(EDID) μας δίνει στο status current video mode 1080p 59.94 hz ???? βάζουμε ότι βάζουμε τουλάχιστον να ξέρουμε γιατί :) :)
 
Last edited:



Μηνύματα
281
Reaction score
92
το ρίξαμε στην μ.........., αδιευκρίνιστο βλέπω να μένει, με βλέπω και μένα να κλίνω στο πίστευε και μη ερεύνα :hunter::hunter::hunter::hunter::hunter::hunter::hunter::hunter::hunter::hunter:
 
Last edited:


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top