Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Δάνεισα στον @okakosolikos τους 2 Anthem τελικούς μου. Ας μας πει τις εντυπώσεις του. :biggrin: Εγώ, έκανα την καλή μου την πράξη για φέτος, φτάνει, του χρόνου πάλι.

Διευκρίνιση: οι Anthem των 1000W/8Ohm αντικαθιστούν προσωρινά λαμπάτους τελικούς των 100W/8Ohm.
 



Μηνύματα
904
Reaction score
239
Δάνεισα στον @okakosolikos τους 2 Anthem τελικούς μου. Ας μας πει τις εντυπώσεις του. :biggrin: Εγώ, έκανα την καλή μου την πράξη για φέτος, φτάνει, του χρόνου πάλι.

Διευκρίνιση: οι Anthem των 1000W/8Ohm αντικαθιστούν προσωρινά λαμπάτους τελικούς των 100W/8Ohm.
Εχεις ακομη μια καλη πραξη να κανεις!!!
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Καλά εσύ νόμιζες οτι ακούγατε το ντακ του λύκου.......
Να σου πω, γράφεις για να γράφεις;
Εάν από το πιο κάτω συμπεραίνεις ότι ακούγαμε το DAC του @okakosolikos ή ότι ο σκοπός της ακρόασης ήταν να "ακούσουμε" DAC, ας μου επιτραπεί να γελάσω δυνατά. ΧΑ ΧΑ ΧΑ.
Σοβαρά τώρα, δεν είχαμε κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Ήθελε ο @okakosolikos να χρησιμοποιήσει το DAC του και το κάναμε. Τι; Να του χαλάσω χατήρι;:) Ο άλλος τρόπος ήταν είναι να συνδέσουμε το laptop του με καλώδιο USB στην αντίστοιχη θύρα του SHD (όπως το έχω εγώ) είτε με οπτική ίνα από το laptop στην αντίστοιχη είσοδο του SHD (όπως σκοπεύω να το κάνω, για πειραματισμό).
Το τραγούδι υπό αναφορά το έχεις ακούσει σε σωστό χώρο με σωστά crossαρισμενα subwoofers ή όχι; Εάν ναι, περιέγραψε μας την εμπειρία σου, ανυπομονούμε. Εάν όχι, τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία - και πάρε και τις ειρωνίες μαζί σου.
σε τι ηχεία;
PMC. Δεν θυμάμαι μοντέλο.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
[QUOTE="wizzy, post: 2607214, member: 26277"

PMC. Δεν θυμάμαι μοντέλο.
[/QUOTE]

ωχ πρέπει να ήταν μεγάλο το σοκ
 


Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Σήμερα έχει ακρόαση, μην περιμένετε ποστ.
.
.
.
.
Δεν βαριέσαι, θα τα γράψω όλα τώρα.
Η αλήθεια είναι ότι το αποτέλεσμα δεν κρύβει εκπλήξεις, εκτός από μια που θα αναφέρω στο τέλος.
Το σύστημα έχει pc, m1dac της musical fidelity, Τσακιριδης Αλέξανδρος πειραγμένος έτσι ώστε με ένα switch να κάνω bypass τις λάμπες και να γίνεται παθητικός, 1kW τελικοί anthem και pmc fb1+ δύο δρόμων 6.5" με transmission line. Το sub δεν το συνέδεσα ακόμα, ήθελα να ακούσω το transmission line με τα watt αυτά.

Το αποτέλεσμα άκρως προβλέψιμο: άπειρο headroom και πιο καθαρό.
Headroom διότι ο ενισχυτής είναι 3 φορές πιο δυνατός και καθαρό διότι όταν η λάμπα ζορίζεται, κομπρεσάρει με χάρη. Με χάρη, αλλά κομπρεσάρει.

Εδώ δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα, όσο δυνατά σου επιτρέπει ο χώρος, διότι ακούς τις ανακλάσεις μετά από ένα σημείο. Άρα εδώ λύθηκε και μια άλλη απορία μου για τι από τα 3 έφταιγε όταν έπαιζε δυνατά η μουσική: ηχείο, 100watt ενισχυτής ή χώρος. Ήταν τα 100w, τα pmc μπορούσαν και πιο δυνατά.

Επίσης η ατάκα είναι από άλλο πλανήτη λόγω watt φυσικά. System of a down σου δίνουν ανεπάλληλες γροθιές είναι άλλο το experience.

Η έκπληξη είναι ότι στην αρχή που βάζω τους anthem και τους ανοίγω, άκουσα αυτό το τσικ που ξεκάθαρα σου έλεγε ότι "αν κάνεις κανα λάθος, μετά που θα σου σκίσω το τυμπανο, θα σου ρουφηξω την ψυχή" έβαλα τον ήχο των Windows στο 8 και τον Τσακιριδη στο 0.00001. Μπούρδες, το ποτενσιόμετρο παιζει ακριβώς στο ίδιο σημείο με τα 100w της λάμπας. Η ψυχοακουστικη μαλλον παίζει έναν ρόλο εδώ διότι με την λάμπα δέχεσαι κατευθείαν τον όγκο σε χαμηλή ένταση και σταματάς να αυξάνεις. Με τους anthem δεν είναι έτσι τα πράγματα, το αυξάνεις κανονικά και ακούς την μουσικούλα σου κανονικά σε πιο μεγάλες εντάσεις. Αν εν τω μεταξύ πέσεις σε κάνα κομμάτι με μεγάλο dynamic headroom την έβαψες στην κυριολεξία διότι εδώ όπως είπαμε δεν έχει compression, θα πάρεις τα αυτιά σου στο χέρι με τα επιπλεον 900w που παραμονεύουν στη γωνία.

Να πω και το τελευταίο: Προσπάθησα πολύ να μου αρέσει το αποτέλεσμα χωρίς την λαμπατη προενίσχυση. Δεν τα κατάφερα, εκτός από γρήγορα rock και Michael Jackson φυσικά. Η λάμπα τα έφερνε όλα λίγο πιο κοντά και έδινε warmth. Πιθανότατα με το sub να μπαλατζαρε λίγο αυτό αλλά μετά τα 80Hz καπουτ, δεν έχει άλλο. Είναι και θέμα προτιμήσεων αυτά.

Watts λοιπόν, ό,τι λέει ο κατασκευαστής των ηχείων σου x 4
 






Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Να σου πω: Θυμάσαι ότι πρέπει να τους επιστρέψεις, σωστά; :biggrin:
Τι θες μωρέ και συ και τρώγεσαι ?
Τι να τα κάνει τα 1000w το δορυφοράκι σου με το 6,5άρι και το tweeter?
Πάνε πάρε έναν τελικό 2χ200w και πολύ σου πέφτει.
Αντε γκρινιάρη. Δώσε λίγη χαρά στον κακό λύκο. Τώρα που έμαθε τι σημαίνει ισχύς.
Ψιτ και χρέωσε ανάλογα , τον κάθε μονομπλόκ. 4000ε το κομμάτι , που θα σου πάρει τα μονομπλόκια αυτός. ! :lolsign:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
την έκπληξη δεν κατάλαβα.
ότι σου αρέσει η λαμπατη προενίσχυση;
φυσιολογικό και θα σου αρέσει περισσότερο με το sub
αφού δεν θα χαλάει και το μπασσο.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top