Το καφενείο των φιλόζωων


Μηνύματα
440
Reaction score
560
επειδη ηταν ο μονος που πηγαινε συνεχεια μαζι με τη μαμα του, και ακομα οταν ειχε μεγαλωσει αρκετα.
τα αλλα πηγαιναν απο δω, κοιμοντουσαν απο κει, αυτος τιποτε, κολλημενος πανω της...
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Τα χελιδόνια διασχίζουν όλη την Σαχάρα και το Αιγαίο για να έρθουν σ΄εμάς. Το μυστικό της πτήσης και του χτισίματος της φωλιάς. Πως τιμωρούνται ασυνείδητοι που τις γκρεμίζουν...

1593176380911.png



Σύμφωνα με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, η καταστροφή φωλιών χελιδονιών, ακόμα και με νεοσσούς μέσα, είναι ένα σύνηθες δυσάρεστο φαινόμενο. Η νομοθεσία για την προστασία των άγριων πουλιών επιβάλλει την προστασία όχι μόνο των ίδιων των πουλιών που ζουν σε φυσική κατάσταση σε όλη την ελληνική επικράτεια, αλλά και των αβγών, των φωλιών και των ενδιαιτημάτων τους. Για τα είδη αυτά ορίζεται ρητά ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η ολική η μερική καταστροφή των φωλιών τους. Στους παραβάτες των διατάξεων που ορίζουν την προστασία των πουλιών και των φωλιών τους επιβάλλονται διοικητικά πρόστιμα 500-1.000 ευρώ, ενώ επιπλέον οι πράξεις αυτές είναι ποινικά κολάσιμες και τιμωρούνται με φυλάκιση 20 ημερών έως 1 έτος και χρηματική ποινή....

1593176454032.png



Ποια είναι η σχέση του ανθρώπου με τα χελιδόνια; Από παλιά οι άνθρωποι είχαν συνδυάσει την άφιξη των χελιδονιών με την άνοιξη. Αυτό και μόνο θα αρκούσε για να καταλάβουμε γιατί τα χελιδόνια είναι τόσο αγαπητά στους ανθρώπους. Δεν είναι όμως μόνο αυτό… Κάντε έναν απλό υπολογισμό: ένα μικρό χελιδόνι σε μια μπουκιά τρώει παραπάνω από 50 κουνούπια και μύγες! Φανταστείτε πόσα έντομα τρώει μια χελιδονο-οικογένεια με 3 – 6 μικρά σε μία ολόκληρη ημέρα. Τι θα γινόταν αν δεν έρχονταν τα χελιδόνια μια χρονιά.

Τι μπορούμε να κάνουμε εμείς γι’ αυτά;
Φτιάχνουμε και τοποθετούμε ταΐστρες και ποτίστρες
Προσέχουμε και δε ρυπαίνουμε τους ανοιχτούς χώρους που επισκεπτόμαστε
Οργανώνουμε εθελοντικές δράσεις καθαρισμού των κοντινών μας πάρκων
Φτιάχνουμε φωλιές και τις τοποθετούμε σε σημεία όπου οι άνθρωποι δεν έχουν εύκολη πρόσβαση
Προσπαθούμε να κάνουμε το σχολείο ή την αυλή του σπιτιού μας όσο πιο φιλόξενη για τα μικρά πουλιά
Ενημερώνουμε τους φίλους και την οικογένεια μας για τα προβλήματα αυτά και τους τρόπους αντιμετώπισής τους...

http://www.mixanitouxronou.gr/ta-ch...ko-tis-ptisis-kai-toy-chtisimatos-tis-folias/
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
οκ, τους λεω και κατι σε μεταφραση ελευθερη "χερεστε ψιψινα!!" ... "ψιψινελ" ...
- και εγώ μιλάω με όλα τα ζωντανά , όπως οι σαμάνοι

- ευτυχώς που είμαστε στα pm , και δεν θα μας παρεξηγήσουν . . . ή μήπως δεν είμαστε :o
 





Μηνύματα
440
Reaction score
560
την εχω βαλει απο νεογεννητη στο κηπο*, την ειχα βρει να περναει το δρομο απο ενα γειτονικο χωραφι
(εβλεπα πολλα πατημενα απο τα αυτοκινητα, καθε χρονο...>:( - περυσσι το καθαρισανε , και βαλανε μπροστα πολυκατοικια)
εκτοτε δεν ξαναδα.



*πρεπει να χουνε περασει απο τοτε καμια 10 χρονια, την βλεπω 3-4 φορες το χρονο (μια στο νερο, μια στα αγγουρακια...), εχει γινει θηριο, που παει κ κρυβεται μετα δεν εχω καταλαβει, το λεγα περυσσι στον πατερα , "το χελονακι ειναι στο κηπο , παμε να το δεις", μεχρι να παμε, ποσο καναμε 10 λεπτα; ειχε εξαφανιστει, 1 ωρα το ψαχνα, στο τελος δεν με πιστεψε... :roflmao:
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Μύθος κύριοι ότι οι χελώνες πάνε αργά. :tongue: αυτό έλεγα και εγώ μερικά ποστ παραπάνω για τις .... λεχώνες.
μήπως είναι ..... πειραγμένες ; (Έβαλαν Τούρμπο) :gotcha:
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
την εχω βαλει απο νεογεννητη στο κηπο*, την ειχα βρει να περναει το δρομο απο ενα γειτονικο χωραφι
(εβλεπα πολλα πατημενα απο τα αυτοκινητα, καθε χρονο...>:( - περυσσι το καθαρισανε , και βαλανε μπροστα πολυκατοικια)
εκτοτε δεν ξαναδα.



*πρεπει να χουνε περασει απο τοτε καμια 10 χρονια, την βλεπω 3-4 φορες το χρονο (μια στο νερο, μια στα αγγουρακια...), εχει γινει θηριο, που παει κ κρυβεται μετα δεν εχω καταλαβει, το λεγα περυσσι στον πατερα , "το χελονακι ειναι στο κηπο , παμε να το δεις", μεχρι να παμε, ποσο καναμε 10 λεπτα; ειχε εξαφανιστει, 1 ωρα το ψαχνα, στο τελος δεν με πιστεψε... :roflmao:
ΕΤΣΙ ΕΙΧΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΧΕΛΩΝΑ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ.

ΔΕΝ ΕΥΡΙΣΚΕ ΤΙΠΟΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΟΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ

ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΜΕΧΡΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΔΩΣΕΙ ΜΑΡΟΥΛΙ.

ΤΟ ΕΤΡΩΓΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΧΕΖΟΒΟΛΑΓΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΑΓΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ

ΕΠΟΜΕΝΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΒΑΡΕΘΗΚΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ

ΒΑΡΑΓΕ ΤΗΝ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΦΥΓΕΙ.

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΝΑ ΔΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΑΦΑΝΤΗ!
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Είναι λάθος η διαδεδομένη πεποίθηση –ακόμη και μεταξύ των κτηνιάτρων- ότι για να βρεθεί η «ανθρώπινη» ηλικία ενός σκύλου, αρκεί να πολλαπλασιάσει κανείς τα χρόνια ζωής του ζώου επί επτά. . . .

. . . Η σχέση σκυλίσιας και ανθρώπινης ηλικίας περιγράφεται από τη φόρμουλα: ανθρώπινη ηλικία = 16 λογάριθμος ηλικίας σκύλου + 31.

 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top