Arcam AV40 - AVR10 - AVR20 - AVR30

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ναι ίδρυσαν την αγγλική σχολή του ήχου που ήταν για κλωτσές.
Ποτέ μου δεν κατάλαβα τι ακριβώς πρέσβευαν με τις βλακείες τους.
Και την κατάργηση των tone controls, balance , stereo mono , κα , αυτοί τα κατήργησαν , και τα αντέγραψαν μετά οι Highendάδες και μας τα φόρεσαν καπέλο.
Αχρηστοι. Ασχιετοι.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Η ισοστάμιση δεν λύνει το πρόβλημα του θορύβου .
λες να ειναι αυτο ;
.... γιατι δεν το λες και χαλια το dirac

I am following this forum from long time but have never written here. So this is my first post. I recently replaced my Arcam AVR390 with Denon X3600 for obvious reasons. I was never satisfied with the Arcam for the two years i owned it. I made a lot of measurements trying to fix the problems i was hearing and never completely achieved what i was looking for ( measuring with REW and calibrating with Dirac). Testing the denon for 1 week and made only 2 measurements with audyssey and 2-3 different curves and i can honestly say after watching the movies i always watch as reference that it is completely insane difference. The denon is soo much better to the point that am hating arcam for loosing 2 years of my life not listening to my theatre the way it is supposed to sound. I can post numerous REW files with the arcam compared to what I now have with denon and audyssey for evidence if required even seat to seat consistency is almost perfect. As a reference i have 3 subs pre-calibrated with miniDSP and separate amps ( Audiolab 8200m and 8200p) for the main layer of speakers + 4 channel NAD for atmos ceiling. I was about to purchase Arcam AV40 but i am glad i didn’t. I do not miss XLR outs. I am even wondering whether to sell the AVR390 and disappointing someone else.
 


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Βγήκε στον αέρα η νέα έκδοση f/w v1.34. Να δούμε τι προβλήματα λύνει και κυρίως τα προβλήματα με το dirac.........
 

Μηνύματα
1.216
Reaction score
2.027
Αναρωτιέμαι πόσα μέλη από την αρχική λίστα του group buy, ενδιαφέρονται ακόμη.
Εγώ πάντως είμαι 100% εκτός.
Φτάνει με το μπουρδέλο τους. Πηγα αλλού(σχεδόν...).
 






Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αναρωτιέμαι πόσα μέλη από την αρχική λίστα του group buy, ενδιαφέρονται ακόμη.
Εγώ πάντως είμαι 100% εκτός.
Φτάνει με το μπουρδέλο τους. Πηγα αλλού(σχεδόν...).
βαλε και κανα παπακι βρε.... :lolsign:

γιατι δεν κανεις λιγο υπομονη ακομα..?
....θα τα φτιαξουν ολα μεχρι να μπει το νεο ετος ...
καλυτερα να περιμενης παρα anthem
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.070
Εγώ περιμένω το AudioControl. Έχει ήδη αλλάξει ένα μοντέλο περιμένοντας να κάνουν το Dirac να δουλέψει. Μέχρι να δουλέψει και να το αγοράσω θα έχει αλλάξει άλλο ένα. Ενώ εσείς με τα Arcam θα έχετε δυο χρονών μοντέλο!
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Αναρωτιέμαι πόσα μέλη από την αρχική λίστα του group buy, ενδιαφέρονται ακόμη.
Εγώ πάντως είμαι 100% εκτός.
Φτάνει με το μπουρδέλο τους. Πηγα αλλού(σχεδόν...).
Εάν σου πω ότι έχουν πουληθεί 2 τεμάχια ήδη Ελλάδα θα το πιστέψεις ;
εχουν παραλάβει ήδη ...
 


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Τι σχέση μπορεί να έχει ο arcam av40 με ένα anthem? Οση σχέση έχουν τα μήλα με τα πορτοκάλια. Η επιλογή δεν είναι ότι α εκεί που θα αγοράσω anthem ας πάρω arcam. Τον arcam ή anthem ή marantz/denon τον αγοράζεις για τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του καθενός . Εαν δεν θεωρείς ότι ένας avr σήμερα το να έχει dirac και 16 κανάλια προενίσχυσης και μάλιστα xlr είναι προτέρημα και φυσικά ισοστάθμιση πολλαπλών sub είναι προτέρημα , τότε φυσικά και δεν αγοράζεις arcam.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.216
Reaction score
2.027
Τι σχέση μπορεί να έχει ο arcam av40 με ένα anthem? Οση σχέση έχουν τα μήλα με τα πορτοκάλια. Η επιλογή δεν είναι ότι α εκεί που θα αγοράσω anthem ας πάρω arcam. Τον arcam ή anthem ή marantz/denon τον αγοράζεις για τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά του καθενός . Εαν δεν θεωρείς ότι ένας avr σήμερα το να έχει dirac και 16 κανάλια προενίσχυσης και μάλιστα xlr είναι προτέρημα και φυσικά ισοστάθμιση πολλαπλών sub είναι προτέρημα , τότε φυσικά και δεν αγοράζεις arcam.
Δε διαφωνώ καθόλου. Μακάρι να βγω λάθος και μελλοντικά να πάρω τον Arcam.
Η πρώτη διαφορά,και μεγάλη μάλιστα, είναι ότι ο Anthem δουλεύει.
Κοίτα να δεις πως το βλέπω εγώ. Θέλω ένα μηχάνημα που να δουλεύει όμορφα κι ωραία αρχικά χωρίς να μου σπάει τα @@ κάθε τρεις και λίγο. Ναυτικός είμαι ο άνθρωπος και μου τα σπάνε άλλοι μονίμως και πολύ παραπάνω απ'όσο μπορεί να νομίζουν μερικοί. Όταν επιστρέφω θέλω να δουλεύουν για να τα απολαμβάνω για το χρονικό διάστημα που μπορώ. Απλά κι ωραία.
Έχουμε και το σύστημα ισοστάθμισης το οποίο θα βοηθήσει πολύ, θέλω να πιστεύω, στον τομέα απόλαυσης.
Δεύτερο ποιό έρχεται που να δουλεύει και να μη σε φέρνει στα όρια της κρίσης; Το Arc της Anthem.
Την Emotiva την περιμένουμε ακόμη. Monoprice δε μπορούμε να πάρουμε γιατί δεν υπάρχει υποστήριξη Ευρώπη και μετά ανεβαίνουμε. Nad και JBL και μετά Trinnov και λοιποί που προσωπικά δε θα έδινα τόσα χρήματα για κανέναν λόγο.
Ίσως ήμουν ο πρώτος που εκδήλωσε ενδιαφέρον για την αγορά του όταν ανέφερε ο Μάκης το group buy. Θα είμαι και ο πρώτος που θα κάνει πίσω.
Δεν πειράζει, τουλάχιστον εγώ θα ακούω ότι είναι να ακούσω. Εσείς καθίστε και λιώστε με τα προβλήματα του.

Και καλώδια χρωματιστά και όμορφα θα πάρω και youtube θα ακούω άμα λάχει γιατί ο στόχος μου ήταν, είναι και θα είναι η απόλαυση και όχι το σπασαρχιδιλίκι της κάθε Arcam,Emotiva κλπ.

Αυτό το μήνυμα εστάλει από ένα πανέμορφο(σκατίλα φουλ) ποτάμι του Πακιστάν μετά από 18 ώρες εργασίας.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αυτό το μήνυμα εστάλει από ένα πανέμορφο(σκατίλα φουλ) ποτάμι του Πακιστάν μετά από 18 ώρες εργασίας.
ωρε μαγκα μου !!!!

Έχουμε και το σύστημα ισοστάθμισης το οποίο θα βοηθήσει πολύ, θέλω να πιστεύω, στον τομέα απόλαυσης.
Δεύτερο ποιό έρχεται που να δουλεύει και να μη σε φέρνει στα όρια της κρίσης; Το Arc της Anthem.
Διαφωνω ως προς την ισοσταθμιση, αλλα δεν εχει σημσια..
....αυτο που εχεις ειναι καλυτερο....
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεύτερο ποιό έρχεται που να δουλεύει και να μη σε φέρνει στα όρια της κρίσης; Το Arc της Anthem.
Έχεις πέσει σε τρυπάκι και δεν εχεις αντικειμενική εικόνα..... δες το λίγο πιο wide και εκτός Ελλάδος.

Φίλε μου όταν με το καλό μπορέσεις άκουσε rf7iii και rc64iii.... ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top