Ακουστές διαφορές σε καλώδια ρεύματος

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
εγκαταλείψει το τρίγωνο ακρόασης για πάνω από δέκα χρόνια...
Κι εμείς. Είναι ανεπαρκές.
Κανένα τρίγωνο, αυτά είναι βλακείες.

Εφταγωνο κάτω, τετράγωνο πάνω και δεύτερο τετράγωνο στα σαμπ.

Κανένα τρίγωνο, μόνο ένα στις Βερμούδες.

Α, και στις παραλίες, κάνα μπικίνι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.608
Reaction score
27.953

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Κάντε το εξής πείραμα:

Ένα κομμάτι μουσικής που γουστάρετε πολύ, πολύ όμως, κάντε το μονοφωνικό (πανευκολα σε οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου) και αφαιρέστε το ένα κανάλι τελείως, σβήστε το, αφήστε κενό, ησυχία, ώστε όταν παίζει αυτό το κομμάτι, να παίζει μόνο ένα ηχείο.


Μετά ακούστε εναλλάξ μια το μονοφωνικό τρακ, και καπάκι το στερεοφωνικό.

Μια το ένα, μια το άλλο.
Μια να παίζει ένα ηχείο, μια να παίζουν 2 και με διαφορετικό περιεχόμενο, στέρεο.

Καταλαβαίνετε καμία διαφορά;

Μπορεί να είναι πολύ μικρή, δε ξέρω, μπορεί και να μη σας νοιάζει, αλλά το ερώτημα παραμένει: καταλαβαίνετε διαφορά;

Ε, αυτή είναι σε μικρογραφία η διαφορά μεταξύ δικαναλου και ιμερσιβ.

Ακούστε πικάπ τώρα. Με καλή κεφαλή και καλώδια σιλτεκ. Αυτά αρκούν για τον τέλειο ήχο. Α, και ρεύματος "αρτζι μπουρτζι και λουλάς", το γνωστό "50€" - για καλύτερο θες πολύ χρήμα μεγάλε, άστο. Έκλεισε το σετάπ.
Είναι τώρα τέλειο.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Good morning all!!!

Εγώ πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις, έχεις έναν τελικό τον Bryston μάλλον στιμάρεισ από κάποιο ντακ ή από κάρτα ήχου στο PC πουλάς έναν προ τον musical fidelity δεν ξέρω αν έχεις και άλλο προ αν δεν έχεις κατευθείαν έχεις υποβάθμιση της ποιότητας των ακουσμάτων θες μόνο ένα σαμπ οι δόκτορες σου λένε ότι θες τέσσερα και δύο ενεργά τελικά ποιο είναι το πλάνο αλήθεια ξέρεις, πες μας και εμάς τι έχεις σκοπό να φτιάξεις και που να το καταλήξεις, γιατί η ισοστάθμιση δεν είναι πανάκεια απλά ισορροπεί τα πράγματα.
Έχω ένα intel nuc pc με i3 επεξεργαστή και 16Gb ram το οποίο τρέχει το λογισμικό daphile ( ένα player που τρέχει σε Linux περιβάλλον, όπως λέει ο δημιουργός του, ειδικά τιουναρισμένο για audio ). Απο το pc οδηγώ το dac μέσω usb. Φυσικά και έχω κι άλλο προ διαθέσιμο για τη περίπτωση που φύγει ο F25.
Ο Κώστας φαίνεται να λέει το σωστό, αλλά με τα σημερινά δεδομένα προβλέπω ότι θα πάω στη λύση των δύο subs. Στον χώρο που έχω αυτή τη στιγμή δηλαδή, μπορώ να στριμώξω δύο subs με σχετική δυσκολία μεν, αλλά κρίνω ότι μπορώ. Ένα ζεύγος presonus 10" δεν κοστίζει τόσο πολύ και υπάρχει το αβαντάζ των δόσεων ( μέχρι 6 άτοκες ).
Όταν με το καλό μετακομίσω, εκεί είναι που θα γίνει η σοβαρή δουλειά, δηλαδή επίσκεψη ειδικού για μέτρηση και πρόταση υλικών φροντίδας, για τον SHD το βλέπω στη πορεία καθώς ο οδηγός του Bhutia δείχνει να φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα ( κατανοώ βέβαια ότι θέλει χρόνο μέχρι να εξοικειωθώ με τη διαδικασία ). Σύντομα, τις προσεχείς ημέρες όπως έχω προαναφέρει, τα ηχεία μου θα πάνε για έλεγχο στον Petermeni για να δω που οφείλεται αυτή η ιλιγγειώδης πτώση μετά τους 10Κ και για να τους γίνει και ένα μικρό ρετούς στα υλικά.

Η ισοστάθμιση είναι σαν τα λεφτά... δε φέρνουν την ευτυχία αλλά καλό είναι να υπάρχουν :p
έεεεετσι!


Αστροναύτη,εφόσον δεν έχεις ακόμα τον εξοπλισμό,σου δίνονται εν τω μεταξύ ευκαιρία και χρόνος να προπονηθείς στις μεθόδους που τόσο πολύ εγκρίνεις.

Μπορείς να κάνεις μετρήσεις υπό την τωρινή διαρρύθμιση στο επιλεγμένο sweet spot και γύρω από εκείνο κατά τα γνωστά.Από αυτές θα βγάλεις μέσω REW Vector Averaged δεδομένα και από εκείνα την υπερβάλλουσα φάση για τα επιμέρους κανάλια.Πάνω σ'εκείνα μπορεί να εφαρμοστεί η φασική διόρθωση.Για την απόκριση συχνότητας στην οποία θα εφαρμοστεί καμπύλη-στόχος η λήψη γίνεται με τη μέθοδο μετακινούμενου μικροφώνου και υπό εξομάλυνση Variable.

Μπορείς επίσης να δημοσιεύσεις τα σχετικά παράθυρα σε περιβάλλον REW στο δικό σου νήμα για να παίρναμε μιαν ιδέα για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η τρέχουσα διαρρύθμιση.

Μην περιμένεις να τα καταφέρεις μέσω...επιφοίτησης χωρίς να έχεις εξοικειωθεί προηγουμένως αρκετές φορές με την εκτέλεση της διαδικασίας.

Τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία,αλλά γι αυτήν υπάρχουν οι....αγοραπωλησίες καλωδίων. :tongue:
Εννοείται ότι θα επικρατήσει οργασμός screenshots στο νήμα μου. Τόσο για να δείτε τί συμβαίνει, όσο και για να επιβεβαιώσετε ( επιβεβαιώσεις ) ότι θα εκτελώ σωστά τα βήματα.

Νικόλα μου,
Μείνε με τις απόψεις σου, κι άσε εμάς τους "αστείους" με τις δικές μας.
Αγόρασε λοιπόν την τετράδα των απαιτούμενων subs, κάνε και την ισοστάθμιση σου κι όλα καλά.
Γιατί όπως σου είπε ο γιατρός, χωρίς τη χρήση της τετράδας δε μπορείς να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Όσο για "τα τουμπανα" θα κάνω πρώτα το " μονό τέστ", θα κάνω μετά τη " φροντίδα του χώρου" και κατόπιν "θα ισοσταθμισω" "ταπεινωνοντας" τα modes των παθητικών μου ηχείων που θα ήθελα να μετατρέψω σε ενεργά...
Υ.σ. Κι όπως έχω ξαναπεί, καλή και Αγία η ισοστάθμιση αλλά δεν είναι η λύση στα πάντα, ίσως αν άκουγα ψηφιακά να τη δοκίμαζα κι εγώ αλλά η αξία της δε μηδενίζει την αξία των υπολοίπων (καλωδίων, ανυικραδασμικων, ρακς κλπ), απλά τη συμπληρώνει.
Να με συμπαθάς, αλλά βαριέμαι να σου απαντήσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
Αστροναύτη, το ηχείο σου τι διάμετρο γουφερ έχει; Με ένα γουφερ είναι, σωστά;
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Αστροναύτη, το ηχείο σου τι διάμετρο γουφερ έχει; Με ένα γουφερ είναι, σωστά;
Δυο έχει, δεν λέει στα specs τη διάμετρό τους ( και δεν τα έχω μετρήσει ), αλλά κάπου πέτυχα μια παρουσίαση κατόχου που αναφέρει 115mm έκαστο. Τα ηχεία είναι κλειστού τύπου ( δεν έχουν bass reflex ).
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τώρα νταξ, τους φώτισες.

Γιατί δε μιλάς για τον αγιοβασιλη και τους ταράνδους καλύτερα;

Έστω για λαμακια όπως ο πιτερμενης.

Αυτοί αποτελούν το αγοραστικό κοινό για σούπερ ντούπερ λαμάκια και κάθε λογής βραχυκυκλωτήρες, και συ τους λες όχι ισοστάθμιση, συνελιξη; εδώ κάναμε 20 χρόνια να μάθουν ότι οι κλας ντε δεν είναι ψηφιακοί ενισχυτές...

Άντε κάνε μας μια καλή ανάλυση για το τζίτερ στο πικάπ τώρα, και βάλε και μετρήσεις, θέλω νούμερα.

<<Τζίτερ και (αντιστοιχία με) δειγματοληψία και μήκος λέξης του περιεχομένου του δίσκου βινυλίου με γραφική αναπαράσταση στο ακουστό φάσμα.>>

Να ένας καλός τίτλος για να ανοίξεις σοβαρό θρεντ.

Αναφορές σε κβαντιση δεν αρκούν, χρειάζεται ανάλυση.


ΥΓ. Υπ'οψιν, περιμένουμε απάντηση για τα ειδικά τεχνικά χαρακτηριστικά των ηχείων που είναι κατασκευασμένα για μη περιποιημένους χώρους.

Να κι άλλο πεδίον δόξης λαμπρό.

Το εν λόγω θρεντ, τερμάτισε στο "πάρτε καλώδια ρεύματος και πολυμπριζα "αρτζι μπουρτζι και λουλάς", αυτός, ξέρει. 50€.
Οκ. Τέλος.
Μα τις τεχνικές αναλύσεις τύπου "αρτζι Μπούρτζι και λουλας" τις αφήνω στους "γνώστες" του χώρου Ντοκ!:tongue::tongue::tongue::tongue:
Η επιστήμη πάνω από όλα!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.337
115mm έκαστο.
4,5 ιντσες είναι αυτό...

Ανήκει η διάμετρος αυτή στην γκάμα των μιντ, ούτε καν μιντγουφερ δε θα το έλεγα...

Νομίζω πως χρειάζεται να τα πουλήσεις όσο όσο, το συντομότερο δυνατόν.
Μα τις τεχνικές αναλύσεις τύπου "αρτζι Μπούρτζι και λουλας" τις αφήνω στους "γνώστες" του χώρου Ντοκ!:tongue::tongue::tongue::tongue:
Η επιστήμη πάνω από όλα!!
Τον αρτζι έτσι τον λέω (εντελώς φιλικά εννοείται) εδώ και ..περίπου 20 χρόνια!

Όσο για τις "τεχνικές αναλύσεις" των καλωδίων του, εσείς τις κάνατε αυτές ακριβώς έτσι. <<50€ είναι, ξέρει να τα κάνει, αν θες καλύτερο άσε είναι πολλά τα λεφτά.>> Εκεί τελειώσανε οι τεχνικές σας αναλύσεις επί του θέματος, εκεί τελείωσε η επιστήμη για σας.

Προσωπικά, όταν ασχολούμαι με κάτι, ακόμα και με καλώδια που έχω ασχοληθεί σε θρεντ που ανέπτυξα, έχω περίσσεια τεχνικών αναλύσεων, σε βάθος μάλιστα.

Οπότε αγαπητέ, αν θες να έχετε οποιαδήποτε εγκυρότητα με τεχνικές αναλύσεις και επιστήμη σε αυτά που λέτε, είστε σεις υπεύθυνοι γι'αυτό, εσείς τα λέτε.

Και όπως είπα πριν, υπάρχει πεδίον δόξης λαμπρό για να αναπτύξετε θρεντ με αντικειμενικά δεδομένα και σχεδιαγραμματα μετρήσεων που να υποστηρίζουν τις θέσεις σας και να ερμηνεύσουν τα συμπεράσματα ακρόασης που έχετε.

Ακόμα αναπάντητο είναι το απλό, απλούστατο ερώτημα περί των ειδικών τεχνικών προδιαγραφών που έχουν τα ηχεία που είναι φτιαγμένα για αφροντιστους χώρους. Ακόμα κι αυτό, το τόσο απλό, δεν το έχετε απαντήσει με μια τεχνική εξήγηση, με μια προδιαγραφή, με ένα ρημαδι σχεδιάγραμμα.

Μη μου λέτε μένα για επιστήμη, τουλάχιστον προσωπικά έχω καταθέσει τόσα γραφήματα και πλήρεις επιστημονικά επεξηγήσεις για τόσα πολλά θέματα, που αναρωτιέται κανείς αν πληρώθηκα για όλα αυτά...
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.844
Reaction score
77.422
4,5 ιντσες είναι αυτό...

Ανήκει η διάμετρος αυτή στην γκάμα των μιντ, ούτε καν μιντγουφερ δε θα το έλεγα...

Νομίζω πως χρειάζεται να τα πουλήσεις όσο όσο, το συντομότερο δυνατόν.

Τον αρτζι έτσι τον λέω (εντελώς φιλικά εννοείται) εδώ και ..περίπου 20 χρόνια!

Όσο για τις "τεχνικές αναλύσεις" των καλωδίων του, εσείς τις κάνατε αυτές ακριβώς έτσι. <<50€ είναι, ξέρει να τα κάνει, αν θες καλύτερο άσε είναι πολλά τα λεφτά.>> Εκεί τελειώσανε οι τεχνικές σας αναλύσεις επί του θέματος, εκεί τελείωσε η επιστήμη για σας.

Προσωπικά, όταν ασχολούμαι με κάτι, ακόμα και με καλώδια που έχω ασχοληθεί σε θρεντ που ανέπτυξα, έχω περίσσεια τεχνικών αναλύσεων, σε βάθος μάλιστα.

Οπότε αγαπητέ, αν θες να έχετε οποιαδήποτε εγκυρότητα με τεχνικές αναλύσεις και επιστήμη σε αυτά που λέτε, είστε σεις υπεύθυνοι γι'αυτό, εσείς τα λέτε.

Και όπως είπα πριν, υπάρχει πεδίον δόξης λαμπρό για να αναπτύξετε θρεντ με αντικειμενικά δεδομένα και σχεδιαγραμματα μετρήσεων που να υποστηρίζουν τις θέσεις σας και να ερμηνεύσουν τα συμπεράσματα ακρόασης που έχετε.

Ακόμα αναπάντητο είναι το απλό, απλούστατο ερώτημα περί των ειδικών τεχνικών προδιαγραφών που έχουν τα ηχεία που είναι φτιαγμένα για αφροντιστους χώρους. Ακόμα κι αυτό, το τόσο απλό, δεν το έχετε απαντήσει με μια τεχνική εξήγηση, με μια προδιαγραφή, με ένα ρημαδι σχεδιάγραμμα.

Μη μου λέτε μένα για επιστήμη, τουλάχιστον προσωπικά έχω καταθέσει τόσα γραφήματα και πλήρεις επιστημονικά επεξηγήσεις για τόσα πολλά θέματα, που αναρωτιέται κανείς αν πληρώθηκα για όλα αυτά...
καημένε...από εργόχειρα ξερς?εκεί να δεις επιστήμη :lol:
 


Μηνύματα
9.176
Reaction score
12.669
Καλά ρε Αστροναύτη με τα 4,5ρια και αφρόντιστο χώρο μας μιλάς τόσο καιρό για ισοσταθμίσεις, καλώδια και αποτελέσματα που είχαν οι 'εμπειρίες' σου? Έλεος δηλαδη.
τωρα το πηρες χαμπαρι? :o :biggrin:
Εμμ γιατι φαγώθηκε με τα γουφερ τοσο καιρό ο ανθρωπος? ..τα ηχεία του μόνο τουιτερ εχουν 😁
 
Last edited:


C

chrispo

Guest
Καλά ρε Αστροναύτη με τα 4,5ρια και αφρόντιστο χώρο μας μιλάς τόσο καιρό για ισοσταθμίσεις, καλώδια και αποτελέσματα που είχαν οι 'εμπειρίες' σου?

....ούιιιι....:party:

...ούτε στα ασανσέρ, δε βάζουν τέτοια πιά....:biggrin:

(...και sealed box..? ...να τέτοια κάνετε...δίνετε δικαιώματα και ¨κόβει ¨ αλυσίδα το ΑΥΤΙ μετά...:confused:)
 
Last edited by a moderator:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.554
Reaction score
37.808
θα τα επαιρνα πολυ ευχαριστως για λαμπατο συστημα με καλωδια και πικαπ για (παιδικο) υπνοδωματιο ή ασανσερ .. 🐒
edit: ..Ουτε εδω πρωτοτυπησα..σχεδων αξιοθρηνητος
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δυο έχει, δεν λέει στα specs τη διάμετρό τους ( και δεν τα έχω μετρήσει ), αλλά κάπου πέτυχα μια παρουσίαση κατόχου που αναφέρει 115mm έκαστο. Τα ηχεία είναι κλειστού τύπου ( δεν έχουν bass reflex ).
Περαν απο την πλακα,εχεις μετρησει ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ τα γουφερ και ειναι 115mm?Εισαι σιγουρος;;;
 



C

chrispo

Guest
Περαν απο την πλακα,εχεις μετρησει ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ τα γουφερ και ειναι 115mm?Εισαι σιγουρος;;;
Αστροναύτη, πες ότι έκανες λάθος και κοιτούσες το μέτρο ανάποδα...και είναι σε ίντσες το νούμερο.. (Μπάς και το σώσεις..:dance2:)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
4,5 ιντσες είναι αυτό...

Ανήκει η διάμετρος αυτή στην γκάμα των μιντ, ούτε καν μιντγουφερ δε θα το έλεγα...

Νομίζω πως χρειάζεται να τα πουλήσεις όσο όσο, το συντομότερο δυνατόν.

Τον αρτζι έτσι τον λέω (εντελώς φιλικά εννοείται) εδώ και ..περίπου 20 χρόνια!

Όσο για τις "τεχνικές αναλύσεις" των καλωδίων του, εσείς τις κάνατε αυτές ακριβώς έτσι. <<50€ είναι, ξέρει να τα κάνει, αν θες καλύτερο άσε είναι πολλά τα λεφτά.>> Εκεί τελειώσανε οι τεχνικές σας αναλύσεις επί του θέματος, εκεί τελείωσε η επιστήμη για σας.

Προσωπικά, όταν ασχολούμαι με κάτι, ακόμα και με καλώδια που έχω ασχοληθεί σε θρεντ που ανέπτυξα, έχω περίσσεια τεχνικών αναλύσεων, σε βάθος μάλιστα.

Οπότε αγαπητέ, αν θες να έχετε οποιαδήποτε εγκυρότητα με τεχνικές αναλύσεις και επιστήμη σε αυτά που λέτε, είστε σεις υπεύθυνοι γι'αυτό, εσείς τα λέτε.

Και όπως είπα πριν, υπάρχει πεδίον δόξης λαμπρό για να αναπτύξετε θρεντ με αντικειμενικά δεδομένα και σχεδιαγραμματα μετρήσεων που να υποστηρίζουν τις θέσεις σας και να ερμηνεύσουν τα συμπεράσματα ακρόασης που έχετε.

Ακόμα αναπάντητο είναι το απλό, απλούστατο ερώτημα περί των ειδικών τεχνικών προδιαγραφών που έχουν τα ηχεία που είναι φτιαγμένα για αφροντιστους χώρους. Ακόμα κι αυτό, το τόσο απλό, δεν το έχετε απαντήσει με μια τεχνική εξήγηση, με μια προδιαγραφή, με ένα ρημαδι σχεδιάγραμμα.

Μη μου λέτε μένα για επιστήμη, τουλάχιστον προσωπικά έχω καταθέσει τόσα γραφήματα και πλήρεις επιστημονικά επεξηγήσεις για τόσα πολλά θέματα, που αναρωτιέται κανείς αν πληρώθηκα για όλα αυτά...
σου έχω ήδη απαντήσει Ντοκ:

Μα τις τεχνικές αναλύσεις τύπου "αρτζι Μπούρτζι και λουλας" τις αφήνω στους "γνώστες" του χώρου Ντοκ!:tongue::tongue::tongue::tongue:
Η επιστήμη πάνω από όλα!!
δε μου χρειάζεται κανένα "πεδίο δόξης λαμπρό"....κι αυτό το αφήνω στα χέρια των "ειδικών" , 'οποιος όμως χρειαστεί πραγματική βοήθεια στους τομείς που θα μπορούσα να τον βοηθήσω μπορεί να τη ζητήσει, χωρίς..τιμή και δόξα, θα τη προσφέρω με κέφι:smile::smile:.
άκουσε πρώτα ένα καλώδιο του άρτζι κι αν δε σου αρέσει τότε δε χρειάζονται τεχνικές αναλύσεις, αν σου αρέσει και μπορείς, κάντου ότι ανάλυση θες.
Υ.Σ. το 50€ δεν αφορούσε τη τιμή του καλωδίου, αλλά το επιπλέον πιθανά κόστος του σε σχέση με ένα καλώδιο που θα έφτιαχνε ο χ συμφορουμίτης με αμφίβολα αποτελέσματα, σε σχέση με του άρτζι. Αυτό είπε ο φίλος @gpol κι 'όχι ότι έχεις γράψει.
Αν κάποιος τώρα θα ήθελε να ακούσει ένα καλώδιο χωρίς να χρειαστεί να τ αγοράσει πρώτα, μπορεί να μου στείλει πμ, να ακούσει στο σπίτι μου τι κάνει ένα τέτοιο καλώδιο σε σχέση με ένα στοκ, η ακρόαση ειναι τζάμπα!:)
 
  • Like
Reactions: PMC


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.723
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top