18000btu Daikin vs Toshiba vs Mitsubishi

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Καλησπερα σας,
Ψαχνω για αγορά κλιματιστικού για χώρο 37τμ (σαλονι,τραπεζαρια,κουζίνα, ενιαίος χώρος)
Με ενδιαφέρει να το πληρώσω στον μαγαζάτορα και όχι στον πάροχο ρεύματος.
Θα έχει χρήση καλοκαίρι και χειμώνα διότι σε τριώροφη πολυκατοικία με οροφοδιαμερίσματα που διαμένω είμαι ο μόνος που ανάβω θέρμανση και πάει η κάθε ώρα χρυσάφι.
Επομενως με ενδιαφέρει ότι πιο ενεργειακά οικονομικό σε ψύξη αλλά και θέρμανση.
Εχω δει και μου αρέσει το Daikin Ururu Sarara επειδή είναι Α+++/Α+++
Βέβαια σε όποιον μίλησα, και ζητούσα Α+++ δεν μου το ανέφερε κανείς και όσοι το είπανε μου λέγανε ότι δεν αξίζει και καλύτερα να πάω να πάρω κανενα Mitsubishi ή Toshiba ή Panasonic.
Παρακαλώ για τα φώτα σας!!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Και οι τέσσερις είναι πολύ καλοί κατασκευαστές. Το πρόβλημα προφανώς εντοπίζεται στην οικοδομή που είναι ηλικιωμένη, ή δεν έχει θερμομόνωση. Επομένως...
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Και οι τέσσερις είναι πολύ καλοί κατασκευαστές. Το πρόβλημα προφανώς εντοπίζεται στην οικοδομή που είναι ηλικιωμένη, ή δεν έχει θερμομόνωση. Επομένως...
Το σπίτι είναι του 2005, επομενως έχει μονώσεις και δίπλα τζάμια.
Το ururu αξίζει τα 2400€ που κοστίζει ή είναι υπερκοστολογημενο?
Ακομη δεν μου έδωσε κανείς να το καταλαβω.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Σε αυτό το κόστος είναι καλύτερα να πας σε κατάστημα εξειδικευμένο για ψύξη-θέρμανση να ρωτήσεις να μάθεις.

Έχουν δικά τους συνεργεία εγκατάστασης, όχι τον μπάρμπα Μήτσο που έρχεται να κάνει την εγκατάσταση "δωρεάν" επειδή ήταν σε προσφορά και φέρουν πλήρη ευθύνη, όπως φυσικά και after sales service.

Σε ένα τέτοιο απευθύνθηκα πρόσφατα και ομολογώ ότι τα χρήματα μου έπιασαν τόπο, ξεκινώντας μάλιστα από την άριστη εργασία τοποθέτησης και τον πλήρη καθαρισμό του χώρου.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Σε αυτό το κόστος είναι καλύτερα να πας σε κατάστημα εξειδικευμένο για ψύξη-θέρμανση να ρωτήσεις να μάθεις.

Έχουν δικά τους συνεργεία εγκατάστασης, όχι τον μπάρμπα Μήτσο που έρχεται να κάνει την εγκατάσταση "δωρεάν" επειδή ήταν σε προσφορά και φέρουν πλήρη ευθύνη, όπως φυσικά και after sales service.

Σε ένα τέτοιο απευθύνθηκα πρόσφατα και ομολογώ ότι τα χρήματα μου έπιασαν τόπο, ξεκινώντας μάλιστα από την άριστη εργασία τοποθέτησης και τον πλήρη καθαρισμό του χώρου.
Βασικά από ότι βλέπω τα μοντέλα στα οποια είμαι ανάμεσα ειναι

Daikin Ururu Sarara
Mitsubishi Electric MSZ/MUZ LN50VG-Β Invert
Daikin FTXM50N/RXM50N Perfera
Daikin FTXJ50MW/RXJ50M Emura
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
TO URURU SARARA ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΩΝ ΚΟΡΥΦΩΝ ΚΑΘΟΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑ
ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΧΙΤΑΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΑΕΡΑ ΑΠ ΕΞΩ.
ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΡΜΕΝΤΕ ΤΩΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
TO URURU SARARA ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΩΝ ΚΟΡΥΦΩΝ ΚΑΘΟΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑ
ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΧΙΤΑΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΑΕΡΑ ΑΠ ΕΞΩ.
ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΡΜΕΝΤΕ ΤΩΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ.
Δεν έχει βρεθεί κανείς ακόμη να μου εξηγησει αν αξίζει τα λεφτά του.
Μπορει κάποιος να το κάνει?
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Δεν έχει βρεθεί κανείς ακόμη να μου εξηγησει αν αξίζει τα λεφτά του.
Μπορει κάποιος να το κάνει?
Έχω τοποθετήσει πάνω από 2000 κλιματιστικά αυτα πού κατάλαβα είναι 2
Ότι Fujitsu δεν χάλασε ποτέ....
Καί ότι αν μπορείς να πάρεις japan το παίρνεις....
Για το συγκεκριμένο της daikin δεν έχω άποψη αλλά πάντα ηταν πολύ πολύ ακριβή......
Αν το μόνο έξτρα είναι η ανανέωση αέρα δεν τούς το πλήρωνα με τίποτα ούτως η άλλως έχω πάντα ανάκληση και το βαζω 28 με 29 βαθμούς οπότε.......
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Έχω τοποθετήσει πάνω από 2000 κλιματιστικά αυτα πού κατάλαβα είναι 2
Ότι Fujitsu δεν χάλασε ποτέ....
Καί ότι αν μπορείς να πάρεις japan το παίρνεις....
Για το συγκεκριμένο της daikin δεν έχω άποψη αλλά πάντα ηταν πολύ πολύ ακριβή......
Αν το μόνο έξτρα είναι η ανανέωση αέρα δεν τούς το πλήρωνα με τίποτα ούτως η άλλως έχω πάντα ανάκληση και το βαζω 28 με 29 βαθμούς οπότε.......
Ωραία λοιπόν τι επιλογές έχω από made in Japan και 18000btu+ Και άκρως ενεργειακό ψύξη και θέρμανση ;
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Ωραία λοιπόν τι επιλογές έχω από made in Japan και 18000btu+ Και άκρως ενεργειακό ψύξη και θέρμανση ;
Δεν μπορώ πια να προτείνω κάτι θα κάνεις έρευνα αγοράς μόνος σου..... γιατί τα έχω παρατήσει και έχω μείνει πίσω....
Αν βρεις κάποιο japan παρ το...
Κοίτα μήπως βρεις miysubishi industry.....
Παρ όλα αυτά θα ρίξω αύριο ένα τηλ και θα σου πω....
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Δεν μπορώ πια να προτείνω κάτι θα κάνεις έρευνα αγοράς μόνος σου..... γιατί τα έχω παρατήσει και έχω μείνει πίσω....
Αν βρεις κάποιο japan παρ το...
Κοίτα μήπως βρεις miysubishi industry.....
Παρ όλα αυτά θα ρίξω αύριο ένα τηλ και θα σου πω....
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Toshiba Shorai R32 RAS-18PAVSG-E / RAS-18PKVSG-E
Διάβασε τα σχολεία στο Σκρουτζ μπορεί να σε βοηθήσουν....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αν το σπίτι είναι ιδιόκτητο και αφού έχεις ανέβει κοντά 3000€, εγώ προσωπικά θα κοιτούσα μόνο αντλία θερμότητας.
Έτσι σιγά σιγά μπορείς πας σε όλο το σπίτι.

Για ΑC, σε πρόσφατη συντήρηση που έκανα σε 4 Fujitsu Inverter του 2008 (δεν έχω φωνάξει άνθρωπο από τότε), τα βρήκε άριστα και έβαλε ελάχιστο φρεον στο καθένα. Τα καθαρίζω μόνο μου. Μου είπε ότι από το 2012 και μετά δεν έχουν βγει καλά τα Fujitsu, καίνε πλακέτα εύκολα.
 
Last edited:

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Αν το σπίτι είναι ιδιόκτητο και αφού έχεις ανέβει κοντά 3000€, εγώ προσωπικά θα κοιτούσα μόνο αντλία θερμότητας.
Έτσι σιγά σιγά μπορείς πας σε όλο το σπίτι.

Για ΑC, σε πρόσφατη συντήρηση που έκανα σε 4 Fujitsu Inverter του 2008 (δεν έχω φωνάξει άνθρωπο από τότε), τα βρήκε άριστα και έβαλε ελάχιστο φρεον στο καθένα. Τα καθαρίζω μόνο μου. Μου είπε ότι από το 2012 και μετά δεν έχουν βγει καλά τα Fujitsu, καίνε πλακέτα εύκολα.
Αν υποθέσουμε ότι το σαλόνι είναι 37τμ λογικά όλο το υπόλοιπο σπίτι πρέπει να είναι 13 (σύνολο 50τμ) για να πάρει αντλία θερμότητας αξίας 3000Ε που θα τον καλύψει (και αυτό παίζεται). Επειδή κάνω έρευνα αγοράς για ΑΘ, το φυσικό αέριο είναι άγνωστο πότε θα περάσει από το σπίτι, για 120τμ χρειάζεσαι περίπου 7+++ για μια αξιοπρεπή.
Τώρα για το Ururu Sarara αν το αξίζει, σκέψου αν θες πραγματική ρύθμιση υγρασίας και φρέσκο αέρα. Προσωπικά το θεωρώ τέλος δρόμου για κλιματισμό.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Δεν με ενδιαφέρει για αντλία θερμότητας παρά μόνο για οικιακό κλιματιστικό.
Το σπίτι είναι 95τμ με 3 υπνοδωμάτια.
Τα υπνοδωμάτια θα καλυφτούν με 12000btu κλιματιστικά.
Το θέμα είναι το σημειο που σας ανέφερα.
Και δεν βγάζω ακρη ποιο κλιματιστικό.
Θα πληρώσω όσο χρειάζεται για ένα καλό κλιματιστικό αρκεί αυτο να δικαιολογεί το κόστος του.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Πάρε το ακριβό νταικιν.
Τα αξίζει τα λεφτά του και είναι αντλία θερμότητας.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δεν με ενδιαφέρει για αντλία θερμότητας παρά μόνο για οικιακό κλιματιστικό.
Το σπίτι είναι 95τμ με 3 υπνοδωμάτια.
Τα υπνοδωμάτια θα καλυφτούν με 12000btu κλιματιστικά.
Το θέμα είναι το σημειο που σας ανέφερα.
Και δεν βγάζω ακρη ποιο κλιματιστικό.
Θα πληρώσω όσο χρειάζεται για ένα καλό κλιματιστικό αρκεί αυτο να δικαιολογεί το κόστος του.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοω.
Προσωπικά για τη σαλονοτραπεζαρία, περίπου όσο και ο δικός σου χώρος, έβαλα ένα MItsubishi Heavy 24άρι.
Αν εξαιρέσεις ότι είναι λίγο θορυβώδες το πρώτο 10λεπτο μέχρι να πιάσει θερμοκρασία μετά είναι αθόρυβο μέχρι αηδίας. Στις αρχές νόμιζα ότι έκλεινε και έβαζα χέρι να δω αν φυσάει αέρα.
Έχω περάσει 4 χρόνια μαζί του, δε θα έβαζα τπτ άλλο (εκτός από το Ururu που δεν έφτανε το κοστολόγιο για εκεί).
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Daikin FTXM50N/RXM50N Perfera
;)
Έχει και το άριστο φωτιζόμενο remote των υψηλών σειρών.


Δεν θα αγόραζα 18000BTU δίνοντας πολύ περισσότερα απο 1000€, βία 1500€.
Η μικρή διαφορά κατανάλωσης του Α+++ δε θα αποσβέσει ποτέ το κόστος.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Εγώ έβαλα το παρακάτω σε 50 τετραγωνικά και είμαι πολύ ευχαριστημένος, Πραγματικά btu (Πάνω απο 24 που ειναι ονομαστικη αξία) και πολύ αθόρυβο. Το μόνο αρνητικό η μεγάλη εξωτερική μονάδα που πρέπει να έχεις χώρο και καλό είναι να πατήσει στο έδαφος.

 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top