Ακουστές διαφορές σε καλώδια ρεύματος



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλέ μου Λέανδρε,για να μη βασανίζεσαι ασκόπως με εικασίες,σε πληροφορώ ότι όλοι έχουμε περάσει από διάφορα στάδια σε αυτό το χόμπυ και ο ίδιος δεν μετανιώνω γι αυτά,αφού από την πρώτη στιγμή που έγραφα είχα αναφερθεί σχετικά.Η ιδιαιτερότητα έγκειται στο ότι δεν κάνω τράμπες διάφορες συσκευές και καλώδια που έχω κατά καιρούς αγοράσει,διότι εφόσον τα πήρα μου αρέσουν και τα κράτησα,γνωρίζοντας πως αργά ή γρήγορα θα τα έκανα όλα να παίξουν όπως ο ίδιος οραματίζομαι.

Ούτε πρόθεση έχω ν'αντιλέγω σε όσα πιστεύεις ακράδαντα,αλλά για να είμαστε ακριβοδίκαιοι,εάν ήταν πράγματι δέσμιος σε αισθητές υποτίθεται ακροαματικές διαφορές ,τότε θα φρόντιζε τουλάχιστον στις επιμέρους μονάδες sub να είχε φορεμένα ολόϊδια καλώδια τροφοδοσίας και όχι Supra στο ένα και Furutech στο άλλο.Το δεύτερο κιόλας είχε ανοιχθεί και βελτιωθεί σε κάποιο κατασκευαστικό χαρακτηριστικό του που κρινόταν ανεπαρκές και κρατήθηκε όπως όλα τα υπόλοιπα.
Αγαπημένε μου bhutia,

το ότι έχεις στο ένα sub το supra και στο άλλο τη μοντιφιά της furutech, θα μπορούσε κάλιστα να εκλειφθεί ως ένας ηθελημένος συνδιασμός δύο διαφορετικών ηχοχρωμάτων καλωδίων διορθώνοντας έτσι πιθανά θεματάκια των subs για την επίτευξη του επιθυμητού αποτελέσματος!! :wink:
Κι επειδή σε όλα τα σετάπ σου μετράς μέχρι...και τη σχετική υγρασία του χώρου, μόνο τυχαίο δε μπορεί να είναι αυτό!
το ματσάρεις το καλώδιο!:whistling:
το περιποιήσαι το ρευματάκι!:sneaky:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Προ κορονοϊού τουλάχιστον υπήρχε και το στοιχείο της διασκέδασης όπως και σε εκθέσεις,δηλαδή σπάνιες επισκέψεις σε ρόλο τυπικού ενδιαφερομένου,χωρίς την παραμικρή γνωστική τυμπανοκρουσία απέναντι στους μαγαζάτορες,με προσδοκία ν'άκουγα κάτι διασκεδαστικό,είτε από μηχανήματα είτε από...εκείνους. :sneaky:
Ε τώρα αν αυτό δεν είναι τρολιά, τι είναι? Τα λέω εγώ αλλά δε με πιστεύετε!

@Bhutia -ζεις-εσυμασοδηγείς!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ε τώρα αν αυτό δεν είναι τρολιά, τι είναι? Τα λέω εγώ αλλά δε με πιστεύετε!

@Bhutia -ζεις-εσυμασοδηγείς!
Δεν το θεωρώ έτσι... Πιο πολύ θα πλησίαζε σε κάτι τέτοιο η υποβολή φιλόδοξων συλλογισμών στο νου άλλων μελών,όπως λ.χ. η ιδέα διαμόρφωσης ιδιαίτερου ηχοχρώματος στις χαμηλές οκτάβες μέσα από...καλώδια τροφοδοσίας σε sub.;)

Τρολιά όμως με την ουσιαστική - και δυσάρεστη - έννοια θα ήταν άμα απλώς παρενοχλούσα τους μαγαζάτορες και τους υποχρέωνα να στήνουν ειδικά setup επίδειξης,μεταφέροντας κατόπιν ελαττώματα διαρρύθμισης καθώς και ποιος έλεγε τι...Αντιθέτως θα άκουγα ό,τι θα είχαν ήδη στημένο συνοδεία ανταποκρίσεων που θα έκαναν εκείνοι αβίαστα χωρίς ο ίδιος να προβάλω αντιρρήσεις.Εάν κιόλας πραγματοποιούνται και μικρές αγορές για ξεκάρφωμα,θεωρώ ότι συνδυάζεται το τερπνόν μετά του ωφελίμου για όλες τις πλευρές.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Ασκοπα πόστ για το αν ακούγονται η όχι.
αστους να τα ακούν, δικαίωμά τους
άλλοι όχι ,δικαίωμά τους
Μου έπεσε το σάκχαρο ,δυστυχώς τα σύκα αργούν ...πρέπει να έρθει Αύγουστος,για τα φρέσκα λέω...τα βασιλικά.
απίθανο φρούτο ειδικά αν το εχεις βάλει πρίν στο ψυγείο
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ασκοπα πόστ για το αν ακούγονται η όχι.
αστους να τα ακούν, δικαίωμά τους
άλλοι όχι ,δικαίωμά τους
Μου έπεσε το σάκχαρο ,δυστυχώς τα σύκα αργούν ...πρέπει να έρθει Αύγουστος,για τα φρέσκα λέω...τα βασιλικά.
απίθανο φρούτο ειδικά αν το εχεις βάλει πρίν στο ψυγείο
Δηλαδή...κρυογεννημένο. :Α

Σε αυτό τουλάχιστον αναμένεται να υπάρχει...αισθητή διαφορά γεύσης.
 




Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Φυσικά, απλά εσύ που δεν εχεις audiophile καλώδια δεν μπορείς να το ακούσεις..
Xoxoxoxo αγιοβασιλιάτικο!

Εμένα που με ''βλέπεις'' έχω Transparent interconnects & speaker cables.:party:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Αγαπημένε μου bhutia,

το ότι έχεις στο ένα sub το supra και στο άλλο τη μοντιφιά της furutech, θα μπορούσε κάλιστα να εκλειφθεί ως ένας ηθελημένος συνδιασμός δύο διαφορετικών ηχοχρωμάτων καλωδίων διορθώνοντας έτσι πιθανά θεματάκια των subs για την επίτευξη του επιθυμητού αποτελέσματος!! :wink:
Κι επειδή σε όλα τα σετάπ σου μετράς μέχρι...και τη σχετική υγρασία του χώρου, μόνο τυχαίο δε μπορεί να είναι αυτό!
το ματσάρεις το καλώδιο!:whistling:
το περιποιήσαι το ρευματάκι!:sneaky:

Ο φίλος σου
Leandro

1593791239934.png
:cry: :cry:
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
χαχαχα! τι ειναι, η ιστορια χωρις τελος του εντε;
ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΟΝΕΙΡΟΦΑΝΤΑΣΙΑΣ. Ο μικρός Μπάστιαν Μπάλταζαρ Μπουξ, κρυμμένος μια μέρα στη σοφίτα του σχολείου του, διαβάζει ένα παράξενο βιβλίο, ταυτόχρονα όμως συμμετέχει στις περιπέτειες που ιστορούνται. Αναγνώστης μαζί και ήρωας, δεν μπορεί να ξεχωρίσει το όνειρο από την πραγματικότητα. Γνωρίζει τη χώρα όπου βασιλεύει η Παιδική Αυτοκράτειρα, όπου κατοικούν πλάσματα περίεργα, όπου το καλό και το κακό, η ομορφιά με την ασχήμια, ο θάνατος με τη ζωή έχουν τα ίδια δικαιώματα αλλά και τις ίδιες υποχρεώσεις. Μια χώρα δίχως όρια χρόνου και χώρου, που όμως κινδυνεύει να καταστραφεί. Με ζωντάνια και πρωτοτυπία, ο Μίχαελ Έντε δίνει σε κάθε πρόσωπο τη δύναμη ενός συμβόλου, ενώ το τέλος της ιστορίας που μας επαναφέρει στην πραγματικότητα αναδεικνύει νικητές το Καλό, τη Σοφία, την Ομορφιά και προπαντός την Αγάπη.

μμμμ....αποτι φενεται καθολου απιθανο... αν και η χρηση του διπλου ουροβορου ηταν απλα συμπτωματικη.
einsturzende neubauten
απο την εποχη που σταματησαν να μας χαλανε τις ακιδες στα πικαπ.. (πριν τον εν λογω δισκο ηταν αρκετα πιο ακραιοι ηχητικα)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για μας τους αδαείς, μπορείς να εξηγήσεις την συνδεσμολογία των 2 sub παρακαλώ?
Αναπαριστά η συγκεκριμένη φωτογραφία την αρχιτεκτονική daisy chaining για δημιουργία array στο ίδιο κανάλι εξυπηρετούμενο από συστοιχία sub ως εξής :

XLR έξοδος προ -> XLR in για το αντίστοιχο κανάλι στο πρώτο sub ( απενεργοποιημένο το υψιπερατό φίλτρο πρώτου sub)
XLR out πρώτου sub -> XLR in δεύτερου sub (ενεργοποιημένο το υψιπερατό φίλτρο στο δεύτερο sub) -> XLR είσοδος σε ενεργό ηχείο ή μονομπλόκ τελικό.

Εννοείται ότι πρέπει να υποστηρίζεται από τους διαθέσιμους ακροδέκτες και την ευελιξία στη διαχείριση σήματος από τις εμπλεκόμενες μονάδες sub.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
XLR έξοδος προ -> XLR in για το αντίστοιχο κανάλι στο πρώτο sub ( απενεργοποιημένο το υψιπερατό φίλτρο πρώτου sub)
XLR out πρώτου sub -> XLR in δεύτερου sub (ενεργοποιημένο το υψιπερατό φίλτρο στο δεύτερο sub) -> XLR είσοδος σε ενεργό ηχείο ή μονομπλόκ τελικό.
Όλα στην ίδια πρίζα? 🤔
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Όλα στην ίδια πρίζα? 🤔
Στο χώρο όπου είναι εγκατεστημένα δεν υπάρχει πρόβλημα να μπαίνουν και σε γειτονική ως προς τα υπόλοιπα μηχανήματα.Ελήφθη μέριμνα από το στάδιο του χτισίματος για εσωτερικές γραμμές κατευθείαν από τον πίνακα και υπαγωγή γειτονικών πριζών σε κοινή φάση.Διαθέτει και δική του αποκλειστική...κολόνα για την παροχή ρεύματος από το τοπικό δίκτυο.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
για βάλε ένα dirac live κάνε την ισοστάθμισή σου στο χώρο σου, φτιάξε μια target curve που σου αρέσει (ή και 2 και 5) και ασε τα καλωδια να ακούγονται οπως θέλουν. 😉
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top