Συνδεσμολογιες...

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά καλησπέρα. Έχω τον Marantz sr6013. Παραθέτω φώτο από κάτω με την πίσω όψη του.
Θέλω να ρωτήσω τα εξής.
Σύντομα θα έχω 5.1.4.
Οπουε συνδέω FCR ηχεία, και τα surrounds μου στις υποδοχές "surround* και τέλος τα 4 atmos στις υποδοχές height 1 και height2.

Οπότε χρησιμοποιώ οοοολη την κάτω σειρά εκτός από τα surround back.

Ερωτήσεις...
1)Θέλω κάποια στιγμή να πάρω δύο crown xls 1502 και στον έναν να βάλω τa fronts μου και στον άλλο το κεντρικό.
βγάζω τα FCR απτον Μαραντζ και τα βάζω στους crown? . Οι crown πωςσ ακριβώς θα συνδεθούν με τον Μαραντζ;

2)Και σε επόμενη φάση θέλω να συνδέσω στον Μαραντζ 2 ηχεία τα οποία είναι σαν zone 2 στο υπνοδωμάτιο και άλλα δύο ηχεία στην τουαλέτα σαν zone 3. Αυτό πως μπορεί να γίνει; μπορώ πχ τη zone2 να τη συνδέσω στα side surrounds που ειναι ελεύθερα;
Μετά η zone 3 πως θα γίνει, να πάρω άλλον έναν 2καναλο; αυτός θα μπει στον Μαραντζ μαζί με τους άλλους 2 crown?
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
1)Θέλω κάποια στιγμή να πάρω δύο crown xls 1502 και στον έναν να βάλω τa fronts μου και στον άλλο το κεντρικό.
βγάζω τα FCR απτον Μαραντζ και τα βάζω στους crown? . Οι crown πωςσ ακριβώς θα συνδεθούν με τον Μαραντζ;
Συνδέεις τους Crown με τις εξόδους LCR pre out του Marantz.
Marantz.png
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Καταρχήν είσαι σίγουρος ότι ο ενισχυτής σου έχει και zone 3;

Για να συνδέσεις zone 2 ηχεία θα πρέπει να τα συνδέσεις τα ηχεία στο Height 2 και στο amp assign να δηλώσεις
7.1ch + ZONE2 . Δεν θα μπορείς όμως να έχεις 4 atmos ηχεία, μόνο 2.

4 atmos μπορείς να έχεις αν στην zone 2 pre out συνδέσεις εξωτερικό τελικό για τα ηχεία της zone2.
Κάποιoν σαν αυτόν:

1593938441286.png
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Πάλι θα πρέπει κάθε φορά να μπαίνει στο μενού ν αλλάζει το amp assign αν δεν κάνω λάθος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.589
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top