Απαράδεκτη Honor / Huawei

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Είμαι κάτοχος του Honor Play το οποίο αν και φαινόταν υποσχόμενο (γιατί συν των άλλων είχε και τον τελευταίο επεξεργαστή Kirin970), τελικά αποδείχθηκε μεγάλη πατάτα καθώς ως συσκευή με Android 9 δεν θα λάβει ποτέ Android 10.
Συσκευή 19 μηνών / 360€ δεν θα πάρει ποτέ αναβάθμιση λειτουργικού και αυτό με τσάντισε καθώς σε πρόσφατη έρευνα για αγορά ακουστικών διαπίστωσα ότι ούτε τα νέα ομόσταυλα true wireless earbuds δεν υποστηρίζει 100% λόγο παλαιότερου OS.
H απάντηση που έδωσε η Honor ήταν ότι η motherboard δεν υποστηρίζει MUI10. Δήλωσαν δηλαδή ότι σχεδίασαν μια μη αναβαθμίσιμη συσκευή.
Να προσθέσω εδώ ότι παλαιότερα από το Play τηλέφωνα όπως το Huawei Mate 10 Pro ή το Honor 10 τρέχουν ήδη Android 10, και αυτό δείχνει την τρικυμία που έχει στο κρανίο της η εν λόγο εταιρεία.
Αυτό βέβαια μπορεί να συμβεί ξανά σε οποιαδήποτε συσκευή τους.
Τα παραπάνω για όποιον σκέφτεται αγορά από τον συγκεκριμένο όμιλο.

Εννοείται ότι διέγραψα αυτές τις εταιρείες από τις επιλογές μου.

Screenshot_20200708_141124.jpg
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Τα Honor ειναι Budget κινητά με ότι συνεπάγεται αυτό...
Αν ψήνεσαι, ρίξε μια ματιά xda developers και καν το εσύ ότι θα ήθελες. ;)

Ξεκλείδωσε bootloader και μετά κάνε ότι γουστάρεις.
Ευχαριστώ, αλλά δεν. :drinks:

Επίσης από πότε μια εταιρεία που ζητά σχεδόν 700€ για συσκευή της θεωρείται budget;
Δεν είμαι αυτής της σχολής χρηστών. Ρουταρίσματα δηλαδή κλπ. Δεν με ενδιαφέρει αυτή η ενασχόληση. Θέλω απλά πράγματα, ότι λέει να το κάνει χωρίς να ασχοληθώ καθόλου και να έχει support.
Όπως είπα αυτές οι δύο εταιρείες κάηκαν για μένα. Δεν πρόκειται να ξοδέψω παραπάνω χρόνο και χρήμα σε Huawei /Honor. Όταν έρθει η ώρα θα αντικατασταθεί.

Πρέπει και η σύζυγος να πάει σε νέα συσκευή. Είπα να ρίξω μια ματιά ξανά στη σιχαμένη με το A51 αλλά μετά είδα αυτό. Γέλασα.
Screenshot_20200708_092158.jpg


Μετά είπα να δω και αυτό.
Screenshot_20200708_101201_com.android.chrome.jpg


Δεν πάω καν σε A71 ή S10. Ούτε για αστείο 500€ για Android με 2 χρόνια support. Αντε βαριά 30 μήνες. Πόσο μάλλον της σιχαμένης.

Όπως όλα δείχνουν θα γυρίσω εκεί που ήμουν να ησυχάσω. 5 χρόνια support. iPhone. Είναι αστείο και μόνο ότι το iPhone 6s υποστηρίζει τα νέα AirPods Pro. Αστείο επίσης ότι το iPhone 6s θα πάρει το λειτουργικό του iPhone 12. Πραγματικά.
Μέχρι και στο Android Authority το πήραν χαμπάρι.

Οπότε θα περιμένω να δω όταν θα βγει το 12 αν θα της πάρω το 11 ή το 12 το μικρό, 6,1". Εγώ αργότερα θα πάω σε 12 Pro Max αν θα το λένε έτσι.
Επίσης κάτι άλλο για τα Android. Δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να πάρει κάποιος μια παντόφλα αν θέλει ένα σύγχρονο δυνατό κινητό.
Δεν μπορείς να δουλέψεις με το ένα χέρι συσκευή 6,5". Πόσο μάλλον παραπάνω. Άσε που έχουν βάλει το finger print στην οθόνη. Θέλεις και τα 2 χέρια ελεύθερα για να ανοίξει. Ε εντάξει. Και θα πληρώσω και θα ταλαιπωρούμε. ΟΚ, ότι πει. 🤣
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top