Καλώδια και θύματα






Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.596
Reaction score
37.951
τι εγινε? κοιμηθηκε ο 666, και ειναι ξυπνιος ακομα ο Τζει Εμ ?
τι ρολ ριβερσαλ απιστευτο ειναι αυτο ?!
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
ξέρω έναν εξαιρετικό γιατρό για καλωδιάδες....
ότι ακούτε με τα αυτιά....
αυτός το νιώθει με το δάκτυλο :lolsign: :roflmao: :roflmao:


γκλόρι χόουλ το ξέρω εγώ από το χωριό :cry::lol:
Απο ότι φαίνεται τον ξέρεις από πρώτο χέρι τον γιατρό, έχεις κάνει πολλές συνεδρίες.
Έξοχα,να φτιάξουμε τότε και συγκρότημα με όνομα...΄΄Οι Πέτρες που Γελάνε΄΄ (The Laughing Stones) μπας κι έπαιρναν λίγη φήμη από τις άλλες που...κυλάνε.:lolsign:
View attachment 174631

Να φτιάξετε γιατί όχι ξεκίνα να γράφεις στίχους.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.988
Reaction score
20.514
Τί να πω μωρέ, σάμπως θα το καταλάβουν οι άμπασοι; Μια μικρή αναφορά μεταξύ άλλων ακούστηκε το "The Beach Boys - California Dreamin'" (ενδεικτικά) και με τη μπασογραμμή μου κρέμασαν τα σαγόνια. Έίναι ένα κομμάτι που είχα ακούσει δεκάδες φορές πριν την αγορά sub, αλλά με το sub αποκαλύπτεται πλήρως.
Sorry για το offtopic.
Ναι ρε συ, υπέθεσα ότι άκουγες "Oldies but goldies" από το φάκελο που ξέχασα στο media player. :biggrin:

Τα σχόλια για τη διαφορά του "πριν" και του "μετά" της ακρόασης του ίδιου τραγουδιού χωρίς και με subwoofer, ταυτίζονται ακριβώς με τα δικά μου πριν λίγο καιρό και συμφωνώ απόλυτα.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Τα έχει πεί και petermeni
Aραγε τι είπε ο Πέτρος στον φίλο απ την Κρήτη που μπήκε στην (οχι και τόσο απλή) διαδικασία να του στείλει τα ηχεία για βελτίωση των κρος.Και ξόδεψε κάποιες εκατοντάδες ευρω όπως ο ίδιος μας είπε εδώ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ξέρω έναν εξαιρετικό γιατρό για καλωδιάδες....
ότι ακούτε με τα αυτιά....αυτός το νιώθει με το δάκτυλο :lolsign: :roflmao: :roflmao:
γκλόρι χόουλ το ξέρω εγώ από το χωριό :cry::lol:
Εσύ και αν είσαι...τρυπαρισμένος.:roflmao:
(από...κούνια που λένε)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Εγκυκλοπαιδικά:

Screenshot_20190523_103559_com.android.chrome.jpg


Να γιατί χρειάζεται σαμπ στο σαμπ, ή αλλιώς ...κι άλλα σαμπ. 8-)

Υπ'οψιν πως στο τρίγωνο που ορίζεται από τους 2 κάθετους άξονες και την γραμμή ακουστοτητας των 20 Φον, είμαστε όλοι ...κουφοί. Εντελώς. Όλοι. ;)

Και αυτό το τρίγωνο, καταλαμβάνεται πλήρως (και με το παραπάνω) από το θόρυβο περιβάλλοντος, το θόρυβο ηρεμίας ενός σπιτιού στο κέντρο στην πόλη. :)

Σε κάθε περίπτωση, μέσα σε αυτό το τρίγωνο μη θεωρείτε ότι ακούτε μουσική. Ας θεωρήσετε πως από τα 40 Φον και πάνω ακούτε μουσική, αυτά αντιστοιχούν στα πιο "ήσυχα περάσματα" ας πούμε της κλασσικής μουσικής. 8-)

Μπορείτε εύκολα έτσι να υπολογίσετε τι ανάγκες έχετε από σαμπ, αναλόγως του δυναμικού εύρους που επιθυμείτε να καλύψετε πάνω από τα 40 Φον, ενώ ταυτόχρονα βλέπετε τις απαιτήσεις των 100 Φον, οι οποίες είναι λίγο πιο κάτω από τις αναγκαίες κορυφές στάθμης της ακρόασης στην ξεκούραστη μέση στάθμη αναφοράς των 85 Φον.

Εν ολίγοις, για αναπαραγωγή της ξεκούρασης και χαλαρής στάθμης αναφοράς, που είναι ασφαλής για >8ωρες καθημερινές ακροάσεις, οι ανάγκες είναι λίγο πάνω από αυτές:

293427_b7d5f8d2222d0afd1fcee7ed3e4d2d18~2.jpg


Παρακαλώ, συνεχίστε το χαβά σας. :tongue:

Πείτε εξυπνάδες, δώστε πόνο. Φιλ φρι. :lol:
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Aραγε τι είπε ο Πέτρος στον φίλο απ την Κρήτη που μπήκε στην (οχι και τόσο απλή) διαδικασία να του στείλει τα ηχεία για βελτίωση των κρος.Και ξόδεψε κάποιες εκατοντάδες ευρω όπως ο ίδιος μας είπε εδώ.
Καλύτερα να αφήσουμε τον ίδιο τον Πέτρο όταν θελήσει ν΄ απαντήσει μια και σίγουρα οι γνώσεις του ξεπερνούν κατά πολύ τις δικές μου και τα λεγόμενα του σε αυτά τα θέματα έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα απ' τα δικά μου, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το κάνει.
Εγκυκλοπαιδικά:

View attachment 174643

Να γιατί χρειάζεται σαμπ στο σαμπ, ή αλλιώς ...κι άλλα σαμπ. 8-)

Υπ'οψιν πως στο τρίγωνο που ορίζεται από τους 2 κάθετους άξονες και την γραμμή ακουστοτητας των 20 Φον, είμαστε όλοι ...κουφοί. Εντελώς. Όλοι. ;)

Και αυτό το τρίγωνο, καταλαμβάνεται πλήρως (και με το παραπάνω) από το θόρυβο περιβάλλοντος, το θόρυβο ηρεμίας ενός σπιτιού στο κέντρο στην πόλη. :)

Σε κάθε περίπτωση, μέσα σε αυτό το τρίγωνο μη θεωρείτε ότι ακούτε μουσική. Ας θεωρήσετε πως από τα 40 Φον και πάνω ακούτε μουσική, αυτά αντιστοιχούν στα πιο "ήσυχα περάσματα" ας πούμε της κλασσικής μουσικής. 8-)

Μπορείτε εύκολα έτσι να υπολογίσετε τι ανάγκες έχετε από σαμπ, αναλόγως του δυναμικού εύρους που επιθυμείτε να καλύψετε πάνω από τα 40 Φον, ενώ ταυτόχρονα βλέπετε τις απαιτήσεις των 100 Φον, οι οποίες είναι λίγο πιο κάτω από τις αναγκαίες κορυφές στάθμης της ακρόασης στην ξεκούραστη μέση στάθμη αναφοράς των 80 Φον.

Παρακαλώ, συνεχίστε. :tongue:
Αχ ρε Αυτιά τι μας κάνεις... άντε τώρα να ψάχνω τι είναι η γραμμή φον κι όλα αυτά τα άγνωστα πάλι, μην πεις ότι τα έχεις ξαναπεί, είμαι σίγουρος απλά έλειπα σ' εκείνο το μάθημα, έτσι δώσε γνώση :)
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.621
Φιλόδοξο το χιούμορ,αλλά αγνοεί πάλι κάποια δεδομένα.Τα ιδιοσκευάσματα περιέχοντα ρανιτιδίνη έχουν προς το παρόν αποσυρθεί από αρκετές αγορές για λόγους που δεν είναι σκόπιμο να θιγούν εδώ...

Πάρε...Nexium ή Laprazol Fast,ανακουφίζουν περισσότερο με το δεύτερο κιόλας γρηγορότερα ως...πιπιλούμενο.:sneaky:
Με αυτά που διαβάζουμε ένθεν κι ένθεν, μόνο μία λογική εξήγηση προκύπτει:

Κυκλοφορούν πολλά ληγμένα!

Δεν έχουμε και κανένα γιατρό στο φόρουμ με ειδικότητα στην χολή, να το δείτε παλληκάρια :p
Άλλο φόρουμ διαβάζεις εσύ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλύτερα να αφήσουμε τον ίδιο τον Πέτρο όταν θελήσει ν΄ απαντήσει μια και σίγουρα οι γνώσεις του ξεπερνούν κατά πολύ τις δικές μου και τα λεγόμενα του σε αυτά τα θέματα έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα απ' τα δικά μου, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το κάνει.

Αχ ρε Αυτιά τι μας κάνεις... άντε τώρα να ψάχνω τι είναι η γραμμή φον κι όλα αυτά τα άγνωστα πάλι, μην πεις ότι τα έχεις ξαναπεί, είμαι σίγουρος απλά έλειπα σ' εκείνο το μάθημα, έτσι δώσε γνώση :)
Θα στο πω απλά...Το phon είναι μονάδα Ακουστότητας.Η Ακουστότητα είναι μέγεθος που δείχνει το πόσο δυνατό αντιλαμβάνεται δεδομένο ήχο το ακουστικό μας σύστημα,ενώ η στάθμη ηχητικής πίεσης - που αρκετοί αποκαλούν ένταση αγνοώντας ότι αφορά αυτός ο όρος σε άλλο συγγενές μέγεθος - δείχνει το πόσο δυνατά εκπέμπεται ο ήχος πάνω σε δεδομένο σημείο μέτρησης.Ανάλογα με τη συχνότητα,η Ακουστότητα με τη Στάθμη μπορεί να συγκλίνουν (μεσαίες οκτάβες) ή να διαφέρουν κατά πολύ μεταξύ τους,όπως στα άκρα του φάσματος.Αυτό εκφράζεται με τις καμπύλες Ισοδύναμης Ακουστότητας και τις χαρακτηριστικές κλίσεις τους.

Υπεύθυνη γι αυτά τα δεδομένα είναι η εγγενής έλλειψη γραμμικότητας στο ανθρώπινο ακουστικό αισθητήριο.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.920
Reaction score
77.577
Απο ότι φαίνεται τον ξέρεις από πρώτο χέρι τον γιατρό, έχεις κάνει πολλές συνεδρίες.

Να φτιάξετε γιατί όχι ξεκίνα να γράφεις στίχους.
μπα....ποτέ δεν ενθουσιάστηκα με κάτι χοντρό κ μακρουλό....όπως εσύ... :cry:

και μια που είστε τυχεροί και ο dimi ασχολείται μέχρι γόνατο....πρόκειται για εξαιρετική ευκαιρία να ''νιώσετε''την επιστήμη να σας αγγίζει:lol::lol:
 


Μηνύματα
522
Reaction score
408
Θα στο πω απλά...Το phon είναι μονάδα Ακουστότητας.Η Ακουστότητα είναι μέγεθος που δείχνει το πόσο δυνατό αντιλαμβάνεται δεδομένο ήχο το ακουστικό μας σύστημα,ενώ η στάθμη ηχητικής πίεσης - που αρκετοί αποκαλούν ένταση αγνοώντας ότι αφορά αυτός ο όρος σε άλλο συγγενές μέγεθος - δείχνει το πόσο δυνατά εκπέμπεται ο ήχος πάνω σε δεδομένο σημείο μέτρησης.Ανάλογα με τη συχνότητα,η Ακουστότητα με τη Στάθμη μπορεί να συγκλίνουν (μεσαίες οκτάβες) ή να διαφέρουν κατά πολύ μεταξύ τους,όπως στα άκρα του φάσματος.

Υπεύθυνη γι αυτά τα δεδομένα είναι η εγγενής έλλειψη γραμμικότητας στο ανθρώπινο ακουστικό αισθητήριο.
κατανοητό. με τα sub δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει?
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Καλύτερα να αφήσουμε τον ίδιο τον Πέτρο όταν θελήσει ν΄ απαντήσει μια και σίγουρα οι γνώσεις του ξεπερνούν κατά πολύ τις δικές μου και τα λεγόμενα του σε αυτά τα θέματα έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα απ' τα δικά μου, πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το κάνει.
Σίγουρα.Απλά κανω την λογική σκέψη ότι για να πακετάρεις και να στέλνεις ταξίδι τα ηχεία κι αυτό να σου κοστίζει και καποια χρήματα δεν θα σου είπε ότι δεν αξίζει τον κόπο.Αλλωστε του Γιάννη μήνυμα κουοτάρισα. :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
κατανοητό. με τα sub δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει?
Οι υψηλότερες στάθμες που χρειάζεται να αναπαράγουν τα μεγάφωνα είναι αυτές που αντιστοιχούν στις 2 πρώτες οκτάβες, όπου είμαστε πρακτικά κουφοί σε σχέση με το φάσμα μεγάλης ευαισθησίας (70-80 ντεσιμπέλ διαφορά εμφανίζει το αφτί μας).

Αυτές οι στάθμες, χρειάζεται να είναι πραγματικά πολύ υψηλές ώστε να γίνουν καταρχήν αντιληπτές, και αφετέρου για να καλύψουν τις πραγματικές απαιτήσεις στο φάσμα της αναπαραγωγής σε στάθμες αναφοράς.

Για υψηλότερες στάθμες της στάθμης αναφοράς, που αντιστοιχούν σε στάθμες "που βγάζεις γούστα", όπως καταλαβαίνεις αυξάνονται σε πραγματικά πολύ υψηλά επίπεδα οι απαιτήσεις εκεί κάτω.

Η συμπίεση στις πρώτες οκτάβες θα μεταβάλλει το άκουσμα σε σκληρό και διόλου ευχάριστο. Τυπικό κακών ηχοσυστημάτων που "φωνάζουν άσχημα" όταν πας να δυναμώσεις στάθμη.

Η ασυμπιεστη αναπαραγωγή στις πρώτες οκτάβες, οδηγεί σε πολύ ευχάριστη ακρόαση σε μετρήσιμα πολύ υψηλές στάθμες, οι οποίες δεν ενοχλούν, ακόμα κι αν ξεπερνούν τα 120 ντεσιμπέλ, διότι αυτό συμβαίνει στους 20 κύκλους ή και χαμηλότερα, που όπως βλέπεις αντιστοιχεί σε αντιληπτή στάθμη μόλις 80-85 Φον.

Δηλαδή μετράς 120+ και αντιλαμβάνεσαι 80-85.

Φακτς οφ φακιν λάιφ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.693
Μηνύματα
2.870.092
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top