Περιεργο προβλημα με TV SAMSUNG 4Κ UHD (49 INCH) KS 7 SERIES

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Η τηλεοραση ειχε αγοραστει πριν 2.5 χρονια απο το Πλαισιο. Αρα δε ειναι σε εγγυηση. Την ειχα ελεγξει τοτε , ολα καλα και την αποθηκευσα.. Παρολα αυτα λειτουργει μονο εδω και ενα μηνα το πολυ λογω το οτι καθυστερησα να ετοιμασω το σπιτι που την εχω τωρα.

Εδω και 5 ημερες οταν την κλεινω μετα απο ακριβως 15 δευτερολεπτα κανει ενα "τακ" οχι πολυ δυνατο αλλα αρκετα ωστε να ακουγεται ανετοτατα απο τη θεση θεασης στα 4 μετρα. Ο ηχος ερχεται μαλλον απο πισω και αριστερα οπως κοιταμε. Στην αρχη νομιζα οτι ερχεται απο το ηχειο.

Πηρα τηλεφωνο στο σερβις της Samsung και μου ειπανε οτι δε το εχουν ξανασυναντησει ποτε , και να δοκιμασω να κλεισω τον ηχο και να διακοψω και την αυτοματη ενημερωση (που κραταει καμμια φορα το κυκλωμα ανοιχτο και μετα το κλεισιμο) και να δω εαν συνεχιζει. Το εκανα και συνεχιζει.

Θερμικη διαστολη δεν ειναι (οπως μου ειπαν αρχικα) καθως ο ηχος ειναι παντα ο ιδιος (ιδια ενταση) και μαλιστα στα ιδια δευτερολεπτα. Οι διαστολες δε κανουν ετσι.

Πυκνωτης που δε ξεφωρτιζει ή καμια αντισταση που εχει αναλαβει να τον ξεφωρτιζεο οποτε κανει θορυβο το ηχειο (οπως κανουν παλιες συσκευες ή και τηλεορασεις) δεν ειναι οπως μου ειπαν καθως ο ηχος τωρα ειναι πλεον "ψηφιακος" (εαν και δε καταλαβαινω τι σχεση εχει αυτο κυκλωματικα) και γιατι οταν κλεινω το ηχειο παλι ακουγεται.

Τι μπορει να ειναι ? και πιστευεται οτι ειναι σοβαρο που πρεπει να αντιμετωπισθει (καθως δεν ειναι καθολου ενοχλητικο) αλλα εαν ειναι να προκαλεσει μεγαλυτερη βλαβη εαν δε δρασω γρηγορα τοτε ...

Τρανσιστορ σε καποια πλακετα ?. Εντωμεταξυ η ποιο φτηνη πλακετα που εχει αυτη μεσα ειναι 150 ευρω μεχρι και 270 ? Την πατησα.

Ευχαριστω
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
Αξιοπερίεργο δεν είναι που το κάνει πάντα από 15 δευτερόλεπτα?
Μήπως είναι κανένα ρελέ?
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αξιοπερίεργο δεν είναι που το κάνει πάντα από 15 δευτερόλεπτα?
Μήπως είναι κανένα ρελέ?
Δεν εχω ιδεα. Εχουν ρελε αυτες οι τηλεορασεις ? Παντως θυμιζει τροφοδοτικο,
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αφού παίζει κανονικά, τι ψάχνεσαι?
Μηπως ειναι κατι που προκαλεσει ακομη μεγαλυτερη ζημια και το προλαβω. Θα τη παω καποια στιγμη για ελεγχο ... απλα δε κανει να σηκωσω βαρος για κανα 2 μηνες.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ευχαριστω, το εχω δει και μου το ειπαν τηλεφωνικα απο το σερβις. Αλλα οπως εγραψα αρχικα η ακριβης επαναληψη του καθε 15 δλπτα δε μου δειχνει τετοιο πραγμα. Και παλια δε το εκανε, αλλα πες τωρα με τις ζεστες οτι το κανει. Αλλα παλι τη δοκιμασα (καθως το σκεφτηκα) και το κανει και ας την ανοιξω μονο για 2 δευτερολεπτα και μετα τη κλεισω. Πως να προλαβει να μπει σε θερμικη κατασταση. Βεβαια τι να πω μπορει.

Σε ευχαριστω πολυ παντως
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Μην φοβάσαι. Όλες σχεδόν οι Smart TVs Samsung αυτό κάνουν. Είναι ο ρελές που απενεργοποιεί τα κυκλώματα ισχύως στο τροφοδοτικό. Και από ότι θυμάμαι στην δική μου (τώρα έχω LG OLED) το κάνει μετά από περισσότερο χρόνο, 2 λεπτά περίπου. Ο κατασκευαστής θεωρεί ότι αν σε μικρό χρόνο η τηλεόραση ανοίξει ξανά ή έκλεισε από λάθος, είναι καλύτερο να βρίσκεται σε κατάσταση hot stand-by ώστε να μην στρεσάρει τα κυκλώματα ισχύως και να εμφανίζεται η εικόνα αμέσως. Άλλωστε, οι περισσότερς βλάβες εμφανίζονται μόλις η τηλεόραση τεθεί σε λειτουργία.
Γιάννης
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Η δική μου (μη smart Sony δεκαετίας) όταν την κλείνω από τον διακόπτη κάνει "τσακ" συνοδευόμενο από σπίθα. Στην αρχή ανησύχησα αλλά αποφάσισα να μην ασχοληθώ περαιτέρω, σκεπτόμενος ότι "μπορεί να πάω για μαλλί και να βγω κουρεμένος", θεωρώντας ότι είναι μάλλον πιο συνετό σε τέτοιες περιπτώσεις που η συσκευή λειτουργεί ομαλά κατά τα άλλα, να κινηθεί κανείς κατασταλτικά - αν χρειαστεί - και όχι προληπτικά.
Καλύτερα να φροντίσεις αυτό που σε κρατάει μακριά από βάρη, παρά την τηλεόραση. Κι αν είναι καμιά κήλη η αιτία, δεν θα είναι μόνο για δύο μήνες.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
QUOTE="thva, post: 2619980, member: 14798"]
Η τηλεοραση ειχε αγοραστει πριν 2.5 χρονια απο το Πλαισιο. Αρα δε ειναι σε εγγυηση. Την ειχα ελεγξει τοτε , ολα καλα και την αποθηκευσα.. Παρολα αυτα λειτουργει μονο εδω και ενα μηνα το πολυ λογω το οτι καθυστερησα να ετοιμασω το σπιτι που την εχω τωρα.

Εδω και 5 ημερες οταν την κλεινω μετα απο ακριβως 15 δευτερολεπτα κανει ενα "τακ" οχι πολυ δυνατο αλλα αρκετα ωστε να ακουγεται ανετοτατα απο τη θεση θεασης στα 4 μετρα. Ο ηχος ερχεται μαλλον απο πισω και αριστερα οπως κοιταμε. Στην αρχη νομιζα οτι ερχεται απο το ηχειο.

Πηρα τηλεφωνο στο σερβις της Samsung και μου ειπανε οτι δε το εχουν ξανασυναντησει ποτε , και να δοκιμασω να κλεισω τον ηχο και να διακοψω και την αυτοματη ενημερωση (που κραταει καμμια φορα το κυκλωμα ανοιχτο και μετα το κλεισιμο) και να δω εαν συνεχιζει. Το εκανα και συνεχιζει.

Θερμικη διαστολη δεν ειναι (οπως μου ειπαν αρχικα) καθως ο ηχος ειναι παντα ο ιδιος (ιδια ενταση) και μαλιστα στα ιδια δευτερολεπτα. Οι διαστολες δε κανουν ετσι.

Πυκνωτης που δε ξεφωρτιζει ή καμια αντισταση που εχει αναλαβει να τον ξεφωρτιζεο οποτε κανει θορυβο το ηχειο (οπως κανουν παλιες συσκευες ή και τηλεορασεις) δεν ειναι οπως μου ειπαν καθως ο ηχος τωρα ειναι πλεον "ψηφιακος" (εαν και δε καταλαβαινω τι σχεση εχει αυτο κυκλωματικα) και γιατι οταν κλεινω το ηχειο παλι ακουγεται.

Τι μπορει να ειναι ? και πιστευεται οτι ειναι σοβαρο που πρεπει να αντιμετωπισθει (καθως δεν ειναι καθολου ενοχλητικο) αλλα εαν ειναι να προκαλεσει μεγαλυτερη βλαβη εαν δε δρασω γρηγορα τοτε ...

Τρανσιστορ σε καποια πλακετα ?. Εντωμεταξυ η ποιο φτηνη πλακετα που εχει αυτη μεσα ειναι 150 ευρω μεχρι και 270 ? Την πατησα.



Ευχαριστω
[/QUOTE]
Καλημέρα. Καταλαβαίνω την ανησυχία σου. Νομίζω θα ήταν καλό να θέσεις το ερώτημα σου και εδώ, πιθανότατα θα βρεις την απάντησή που ζητάς..
 
Last edited by a moderator:


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
...Τρανσιστορ σε καποια πλακετα ?. Εντωμεταξυ η ποιο φτηνη πλακετα που εχει αυτη μεσα ειναι 150 ευρω μεχρι και 270 ? Την πατησα...

Βιάζεσαι να βγάλεις συμεπράσματα. "Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον εβγάλαμε..."
Αφου δουλεύει καλά ΜΗΝ ασχολείσαι. Εγκυκλοπαιδικά ίσως...
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
...Τρανσιστορ σε καποια πλακετα ?. Εντωμεταξυ η ποιο φτηνη πλακετα που εχει αυτη μεσα ειναι 150 ευρω μεχρι και 270 ? Την πατησα...

Βιάζεσαι να βγάλεις συμεπράσματα. "Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον εβγάλαμε..."
Αφου δουλεύει καλά ΜΗΝ ασχολείσαι. Εγκυκλοπαιδικά ίσως...
OK ευχαριστω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top