Διακοπούλες θα κάνουμε φέτος (2020) ή...









Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Κοίτα, είναι γεγονός πως προσπάθησε σε κάποια φάση να με πείσει το γυναικάκι μου για τροχοβιλλα πολυτελείας, και ταξίδια σε μέρη απόμερα μεγάλης φυσικής ομορφιάς και τέτοια.

Και να πηγαίνουμε κάθε χρόνο, για 15-20 χρόνια, ώστε η "επένδυση" να βγάλει τα λεφτά της.

Έδειξα ενδιαφέρον.

Μετά της έδειξα αυτές τις φωτογραφίες, και της είπα διάλεξε, ένα από τα δύο, όποιο προτιμάς, και να πηγαίνουμε κάθε χρόνο για πάντα.


Τελικά δε πήραμε τριχοβιλλα.
Τριχο, καλά το'γραψα.

Που θα με σέρνουν για μια ζωή στις ερημιές μες στο κουτί, για να μη πληρώσω δωμάτιο...
Άει ρε...
Του υπολογισμούς τους έκανα για δυο άτομα,δυο φορές το χρόνο διακοπές στην Ευρώπη για δεκα μέρες σε πολύ μέτριο ξενοδοχείο : 16- 17 χρόνια .

Οι τροχόβιλες πολυτελείας κοστίζουν όσο ένα διαμέρισμα κάπου κοντά σε παραθαλάσσιο μέρος.( Οι τιμές που έχω στο μυαλό μου είναι μερικών χρόνων πίσω .

Αν όμως έχεις παιδιά,τι κανεις?Δεν θα τα πάρεις μαζί σου?Μετα ξεφεύγουμε πολυυυυυ σε κοστος,ενέργεια και ψυχική κούραση.

Ξενοδοχείο με μίνι κλαμπ η δυο σουίτες και για την Baby Sitter.

Διαφορετικά στο κάμπινγκ ν ακούς την άλλη μεσ τη σιέστα να φωνάζει « Τασία!!! Έχεις βολταρεν?»

Μου αρεσει το κάμπινγκ,δεν υποστηριχθηκε όμως ποτε αυτή μου η επιθυμία.

Τωρα επιθυμώ απλά ένα σπίτι με κήπο μπροστά στη θάλασσα.
Μη δείχνετε τα πόδια σας,μπορούμε να κάνουμε διατριβη επάνω τους!:biggrin:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.103
Reaction score
30.054
Τωρα επιθυμώ απλά ένα σπίτι με κήπο μπροστά στη θάλασσα.

Κάποτε μου φαινόταν το ιδανικό.

Πλέον εάν η θάλασσα είναι και καλή, σημαίνει ότι την ημέρα κάνεις μπάνιο παραπέρα γιατί μπροστά υπάρχει πιτς βαρ. Βέβαια υπάρχει και το σούρουπο, που η θάλασσα είναι ακόμη καλύτερη. Εκεί εάν δεν έχεις σπίτι ακριβώς μπροστά, δεν ξεβολεύεσαι να πας για μπάνιο. Οπότε εκεί ναι, και επειδή μου αρέσει το νυχτερινό, αναγνωρίζω την αξία του σπιτιού στη θάλασσα.
Μεγάλο το κόστος για να πιάσεις να αποκτήσεις τέτοιο σπίτι σήμερα, θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο εκτός εάν σκοπεύεις να το χαίρεσαι και ενδιαμέσως στον χρόνο. Δεν το κάνουν όλοι, να φεύγουν τα Σαββατοκύριακα να είναι μόνοι με τον κήπο τους. Εάν το βρεις, έχει καλώς.
 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Κάποτε μου φαινόταν το ιδανικό.

Πλέον εάν η θάλασσα είναι και καλή, σημαίνει ότι την ημέρα κάνεις μπάνιο παραπέρα γιατί μπροστά υπάρχει πιτς βαρ. Βέβαια υπάρχει και το σούρουπο, που η θάλασσα είναι ακόμη καλύτερη. Εκεί εάν δεν έχεις σπίτι ακριβώς μπροστά, δεν ξεβολεύεσαι να πας για μπάνιο. Οπότε εκεί ναι, και επειδή μου αρέσει το νυχτερινό, αναγνωρίζω την αξία του σπιτιού στη θάλασσα.
Μεγάλο το κόστος για να πιάσεις να αποκτήσεις τέτοιο σπίτι σήμερα, θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο εκτός εάν σκοπεύεις να το χαίρεσαι και ενδιαμέσως στον χρόνο. Δεν το κάνουν όλοι, να φεύγουν τα Σαββατοκύριακα να είναι μόνοι με τον κήπο τους. Εάν το βρεις, έχει καλώς.
Ο άνθρωπος πρέπει να έχει όνειρα.Τις επιθυμίες να τις εκφράζει για να τις ακούει το σύμπαν,κι αν είναι καλό,δίκαιο και απαραίτητο,αυτό το σύμπαν τις πραγματοποιεί.

Μου θυμίζεις το Ποντιακό αστείο μΕ τον μπαμπα,το γιο και το γάιδαρο : « Μπαμπα,μπαμπα ν αγοράσουμε ένα γάιδαρο είναι ευκαιρία κοστίζει μόνο δέκα δραχμές!» -« Δεν έχω όμως τις δέκα δραχμές να το πάρω γιε μου !»

Μετα από μερικά χρόνια η τιμή του γαϊδάρου διπλασιάστηκε και ο πατέρας αποφασίζει ν αγοράσει έναν με είκοσι δραχμές.Του λέει ο γιος: « Όταν ο γάιδαρος έκανε δέκα δραχμές δεν ήθελες ν αγοράσεις,τώρα αγοραζεις σε διπλάσια τιμη?»
» Ναι,αλλά τότε δεν είχα τα χρήματα γιε μου....,τώρα τα έχω! «
Να εδω, παρεα με το ρολογακι

View attachment 175157



View attachment 175158
Ποια η χρήση του ρολογιού στις διακοπές Γιάννη?
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.103
Reaction score
30.054
Ο άνθρωπος πρέπει να έχει όνειρα.Τις επιθυμίες να τις εκφράζει για να τις ακούει το σύμπαν,κι αν είναι καλό,δίκαιο και απαραίτητο,αυτό το σύμπαν τις πραγματοποιεί.

Μου θυμίζεις το Ποντιακό αστείο μΕ τον μπαμπα,το γιο και το γάιδαρο : « Μπαμπα,μπαμπα ν αγοράσουμε ένα γάιδαρο είναι ευκαιρία κοστίζει μόνο δέκα δραχμές!» -« Δεν έχω όμως τις δέκα δραχμές να το πάρω γιε μου !»

Μετα από μερικά χρόνια η τιμή του γαϊδάρου διπλασιάστηκε και ο πατέρας αποφασίζει ν αγοράσει έναν με είκοσι δραχμές.Του λέει ο γιος: « Όταν ο γάιδαρος έκανε δέκα δραχμές δεν ήθελες ν αγοράσεις,τώρα αγοραζεις σε διπλάσια τιμη?»
» Ναι,αλλά τότε δεν είχα τα χρήματα γιε μου....,τώρα τα έχω! «

Δεν μιλούσα με όρους κτηματαγοράς, γιατί εάν το βλέπεις ως επένδυση, υπάρχουν και άλλες συμφερότερες. Πέραν τούτου, το εξοχικό, ιδίως δίπλα στη θάλασσα, έχει και κόστος.
Εάν τα βάλεις κάτω, δεν συμφέρει. Περισσότερο το χαίρονται οι συγγενείς παρά ο ιδιοκτήτης. Τα βασικά κίνητρα απόκτησης τα θεωρώ μη οικονομικά. Δεν μιλάμε για τις περιπτώσεις εκείνων που πριν 50-60 χρόνια βρήκαν κι αγόρασαν 1-2 στρέμματα στη Χαλκιδική ακριβώς πάνω στο κύμα, πάνε αυτές οι εποχές.
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top