Ενεργά ηχεία Kali Audio LP-6 - Δοκιμή στο AvMentor

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δε θέλω να βλέπω τίποτα...
Μόνο να ακούω, μου φτάνει.
10000000000% μαζί σου.
Έτσι είμαι και εγώ.

Και όταν μιλάμε για συναυλίες ταινίες κλπ μόνο την οθόνη θέλω. Τίποτε άλλο. Δεν θέλω να βλέπω ΤΊΠΟΤΑ.

Υγ: Άρχισα να κοιτάω τα Αdam A77X. 3 κομμάτια μπροστά εντοιχισμένα με 2550€ είναι τσάμπα. Ρώτησα την Αdam πότε αλλάζει η A series. Για να δούμε θα απαντήσουν.

Ψηφίζω άσπρα Genelec με τα 1000. Ακριβά όμως τα ρημάδια. Ένα Genelec έχει όσο τα 3 Α77Χ.
 
Last edited:

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Προσωπικά, είμαι φανατικά υπέρ του εντοιχισμού, όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι, όπως έχω ξαναπεί πολλές φορές.
Δε θέλω να βλέπω τίποτα...
Μόνο να ακούω, μου φτάνει.
Επειδή έχει πολύ κόσμο φανατικό αλλά χωρίς γνώση ο εντοιχισμός και το waf είναι τεράστιο, δε φτιάχνεις κανένα θρεντ-οδηγό για να βάζουμε και τις απορίες μας;
Εντάξει με τα in wall ηχεία αλλά με τα άλλα που έχουν ήδη καμπίνες τι γίνεται; Κάνουν όλα πχ για εντοιχισμό; Το toe in χάνεται; Ηχεία ύψους εντοιχίζονται; κλπ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Έχει και g@μ@τ@ παθητικά in wall η Focal που είναι super και είναι και φθηνά. Και η Paradigm έχει. Πετάς και 1-2 πολυκάναλα Crown πάνω ή έναν AV και είσαι άρχοντας. Υπάρχουν και σαμπάκια που η καμπίνα πάει προς τα πάνω και μπαίνουν μέχρι και σε τοίχους γυψοσανίδας.
Υπάρχουν και active in wall όπως της Meridian αλλά εκεί πάμε αλλού. Όσο έχει ένα πολύ καλό Genelec. Η Genelec έχει και active in wall subs αλλά εκεί διαλέγεις αμάξι ή sub.
Ότι θες υπάρχει, λεφτά να έχεις που λένε.
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Τύφλα να έχει η γυναίκα του Καίσαρα!
Αυτή έχει το όνομα, άλλο(ς) έχει τη χάρη.
Δηλαδή...ένα ηχείο, δεν αρκεί να είναι καλό, πρέπει να φαίνεται και "καλό"!

Πάντως, εμέναΝΕ, αυτό μΕ φαίνεται πολύ "καλό". Μη σΕ πω..."κουκλάκι"!
 



Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Και γιατί να μη πάρεις αυτό τότε;

Μαύρο "κουτί"; Μπλιαχ! Είναι...αντιαισθητικό...
Μα, δεν καταλαβαίνετε; Είναι..."κουτιά", μαύρα, άχαρα...θα μας κοροϊδεύουν οι διακοσμητές...
 


gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Μαύρο "κουτί"; Μπλιαχ! Είναι...αντιαισθητικό...

Μα, δεν καταλαβαίνετε; Είναι..."κουτιά", μαύρα, άχαρα...θα μας κοροϊδεύουν οι διακοσμητές...
Αυτό είναι το λιγότερο.

Πώς θα βγεις έξω στην κΕνωνία να πεις πως αγόρασες επώνυμα ενεργά μόνιτορ με 8άρι γούφερ, 138Ε το κομμάτι;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αν φίλε μου δεν σε ενδιαφέρει η εμφάνιση καλά κάνεις. Υπάρχουν άλλοι που τους ενδιαφέρει πολύ και δίνουν την ίδια σημασία που δίνουν και στην απόδοση. Τους ενδιαφέρει όχι μόνο η μορφή και το χρώμα του ηχείου αλλά και η αισθητική του χώρου που ζουν, εφόσον θα τα βλέπουν. Το να βρίσκονται σε έναν αισθητικά όμορφο χώρο έχει μεγάλη σημασία για αυτούς. Δεν μπορούν να ζήσουν σε έναν χώρο καραγκιόζ μπερντέ. Αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με κάποιου είδους "τουπέ" ούτε με χρήματα αλλά με την αισθητική που ο καθένας αισθάνεται άνετα.

Η χλεύη καλό είναι να απουσιάζει καθώς δεν θα υποδείξεις εσύ τη θα αρέσει στον άλλον και υπό ποιες συνθήκες θα αισθάνεται καλά. Ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνεις οφείλεις να το σεβαστείς.
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Η χλεύη καλό είναι να απουσιάζει καθώς δεν θα υποδείξεις εσύ τη θα αρέσει στον άλλον και υπό ποιες συνθήκες θα αισθάνεται καλά. Ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνεις οφείλεις να το σεβαστείς.
Η χλεύη, δεν είναι φίλη μου.
Οι υποδείξεις, μου είναι άγνωστες.
Το χιούμορ (κρύο, πιθανότατα), μου είναι έμφυτο.
Αρκούν, αυτά ή να προχωρήσω σε περαιτέρω επεξηγήσεις (για ποιο λόγο, δεν καταλαβαίνω, βέβαια...);
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Τι να κάνουμε ρε συ Μπαρτζώκα που δε γνωρίζεστε και παρεξηγιέστε σα κοπέλες; :lol:

Γιατί δε γνωρίζεστε, πού'στε και καλά παιδιά και οι δγιό; :drinks:

Τες πα, για μένα τα πιο άσχημα ηχεία είναι τα ξύλινα τα γυαλισμένα.
Που παν να μοιάζουν με τον μπουφέ της γιαγιάς μου..
Που μου το παίζουν "έπιπλα", ενώ είναι ηχεία! :gotcha:
Ομοίως κακάσχημα έως γελοία, βλέπω τα ξύλα σε ενισχυτές και προενισχυτές και Ντακ και πικάπ. Μα ...ξύλα; Ουστ! :gotcha:

Αηδιες. :lolsign:

Τα μαύρα ινταστριαλ με ευχάριστη περιποιημένη όψη και καμπύλες ακμές, πιο συμπαθητικά τα βρίσκω.
Τα Νιούμαν που έχω, είναι κάπως "περλέ" η επιφάνεια, πολύ κουλ.
Δείχνουν "περιποιημένα", όχι σα τα μαύρα ξύλα των ATC.
Σε ένα μοντέρνο σπίτι, με γκρι τόνους, θα δένουν αρκετά συμπαθητικά.

Δε παύουν βεβαίως να είναι ασχήμιες, αλλά από τα ξύλα, χίλιες φορές καλύτερα. :tongue:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Τες πα, για μένα τα πιο άσχημα ηχεία είναι τα ξύλινα τα γυαλισμένα.
Που παν να μοιάζουν με τον μπουφέ της γιαγιάς μου..
Που μου το παίζουν "έπιπλα", ενώ είναι ηχεία! :gotcha:
Τη να σου κάνω που μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό και δεν κρατιέμαι :biggrin: :p
RL921K-Perspektive.jpg
RL934_Veneer_Fron_Pair__26107.1507724708.1280.1280.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Το ξέρω, το ξέρω, αηδιες...

Μα είναι δυνατόν τώρα να σου αρέσει αυτό το πράμα επειδή είναι ξύλο; Δε ξέρω ρε φίλε, τι να πω...


Έχει κι ένα ξύλο σχεδόν λευκό, που το εκθείαζαν και καλά τι ωραίο που ήταν σε ένα τεστ..

Εντελώς αηδιες...

Ευτυχώς βγαίνουν και σε μαύρο.
Δοξασοιοθεοςδοξασοι

Screenshot_20200810_214623_com.android.chrome.jpg



ΥΓ. Κατά βάση εντοιχισμό θέλει, που βγαίνει το ίδιο ηχείο σε απλή τετράγωνη άβαφη ξύλινη καμπίνα χωρίς ανάστροφο μπας ριφλεξ για να είναι καρδιοειδες (δε χρειάζεται να είναι καρδιοειδης η καμπίνα στο εντοιχισμένο), οπότε είναι και αρκετά πιο φτηνό (και παίζει και πιο δυνατά, διότι χάνει αρκετά ντεσιμπέλ για χάρη της καρδιοειδούς ακτινοβολίας)! ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Τι να κάνουμε ρε συ Μπαρτζώκα που δε γνωρίζεστε και παρεξηγιέστε σα κοπέλες; :lol:

Γιατί δε γνωρίζεστε, πού'στε και καλά παιδιά και οι δγιό; :drinks:

Τες πα, για μένα τα πιο άσχημα ηχεία είναι τα ξύλινα τα γυαλισμένα.
Που παν να μοιάζουν με τον μπουφέ της γιαγιάς μου..
Που μου το παίζουν "έπιπλα", ενώ είναι ηχεία! :gotcha:
Ομοίως κακάσχημα έως γελοία, βλέπω τα ξύλα σε ενισχυτές και προενισχυτές και Ντακ και πικάπ. Μα ...ξύλα; Ουστ! :gotcha:

Αηδιες. :lolsign:

Τα μαύρα ινταστριαλ με ευχάριστη περιποιημένη όψη και καμπύλες ακμές, πιο συμπαθητικά τα βρίσκω.
Τα Νιούμαν που έχω, είναι κάπως "περλέ" η επιφάνεια, πολύ κουλ.
Δείχνουν "περιποιημένα", όχι σα τα μαύρα ξύλα των ATC.
Σε ένα μοντέρνο σπίτι, με γκρι τόνους, θα δένουν αρκετά συμπαθητικά.

Δε παύουν βεβαίως να είναι ασχήμιες, αλλά από τα ξύλα, χίλιες φορές καλύτερα. :tongue:
Μην το συνεχίζεις με τα ξύλα στους ενισχυτές γιατί θα πλακωθούμε. ΓΑΒ γγγγγγ ΓΑΒ ΓΑΒ .
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Εντοιχίζονται και οι "πύργοι" της πολυενίσχυσης? Αν υπάρχει ζήτημα απαγωγής θερμότητας, θα έχεις αυτούς γύρω γύρω...
Υπάρχουν λύσεις επ'αυτου.

Το μόνο πρόβλημα, είναι να έχεις τη δυνατότητα να τα εντοιχισεις, άλλο πρόβλημα αγαπητέ μου φίλε, δεν υπάρχει.

Σα τον εντοιχισμό, δεν έχει.
Όποιος έχει χωσει ηχεία στα ντουβάργια, δε γυρίζει πίσω. ;)

Πολιτισμός...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Κατι ηξερα και πηρα ομορφα ηχεια...😉
Να τα βλεπω να τα γουσταρω..
Τσακ ειχα και τις λαμπες τσακ να γυρναει και το πικαπι, και κανα κερακι επεφταν τα μωρα ευκολα, τι νομιζες;;

αντε καντα αυτα με adam και σκετο μαυρο streamer dac..

δε πηδας ποτε !

8-):fuckyou:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κατι ηξερα και πηρα ομορφα ηχεια...😉
Να τα βλεπω να τα γουσταρω..
Τσακ ειχα και τις λαμπες τσακ να γυρναει και το πικαπι, και κανα κερακι επεφταν τα μωρα ευκολα, τι νομιζες;;

αντε καντα αυτα με adam και σκετο μαυρο streamer dac..

δε πηδας ποτε !

8-):fuckyou:
Δεν τα χρειάζεσαι τώρα αυτά, είσαι οικογενειαρχης..
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top