Καλώδια και θύματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
ρε μάστορα ούτε τα πόκεμον εξελίσσονται τόσο :roflmao:
Α, δεν μπορείς να φανταστείς.
Είναι σαρκοφάγο γατόψαρο αυτό, τροπικό πανέμορφο, το τάιζα στο τέλος 2-3 ολόκληρα ψάρια των 300-400γρ καθημερινά (από μάκρο, κατεψυγμένα, παμφθηνα, συνήθως σκουμπρί) και έβαζε μπόι ασταμάτητα.
Ξεπερνάει τα 3 μέτρα στο φυσικό του περιβάλλον, πρόκειται για τρελό κτήνος.

phractocephalus hemiliopterus,

Δες εικόνες...

(Επίσης έχω δικιά μου φωτογραφία, στο μεγάλο ταψί του φούρνου διαγώνια και λυγισμένο να μη χωράει με τίποτα...)
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Α, αυτοί δεν είναι τίποτα.
Και που είσαι ακόμη..
Υπάρχουν κάποιοι που παίρνουν ακριβά καλώδια για να φτιάξει το μπάσο τους, και δε δίνουν τα λεφτά για σαμπ.
Σκέψου.
Είναι να τρελαίνεσαι...


:party: :party: :party:

ΥΓ. Τα τελευταία χρόνια που ήταν ανοιχτό ένα ενυδρειάδικο φίλου γνώστη εδώ στην Σαλονίκη, με φώναζε να πάρω με το ζόρι κάθε ψάρι που ήταν έτοιμο για ψόφο, που το είχαν μισοφάει τα άλλα, που τέλος πάντων δεν την έβγαζε, συνήθως άρρωστο.
Του τα επέστρεψα όλα, μεγαλωμένα και σε άψογη κατάσταση.
Μόνο ένα δεν ήθελε να πάρει πίσω, θα του έπιανε όλο το μεγαλύτερο ενυδρείο του, ένα φρακτοκεφαλο χεμιλιόπτερους αυτό το πανέμορφο τέρας, που το πήρα 2,5 cm μισοφαγωμενο από κάτι κιχλίδες, και του το πήγα πίσω σχεδόν μισό μέτρο... Ψάρι επίδειξης..


Τελικά το κράτησε λίγους μήνες, και μου το έδωσε πίσω, κανείς δε μπορούσε να το πάρει. Όταν έφτασε κοντά στους 80ποντους άρχισε να μου τρώει ψάρια, ή να προσπαθεί πολύ, οπότε το εψησα στα κάρβουνα, με μεγάλη παρέα, ήταν θεονόστιμο.. :fuckyou:
Τα καλώδια είναι άψυχα, τα άλλα είναι ζωντανά.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Και πώς έγιναν καλά τα ψάρια; Μήπως έκανες δικά σου μαγικά; Ή μήπως κάπου διάβασες, ενημερώθηκες, μορφώθηκες και εφήρμοσες τις αρχές στην πράξη;
Ε εντάξει τώρα,είναι και ψαροκουρού...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Οι 2 που ανέφερα πως πρέπει να φύγουν για πάντα (μετά τους ψεύταρους που ήδη διώξαμε) έγιναν τρεις (και κάτι) και η ώρα πλησιάζει επικίνδυνα. :( 12 παρά 3.
Μήπως, λέω μήπως, θα ήταν δόκιμο να αναφερθούν τα νικνέιμς (πωςταλέν) ώστε να μπορούμε να κρίνουμε υπό ορθότερο πλέον πρίσμα τα όσα έχουν γράψει?

Ο λόγος που απαγορεύεται ο σχολιασμός της ορθογραφίας (και των χαρακτηριστικών) άλλων χρηστών είναι νόμιζα προφανής, αλλά κάποιοι απερίγραπτοι επιμένουν. Δεν μπορείτε να χρησιμοποιείτε την αδυναμία/έλλειψη/ασθένεια του άλλου "μειώνοντάς τον" (στο μυαλουδάκι σας) για να ενισχύσετε τις απόψεις σας!
Πάρα πολύ σωστά!. Όμως...
Με νύχια και με δόντια έχω κρατηθεί, αμέτρητες φορές, υποφέρω χειρότερα απ' τον Κόγια OMG!!
ΟΧΙ για να το εκμεταλλευτώ ως αντεπιχείρημα (μέγιστη χαζομάρα) αλλά γιατί κινδυνεύω να μείνω καραφλός κι ας μην είμαι πολυκάναλος δόκτορας. Είναι άλλο να χρησιμοποιείς την ανορθογραφία του άλλου ως αντεπιχείρημα και άλλο, εντελώς άλλο, να νιώθεις ανυπόφορα την ανάγκη π.χ. να εξηγήσεις τη διαφορά ανάμεσα στο ποιο και το πιο, στο τη και το τι κ.λ.π. κ.λπ. ... άπειρα δυστυχώς κ.λ.π. :cry:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Μήπως, λέω μήπως, θα ήταν δόκιμο να αναφερθούν τα νικνέιμς (πωςταλέν) ώστε να μπορούμε να κρίνουμε υπό ορθότερο πλέον πρίσμα τα όσα έχουν γράψει?
απλά είσαι κουτσομπόλης και θέλεις να μάθεις....γιατί δεν το λες? :roflmao: :laugh:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Δεν νομίζω ότι πρέπει να αφορά κανέναν τα οικονομικά έσοδα του φόρουμ, όπως επίσης δεν έχεις καμμία υποχρέωση να αναφέρεσαι σε αυτά, κακώς δίνεισ λογαριασμό.
Δεν έδωσα ποτέ λογαριασμό σε κανέναν, κάνω μόνο ό,τι γουστάρω. Και δε σας αφορά.


Μήπως, λέω μήπως, θα ήταν δόκιμο να αναφερθούν τα νικνέιμς (πωςταλέν) ώστε να μπορούμε να κρίνουμε υπό ορθότερο πλέον πρίσμα τα όσα έχουν γράψει?
Δεν θα κρίνετε εσείς. ;)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Είναι άλλο να χρησιμοποιείς την ανορθογραφία του άλλου ως αντεπιχείρημα και άλλο, εντελώς άλλο, να νιώθεις ανυπόφορα την ανάγκη π.χ. να εξηγήσεις τη διαφορά ανάμεσα στο ποιο και το πιο, στο τη και το τι κ.λ.π. κ.λπ. ... άπειρα δυστυχώς κ.λ.π. :cry:
"Άπειρα" δε δύνανται να είναι. Πεπερασμένα ναι, πολλά σίγουρα. :p :angel:

@Diylover έχεις ακόμα ενυδρείο/α?
Oops I did it again.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τα καλώδια είναι άψυχα, τα άλλα είναι ζωντανά.
Υπάρχει όμως κι ένας κοινός παρονομαστής...Όσοι καταναλώνουν τα πρώτα με τη σέσουλα,έστω και αν δεν γίνονται...΄΄μακρύτεροι΄΄,στο τέλος και οι ίδιοι ψημένοι στο ταψί ενδέχεται να σερβιριστούν...Τρόπος του λέγειν...:sneaky:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Δεν θα κρίνετε εσείς.
Παρεξήγησες. Δεν εννοώ να κρίνουμε αυτούς. Ούτε μού πέφτει λόγος για το ποιος θα μπαναριστεί ή θα αποβληθεί. Όταν παρακολουθώ έναν διάλογο, ακόμα περισσότερο αν τυχόν συμμετέχω, δικαιούμαι να γνωρίζω κατά το δυνατόν τις προθέσεις εκάστου συνομιλητή και πρέπει να να είμαι σε θέση να κρίνω την αξιοπιστία θέσεων, απόψεων, επιχειρημάτων. :wink:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
"Άπειρα" δε δύνανται να είναι. Πεπερασμένα ναι, πολλά σίγουρα. :p :angel:

@Diylover έχεις ακόμα ενυδρείο/α?
Oops I did it again.
Έχω ακόμα ο μαύρος 🤓 ένα reef με τα ίδια ζωντανά εδώ και πολλά χρόνια. Μόνο κλάδεμα κοραλλιών και πέταμα σε ότι περισσεύει κάνω ανα χρόνο να αναπνεύσει το ενυδρείο. Εχεις και εσυ?
 




Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Υπάρχει όμως κι ένας κοινός παρονομαστής...Όσοι καταναλώνουν τα πρώτα με τη σέσουλα,έστω και αν δεν γίνονται...΄΄μακρύτεροι΄΄,στο τέλος και οι ίδιοι ψημένοι στο ταψί ενδέχεται να σερβιριστούν...Τρόπος του λέγειν...:sneaky:
Ρε φίλε ο καθένας έχει τα δικά του γούστα, άλλος πίνει άλλος παίζει, άλλος τα χαλάει σε τζιβάνες άλλος τα χαλάει σε ότι μακακία του κατέβει, δεν μου αρέσει να μου κάνουν κριτική στο πως θα ξοδέψω τους πόρους μου είτε το θεωρούν σωστό είτε λάθος, οι αλάνθαστοι φορούν φωτοστέφανο
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ρε φίλε ο καθένας έχει τα δικά του γούστα, άλλος πίνει άλλος παίζει, άλλος τα χαλάει σε τζιβάνες άλλος τα χαλάει σε ότι μακακία του κατέβει, δεν μου αρέσει να μου κάνουν κριτική στο πως θα ξοδέψω τους πόρους μου είτε το θεωρούν σωστό είτε λάθος, οι αλάνθαστοι φορούν φωτοστέφανο
Εννοείται πως θα φας τα λεφτά σου σ΄ ότι γουστάρεις.... σε καλώδια; σε ασφάλειες;;; μαγκιά σου και πρόβλημα σου ταυτόχρονα....
Απλά επειδή το forum έχει σα θέμα το audio (& video) και ο στόχος όλων μας (υποτίθεται τουλάχιστον) είναι κοινός, να ακούσουμε (και να δούμε) καλύτερα, λογικό είναι να σου πούμε (να μας πεις): "κοίτα, μην τρως τα χρήματα σου εκεί... αλλά εκεί...", δεν είναι κακό.
Κακό γίνεται όταν γίνεται με φανατική επιμονή, άσχημη ειρωνεία κλπ...
Ναι, θα σου πω πως θεωρώ μακακία να δώσεις 3000 σε καλώδια, για αυτό μπαίνουμε εδώ, για ανταλλαγή απόψεων... αλλά μέχρι εκεί... εσύ θα διαλέξεις τι θα κάνεις... γράψε με στα @@ σου και εκταμίευσε...
Κάποιες φορές γίνεται άσχημα, πράγματι... εκεί πρέπει να δουλέψουν τα φίλτρα και οι άμυνες του καθενός, να κρατήσει ότι γνώση από αυτή που κυκλοφορεί νομίζει (και εδώ μέσα υπάρχει μπόλικη) ... και όλα οκ
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Εννοείται πως θα φας τα λεφτά σου σ΄ ότι γουστάρεις.... σε καλώδια; σε ασφάλειες;;; μαγκιά σου και πρόβλημα σου ταυτόχρονα....
Απλά επειδή το forum έχει σα θέμα το audio (& video) και ο στόχος όλων μας (υποτίθεται τουλάχιστον) είναι κοινός, να ακούσουμε (και να δούμε) καλύτερα, λογικό είναι να σου πούμε (να μας πεις): "κοίτα, μην τρως τα χρήματα σου εκεί... αλλά εκεί...", δεν είναι κακό.
Κακό γίνεται όταν γίνεται με φανατική επιμονή, άσχημη ειρωνεία κλπ...
Ναι, θα σου πω πως θεωρώ μακακία να δώσεις 3000 σε καλώδια, για αυτό μπαίνουμε εδώ, για ανταλλαγή απόψεων... αλλά μέχρι εκεί... εσύ θα διαλέξεις τι θα κάνεις... γράψε με στα @@ σου και εκταμίευσε...
Κάποιες φορές γίνεται άσχημα, πράγματι... εκεί πρέπει να δουλέψουν τα φίλτρα και οι άμυνες του καθενός, να κρατήσει ότι γνώση από αυτή που κυκλοφορεί νομίζει (και εδώ μέσα υπάρχει μπόλικη) ... και όλα οκ
Θα σου απαντήσω με μία πρόταση.

Το χόμπι δεν έχει λογική μόνο πάθος λάθος και μακάκια με την στενή έννοια.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Σωστά!!
Αυτά τα τρινοβια πρέπει να εκτελούνται άμεσα, μετά.. αρχίζουν τις μ@λ@κιες.. :p :p
Πάλι παρανόησες! 🤣
Δεν πειράζει. Σε έχουμε καταλάβει και κατανοούμε την κατάστασή σου.
Τα καλώδια είναι άψυχα, τα άλλα είναι ζωντανά.
Πες μου ότι είσαι vegan.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ρε φίλε ο καθένας έχει τα δικά του γούστα, άλλος πίνει άλλος παίζει, άλλος τα χαλάει σε τζιβάνες άλλος τα χαλάει σε ότι μακακία του κατέβει, δεν μου αρέσει να μου κάνουν κριτική στο πως θα ξοδέψω τους πόρους μου είτε το θεωρούν σωστό είτε λάθος, οι αλάνθαστοι φορούν φωτοστέφανο
Οι αλάνθαστοι στην αναπαραγωγή έχουν πράγματι άλω...μετρική (Metric Halo)
Σε κατανοώ κατά τα άλλα...Κι εμένα μερικές φορές με ξεπερνάει κάθε...αναμάρτητος έτοιμος να λιθοβολήσει άλλα γούστα ... :sneaky:
Παρατηρώ γενικώς χωρίς να κρίνω...ειδικώς.:wink:
Με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ζωντανά σε γυάλες και κλουβιά και είναι υπερήφανοι για τον εαυτό τους.
Θα σου απαντήσω με μία πρόταση.

Το χόμπι δεν έχει λογική μόνο πάθος λάθος και μακάκια με την στενή έννοια.
Αρκεί να μην είναι εκείνη...αγχωμένη όπως στο γνωστό τραγούδι.Άμα δεν το βλέπουμε σαν παιχνίδι,αναιρείται αυτομάτως η ιδιότητά του ως,,,χόμπυ.Ακόμα και τα παιχνίδια όμως δεν παύουν να έχουν κανόνες...
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θα σου απαντήσω με μία πρόταση.

Το χόμπι δεν έχει λογική μόνο πάθος λάθος και μακάκια με την στενή έννοια.
Το χόμπι δεν έχει λογική, αλλά το αντικείμενο αυτού του χόμπι που λέγεται High Fidelity, και λογική έχει και από επιστημονικές αρχές διέπεται.
Κοινώς, αν κάποιος θέλει να δώσει 3 χιλιάρικα για ένα καλώδιο ρεύματος για την καβλα του, γιατί έτσι γουστάρει ρε αδερφέ, κανείς δε μπορεί να του πει τίποτα. Όταν όμως αρχίζει την προσπάθεια να εκλογικευσει την επιλογή του και να της δώσει αντικειμενική υπόσταση, επιστρατευοντας ατεκμηριωτους ισχυρισμούς και αβάσιμες γενικεύσεις, όταν αρχίζει τις ατάκες του τύπου "το σύστημα απογειώθηκε" ή "παίζει κατά 50% καλύτερα", και όλα αυτά χωρίς αποδείξεις και μετρήσεις αλλά μόνο με βάση την ακουστική του εκτίμηση, την οποία απαιτεί όλοι οι άλλοι να τη σεβαστουν και να την αντιμετωπίσουν ως θεσφατο, τότε και κριτική θα ακούσει και δούλεμα θα φάει και τα σχολιανα του θα ακούσει. Και σε όποιον αρέσει...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top