Καλώδια και θύματα

P

PMC

Guest
Η ελευθερία της άποψης στο σύγχρονο τοπίο του ίντερνετ, όπου οι ηλίθιοι, οι οποίοι αποτελούν αριθμητικά συντριπτική πλειοψηφία, έχουν βήμα.

Τρόμος.
κοιτα να μην αλλάζεις θεο σε λίγο πάλι...
η τεχνολογια προχωράει , σε λίγο ο τουλ θα θεωρείται παρωχημένος , ο αμιρ κατευθυνόμενος .....δες που πάει το πράγμα και στα φόρουμ του εξωτερικού.....πάρε καμία ιδεα να μας γεμίσεις με καινούριες θεωρίες.....δικές σου φυσικά .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Όταν έχω γράψει πως προσωπικά κάνω ισοστάθμιση με 15 διαφορετικά σημεία μέτρησης,
Εδώ μετρούσαν με το gain του Bryston στο ένα γουφερ με βλαβη, σε πείραξαν τα πολλά σημεία;
Θα μετρούσαν τότε σε πολλά σημεία την βλαβη
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
@jiovani75 έχεις ξεφύγει.
Μπορεί να αλλάξει η τεχνολογία στα ιστιοπλοϊκά κάποτε, οπότε εσυ κάνε τώρα κουκουρουκου ρυθμίσεις στα πανιά να δούμε τι θα γίνει

:lolsign:

Το ότι δεν έχεις γράψει μέχρι σήμερα πως είχε βλαβη ο Bryston και η υποτυπώδης μέτρηση που κάνατε ήταν άκυρη ,σε καθιστά αναξιόπιστο συνομιλητή.
 

P

PMC

Guest
Αλλά πρόσεχε μην στο ξανακάνει.
Εγώ θα τον
To είπες στην Trinnov ότι ο τελικός είχε λάθος. gain στο ένα κανάλι ; Για να μην ψάχνονται χωρίς λόγο

Ε ναι, κάποτε θα το έλεγα
Βέβαια ο Tom είχε προειδοποιήσει πως κάτι δεν πάει καλά


Δημήτρη , καμία μέτρηση δεν είχε λάθος gain πλην αυτών που εστειλα σε σένα ......δεν είναι αστείο να το γράφεις συνεχώς , σε παρακαλώ.
ο Tom πριν ξεκεινησει μας ρώτησε πολλά πράγματα μέσα στα οποία και το αν οι τελικοί έχουν το ίδιο gain.
Αυτό. Τέλος .
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η διαφωνία έρχεται όταν αυτός που αγοράζει το καλώδιο έρχεται και λέει "γαμάτο καλώδιο, μου έσφιξε τα μπάσα" κι όταν του λες "πώς το ξέρεις; πού το στηρίζεις;", σου λέει "το άκουσα". Εμ, όχι μεγάλε, συγνώμη που στο λέω, σκατά άκουσες.
Η διαφωνία αγαπητέ Γουιζυ πηγαίνει και λίγο παραπέρα.
Η υποκειμενική, βάσει γούστου, προσέγγιση στο όντιο, η επιδίωξη του αρεστου μέσω τυχαίων συνδυασμών, αλλαξοκολιων καλωδίων και χρήσης διαφόρων μαγικών αντικειμένων, οφείλει να γίνεται απόλυτα σεβαστή σε ότι αφορά τον προσωπικό ιερό χώρο του χρήστη, αλλά όταν αυτή μεταφέρεται ως άποψη και θεσφατο σε ένα φόρουμ τεχνολογίας και ιδίως όταν με βάση αυτή την προσέγγιση δίδονται συμβουλές προς ναυτιλομενους, μοιραία θα δέχεται την αμείλικτη επιστημονική κριτική από αυτούς που είναι σε θέση να το κάνουν, χωρίς γκρίνιες και ισχυρισμούς περί του μη σεβασμού της άποψης.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
@jiovani75 Μην επιμένεις. Είμαι 100% σίγουρος , έχω δει όλα τα δεδομένα.
Και μάλιστα τα έχω στον υπολογιστη μου
 

P

PMC

Guest
Το ότι δεν έχεις γράψει μέχρι σήμερα πως είχε βλαβη ο Bryston και η υποτυπώδης μέτρηση που κάνατε ήταν άκυρη,σε καθιστά αναξιόπιστο συνομιλητή.
ποια μέτρηση ήταν άκυρη ?
ποιος σου το είπε αυτό?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σε προκαλώ.
Και ξεκινάω από τα βασικά.
Όταν έχω γράψει πως προσωπικά κάνω ισοστάθμιση με 15 διαφορετικά σημεία μέτρησης, όταν έχει γράψει ο μπουτχιας και τόσοι μα τόσοι άλλοι πόσο άκυρη είναι μια ισοστάθμιση με μια μόνο μέτρηση, όταν έχει κατατεθεί τόση γνώση σε αυτό το φόρουμ, είσαι αδικαιολόγητος να έχεις ακόμα και τώρα ισοστάθμιση που βασίζεται σε μία θέση μέτρησης.
Σε μια! Έλεος αδέρφια..
Όλα είναι άκυρα.
Όλα είναι...Τρόμος. :sneaky:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Άσχημο να φταίει η αγαπημένη τελικά ε;
ποια μέτρηση ήταν άκυρη ?
ποιος σου το είπε αυτό?
Οταν μετράς με λάθος gain δεν μπορεί να διορθωθεί το σφάλμα από το λογισμικό. Η μέτρηση του Trinnov.
Στα είχα εξηγήσει. Αναλυτικά από το τηλέφωνο
Άντε, αρκετά
 


P

PMC

Guest
Μην επιμένεις. Είμαι 100% σίγουρος , έχω δει όλα τα δεδομένα.
δεν έχεις ιδέα.

καμια σχέση οι μετρήσεις που έκανε ο Τομ και ο Μανώλης με αυτές που έκανα εγώ αργότερα με το gain στο ένα πάνω ηχείο στο συν 7 dB .
εσυ το βρήκες , μου το είπες , το έφτιαξα , δεν ξαναεμφανίστηκε σε καμία μέτρηση ξανα . Τέλος

το αποτέλεσμα της ρύθμισης του Τομ δεν έχει επηρεαστεί από κάποια τέτοια κοτσάνα ....

ελπιζω να το καταλάβεις και να πάψεις να προσπαθείς να ακυρώσεις αυτά που πιστεύω και γράφω με αυτόν τον τρόπο.

ευχαριστω.


Αν είναι ποτέ δυνατόν να πιστεύεις πως μέτρησε ο Τομ 7 dB διαφορα αναμεσα στα δυο Ηχεια και να μας άφησε έτσι συνεχίζοντας στην ισοσταθμηση.....έλεος ρε Δημήτρη , είσαι και επιστήμονας !

μιλαμε για τα αριστερό και δεξί Ηχεια .....εγώ που είμαι άσχετος αν μετρούσα τόση διαφορα ,θα σταματούσα να δω τι μαλακια συμβαίνει .....όχι ο κορυφαίος καλημπρατορας της τριννοβ με τον Καστρουνη παρέα ......ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!
 
Last edited by a moderator:

P

PMC

Guest
@jiovani75 Μην επιμένεις. Είμαι 100% σίγουρος , έχω δει όλα τα δεδομένα.
Και μάλιστα τα έχω στον υπολογιστη μου
εχεις ότι σου εστειλα αφού μέτρησα εγώ ,με λάθος το gain.......κάποια στιγμή αργότερα .
Η ισοσταθμιση είχε γίνει με σωστό.

τωρα να μετρήσεις τον τριννοβ ( κλειδωμένο από τον Τομ ) έχει μια χαρά καμπύλη .....όχι άριστη και είναι κάτι που ακόμα το ψάχνουμε ( να γίνει αριστη ) και εσυ μου έχεις πει ότι θέλει χρόνο να ασχοληθεις ακόμα ( όχι εσυ ,ο Μανώλης )
μολις επιστρεψω θα γίνουν και τα υπόλοιπα .....
 
Last edited by a moderator:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Εσυ μου είπες για το τι παρατήρησε ο Τομ.
Εγώ αναφέρομαι στις μετρήσεις που είδα από την ισοσταθμιση με τον Μανώλη.
Τα έχω αποθηκευμένα, μπορώ να τα ξαναδώ αν δεν θυμάμαι καλά.

Ακόμα και αν μετρήσατε στην ισοσταθμιση με σωστό gain, ακούγατε μουσικη και μετρούσες στο REW με λάθος Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο:
Λάθος λόγω του gain.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Έρχονται χρόνια δύσκολα
γεμάτα καταιγίδες
κι εμείς του χαιεντ θύματα
μ’ ατέλειωτα προβλήματα
και λιγοστές ελπίδες.

Έρχονται χρόνια δύσκολα
τα πάντα άνω κάτω,
ο κόσμος είναι ανάστατος
κι εμείς καλώδια γεμάτο.

Για να δούμε θα σπάσουν αυγά οι καινούργιοι, να φάμε ομελέτα?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
τωρα να μετρήσεις τον τριννοβ ( κλειδωμένο από τον Τομ ) έχει μια χαρά καμπύλη .....όχι άριστη
Ισχυει
Θέλει δουλειά.
Και κυρίως θέλει μέτρηση πολλαπλών σημείων
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Εδώ μετρούσαν με το gain του Bryston στο ένα γουφερ με βλαβη, σε πείραξαν τα πολλά σημεία;
Θα μετρούσαν τότε σε πολλά σημεία την βλαβη
Εντάξει, οι μετρήσεις είναι και για αυτό. Για διάγνωση πιθανών προβλημάτων και στα μηχανήματα.

(θα έλεγα κάτι και για τις διαφορές στα καλώδια που άκουσαν, αλλά δε θα το πω, γιατί σέβομαι).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Αλλά αν ξανά μπλοκάρει ο Bryston δεν θα ξερεις τι σου φταίει
Να πάει για service, μονόδρομος
 

P

PMC

Guest
Εσυ μου είπες για το τι παρατήρησε ο Τομ.
Εγώ αναφέρομαι στις μετρήσεις που είδα από την ισοσταθμιση με τον Μανώλη.
Τα έχω αποθηκευμένα, μπορώ να τα ξαναδώ αν δεν θυμάμαι καλά.

Ακόμα και αν μετρήσατε στην ισοσταθμιση με σωστό gain, ακούγατε μουσικη και μετρούσες στο REW με λάθος Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο:
Λάθος λόγω του gain.
ο Τομ δεν παρατήρησε τίποτα....
ηταν ενημερωμένος για το σύστημα από τον ίδιο τον κ.Λαιο.

πριν ξεκεινησει μας ρώτησε αν εχει γίνει έλεγχος στις συνδέσεις, στα καλωδια , στις αποστασεις των ηχείων και γενικά σε παρά πολλά πράγματα μέσα στα οποία και το αν το gain στους ενισχυτες είναι το ίδιο .....αυτό σου είχα αναφέρει όταν μιλήσαμε στο τηλέφωνο ( όταν σου είπα ότι ρώτησε και ο Τομ για το gain.....) που μιλήσαμε μετά το λάθος που βρήκες στην μέτρηση που σου εστειλα.
Η μέτρηση αυτή δεν είχε καμία σχέση με την ισοσταθμιση . Το λάθος gain προέκυψε μόνο στην μέτρηση που έχεις και δεν επηρέασε το καλημπραρισμα......ελπίζω να σε κάλυψα.

μετρησεις εκείνη την εποχή έκανα κάθε μέρα . Αν είχε κάτι 7 DB διαφορα θα το είχα καταλάβει η εγώ η ο Μανώλης η ο Τομ .....
Αλλά αν ξανά μπλοκάρει ο Bryston δεν θα ξερεις τι σου φταίει
Να πάει για service, μονόδρομος
πηγε .ειναι οκ .
θα επαναλαμβάνονται μετρήσεις ανά τακτά διαστήματα ώστε να ανακαλυφθεί τυχόν πρόβλημα .....
εχει εγγύηση αλλά 18 χρόνια ....

θαεχω κουφαθεί εντελώς μέχρι τότε......
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.598
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top