Καλώδια και θύματα

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.935
Η μέτρηση αυτή δεν είχε καμία σχέση με την ισοσταθμιση . Το λάθος gain προέκυψε μόνο στην μέτρηση που έχεις και δεν επηρέασε το καλημπραρισμα......ελπίζω να σε κάλυψα.
Θα πρέπει να δω κάτι στις μετρήσεις από το μενού του Trinnov και θα σου πω. Αλλά είναι κλειδωμένο.

Παρόλα αυτά, εσυ άκουγες με λάθος gain (είτε πριν είτε μετά την ισοσταθμιση) και προφανώς δεν σου άρεσε
Ξαναλέω, το αποτέλεσμα ήταν πολλά db διαφορα στο ένα ηχείο, και αυτό ενοχλεί. Ανεξαρτήτως αν έγινε πριν ή μετά την ισοσταθμιση.

Ήρθε και ο άλλος και λογικά δεν του άρεσε.

Εσυ είχες την υποχρέωση προς τα μέλη του φορουμ να ενημερώσεις πως οι ακροάσεις που έγιναν είναι άκυρες λόγω δυσλειτουργίας στο gain του Bryston.
Πέρασαν δυο μήνες. Έπρεπε να το είχες κάνει.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό που με προβληματίζει είναι να βλέπω ανθρώπους που δεν έχουν στημένο σωστά σύστημα ή έχουν ένα σύστημα που στήθηκε με βάση υποδείξεις άλλων, χωρίς δικό τους πειραματισμό, ή ακόμα και χωρίς καθόλου σύστημα, να κατακρίνουν με σφοδρότητα τις επιλογές άλλων.
Ίσως γιατί ακόμα δεν έχεις κατανοήσει πως οι πλειοψηφία αυτών που αναφέρεις, δεν κατακρίνουν με σφοδροτητα τις επιλογές αυτές καθεαυτες, αλλά την προσπάθεια επιβολής αυτών των επιλογών ως μη αμφισβητουμενων δογματων σε ένα σάιτ τεχνολογίας. Είναι άλλο κάποιος να γουστάρει και να χαίρεται το πανάκριβο καλώδιο του και άλλο να μας τσαμπουναει από το πρωί μέχρι το βράδυ πως τα μογκαμομπελντενακια δεν παιζουνε γιατί το λέω εγώ και οφείλετε να σεβαστείτε την άποψη μου.
Θεωρώ πως είναι σαφής και ευδιάκριτη η διαφορά.
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Είναι άλλο κάποιος να γουστάρει και να χαίρεται το πανάκριβο καλώδιο του και άλλο να μας τσαμπουναει από το πρωί μέχρι το βράδυ πως τα μογκαμομπελντενακια δεν παιζουνε γιατί το λέω εγώ και οφείλεται να σεβαστείτε την άποψη μου.
Θεωρώ πως είναι σαφής και ευδιάκριτη η διαφορά.
Τον αράπη κι αν τον πλένεις, όσο θέλεις βρόντα!
 


P

PMC

Guest
Θα πρέπει να δω κάτι στις μετρήσεις από το μενού του Trinnov και θα σου πω. Αλλά είναι κλειδωμένο.

Παρόλα αυτά, εσυ άκουγες με λάθος gain (είτε πριν είτε μετά την ισοσταθμιση) και προφανώς δεν σου άρεσε
Ξαναλέω, το αποτέλεσμα ήταν πολλά db διαφορα στο ένα ηχείο, και αυτό ενοχλεί. Ανεξαρτήτως αν έγινε πριν ή μετά την ισοσταθμιση.

Ήρθε και ο άλλος και λογικά δεν του άρεσε.

Εσυ είχες την υποχρέωση προς τα
μέλη του φορουμ να ενημερώσεις πως οι ακροάσεις που έγιναν είναι άκυρες λόγω δυσλειτουργίας στο gain του Bryston.
Πέρασαν δυο μήνες. Έπρεπε να το είχες κάνει.
μιλας για τις ακροάσεις με τον Λέανδρο?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
τωρα να μετρήσεις τον τριννοβ ( κλειδωμένο από τον Τομ ) ...
Εντάξει, δε μ' αφορά και μη με παρεξηγείς... αλλά αυτό το "κλειδωμένο από τον ..." εμένα δε θα μου καθότανε καλά...
Ίσως να "φταίει" πως θέλω που και που να δοκιμάζω διάφορα...
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Άσε μας άνθρωπέ μου, θα μου πεις τι θα κάνω με τα δικά μου αυτιά και τα δικά μου μηχανάκια; Δικά μου είναι, τους βάζω φωτιά και τα καίω, άμα λάχει :D
Κρίμα να βάλεις φωτιά στα αυτάκια σου βρε μάναμ.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λεανδρε προσπάθησε πάλι σε είχα για δυνατό παίκτη. Διάβασε τα κείμενα στο site για τις μετρήσεις και μην γράφεις ακόμα την άποψη σου για αυτές γιατί μάλλον προκαλείς γέλιο.
Καθόλου @vet , προκαλώ οποίων μπορεί να πάρει μετρήσεις χρησιμοποιώντας τμήμα από το sketches of Spain του Davis και να το αναρτήσει.
Μη καταπίνεται τη παραμυθα αμασητη.
Οι μετρήσεις μπορεί να βοηθούν να πάρει κάποιος μια χοντρική ιδέα του πως μπορεί να παίξει ένα σύστημα αλλά δεν είναι πανάκεια.
Μια ποοοοοοολυ χοντρική ιδέα είναι και τίποτα άλλο!!
Χωρίς αυτί το fine-tuning είναι ουτοπία!!
Όποιος δεν ακούει απλά δεν η γ@μησε!!
Η ελευθερία της άποψης στο σύγχρονο τοπίο του ίντερνετ, όπου οι ηλίθιοι, οι οποίοι αποτελούν αριθμητικά συντριπτική πλειοψηφία, έχουν βήμα.

Τρόμος.
Επιτέλους συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!
 
Last edited:



P

PMC

Guest
Ναι.

Αυτό γράφτηκε εδώ.
Αυτό έπρεπε να διορθωθεί και να γραφτεί και ο λόγος.
σε έχει πειράξει που ο προ της Bryston παίζει το δικαναλο ( ξέρω καλύτερα να ακούγαμε mono) καλύτερα απο τον Trinnov?
εμένα Οχι !
δικοι μου ειναι και οι δυο !

stereo ακούω με τον Bryston!
home cinema με τον Trinnov.....

( ακόμα δεν το έχουμε τερματίσει με τον τριννοβ φυσικά αλλα μεχρι τώρα αυτο ισχύει , τι να κανουμε;)
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.118
Καθόλου @vet , προκαλώ οποίων μπορεί να πάρει μετρήσεις χρησιμοποιώντας τμήμα από το sketches of Spain του Davis και να το αναρτήσει.
Μη καταπίνεται τη παραμυθα αμασητη.
Οι μετρήσεις μπορεί να βοηθούν να πάρει κάποιος μια χοντρική ιδέα του πως μπορεί να παίξει ένα σύστημα αλλά δεν είναι πανάκεια.
Μια ποοοοοοολυ χοντρική ιδέα είναι και τίποτα άλλο!!
Χωρίς αυτί το fine-tuning είναι ουτοπία!!
Όποιος δεν ακούει απλά δεν η γ@μησε!!

Επιτέλους συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!
Σου είπα, διάβασε για μετρήσεις αν θες να μιλάς για μετρήσεις. Αλλιώς γράφεις αστειότητες. Είδες εγώ να μιλάω για επιλογές καλωδίων;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έχω το Sketches of Spain, τι πρέπει να κάνω?
Ρώτα τους ειδικούς να σου πουν! :smile: :smile:
Πχ:
Να το παραχώσεις σε κάνα ντουλάπι.
Η μεγαλύτερη παραμύθα ever ότι το rew δείχνει τη πραγματική ηχητική εικόνα ενός συστήματος!!
Είπαμε, μια πολύ χοντρική εικόνα της δυνατότητας αναπαραγωγής μεμονωμένων συχνοτήτων, δεν έχετε ιδέα το πώς συμπεριφέρεται το ίδιο σύστημα όταν καλείται να αναπαράγει 50 νότες μαζί από 15 διαφορετικά όργανα σε χρόνο μικρότερο του δέκατου του δευτερολέπτου, μόνο με το αυτί μπορεί κάποιος λεβέντες μου!!
Για αυτό και παγκοσμίως το fine-tuning γίνεται αποκλειστικά με το αυτί!!
Άιντε να τελειώνει η παραμύθα...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
@jiovani75 Απο οτι φαινεται,ναι!Ενοχλει που ενα τοσο ακριβο μηχανημα παιζει χειροτερα απο τον Bryston και πολυ μαλιστα!

Επιτελους να βγουνε μερικοι απο την ομιχλη και την λασπη που περπατανε οτι ο Ρωσσος ειναι μονοδρομος στην απολυτη πιστοτητα αναπαραγωγης.

Το περιμενα αυτο το αποτελεσμα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σου είπα, διάβασε για μετρήσεις αν θες να μιλάς για μετρήσεις. Αλλιώς γράφεις αστειότητες. Είδες εγώ να μιλάω για επιλογές καλωδίων;
Ανάρτησε λοιπόν μιας και ξέρεις και μπορείς αυτό που ζήτησα με το σύστημα σου @vet , ξέρεις... sketches of Spain
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.118
Ρώτα τους ειδικούς να σου πουν! :smile: :smile:
Πχ:

Η μεγαλύτερη παραμύθα ever ότι το rew δείχνει τη πραγματική ηχητική εικόνα ενός συστήματος!!
Είπαμε, μια πολύ χοντρική εικόνα της δυνατότητας αναπαραγωγής μεμονωμένων συχνοτήτων, δεν έχετε ιδέα το πώς συμπεριφέρεται το ίδιο σύστημα όταν καλείται να αναπαράγει 50 νότες μαζί από 15 διαφορετικά όργανα σε χρόνο μικρότερο του δέκατου του δευτερολέπτου, μόνο με το αυτί λεβέντες μου!!
Άιντε να τελειώνει η παραμύθα...
Έχεις πλήρη άγνοια σε παρακαλώ μην γράφεις άλλο για μετρήσεις... το σύστημα αναπαράγει νότες; Λεανδρε έχω πάθει πλάκα πραγματικά, προς στιγμή νόμισα πως έχεις αρχίσει να διαβάζεις.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.512
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top