Arcam AV40 - AVR10 - AVR20 - AVR30


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Το κανάλι 16 είναι για κάθε είδους αναγγελία από τις αρχές και για όποιον δει ή είναι σε κίνδυνο και επιτηρείται από τις κατά τόπους λιμενικές αρχές.
Μα τι τρολάρα έχεις γίνει!!! :roflmao:
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τελικά ο συγκεκριμένος είναι σκέτη απογοήτευση.
Μήπως, λέω εγώ τώρα, να πάω στον anthem, που στην Αγγλία τον έχουν 2600 λίρες???
μήπως να πάρεις ένα

Marantz av7705

να ξεμπερδεύεις
 


Μηνύματα
153
Reaction score
316
μήπως να πάρεις ένα

Marantz av7705

να ξεμπερδεύεις
Αν είναι να μην έχω σκοτούρες, Ναι!!!
Έχουμε φύγει από τον απόλαυση του χόμπι και προσπαθούμε μονίμως να επιλύσουμε προβλήματα των εταιρειών.
Εγώ θέλω ένα μηχάνημα που θα δουλέψει εξ αρχής και όχι να ψάχνω έναν av με τα λιγότερα λάθη στο software, τα οποία βλέπω στην πορεία και εφόσον ήδη το έχω πληρώσει.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αν είναι να μην έχω σκοτούρες, Ναι!!!
Έχουμε φύγει από τον απόλαυση του χόμπι και προσπαθούμε μονίμως να επιλύσουμε προβλήματα των εταιρειών.
Εγώ θέλω ένα μηχάνημα που θα δουλέψει εξ αρχής και όχι να ψάχνω έναν av με τα λιγότερα λάθη στο software, τα οποία βλέπω στην πορεία και εφόσον ήδη το έχω πληρώσει.
Τον έχω σχεδόν ένα χρόνο και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. !!!!!!
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Βγήκε και καινούργιος Monolith με 16 κανάλια. Στο αμερικα....:(
Αλήθεια, εκτός από τις εξωτικές επιλογές, και τους εμοτιβα, υπάρχει κάτι άλλο με 16 κανάλια και κόστος κάτω των 5.000ε;
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Δεν τιθεται θέμα σύγκρισης. Αν πιστεύεις οτι το dirac & to dlbc, τα 16 xlr κανάλια και το auro3d δεν σε ενδιαφέρουν, τοτε καλά κανεις και σκέφτεσαι εναλλακτικές επλογές με άλλο s/w ισοστάθμισης.
Οσα προβλήματα και να υπάρχουν τα μηχανάκια του κολοσσού HARMAN είναι καταδικασμένα να δουλέψουν σωστά, είναι θεμα χρονου το πότε.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μα και ο Monolith που αναφέρω παραπάνω έχει dirac και auro 3d. Δεν υποστηρίζω ότι είναι καλύτερος του Arcam, αλλά και ο Arcam δεν είναι καλύτερος όλων των άλλων.
Π.χ. Από τον emotiva rmc1. (και αυτός με dirac)
 


Μηνύματα
153
Reaction score
316
εγω δεν το εγραψα για σενα @manmar αλλα για την αγορά anthem ή marantz/denon..
Δηλαδή πιστεύεις ότι παρ'όλα τα προβλήματα που έχει ο arcam, δεν συγκρίνεται ούτε με τον anthem;
Το θέμα είναι ότι όταν βγαίνει στην αγορά έναν μηχάνημα πρέπει να είναι λειτουργικό.
Αυτή είναι η άποψή μου.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Δεν συγκρίνω τον Arcam με Anthem. Η σύγκριση είναι ως προς το s/w που φοράει ο καθένας. Προσωπικά, χωρίς να έχω εμπειρία, πιστεύω ότι το Dirac αυτήν την στιγμή είναι το καλλίτερο s/w ισοστάθμισης, ιδίως στις χαμηλές συχνότητες, για πολλά και διαφορετικά subs, σε τιμή που μπορεί να αγοράσει ο κοινός θνητός. Επίσης δεν φοράει auro 3d, που για μένα πάλι o upmixer του είναι ότι καλλίτερο για δικάναλες εγγραφές και που ευτυχώς έχω πάρα πολλές.
Τώρα βέβαια αν δεν δουλεύουν τα παραπάνω τότε περιμένεις μέχρι να δουλέψουν γιατί από πίσω είναι ο κολοσσός audio-video της αγοράς Harman. Στην λίστα μου είναι επίσης ο sd55, o audiocontrol, o monolith(;) εφόσον η Arcam δεν λύσει τα προβλήματα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Με 2 εξοδους sub μπορειτε να εχετε 4 sub ανετα με εξαιρετικο αποτελεσμα, μην τρελαινεστε με τα πολλαπλα sub και χαλατε καναλια που μπορει να χρειαστουν αλλου...
....και φυσικα το auro3d χρειαζεται σε ολους που θελουν μεγαλυτερο sweet spot με τα χαρακτηριστικα του 2καναλου και με καλυτερη λεπτομερεια..
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Τώρα φαίνεται ότι το βασικό πρόβλημα που παραμένει είναι η σωστή ενσωμάτωση του DLBC. Πάντως αυτό που παρατηρώ είναι ότι πλέον γράφουν πολύ λιγότερα άτομα και αν όντως αυτό είναι αληθινό τότε μάλλον ο Οκτώβριος θα είναι ο μήνας της ωριμότητας!? Γιατί όσο και να δικαιολογεί ο Trinnov την τιμή του, αυτήν παραμένει αστρονομική !!!
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Conclusions
As with the last Arcam AV product I reviewed, we basically have a broken DSP/DAC pipeline but the analog subsystem seems to perform a lot better. And the mechanical and industrial designer did his/her job as well. I say broken in engineering design parlance. Clearly there were no specifications there to meet in digital to analog conversion. They certainly forgot about their marketing talking points of low jitter.

I know these companies can do better. But without management and marketing departments being aware, it is not going to get there. To some extent then, I blame the press that reviews these products without any measurements or cursory, hard to read and understand graphs and numbers. When put in context, we see that the Arcam AV40 lacks the design hygiene of even budget audio products let alone state of the art.

I hope as an industry in general, and Harman/Arcam in the specific, improvements are made in next generation products where we can be proud of what has gone into the implementation of audio in AV products.

Until then, I cannot recommend the Arcam AV40. I hope they can fix at least some of the software issues like multi-tone clipping.

Note: usage of Dirac EQ in this product should make it subjective sound excellent, erasing the pain of the above graphs. I hope in the future though we get to have both: great room EQ and fundamental measured performance.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι το μηχάνημα έχει προοπτική και να ελπίζω στην ολοκλήρωση του σε βάθος χρόνου ένεκα Harman. Ανταγωνιστική πρόταση που να μπορεί να αγοραστεί στην Ευρώπη δεν υπάρχει σε αυτά τα χρήματα και με αυτά τα specs. Βελτιώσεις μπορούν να γίνουν μέσω software σύμφωνα με Amir και πιθανά να έχουν γίνει ήδη. Και το ΒΜ κυκλοφορεί ήδη οπότε πάμε καλά.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Βγήκε στον αέρα η έκδοση 1.42 για update και μαζί με την έκδοση 3.09 του Dirac φαίνεται να λύνονται τα προβλήματα με την χρήση του DLBC και των αποκωδικοποιητών.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ήρθε η ώρα να αγοράσουμε δηλαδή ;
Διότι εάν ήρθε η ώρα να δούμε μήπως κάνουμε κανενα power buy
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top