Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Resistance

Μια συναρπαστική δραματική ταινία με θέμα έναν ασήμαντο ως τότε μίμο, που έγινε ήρωας καταφέρνοντας την διάσωση πολλών ορφανών παιδιών από τους ναζί .

Δεν περίμενα τέτοια υποκριτική ικανότητα από τον Jesse Eisenberg αν και έχω δει κάτι καλούτσικες ταινίες του.
Οι μιμίσεις που κάνει για τον ρόλο του μίμου Μαρσέλ Μαρσώ, ο τρόπος που παίρνει εκφράσεις, με έκαναν να τον συμπαθήσω πολύ.
Μιμείται σιωπηλά τον πόλεμο και την φρίκη του χωρίς να πει λέξη, αλλά λέει πιο πολλά από όσα θα έλεγε κάποιος διαβάζοντας ένα κείμενο.

Επίσης φοβερός ο Matthias Schweighöfer στον ρόλο του Κλάους Μπάρμπι.
Κατάφερε να γίνει ο κακός σφαγέας της Λυών, να μας μεταδώσει την αγωνία για το τι θα αποφασίσει κοιτώντας κάποιον, αν θα ζήσει ή αν θα πεθάνει, το βλέμμα του ήταν διαπεραστικό και ανατριχιαστικό.
Η σκηνή στον θάλαμο βασανιστηρίων είναι τρομακτική χωρίς καν να αρχίσει να κάνει κάτι.
Την ιστορία του Μαρσέλ Μαρσώ δεν την ήξερα καλά. Τώρα την κατάλαβα από πρώτο χέρι.
Για μένα μια εκπληκτική ταινία.
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Ζ ( Ζητα ) του Κώστα Γαβρά 1969 με διακρίσεις όπως δυο Όσκαρ,βραβείο στις Καννες, BAFTA,Golden Globes...1970

42CDE5F1-B0F6-412B-BCEF-CF02AABB5034.jpeg


Στους τίτλους αρχής διαβάζουμε :
«Οποιαδήποτε ομοιότητα με πραγματικά γεγονότα ή πρόσωπα ζώντα και τεθνεώτα δεν είναι τυχαία. Είναι σκόπιμη».

8EAFB92F-9F73-4214-8B6D-6D182470248E.png

1837120F-E9F3-4B89-9987-01D21E0D5D88.jpeg





Πολιτικό θρίλερ του Κώστα Γαβρά, παραγωγής 1969. Είναι βασισμένο στη ομώνυμη νουβέλα του Βασίλη Βασιλικού, που αναφέρεται στη δολοφονία του βουλευτή της ΕΔΑ Γρηγόρη Λαμπράκη από παρακρατικούς...
Πηγή: https://www.sansimera.gr/articles/417

© SanSimera.gr ....και Διαχρονική!

Τρειλερ της ταινίας :


Ολόκληρη η ταινία από τo ARTE :

 








Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Να ζει κανείς ή να μη ζει; του Ερνστ Λούμπιτς.

Ανελέητη σάτιρα του ναζιστικού καθεστώτος γυρισμένη εν καιρώ πολέμου ( το 1942) με όχημα ένα θίασο που ανεβάζει Άμλετ στη Βαρσοβία του 1939.
Βάζει κάτω το 90% των κωμωδιών που κυκλοφορούν εκεί έξω παρά τα σχεδόν 80 χρονάκια της.

Έξοδος από τον κινηματογράφο, μεταβολή, εκ νέου έκδοση εισιτηρίου και επιστροφή για το αρχετυπικό γουέστερν (ή καουμπόικο αν προτιμάτε) High Noon του Φρεντ Τσίνεμαν.

Σερίφης, την τελευταία μέρα της υπηρεσίας του, τα βάζει με συμμορία πιστολάδων εγκαταλελειμμένος από όλους και όλες.

Η Γκρέις Κέλι πατάει κάτω το 100% των εφήμερων νυμφίδιων του instagram όσο ποπό και να δείξουν.

Βουτηγμένο στην πολιτική αλληγορία

Μόνοι είναι οι γενναίοι!

Κλασική ταινιοθήκη.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Defending jacob , apple tv original Πολυ καλη σειρα !! 8 στα 10 !

Και yellowstone που περιμενω το τελευταιο αυριο για να δω τα τρια τελευταια μαζι , που μου αρεσει ακομα περισσοτερο :p
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Ξεκίνησα το hinterland, καλούτσικο, τουλάχιστον είναι αυτοτελή επεισόδια.
Το ξεκίνησα κι εγώ και θα τα δω όλα τα επεισόδια .Ευχαριστούμe κι εσένα και το φίλο σου.:biggrin:


Μου έκανε εντύπωση ο γερμανικός τίτλος και το όνομα του επιθεωρητή.

Για την ετυμολογία της γερμανικής λέξης : Borrowed from German Hinterland, from hinter (“behind”) +‎ Land (“land”), cognate to English hind (“back, rear”) + land. First used in English in 1888 by George Chisholm in his work Handbook of Commercial Geography originally as hinderland, but the current spelling (following German) became more popular.



 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.353
Richard Jewell (2019)

1598334563848.png


Αληθινή ιστορία σε σκηνοθεσία Clint Eastwood. Μου άρεσε, "κύλισε" καλά, χωρίς "κοιλιά". Το μόνο μου παράπονο, είναι ότι η ταινία, στο τέλος της, αφήνει κένα* - τα οποία μπορεί να μην οφείλονται στην ταινία per se, αλλά στο γεγονός ότι δεν υπάρχουν περισσότερα πραγματικά στοιχεία για να καλύφθούν τα κενά.

Τέλος, είναι εκπληκτική η ομοιότητα των ηθοποιών που ενσαρκώνουν τον πρωταγωνιστή και τη μητέρα του, με τα πραγματικά πρόσωπα.

*
Θα ήθελα να ξέρω την κατάληξη των ιστοριών του πράκτορα του FBI, της δημοσιογράφου και του διευθυντή του κολλεγίου.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top