Ενεργά ηχεία Kali Audio LP-6 - Δοκιμή στο AvMentor


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
οκ.
Πόση ώρα χρειάζεται να στεγνώσει καλά το πρώτο χέρι?
δεν έχω το σπρέι σπίτι...μου φαίνεται έγραφε για 2 ώρες
αλλά εγώ πέρναγα ένα χέρι το πρωί και ένα το απόγευμα...και άντε κανένα ακόμα μπάλωμα την επόμενη μέρα το πρωί με το φως του ήλιου
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.852
Reaction score
4.597
με λιγο eq θα ακουγες σουπερ το Klipsch rp600
Κώστα έπαιξα κάπως με το Equalizer APO αλλά με λύπη διαπίστωσα οτι δεν μπορούσα να τα κάνω να μου αρέσουν nearfield όσο θα ήθελα. Ισως δεν λειτουργουν το ίδιο καλά nearfield, πιο πιθανό πάντως είναι να μην έχω τις κατάλληλες γνώσεις-εξοπλισμό για να τα παραμετροποιησω.
 


TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Στην περίπτωση του τεστ των Kali, συζητάμε για προενισχυτή, transport και dac για cd player και "ρολόι", ένα κόστος περιφερειακών κοντά στα 10 χιλιάρικα!
Πάντα στις ακροάσεις δεν αλλάζεις τα υπόλοιπα συστατικά του συστήματος. Αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις συγκρίσεις.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Κώστα έπαιξα κάπως με το Equalizer APO αλλά με λύπη διαπίστωσα οτι δεν μπορούσα να τα κάνω να μου αρέσουν nearfield όσο θα ήθελα. Ισως δεν λειτουργουν το ίδιο καλά nearfield, πιο πιθανό πάντως είναι να μην έχω τις κατάλληλες γνώσεις-εξοπλισμό για να τα παραμετροποιησω.
Έχετε δοκιμάσει και το αντίστροφο; Δηλαδή, να στήσετε τα JBL σε μεγάλο χώρο και να συγκρίνετε με τα Elac; Επίσης, έχετε δοκιμάσει τα Elac με άλλο ενισχυτή, όχι απαραίτητα υψηλότερης κατηγορίας;
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.852
Reaction score
4.597
Έχετε δοκιμάσει και το αντίστροφο; Δηλαδή, να στήσετε τα JBL σε μεγάλο χώρο και να συγκρίνετε με τα Elac; Επίσης, έχετε δοκιμάσει τα Elac με άλλο ενισχυτή, όχι απαραίτητα υψηλότερης κατηγορίας;
O στοπός μου αγαπητέ ήταν ενα καλό nearfield σύστημα.

Αναφορικά με τα elac, βεβαίως τα δοκίμασα και με ανώτερο ενισχυτή καθώς και με subwoofer. Τότε όμως προσεγγίσα σχεδόν 4πλάσια αξία του συνδιασμού 305 και 310s.

Πίστεψτε με, θα ήθελα παρα πολύ να γράψω οτι ο συνδιασμός αυτός είναι πολλές φορές καλύτερος αλλά η πικρή (για την τσέπη μου) αλήθεια ειναι οτι οι επιδόσεις ως σύνολο των jbl ήταν συγκρίσημες (αυτό δε σημαίνει κατ' ανάγκη καλύτερες) του συνδιασμού arcam-elac-focal.

Diminishing returns θα πει κάποιος ... Δεκτό μονο ως υποθεση εργασίας μιας και έχω σοβαρές αντιρρήσεις. Το θέμα μου όμως είναι άλλο. Τα elac, o arcam, το focal όλα ως standalone κομμάτια ειναι ανώτερα απο τα αντίστοιχα των τίμιων jbl.. Δυστυχώς όμως ο συνδιασμός τους δεν παρήγαγε ενα ομοιογενές για τα αυτιά μου σύστημα ή τουλάχιστον δεν παρήγαγε ενα σύστημα που όταν το ακουσα ξανα ανακάλυψα τη μουσική μου. Κατα την γνώμη μου αυτό δεν ειναι προιον μαγείας αλλά έρευνας και ανάπτυξης μιας εταιρείας που τελικά την ενδιαφέρει οχι μονο η αποδόση το εκάστοτε συστατικού αλλά και η συνολική απόδοση του συστήματος.

Τονίζω επίσης οτι είμαι αδαής, δέχομαι συνεπώς οτι ενδεχομένος το ταβάνι του αναλογικού συστήματος μετά απο επεμβάσεις εμπειροτερών στο αθλημα απο μένα να ειναι σημαντικά υψηλότερο.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Το μεγάλο ατού των LSR305 δεν προέρχεται από το "ενεργό" της υπόθεσης, αλλά από το waveguide τους με την ισορροπημένη διασπορά tweeter / woofer.
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις. Θα ήθελες να πεις ποιά ήταν τα φτηνά συνοδά που δεν "έπαιξαν" καλά και ποιά τα "πολλαπλάσιας αξίας" που βοήθησαν να ξεδιπλώσουν τα ηχεία όλες τις αρετές τους;
Το να αναφέρω εταιρίες δεν έχει –πραγματικό- νόημα. Οι δοκιμές που έγιναν στηρίζονταν σε υποκειμενικές ακροάσεις, βασισμένες μεν στα τεχνικά χαρακτηριστικά των εταιριών, σε "τυφλό" ακροατήριο και σε ελεγχόμενες συνθήκες αλλά δεν παύουν να είναι ιδιωτικές ακροάσεις.

Όταν, λοιπόν, δοκιμάζεις κάποια dac/pre στην κατηγορία τιμής έως 350άρι και στο σύνολο του χιλιάρικου ή και των 2,5 χιλιάρικων (ανάλογα τα ενεργά ηχεία) υπήρχαν συνδυασμοί παθητικών ηχείων/ολοκληρωμένων με dac σε παρόμοια κατηγορία τιμής που ακούγονταν –δε θα πω καλύτερα- εξίσου καλά με τον αντίστοιχο συνδυασμό ενεργών/dac-pre τότε αναρωτιόσουν προς τι ο τόσος "θόρυβος".
Είχες και παραπάνω δυνατότητες συνδέσεων, κάποιοι προσέφεραν και phono είσοδο (αν τη χρειάζεσαι), εφαρμογή απομακρυσμένου ελέγχου, διαδικτυακό ραδιόφωνο, προεγκατεστημένες τις συνδρομητικές υπηρεσίες, μια χαρά!

Αυτό που θα ήθελα επίσης να τονίσω είναι ότι είτε σετ ολοκληρωμένου με παθητικά, είτε ενεργά ηχεία, η προσοχή που πρέπει να δοθεί στην τοποθέτηση στο χώρο για να αποδώσουν τα μέγιστα είναι η ίδια.
Λίιιγο πιο εύκολη η προσθήκη sub για τα ενεργά, όταν τα έχεις τοποθετήσει ήδη σωστά στο χώρο, παραπάνω παίδεμα για τα σωστά στημένα παθητικά στο χώρο κατά την προσθήκη sub.

Πάντα στις ακροάσεις δεν αλλάζεις τα υπόλοιπα συστατικά του συστήματος. Αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις συγκρίσεις.
Απόλυτα λογικό, μόνο έτσι μπορείς να φτάσεις σε κάποιο συμπέρασμα. Αλλάζεις μόνο ένα "συστατικό" στο σύστημα αναφοράς σου, ακούς την επίδραση του στο σύνολο. Όμως, το να χρησιμοποιείς πολλαπλάσιας αξίας και τελικά εκτός πραγματικότητας (για τη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής) περιφερειακά, δημιουργεί –άθελα του δοκιμαστή που ορθά πράττει γιατί είναι η αναφορά του- μία εντύπωση στον ενδιαφερόμενο που τελικά δε θα ισχύει στη δική του υλοποίηση συστήματος.

Η πηγή και κατά προέκταση ο προενισχυτής που είναι ο... συμπλέκτης... των πηγών –αν έχεις παραπάνω από μία- είναι εξίσου σημαντικός στο σύστημα. Και μία πηγή να έχεις όμως, η εξασθένιση τάσης ή ο έλεγχος έντασης, πείτε το όπως θέλετε, είναι σημαντική παράμετρος, ικανή να καταστρέψει το τελικό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Όταν, λοιπόν, δοκιμάζεις κάποια dac/pre στην κατηγορία τιμής έως 350άρι και στο σύνολο του χιλιάρικου ή και των 2,5 χιλιάρικων (ανάλογα τα ενεργά ηχεία) υπήρχαν συνδυασμοί παθητικών ηχείων/ολοκληρωμένων με dac σε παρόμοια κατηγορία τιμής που ακούγονταν –δε θα πω καλύτερα- εξίσου καλά με τον αντίστοιχο συνδυασμό ενεργών/dac-pre τότε αναρωτιόσουν προς τι ο τόσος "θόρυβος".
Καλά... κατάλαβα.

Λίιιγο πιο εύκολη η προσθήκη sub για τα ενεργά, όταν τα έχεις τοποθετήσει ήδη σωστά στο χώρο, παραπάνω παίδεμα για τα σωστά στημένα παθητικά στο χώρο κατά την προσθήκη sub.
Αυτό οφείλεται στο ότι το setup με τα παθητικά δε θα έχει προενισχυτή με bass management, ενώ στα ενεργά το σήμα σε επίπεδο γραμμής θα περάσει πρώτα από το sub για να γίνει ο διαχωρισμός συχνοτήτων; Αυτό θες να πεις ή κάτι άλλο;
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Ευελπιστώ να κατάλαβες το πραγματικό νόημα και όχι αυτό που μπορεί να υποθέτεις πως… κρύβεται… πίσω από αυτή την αναφορά για τα περιφερειακά του συστήματος.

Από την ερώτηση υποπτεύομαι πως δεν έχεις καταλάβει το πραγματικό νόημα…:drinks:
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ευελπιστώ να κατάλαβες το πραγματικό νόημα και όχι αυτό που μπορεί να υποθέτεις πως… κρύβεται… πίσω από αυτή την αναφορά για τα περιφερειακά του συστήματος.

Από την ερώτηση υποπτεύομαι πως δεν έχεις καταλάβει το πραγματικό νόημα…:drinks:
Όχι, για αυτό ρωτάω. Γιατί με τα ενεργά λες ότι είναι πιο εύκολη η ενσωμάτωση sub απ' ότι με τα παθητικά; Δεν κατάλαβα.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
εγω θα ηθελα να μαθω ποσο % ειναι καλυτερο το genelec με ιδιες ιντσες woofer και να συγκρινω τις τιμες τους
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Αν θέλει κάποιος, αυτή νομίζω είναι καλή προσφορά για την προηγούμενη έκδοση του LP-6:
Το ζευγαράκι, ο δέκτης μπλούτουθ και καλώδια σύνδεσης στα 299.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.340
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top