Επιλογή και σύνδεση σαμπ σε δικάναλο σύστημα.

Μηνύματα
119
Reaction score
183
Καλημέρα σε όλους!!!
Μετά από κάμποσες ώρες διαβάσματος εδώ μέσα σε διάφορα θέματα αποφάσισα να ζητήσω κι εγώ την βοήθεια του κοινού!!!
Θέλω να ενσωματώσω στο σύστημά μου για αρχή ένα και μετά ίσως και δεύτερο σαμπ.
Ο προβληματισμός μου είναι εάν χρειαστεί και δεύτερο, πως θα γίνει η σύνδεσή του αφού ο προενισχυτής έχει μόνο μία έξοδο για σάμπ(θα βάλω φώτο για να δείτε τι έχει και τι δεν έχει σε εισόδους - εξόδους).
Επίσης έφτιαξα και ένα πρόχειρο σχέδιο με τον χώρο μου για να με βοηθήσετε στην σωστή επιλογή.
Εχω καταλήξει σε 3 μοντέλα :
1. SVS SB 1000
2. PRESONUS TEMPLOR T10
3. JL AUDIO DOMINION D110

Να σας πω ότι ακούω μουσική μόνο και δεν ενδιαφέρομαι για home cinema.
Αν βοηθήσει και κρίνεται σκόπιμο να βάλω και φώτος από τον χώρο.
Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά όσοι
μπείτε στον κόπο να με βοηθήσετε και είναι ευπρόσδεκτες συμβουλές, παρατηρήσεις, διορθώσεις.
Φιλικά
Αχιλλέας.
IMG_20200904_132756.jpg
IMG_20200904_132808.jpg
IMG_20200904_132822.jpg
IMG_20200904_132828.jpg
IMG_20200906_103837.jpg
 
Last edited:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.240
Reaction score
1.599
PRESONUS TEMPLOR T10 γιατι..
1) Ειναι φτιαγμενο μονο για μουσικη και οχι για HC βλεπεις ειναι στουντιακο σαμπ
2) Εχει sub out οποτε στελνεις στο δευτερο sub χωρις να εχεις δυο rca για sub ο ενισχυτης ( Sub Out: This XLR Output sends the summed full-range input signal to a second Temblor T10. When connecting a second T10 to this output, set its Low Pass Filter control to the same setting as the first. )
3) Πολυ καλη τιμη
4) Πενταλ Mute για να διαπιστωσεις στην πραξη ευκολα την αλλαγη που επιφερει στον ηχο το sub

Αυτα μεχρι να παρεις και ενα SHD studio
 


Μηνύματα
119
Reaction score
183
Ρε σεις ένας ένας , πέσατε όλοι πάνω στο νήμα και με πνίξατε με τις απαντήσεις σας , λες και δεν υπάρχει αύριο...

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign: :lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Συμφωνώ με το Σταύρο, για τους λόγους που ανέφερε. Μάλλον δεν έχεις κι άλλη οψιόν, πέρα από τη θέση μεταξύ των ηχείων, προφανώς χαμηλά (ή ακόμη και στο δάπεδο, που θα είναι άλλος ένας πονοκέφαλος στο σφουγγάρισμα, μικρός, όμως). Και το σκαρίφημα είναι μια χαρά, μακάρι όλοι να είχαν το χέρι σου και να μη βαριόντουσαν...

297342_9fe0abd2cd9bfb4abae5.gif
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ρε σεις ένας ένας , πέσατε όλοι πάνω στο νήμα και με πνίξατε με τις απαντήσεις σας , λες και δεν υπάρχει αύριο...

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign: :lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
Δεν αναμένεται ν'αρκέσει γι αυτόν τον χώρο και τη συγκεκριμένη διαρρύθμιση μονάχα μια 10ιντση μονάδα sub...

Κατά τα άλλα,η αφιερωμένη στο sub έξοδος παρέχει φίλτρα κροσαρίσματος,βαθυπερατό για το sub και ακολούθως υψιπερατό για το σήμα που οδεύει στα κύρια ηχεία,ή όχι;

Επίσης,ποιες τιμές έχουν η τάση και η αντίσταση εξόδου σ'εκείνη;Γνωρίζοντας αυτό το στοιχείο,θα είχαμε μιαν ιδέα πόσο εφικτή θα ήταν η παράλληλη σύνδεση για περισσότερα του ενός sub με τη μεσολάβηση διακλαδωτή τύπου ΄΄Υ΄΄.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
297342_9fe0abd2cd9bfb4abae5e6e286ff0ac0~4.jpg


Στις κόκκινες θέσεις, βάζεις τους δορυφόρους. Και πιο "ανοιχτά", όσο μεγάλο τρίγωνο ακρόασης μπορεί να κάνει ο δορυφόρος.
Στη μπλε το σαμπ, στην πράσινη τη θέση ακρόασης.

Οι άλλες θέσεις που χρησιμοποιούνται τώρα, είναι λάθος.

Λόγω περιορισμών χώρου, πιθανή λύση είναι 5-6 τέτοια σαμπ, το ένα πάνω στο άλλο εκεί στη γωνία, να κάνουν αρεϊ, σε ντεϊζι τσέιν.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... απο tape out με rca σε sub1 μεσω lfe σε sub2 γινεται?!
Έστω ότι για δικούς σου λόγους δεν ήθελες υψιπερατό φίλτρο...Πώς θα ρυθμιζόταν όμως το volume για την εκπομπή από τα sub σε σχέση με τα κύρια ηχεία;
Ο ίδιος το έχω εκτελέσει χωρίς master volume σε κάποιο άλλο setup,μόνο που διέθετα sub με ηλεκτρονικό volume υπό κλίμακα ανά 0,5 dB ανάμεσα σε διαδοχικές θέσεις...
...

Λόγω περιορισμών χώρου, πιθανή λύση είναι 5-6 τέτοια σαμπ, το ένα πάνω στο άλλο εκεί στη γωνία, να κάνουν αρεϊ, σε ντεϊζι τσέιν.
Και τα bass reflex,array αναμένεται να έκαναν κι εκείνα...:p
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.598
Reaction score
37.974
@Bhutia ..η ιδεα (μου) ειναι να παιζουν σε συγκεκριμενες/προ-καθορισμενες θεσεις ο ενισχυτης και το/τα υπογουφερ, απλα καθε φορα που θα αλλαζει ο χρηστης ενταση , θα πρεπει να αλλαζει και τη σταθμη στα υπογουφερ (πιθανοτατα και να χρειαστει να πειραξει και το low pass filter). ε δε με λενε μαιμου ετσι τυχαια..

(βεβαια, στο παραπανω svs που ειναι στις επιλογες του atsou μπορεις να το παρεμβαλεις πριν τα ηχεια)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
@Bhutia ..η ιδεα μου ειναι να παιζουν σε προ-καθορισμενες θεσεις ο ενισχυτης και το υπογουφερ, απλα καθε φορα που θα αλλαζει ο χρηστης ενταση (πιθανοτατα και να χρειαστει να πειραξει και το low pass filter), θα πρεπει να αλλαζει και τη σταθμη στα υπογουφερ. ε δε με λενε μαιμου ετσι τυχαια..

(βεβαια, στο παραπανω svs που ειναι στις επιλογες του atsou μπορεις να το παρεμβαλεις πριν τα ηχεια)
Been there,done that...Μπορεί να το παρουσιάσω κιόλας...Στην πράξη είναι σπαστικότερο απ'όσο θα φαινόταν στη θεωρία.

Υπόψιν ότι το ρυθμιστικό volume του SVS έχει κλίμακα με φιξαρισμένες θέσεις που αντιστοιχούν σε πιο χονδρικές διαβαθμίσεις από τις επιθυμητές για μια τέτοια εφαρμογή...Το δε ενσωματωμένο υψιπερατό φίλτρο στο SVS δεν είναι υψηλών αξιώσεων...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
η ιδεα (μου) ειναι να παιζουν σε συγκεκριμενες/προ-καθορισμενες θεσεις ο ενισχυτης και το/τα υπογουφερ, απλα καθε φορα που θα αλλαζει ο χρηστης ενταση , θα πρεπει να αλλαζει και τη σταθμη στα υπογουφερ
Αυτό λέγεται καψόνι...
 


Μηνύματα
119
Reaction score
183
View attachment 178917

Στις κόκκινες θέσεις, βάζεις τους δορυφόρους. Και πιο "ανοιχτά", όσο μεγάλο τρίγωνο ακρόασης μπορεί να κάνει ο δορυφόρος.
Στη μπλε το σαμπ, στην πράσινη τη θέση ακρόασης.

Οι άλλες θέσεις που χρησιμοποιούνται τώρα, είναι λάθος.

Λόγω περιορισμών χώρου, πιθανή λύση είναι 5-6 τέτοια σαμπ, το ένα πάνω στο άλλο εκεί στη γωνία, να κάνουν αρεϊ, σε ντεϊζι τσέιν.
Μακάρι να μπορούσα...πρώτον θα κάνω άνω κάτω το σαλόνι και δεύτερον είναι το καλοριφέρ όπως θα δεις.
Επίσης δεν μπορώ ν ανοίξω άλλο το δεξί ηχείο γιατί θα κλείσω την μπαλκονόπορτα. Εβγαλα μια μέρα το μπαράκι που είναι δίπλα στο καναπέ και πηγα το ηχείο κοντά στον τοίχο κάνοντας πιο μεγάλο το τρίγωνο ακρόασης όπως μου πρότεινες κι εσύ. ΑΛΛΑΞΕ όλος ο ήχος.
Αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το έχω μπροστά στην πόρτα. Εκείνο που κάνω είναι να βγάζω το τραπέζι του σαλονιού και να βάζω την μπερζέρα για ν ακούω μουσικούλα. Με όλα τα προβλήματα του χώρου αν βάλω ένα σαμπ δίπλα στο αριστερό ηχείο εκεί που είναι το σαξόφωνο και μετά ένα δεύτερο αντίστοιχα μπροστά στο άλλο ηχείο, θα με καλύψει ή θα το κάνω χειρότερο?? Θα ρωτήσω και κάτι άλλο και καλυφθείτε αν είναι τούβλο μην το φάτε κατακούτελα!!! Μπορώ να βάλω πάνω στα σαμπ τα ηχεία με αντικραδασμικά ή σορμποθάνη ανάμεσα???
IMG_20200909_144935.jpg
IMG_20200909_145536.jpg
IMG_20200909_145802.jpg
IMG_20200909_150327.jpg

Δεν αναμένεται ν'αρκέσει γι αυτόν τον χώρο και τη συγκεκριμένη διαρρύθμιση μονάχα μια 10ιντση μονάδα sub...

Κατά τα άλλα,η αφιερωμένη στο sub έξοδος παρέχει φίλτρα κροσαρίσματος,βαθυπερατό για το sub και ακολούθως υψιπερατό για το σήμα που οδεύει στα κύρια ηχεία,ή όχι;

Επίσης,ποιες τιμές έχουν η τάση και η αντίσταση εξόδου σ'εκείνη;Γνωρίζοντας αυτό το στοιχείο,θα είχαμε μιαν ιδέα πόσο εφικτή θα ήταν η παράλληλη σύνδεση για περισσότερα του ενός sub με τη μεσολάβηση διακλαδωτή τύπου ΄΄Υ΄΄.
Εστειλα φώτος με τα ηχεία για την ερωτησή σου.
Τώρα αν περιμένεις να απαντήσω εγώ , ζήτω που καήκαμε !!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Φίλε μου, το ηχείο μέσα στη γωνία είναι καταδικασμένο.
Οι πρώτες ανακλάσεις από τον πλαϊνό τοίχο, είναι καταστροφικές.
Το gain που παίρνει από τη γωνία, το καθιστά εντελώς διαφορετικό ηχείο από το απέναντι, δεν πρόκειται ποτέ να έχεις σωστό κεντρικό είδωλο.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δε μπορώ και να πω χαζά, δεν παίζει τέτοια τοποθέτηση. Αλήθεια.

Δεν είναι δυνατόν να κάτσω να κάνω πολλές διαφορετικές προτάσεις, έτσι χύμα στο κύμα και χωρίς να μπω να δω το χώρο, εκ πρώτης όψεως εμμένω στην πρόταση που έκανα, νομίζω πως είναι εφικτή, να πάει η τηλεόραση στη γωνία, πίσω από την τηλεόραση το/τα σαμπ, δεξιά και αριστερά τα ηχεία, κι ας είναι μπροστά στο καλοριφέρ.
Με λίγο διαφοροποίηση της υπόλοιπης διαρρύθμισης, νομίζω πως είναι εφικτό σενάριο, αλλά και πάλι δεν έχω μπει εκεί μέσα να δω τι ακριβώς παίζει, εσύ ξέρεις καλύτερα.

Φυσικά τα ηχεία μπορούν να κάτσουν πάνω στα σαμπ, με απλά λαστιχένια ποδαράκια, 3 σε κάθε ηχείο.
Ωστόσο, τα δύο σαμπ στις δύο αυτές θέσεις, είναι καταδικασμένα να παίζουν τόσο μα τόσο διαφορετικά, που θες πολύ δουλειά με κάνα ντιρακ να τα φέρεις κάπως.
 

T

Tadakis

Guest
Ήχομπάρα και ένα σαμπ να σου δίνει λίγο χαμηλά με οποία προβλήματα. Πούλα ότι έχεις και προχωρα έτσι. Τυχερός μεσα στην ατυχία σου που θα τερματισεις το όλο audio thing - όσο πάει στο χώρο σου - τόσο γρήγορα και αναίμακτα.
 

Μηνύματα
119
Reaction score
183
@costas EAR
Σ ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες , σέβομαι και δεν αμφισβητώ αυτά που μου λες, θα δω τι μπορώ να κάνω
χωρίς να χαλάσω την αισθητική του σαλονιού και τις καρδιές μας με την σύντροφό μου.
Σ ευχαριστώ και πάλι.
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
εχεις σκεφτει να τα δωσεις ολα και να πας σε πιο μεγαλη TV και με Soundbar ?
....λιγο διαγωνια η τν και η μπαρα.... θα εισαι οκ ....

θα αρεσει και στην κυρα η ολη ιστορια...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.118
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top