Denon PMA-1500AE vs Marantz PM8005

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Καλησπέρα σας,

Αυτή τη στιγμή έχω τον Marantz SR7012 και τον χρησιμοποιώ 70/30 για μουσική/ταινίες.

Σκέφτομαι την αγορά ενός από τους δύο ολοκληρωμένους λόγω του HT passthrough..

Επίσης σαν πηγή χρησιμοποιώ το Denon DCD1500AE οπότε γλυκοκοιταω περισσότερο τον Denon για να τα συνδυάσω.

Βλέπω επίσης ότι ο Denon έχει περισσότερα ρεύματα σε σχέση με τον Marantz (4ohm)

Τα ηχεία μου είναι τα Monitor Audio RX8 (4Ohm).

Βοηθήστε γιατί κάηκε το μυαλό μου..

Ευχαριστώ!
 


Μηνύματα
414
Reaction score
66
Κώστα βλέπω επιμένεις στον τελικό ε;! 😉

Λέω να πάω σε ολοκληρωμένο καθαρα για μουσική ο οποιος να εκτελεί και χρέη τελικού στο HT..
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Tον Denon,ειναι πιο ισχυρος,αλλα ειναι πιο παλιο μοντελο απο τον 8005.Προφανως τα εχεις βρει μεταχειρισμενα,οποτε θα πρεπει να το σκεφτεις καπως το θεμα χρονου χρησης του καθε ενισχυτη.
Ο rotel που προταθηκε,ειναι μοντελο εικοσαετιας και βαλε (παραγωγη 1992-1997),οποτε οσο καλος και να ειναι (σαφως θα οδηγουσε τα ηχεια για πλακα),ενω παλι θα ειχες το θεμα του ματσαρισματος με τον marantz σαν προενισχυτη.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Προσωπικά πιστέυω πως κανένας από τους δύο ολοκληρωμένους δε θα προσφέρει παραπάνω στη μουσική από τον 7012...
Και οι δύο είναι λιγότερο ισχυροί ενισχυτές από τον 7012 σε στέρεο αναπαραγωγή, ΑΝ περιμένει να κερδίσει κάτι στη μουσική λόγω ... στερεοφωνικών καταβολών... θα το χάσει από τη μικρότερη ισχύ.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Tον Denon,ειναι πιο ισχυρος,αλλα ειναι πιο παλιο μοντελο απο τον 8005.Προφανως τα εχεις βρει μεταχειρισμενα,οποτε θα πρεπει να το σκεφτεις καπως το θεμα χρονου χρησης του καθε ενισχυτη.
Ο rotel που προταθηκε,ειναι μοντελο εικοσαετιας και βαλε (παραγωγη 1992-1997),οποτε οσο καλος και να ειναι (σαφως θα οδηγουσε τα ηχεια για πλακα),ενω παλι θα ειχες το θεμα του ματσαρισματος με τον marantz σαν προενισχυτη.
Έτσι ακριβώς.. Μεταχειρισμένα τα έχω βρει..Είχα βάλει στο μάτι τον Denon PMA-1600 αλλά δυστυχώς δεν έχει passthrough..

Με απασχολεί που ο 1500 είναι μοντέλο 15 ετιας.. Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία σέρβις..

Αν όντως οι διαφορές είναι μικρες σε στέρεο πρόγραμμα, μάλλον δεν αξίζει να προχωρήσω από όσο καταλαβαίνω..

Από ρεύματα πάντως τα πάει καλά ο 7012 είναι η αλήθεια..
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Ο 7012 ειναι πολυ καλος (δεν ειναι και φτηνος εδω που τα λεμε),αλλα οπως και να το κανουμε,ενας δικαναλος στα 1500 ευρω,θα παιξει καλυτερα απο εναν πολυκαναλο στα ιδια χρηματα (περα απο τα τυπικα νουμερα,σε ισχυ,ρευμα κλπ). Επειδη ομως δεν κανεις την κινηση για εναν ενισχυτη της κατηγοριας των 3000 ευρω (που ξεκαθαρα θα ηταν σημαντικα καλυτερος),αλλα σε κατι αρκετα κοντινο σε κατηγορια (και μεταχειρισμενο που αυτο μπορει να σημαινει απο τιποτα ως πολλα......),ειναι καλυτερα να τους δοκιμασεις στο συστημα σου,γιατι τελικα καλυτερο ειναι "αυτο που μας ακουγεται καλυτερο". Στη θεση σου και αν ηθελα να αξιοποιησω πληρως τα ηχεια μου θα κοιτουσα για μεταχερισμενο 5-6 ετων στην κατηγορια 1500 ευρω ,αρα κατηγορια καινουργιου περιπου στα 3000 ευρω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top