Ρεύματα ενισχυτή;


Μηνύματα
90
Reaction score
39
Τι αποσταση εχει το καθε ηχείο απο τον ακροατή;
Τι αποσταση εχει το αριστερό απο το δεξί ηχείο;
Έχει γίνει κάποια ισοσταθμιση;
Η ρύθμιση έγινε με το ypo και με ένα ντεσιμπέλ ο μέτρο και χρειάστηκε να δώσω λίγο παραπάνω ένταση στα περιφερειακά.. αριστερό με δεξί έχει 250 η απόσταση με ακροατή είναι 340 και τα πίσω είναι 260 το δεξί και 180 το αριστερό
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μέτρα με REW. Να δούμε τα γραφήματα.
Και προσπάθησε να εξισώσεις (περίπου) την απόσταση μεταξυ των ηχείων (ΑΡ-ΔΕ) με την απόσταση ακρόασης.

Οταν γίνουν αυτά, συζητάμε και για ενισχυτές.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Μέτρα με REW. Να δούμε τα γραφήματα.
Και προσπάθησε να εξισώσεις (περίπου) την απόσταση μεταξυ των ηχείων (ΑΡ-ΔΕ) με την απόσταση ακρόασης.

Οταν γίνουν αυτά, συζητάμε και για ενισχυτές.
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας αλλά .... δεν ξέρω τι είναι το REW ? Και εξάλλου το κύριο ερώτημα μου ήταν εάν κάνει ο rotel κάτι καλύτερο από τον υαμαχα στο παίξιμο των ηχείων , η εάν νομίζετε ότι παίρνοντας κάποιον άλλο δυνατότερο θα έχω καλύτερη ακρόαση . Στερεοφωνική . Βέβαια νομίζω ότι τα ηχεία έχουν τον δικό τους χαρακτήρα και ότι και να βάλω πριν , αυτά θα παίξουν το ίδιο , και εγώ θα μείνω με το να ακούω από τα παλιά τελικά !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας αλλά .... δεν ξέρω τι είναι το REW ? Και εξάλλου το κύριο ερώτημα μου ήταν εάν κάνει ο rotel κάτι καλύτερο από τον υαμαχα στο παίξιμο των ηχείων , η εάν νομίζετε ότι παίρνοντας κάποιον άλλο δυνατότερο θα έχω καλύτερη ακρόαση . Στερεοφωνική . Βέβαια νομίζω ότι τα ηχεία έχουν τον δικό τους χαρακτήρα και ότι και να βάλω πριν , αυτά θα παίξουν το ίδιο , και εγώ θα μείνω με το να ακούω από τα παλιά τελικά !
Το κύριο ερώτημά σας δεν μπορει να απαντηθεί στις υπάρχουσες συνθήκες..
Δεν έχετε ακόμα ακούσει τον χαρακτήρα των ηχείων σας όποιος και αν είναι αυτός. Ακούτε κυρίως την λάθος τοποθέτηση.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Το κύριο ερώτημά σας δεν μπορει να απαντηθεί στις υπάρχουσες συνθήκες..
Δεν έχετε ακόμα ακούσει τον χαρακτήρα των ηχείων σας όποιος και αν είναι αυτός. Ακούτε κυρίως την λάθος τοποθέτηση.
Ίσως ναι . Αλλά όπως ίσως είδατε στη φωτογραφία , δεν υπάρχει άλλη θέση για τα ηχεία !!! Και βέβαια δεν έχω την γνώση και ικανότητα να αλλάξω κάτι προς το καλυτερο..... επίσης , το είδα το σίτε που μου στείλατε . Ποιο πρέπει να κατεβάσω ; Άλλο είναι για κινητό και άλλο για λαπτοπ ;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Μια - δυό παρατηρήσεις. Πρώτον, δεν έχω ακούσει ποτέ κακό ήχο από Paradigm, ούτε παράπονα από κάτοχό τους. Όμως, είναι φύσει αδύνατον να ακούσετε ικανό μπάσο από δύο 6.5άρια γούφερ σε απόσταση 4 μέτρων, πολλώ δε μάλλον, αφ' ης στιγμής ο εν προκειμένω κατασκευαστής είναι σοβαρός στην απόκριση που ανακοινώνει, 43Hz σε -3dB. Αν θέλετε να "γεμίσουν" τα ηχεία, πλησιάστε τα.

Δεύτερον, ανεξαρτήτως μέτρησης και ισοστάθμισης του χώρου, δεν θα μπορέσετε να βρείτε καλύτερη οδήγηση από έναν τελικό με Hypex nCore. Πώς τον λένε εκείνο τον Άγγλο κατασκευαστή που φτιάχνει τελικούς με Hypex, ας μου θυμίσει κάποιος. Προσωπικά, όταν πρωτοάκουσα Hypex δίπλα σε τελικό τάξης ΑΒ, ένα πολιτισμικό σοκ, το έπαθα. Βάλαμε τα γέλια και οι τρεις παρόντες.

Τρίτον, σας συμφέρει να μην ξανασχοληθείτε ποτέ -ΠΟΤΕ- με ενισχυτές τάξης ΑΒ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αλλά όπως ίσως είδατε στη φωτογραφία , δεν υπάρχει άλλη θέση για τα ηχεία !!!
Ερχεται ομως ο καναπές πιο μπροστά.
Θα μπορούσατε να ανεβάσετε ενα σχεδιάγραμμα του δωματίου;
Και στο κάτω κάτω, έστω πως δεν υπάρχει άλλη θέση για τα ηχεία. Πως θα διορθώσει αυτό το λάθος μια αλλαγή ενισχυτή;
 







Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Τώρα θα πρέπει να αποδεικνύουμε τα ισχύοντα; Ας ανοίξει ο Μάρκου ένα θέμα με τον προβληματισμό του να πέσουμε εκεί να τα πούμε. Δεν είναι πρέπον να χαλάμε το νήμα του ανθρώπου.
EDIT: Και μόλις με πρόλαβε ο 666. Δεν έγινε τυχαία mod.
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Ασε ρε εχουν πιασει ολες τις πρωτες θεσεις οι γρεζοενισχυτες D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
8 μοναδες διαφορα ο δευτερος!!!!!.....
.....εχει πολλα ψωμια ακομα να φτασει η D και λοιπα γραμματα την ΑΒ :p

περαν αυτου στην Νεα Σμυρνη που πηγα κεφαγα τα μπαρ διπλα τιγκα χωρις μασκες και χορο :party:
....ενεργα ηχεια με ΑΒ ενισχυτες μεσα :laugh:
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ασε ρε εχουν πιασει ολες τις πρωτες θεσεις οι γρεζοενισχυτες D
Είσαι τουλάχιστον αφελής , αν πιστεύεις ότι γράφεις .
ΟΚ ολα καλά. όλοι κάποτε μαθαίνουν .
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
ελα ρε σεις το λεει και ο amir....AB....τελος:lolsign:

View attachment 180124
8 μοναδες διαφορα ο δευτερος!!!!!.....
.....εχει πολλα ψωμια ακομα να φτασει η D και λοιπα γραμματα την ΑΒ :p

περαν αυτου στην Νεα Σμυρνη που πηγα κεφαγα τα μπαρ διπλα τιγκα χωρις μασκες και χορο :party:
....ενεργα ηχεια με ΑΒ ενισχυτες μεσα :laugh:
Δεν είναι απλός ΑΒ ;)

  • Linear class-AB amplifier with parallel class-A feed-forward amplifier
  • Patented THX AAA low-distortion topology.
  • Class-H tracking rails extend output power and voltage while maintaining high efficiency
The audio path in the AHB2 is an entirely linear design. It uses a parallel structure that includes a class-AB amplifier and a class-A feed-forward correction amplifier. The class-AB amplifier operates inside of class-H tracking rails that are also fully linear.

 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top