Tweeter για Rega Jura

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους

Έχω τα rega jura αλλά στο ένα από αυτά το tweeter έφυγε για τόπους χλοερούς. Το να βρω το ίδιο μοντέλο πλέον είναι αδύνατο διότι τα ηχεία αυτά τα έχω από το 2005 και φυσικά δεν υπάρχει πια. Κάπου διάβασα πως η rega χρησιμοποίησε τα Morel MDT 30S τα οποία πλέον έχουν αντικατασταθεί από τα CAT 308. Το πρόβλημα που έχω είναι πως τα tweeter της rega είναι βιδωμένα στο κουτί με 4 βίδες ενώ τα CAT 308 έχουν τρύπες για τρεις. Μπορεί κάποιος να προτείνει πως να κινηθώ και ίσως tweeter άλλης εταιρείας, εφάμιλλα των αρχικών; Καταλαβαίνω πως τα jura είναι πλέον παλιά αλλά αυτή τη στιγμή μου είναι αδύνατον να αγοράσω άλλα ηχεία.

Ευχαριστώ πολύ!
Βασίλης
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
To Morel MDT 30s είναι απολύτως συμβατό με το CAT 308. Αν είσαι σίγουρος πως αυτή τη μονάδα φοράει το ηχείο σου μπαίνει χωρίς πρόβλημα στη θέση της αρχικής.
Αν όχι αμέσως, τότε σε βάθος μερικών μηνών αγοράζεις και μια δεύτερη, ώστε να αποδίδουν το ίδιο ακριβώς τα δύο ηχεία. Οι τρεις ή τέσσερις βίδες δεν πρέπει να σε προβληματίζουν καθόλου. Το πολύ-πολύ αλλάζεις τις προσόψεις, που λογικά είναι όμοιες ως προς τις βίδες στήριξης του μεγαφώνου.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
To Morel MDT 30s είναι απολύτως συμβατό με το CAT 308. Αν είσαι σίγουρος πως αυτή τη μονάδα φοράει το ηχείο σου μπαίνει χωρίς πρόβλημα στη θέση της αρχικής.
Αν όχι αμέσως, τότε σε βάθος μερικών μηνών αγοράζεις και μια δεύτερη, ώστε να αποδίδουν το ίδιο ακριβώς τα δύο ηχεία. Οι τρεις ή τέσσερις βίδες δεν πρέπει να σε προβληματίζουν καθόλου. Το πολύ-πολύ αλλάζεις τις προσόψεις, που λογικά είναι όμοιες ως προς τις βίδες στήριξης του μεγαφώνου.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Έτσι κι αλλιώς θα αλλάξω και τα δύο οπότε δεν νομίζω να έχω θέματα με τον ήχο. Αυτό που με προβλημάτιζε περισσότερο ήταν οι βίδες αλλά με την απάντηση ησύχασα!

Και πάλι ευχαριστώ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Έτσι κι αλλιώς θα αλλάξω και τα δύο οπότε δεν νομίζω να έχω θέματα με τον ήχο. Αυτό που με προβλημάτιζε περισσότερο ήταν οι βίδες αλλά με την απάντηση ησύχασα!

Και πάλι ευχαριστώ
Για να δείχνουν το ίδιο, μπορείς να αλλάξεις τa plates και να βάλεις τα παλιά στα καινούρια tweeters.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα σε όλους

Έχω τα rega jura αλλά στο ένα από αυτά το tweeter έφυγε για τόπους χλοερούς. Το να βρω το ίδιο μοντέλο πλέον είναι αδύνατο διότι τα ηχεία αυτά τα έχω από το 2005 και φυσικά δεν υπάρχει πια. Κάπου διάβασα πως η rega χρησιμοποίησε τα Morel MDT 30S τα οποία πλέον έχουν αντικατασταθεί από τα CAT 308. Το πρόβλημα που έχω είναι πως τα tweeter της rega είναι βιδωμένα στο κουτί με 4 βίδες ενώ τα CAT 308 έχουν τρύπες για τρεις. Μπορεί κάποιος να προτείνει πως να κινηθώ και ίσως tweeter άλλης εταιρείας, εφάμιλλα των αρχικών; Καταλαβαίνω πως τα jura είναι πλέον παλιά αλλά αυτή τη στιγμή μου είναι αδύνατον να αγοράσω άλλα ηχεία.

Ευχαριστώ πολύ!
Βασίλης
Το 2005 δεν είναι δα και τόσο μακρινό παρελθόν. Πιστεύω ότι η εταιρεία έχει σίγουρα απόθεμα μεγαφώνων για τα ηχεία σου. Στείλε τους ένα mail, να δούμε τι θα απαντήσουν.
 

ika

News
Μηνύματα
13.746
Reaction score
12.818
με τρεις τρύπες τα δείχνουν και τα δύο.


εδώ μάλλον το έχουν
αλλά θα έχει τελωνείο
 
Last edited:

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Επικοινώνησα και με την Morel όπου μου είπαν ότι τα 308 είναι κατάλληλη λύση και θεωρούνται και καλύτερα από τα 30s. Η επικοινωνία με την Rega είναι ανύπαρκτη διότι παραπέμπουν τους πάντες σε αντιπροσώπους ή μεταπωλητές.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Επικοινώνησα και με την Morel όπου μου είπαν ότι τα 308 είναι κατάλληλη λύση και θεωρούνται και καλύτερα από τα 30s. Η επικοινωνία με την Rega είναι ανύπαρκτη διότι παραπέμπουν τους πάντες σε αντιπροσώπους ή μεταπωλητές.
Από τη στιγμή που σου απάντησαν μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό!!!
Εύκολα θα στοιχημάτιζα πως δεν έχουν ιδέα το τι ρωτούσες...
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Από τη στιγμή που σου απάντησαν μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό!!!
Εύκολα θα στοιχημάτιζα πως δεν έχουν ιδέα το τι ρωτούσες...
Το φοβόμουν κι εγώ αυτό... Ειδικά με τα Jura.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Απαντάω μετά από καιρό... Τελικά τα CAT 308 της Morel ταίριαξαν μια χαρά, αφού άνοιξα τρυπούλες πάνω στα Jura! Όλα καλά αλλά τα ηχεία τα χάρισα στην αδελφή μου διότι μου την έδωσε και "αναβάθμισα" το σύστημά μου με ένα Nait 5si kai Focal Aria 928. Καμία σχέση με Rega Mira 3 και Rega Jura.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top