Ρεύματα ενισχυτή;


Μηνύματα
90
Reaction score
39
Άντε να κάνω και την τελευταία ερώτηση εγώ , και μετά ...... να βγάλω εγώ συμπέρασμα για το ποιος είναι καλύτερος !!!!! Λοιπόν. Για όσους θυμούνται αυτά που ρωτούσα πιο πάνω , .. είναι καλός και αρκετός ο rotel 981 η να πάρω κάποιον D που με τα ίδια χρήματα θα έχω περισσότερη δύναμη ;
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Ερχεται ομως ο καναπές πιο μπροστά.
Θα μπορούσατε να ανεβάσετε ενα σχεδιάγραμμα του δωματίου;
Και στο κάτω κάτω, έστω πως δεν υπάρχει άλλη θέση για τα ηχεία. Πως θα διορθώσει αυτό το λάθος μια αλλαγή ενισχυτή;
Η αλλαγή η όχι του ενισχυτή έχει να κάνει με 1 ον το ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με τον ήχο των ηχείων ... μήπως αλαξει κάτι , γιατί όπως πολλοί είπαν , δεν είχε δύναμη ο AV να τα οδηγήσει ..... δεν βλέπω ακουστική διαφορά βέβαια ούτε με τον rotel που είναι 2χ 130! Και 2 ον μιας και αποφάσισα ότι σε μεγάλες εντάσεις ίσως να μου τα κάψει , και μιας και δεν μπορώ να τα αλλάξω , τουλάχιστον να πάρω τα μέγιστα από αυτά , Γιαυτο και πιο κάτω ρώτησα εάν είναι καλό να κρατήσω τον rotel η να τον αλλάξω με κάτι πιο δυνατό σε D amp που βρίσκω στα ίδια πάνω κάτω χρηματα
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Τα ηχεία είναι 40+ χρόνων μοντέλο, μήπως το κούρδισμα τους είναι για ενισχυτή της εποχής τους (κανένας LUXMAN ή SANSUI ή ΥΑΜΑΗΑ πχ στα 100 WRMS).
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο για τον ήχο που λέει ο greko ότι δεν του αρέσει?
 
Last edited:

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Τα ηχεία είναι 40+ χρόνων μοντέλο, μήπως το κούρδισμα τους είναι για ενισχυτή της εποχής τους (κανένας LUXMAN ή SANSUI ή ΥΑΜΑΗΑ πχ στα 100 WRMS).
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο για τον ήχο που λέει ο greko ότι δεν του αρέσει?
paradigm premier 800
Τα ηχεία είναι ... μηνών !! Επίσης. Ποια η διαφορά σε ίδιας μάρκας ενισχυτή crown τα ίδια watt ο ένας 13 κιλά και ο άλλος 4.5 !! Επείγων γιατί περνάν οι μέρες και πρέπει να γυρίσω η να κρατήσω τον rotel
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
να ρωτήσω και εγώ κάτι επι του ίδιου θέματος .... έχοντας τον Yamaha rxv 1600 και ηχεία τς paradigm premier 800 , και κατόπιν παρότρυνσης μελών από το σίτε , σε παράπονα μου σε σχέση με τα ηχεία μου , πήρα τον rotel 981 για ίσως καλύτερη οδήγηση των ηχείων . Εντυπώσεις !!! Μικρή έως καμία διαφορά στην ήχο , ίσως λίγο καλύτερο μπάσο σε δυνατή ένταση . Η ερώτηση είναι ... αξίζει ο ροτελ σαν δύναμη η χρειάζεστε πιο δυνατός ; 2 χ120 ..είναι . και από ότι διάβασα πιο πάνω , τα ηχεία μου αυτά δεν με ευχαρίστησαν ποτέ ... πριν είχα και έχω τα Dm 303 bw .. σαν να φταίει κάτι στις μεσαίο ψηλές συχνότητες ! και επίσης το κεντρικό δεν μου δίνει το ίδιο γέμισμα σκηνής που είχα πριν . Έχω ξαναγράψει για το παράπονο μου στο σάιτ . Και να πω την αλήθεια δεν περίμενα κάποια σημαντική αλλαγή με τον rotel . Το λοιπόν ..... πως τα γιατρεύουμε ;;; Επίσης ... γιατί ο κύριος πιο πάνω με 100 watt ηχεία , θέλει 200 watt ενισχυτή ;;; Δλδ εάν πάρω 250 watt θα αλλάξει το ηχείο ;; Θα γλυκάνουν οι χροιές , ;;;
δωσε και τον Yamaha και παρε αυτον..

 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
paradigm premier 800
Τα ηχεία είναι ... μηνών !! ...
φίλε μου σόρρυ, για κάποιο ανεξήγητο λόγο πήγε το μυαλό μου στα BOSE 601.
Όταν αγόρασες τα 800, τα είχες ακούσει πριν?
 




ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Μιας που έχουν καλές κριτικές, πχ

υποθέτω ότι είδες αν παίζουν όλα τα μεγάφωνα τους
 
Last edited:

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Μιας που έχουν καλές κριτικές, πχ
υποθέτω ότι είδες αν παίζουν όλα τα μεγάφωνα τους
Φυσικά. Το πρόβλημα μου είναι στις μέσο ψηλές . Ήταν μάλλον ..... γιατί αποφάσισα ότι μάλλον έτσι παίζει το συγκεκριμένο ηχείο μ αρέσει δεν μ αρέσει . Και μιας και την ήπια από αυτό , κοιτώ να δω τώρα για το τι θα κάνω με τον τελικό που έγραψα πιο πανω
 


Μηνύματα
90
Reaction score
39
Αν μπορείς δοκίμασε τα και έτσι.
Τα καλώδια είναι όλα κρυμμένα δεν φαίνεται τίποτα . Ωραία ίσως , αλλά δεν γυρίζουν όλα από κει . Έχω πανί 260 και δεν θα ανοίγει η εικόνα στα 4 ...... 3,5 μετρα
Τα καλώδια είναι όλα κρυμμένα δεν φαίνεται τίποτα . Ωραία ίσως , αλλά δεν γυρίζουν όλα από κει . Έχω πανί 260 και δεν θα ανοίγει η εικόνα στα 4 ...... 3,5 μετρα
Νομίζω .............. η μόνη λύση !!!!!! Να βάλω ρόδες στους καναπέδες , και όταν ακούω η βλέπω , να τους κυλάω εκεί που θα είναι ρυθμισμένο !!!!!
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Άντε να κάνω και την τελευταία ερώτηση εγώ , και μετά ...... να βγάλω εγώ συμπέρασμα για το ποιος είναι καλύτερος !!!!! Λοιπόν. Για όσους θυμούνται αυτά που ρωτούσα πιο πάνω , .. είναι καλός και αρκετός ο rotel 981 η να πάρω κάποιον D που με τα ίδια χρήματα θα έχω περισσότερη δύναμη ;
Θα μπορούσε να μου απάντησει κάποιος στην ερώτηση ;
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Αν πιστεύεις πως η παραπάνω ισχύς θα σου δώσει τον ήχο που ψάχνεις, πάρε τον class D.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το πιο πιθανό θα αποκτήσεις περισσότερο ατακα και έλεγχο
Δεν ξέρω για μεσσαια περιοχή και πώς την εννοείς εσύ .
Επίσης βασικό ρόλο παίζει το στήσιμο των ηχείων και αν πληρούν βασικές προϋποθέσεις αυτού
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Με τα Dm303BW που είχα πριν και που τώρα τα έχω περιφεριακα
Φίλε μου, επειδή τα είχα τα συγκεκριμένα b&w (ακόμα τα έχω, δηλ., απλώς είναι παροπλισμένα), παρά τη χαμηλή τιμή τους, οι μεσαίες τους είναι εξαιρετικές, όπως και η εικόνα που στήνουν - έχουν περάσει ηχεία τριπλάσιας και τετραπλάσιας τιμής από το σύστημά μου, αλλά στους συγκεκριμένους τομείς τα χρεπομπιενταμπλουγιου (tm avsite) ήταν αχτύπητα. Είμαι σίγουρος όμως ότι τα paradigm υπερέχουν αλλού. Αν το θέμα σου εστιάζεται αποκλειστικά στις μεσαίες και όχι π.χ. στον έλεγχο του χαμηλού, δεν ξέρω αν θα στο λύσει ένας πιο δυνατός τελικός.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top