Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
έχω και μαντέμι...οποτε θα το βάλω εκεί...Περίπου πόσα λεπτά να το αφήσω για medium rare; μαρινάδα; τι βάζουμε αλατάκι πιπεράκι ή και τπτ άλλο για το rib eye; βούτυρο να βάλω;
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Θα το δείς ανάλογα της φωτιάς που έχεις , δεν θέλει πάνω από 15 λεπτά.
Μαρινάδα στο rib eye εγώ δεν βάζω. Βούτυρο και αλλάτι ή και πιπέρι στο τέλος μόλις το βγάλεις από την φωτιά.
Μόλις το βγάλεις του ρίχνεις ότι θέλεις και περιμένεις κανά δίλεπτο πεντάλεπτο , να τραβήξει και το χτυπάς.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
έχω και μαντέμι...οποτε θα το βάλω εκεί...Περίπου πόσα λεπτά να το αφήσω για medium rare; μαρινάδα; τι βάζουμε αλατάκι πιπεράκι ή και τπτ άλλο για το rib eye; βούτυρο να βάλω;
Δεν ειναι ολες οι εστιες ιδιες ουτε ολα τα μαντεμενια σχαροτηγανα ιδια.
Θα πρεπει να χρησιμοποιησεις χρονομετρο.
Εγω εχω την ενταση στο 6.
3 λεπτα η πρωτη πλευρα. 2 λεπτα η δευτερη. 2 λεπτα η πρωτη. 1 λεπτο η δευτερη.
Δοκιμασε πρωτα με το ενα κοματι και προσαρμοσε χρονους και θερμοκρασια στην συνεχεια.
Αν αλατισεις πρεπει να το κανεις τουλαχιστον μιση ωρα πριν το ψησεις. Αλλιως μετα.
Καποιοι δεν συμφωνουν αλλα εγω τα αφηνω 2-3 λεπτα σκεπασμενα με αλουμινοχαρτο πριν τα κοψω αφου τα αλλειψω με βουτυρο, αλατι και πιπερι.
Στο καρβουνο ειναι πιο δυσκολο αφου δεν εχεις απολυτο ελεγχο της θερμοκρασιας.
Σε αυτην την περιπτωση για να εισαι σιγουρος, επιβαλλεται η χρηση θερμομετρου μετρησης θερμοκρασιας κρεατος.
Καλη επιτυχια.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Και το βούτυρο στο τέλος;Νομιζά κατα τη διάρκειατου ψησίματος για να ψηθεί και να πάρει γευση...Σας ευχαριστώ για την βοήθεια θα το δοκιμάσω
Η θερμοκρασία που πρέπει αν είναι; και αν ανέβει τι κάνω αλλάζω πλευρά ή το τραβάω λίγο;
Οπότε εσύ θέλεις 8 λεπτά για medium rare;
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Θα το δείς ανάλογα της φωτιάς που έχεις , δεν θέλει πάνω από 15 λεπτά.
Μαρινάδα στο rib eye εγώ δεν βάζω. Βούτυρο και αλλάτι ή και πιπέρι στο τέλος μόλις το βγάλεις από την φωτιά.
Μόλις το βγάλεις του ρίχνεις ότι θέλεις και περιμένεις κανά δίλεπτο πεντάλεπτο , να τραβήξει και το χτυπάς.
Μαστορα σε 15 λεπτα το ribey θα εχει γινει πιο στεγνο απο το καρβουνο το ιδιο.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
έχω και μαντέμι...οποτε θα το βάλω εκεί...Περίπου πόσα λεπτά να το αφήσω για medium rare; μαρινάδα; τι βάζουμε αλατάκι πιπεράκι ή και τπτ άλλο για το rib eye; βούτυρο να βάλω;
Περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα :)
Η δική μου διαδικασία είναι:
Τουλάχιστον 1 ώρα εκτός ψυγείου για να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου (εξαρτάται από το κόψιμο).
Καλό ζέσταμα του τηγανιού / μαντεμιού
Μία στρώση ελαιόλαδο από κάθε πλευρά, πιπέρωμα και αλάτι αμέσως πριν μπει στη φωτιά.
Για λεπό κόψιμο (~2 cm) εγώ ψήνω 3+2 λεπτά, αλλά εξαρτάται από το μάτι και την επιφάνεια ψησίματος.

edit: Εγώ το αφήνω να ξεκουραστεί για λίγα λεπτά, συνήθως μέσα σε αλουμινόχαρτο με λίγο βούτυρο. Αν θέλεις, το βούτυρο μπορείς να το βάλεις στο τέλειωμα στην επιφάνεια ψησίματος για ξεγλασάρισμα.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Και το βούτυρο στο τέλος;Νομιζά κατα τη διάρκειατου ψησίματος για να ψηθεί και να πάρει γευση...Σας ευχαριστώ για την βοήθεια θα το δοκιμάσω
Η θερμοκρασία που πρέπει αν είναι; και αν ανέβει τι κάνω αλλάζω πλευρά ή το τραβάω λίγο;
Οπότε εσύ θέλεις 8 λεπτά για medium rare;
Μπορεις να το κανεις προς το τελος. Αν το κανεις ετσι θα πρεπει να βγαλεις το τηγανι απο την φωτια ωστε το βουτυρο να λιωσει χωρις να καει. Με κουταλι ριχνεις το λιωμενο βουτυρο πανω στο κρεας.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.803
Εγώ πήρα τηλ το χασάπη μου να μου ετοιμάσει για το σαββατο rib eye. Έχει φτιάξει κανείς απο δω σπίτι του; αποτέλεσμα;΄Ολο τρώω μόνο έξω και είπα να δοκιμάσω αν θα τα καταφέρω. Θα το βάλω στα κάρβουνα. Μήπως θα βγει καλύτερο αν το βάλω σε μαντέμι αντι της κλασικής σχάρας;
Το έχουμε δοκιμάσει, αλλά σε ΒΒQ αερίου με ευκολότερο έλεγχο από τα κάρβουνα.
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Μαστορα σε 15 λεπτα το ribey θα εχει γινει πιο στεγνο απο το καρβουνο το ιδιο.
ΑΡΓΟ ψήσιμο Βλάσση , όχι ακριβώς επάνω στη φωτιά και παχουλό , 2,5 δάχτυλα. Να σε δω πως θα το ψήσεις.
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Όλοι καθε μερα μπριζολάκια τρώτε και μας ανεβάζετε αρακάδες και μπαμιες;;; :p
Ανυπομονώ να δοκιμάσω.Με έπιασε σιελόρροια
ασε ντο κοσμο να ζησει τ' ονειρο ντου μρε τζακβι , τσι παιδικες μας αναμνησεις ανεβαζωμε , οι μισοι με τριγλυκεριδιαπωςταλενε και ουρικοοοξυ ειμαστε επαε μεσα ...
:biggrin: :drinks:
 






Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Με κρεμμυδακι, η ντοματα, θα νοστιμεψει η φαβα :drinks:
μου τα κοψε τανα ο γιατρος ... (το λαδι φτανει ...)
επιτρεπουντε λεει και τα κατσικακια του πανεπιστημιου
περιεργο ...
εγω δε κατεχω κιαμια μαντρα να τηνε λενε τσα ...
δα μου καμουνε λεει και καλο στη μεση ...
:idk:
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top