To subwoofer or not to subwoofer

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
@ihavenoname και το "μπασο" στα κλαμπ δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που λεει ο EAR , αν τον παρεις με το καλο ισως σου πει... σκατα ακουγαμε και στα κλαμπ και σπιτι και παντου (και τωρα ακομα χειροτερα)... το λιγο ωραιο ειναι που ειναι λιγο συμπαθητηκη η μουσικη .. αλλα τιποτα σπουδαιο..
τουλαχιστων εχεις παει σε κλαμπ, ενω αρκετοι αλλοι δεν εχουν περασει ουτε απεκσω. 8-)
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Υπάρχει. Διάβασε.
ολο μας λες ότι βαρέθηκες.....εμείς ξέρεις ποσό έχουμε βαρεθεί ?
απαλαξε μας από αυτή την Επίδειξη και Εμμονή σου....


Δεν εχεις. Εχεις δυο, κακοτοποθετημένα και ported. Τα άλλα δυο είναι “στο περιπου” σαμπ.
Μάλιστα. Καταλαβαίνεις ότι Αυτοαναιρείσαι με αυτά που λες. Δύο svs 16ρια και δυο σαμπ pmc (4) μέσα σε ένα σαλόνι Και τελικά δεν καταφέρνουν να έχουν ισορροπημένο αποτέλεσμα όταν μας έχετε τρελάνει ότι τέσσερα Sub μέσα σε ένα σαλόνι είναι ο ιδανικός συνδυασμός.
Και.... τέσσερα είναι πως να τα τοποθετήσεις?
να τα βάλεις να κρέμονται από το ταβάνι ?
Αυτός είναι ένας μύθος που μόνος σου το καταρρίπτεις.... :roflmao: :roflmao: :roflmao:



Μπούρδες οπως πάντα. Διάβασμα θελει.
Που να σου πω και για την απορρόφηση που μου είχες τρελάνει να βάλω πίσω από τον καναπέ. Την βγάλαμε όλη και μετρήσαμε ......τίποτα . Δεν έκοβε το παραμικρό. ΤΙΠΟΤΑ. 8 τεμάχια 60Χ60Χ12 πίσω από τον καναπέ ......Δεν πρόσφεραν τίποτα.....
Η διάχυση όμως στο ταβάνι έκανε δουλειά .....ήτανε υπεύθυνη για την πτώση του rt. Έριξε το rt ....μισή μονάδα.....περιπου. Σωθήκαμε :roflmao:



Αυτός ο Τομ, ποσα σαμπ εχει είπαμε;
24 η 36;
Ναι Δημήτρη .
Αυτός με όλα αυτά τα σαμπ ( στην ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΙΝΕΜΑ ( όχι σαλόνι ) που έχει στο ράντζο του ,να ναι καλά ο άνθρωπος )....
μολις είδε τις μετρήσεις σε μένα μου είπε ότι με αυτά τα Ηχεια δεν Θα ταιριάζει κανένα σαμπ στον χώρο μου....

( σαμπ που εσυ και ο έαρ μου είπατε να πάρω Οπωσδήποτε με αυτό το σύστημα ....το ξέχασες? και τριννοβ εσεις μου είπατε να πάρω και ίδια σαραουντ με τα κυρια Ηχεια μου και....και...και....αλλά τότε ήμουν καλό παιδί και άκουγα αλλά τώρα κάνω παρέα με καλσδιωλαγνους και χαλάω την πιάτσα όπως φαίνεται......

εχω το βίντεο τις μιάμισης ώρας που μας μίλαγε ο Tom ....δεν θες να Δημοσιεύσω ...λέει κιαλλα που θα σε κουφάνουν.....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Που να σου πω και για την απορρόφηση που μου είχες τρελάνει να βάλω πίσω από τον καναπέ. Την βγάλαμε όλη και μετρήσαμε ......τίποτα . Δεν έκοβε το παραμικρό. ΤΙΠΟΤΑ. 8 τεμάχια 60Χ60Χ12 πίσω από τον καναπέ ......Δεν πρόσφεραν τίποτα.....
Η απορρόφηση αγαπητέ τζιο πίσω από τον καναπέ, δεν είναι για να σου ρίξει το RT 60, αλλά για να κόψει την μεγάλη ενέργεια της άμεσης ανάκλασης από αυτή την επιφάνεια που βρίσκεται πολύ κοντά στη θέση ακρόασης, ώστε να μην αλλοιώνει αυτή, τον ήχο που ακούς από την πηγή (ηχείο).


Η διάχυση όμως στο ταβάνι έκανε δουλειά .....ήτανε υπεύθυνη για την πτώση του rt. Έριξε το rt ....μισή μονάδα.....περιπου. Σωθήκαμε
Η διάχυση στο ταβάνι μπορεί σιγά σιγά να μειώσει τους χρόνους αντήχησης του χώρου ακρόασης, αλλά χρειάζεται πολύ μεγάλη επιφάνεια για να καταφέρεις με διάχυση να τιθασεύσεις ολόκληρο δωμάτιο, όπως έχουμε πει κατ'επαναληψιν, και αν θυμάσαι έχω γράψει και ποσοστά κάλυψης των τοίχων για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Εκεί που η διάχυση θέλει τεράστια επιφάνεια για να κάνει δουλειά, έρχεται η μεσοβεζικη λύση της απορρόφησης των πρώτων ανακλάσεων, για να μετριάσει το πρόβλημα, μειώνοντας το μετρήσιμο rt στη θέση ακρόασης, αλλά χωρίς στην πραγματικότητα να ρίχνει το rt όλου του χώρου, καθώς είναι εξαρτώμενο της θέσης της πηγής (ηχείων) και της θέσης μέτρησης (ακρόασης) το μετρήσιμο αποτέλεσμα.

Στα υπόλοιπα που γράφεις, έχεις άσχημο ύφος και δε θα απαντήσω.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Οποιος δεν έχει ακούσει Panx Romana στο An Club δεν ξέρει τι θα πει ΜΠΑΣΟ :o
:roflmao:
:thumbsup: ο χειροτερος ηχος ολων των εποχων μονο με καταληψη συγκρινεται ...βεβαια απο τις καλητερες συναυλιες που εχουμε δει.. 8-)
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
ολο μας λες ότι βαρέθηκες.....εμείς ξέρεις ποσό έχουμε βαρεθεί ?
απαλαξε μας από αυτή την Επίδειξη και Εμμονή σου....




Μάλιστα. Καταλαβαίνεις ότι Αυτοαναιρείσαι με αυτά που λες. Δύο svs 16ρια και δυο σαμπ pmc (4) μέσα σε ένα σαλόνι Και τελικά δεν καταφέρνουν να έχουν ισορροπημένο αποτέλεσμα όταν μας έχετε τρελάνει ότι τέσσερα Sub μέσα σε ένα σαλόνι είναι ο ιδανικός συνδυασμός.
Και.... τέσσερα είναι πως να τα τοποθετήσεις?
να τα βάλεις να κρέμονται από το ταβάνι ?
Αυτός είναι ένας μύθος που μόνος σου το καταρρίπτεις.... :roflmao: :roflmao: :roflmao:





Που να σου πω και για την απορρόφηση που μου είχες τρελάνει να βάλω πίσω από τον καναπέ. Την βγάλαμε όλη και μετρήσαμε ......τίποτα . Δεν έκοβε το παραμικρό. ΤΙΠΟΤΑ. 8 τεμάχια 60Χ60Χ12 πίσω από τον καναπέ ......Δεν πρόσφεραν τίποτα.....
Η διάχυση όμως στο ταβάνι έκανε δουλειά .....ήτανε υπεύθυνη για την πτώση του rt. Έριξε το rt ....μισή μονάδα.....περιπου. Σωθήκαμε :roflmao:





Ναι Δημήτρη .
Αυτός με όλα αυτά τα σαμπ ( στην ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΙΝΕΜΑ ( όχι σαλόνι ) που έχει στο ράντζο του ,να ναι καλά ο άνθρωπος )....
μολις είδε τις μετρήσεις σε μένα μου είπε ότι με αυτά τα Ηχεια δεν Θα ταιριάζει κανένα σαμπ στον χώρο μου....

( σαμπ που εσυ και ο έαρ μου είπατε να πάρω Οπωσδήποτε με αυτό το σύστημα ....το ξέχασες? και τριννοβ εσεις μου είπατε να πάρω και ίδια σαραουντ με τα κυρια Ηχεια μου και....και...και....αλλά τότε ήμουν καλό παιδί και άκουγα αλλά τώρα κάνω παρέα με καλσδιωλαγνους και χαλάω την πιάτσα όπως φαίνεται......

εχω το βίντεο τις μιάμισης ώρας που μας μίλαγε ο Tom ....δεν θες να Δημοσιεύσω ...λέει κιαλλα που θα σε κουφάνουν.....
Ρε φιλε, respect!!
Ολοι μου λεγανε οτι εισαι γαματο παλληκαρι, αλλα ρε man, εισαι ακομα καλυτερος απο τις περιγραφες!!!


Μαιμου, εσυ λαγος τωρα!! :laugh: :laugh: :laugh:
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Το σωστό το χορταστικό το μπάσο στα δυνατά κλαμπ, οφείλει να τονίζει τη ρυθμική βάση και να την προβάλλει, δηλαδή οφείλει να είναι χρωματισμένο, ενώ ταυτόχρονα δεν χρειάζεται (και ούτε πρέπει) να έχει μεγάλη έκταση στην πρώτη οκταβα, και σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι ισορροπημένο και χαμηλών ολικών αρμονικών παραμορφώσεων.

Το βασικό χαρακτηριστικό στο ισορροπημένο μπάσο, που κρατάει και χαμηλές τιμές παραμορφώσεων, είναι η πρωτόγνωρη ανάλυση που προσφέρει, κάνοντας διακριτούς μεταξύ τους τους ήχους που συνήθως παν πακέτο, δίνοντας δηλαδή πραγματική πληροφορία εκεί κάτω, εκτός από παλμό και ακαριαία κρουστική.

Βέβαια, αυτά είναι ψιλά γράμματα.
Υπάρχουν κι άλλα ψιλά γράμματα, αλλά επειδή συμπλήρωσα 10 ώρες που φοράω μάσκα, έχει φτάσει ώρα για σάκε και σούσι, δε μπορώ άλλη μίρλα και βαριέμαι περαιτέρω αναλύσεις που έτσι κι αλλιώς μπαίνουν από τη μια και βγαίνουν από την άλλη...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ή να παει ο καναπές ενάμιση μέτρο πιο μπροστά;
Και να πάρει 4-8 κλειστά μεγάλα σαμπ;
Και 4 ηχεία οροφής απο την ίδια σειρά;
Και να έρθει ο Τομ για καλιμπράρισμα επι τόπου.

Το πρώτο θα κοστίσει πολυ ακριβότερα απο τα άλλα τρία, αλλα γίνεται. Τζιο: Αν σου πει κιχ, μέτρα της 30.000€ να παει για ψώνια. Όλες οι αντιρρήσεις θα καμφθούν άμεσα. (Αν χρειαστεί μέτρα 50.000)

Συνολικό κόστος περιπου 100000€.
Πάντα είναι θέμα χρημάτων.
Εντάξει .....
Από συμβουλές προτάσεις και έξοδα χρόνο κλπ χόρτασε ;)
 


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Το σωστό το χορταστικό το μπάσο στα δυνατά κλαμπ, οφείλει να τονίζει τη ρυθμική βάση και να την προβάλλει, δηλαδή οφείλει να είναι χρωματισμένο, ενώ ταυτόχρονα δεν χρειάζεται (και ούτε πρέπει) να έχει μεγάλη έκταση στην πρώτη οκταβα, και σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι ισορροπημένο και χαμηλών ολικών αρμονικών παραμορφώσεων.

Το βασικό χαρακτηριστικό στο ισορροπημένο μπάσο, που κρατάει και χαμηλές τιμές παραμορφώσεων, είναι η πρωτόγνωρη ανάλυση που προσφέρει, κάνοντας διακριτούς μεταξύ τους τους ήχους που συνήθως παν πακέτο, δίνοντας δηλαδή πραγματική πληροφορία εκεί κάτω, εκτός από παλμό και ακαριαία κρουστική.

Βέβαια, αυτά είναι ψιλά γράμματα.
Υπάρχουν κι άλλα ψιλά γράμματα, αλλά επειδή συμπλήρωσα 10 ώρες που φοράω μάσκα, έχει φτάσει ώρα για σάκε και σούσι, δε μπορώ άλλη μίρλα και βαριέμαι περαιτέρω αναλύσεις που έτσι κι αλλιώς μπαίνουν από τη μια και βγαίνουν από την άλλη...
Καλα βρε, με μασκα γραφεις τοση ωρα?
Βγαλτην Χριστιανε μου να ανασανεις!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... και προκεται για επαγγελματικα PA συστηματα, προ 25 ετιας ισως ηταν κατι αποδεκτο , πλεων υπαρχουν ακομα και σε αυτο το χωρο πολυ καλυτερα μηχανηματα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Που να σου πω και για την απορρόφηση που μου είχες τρελάνει να βάλω πίσω από τον καναπέ. Την βγάλαμε όλη και μετρήσαμε ......τίποτα . Δεν έκοβε το παραμικρό. ΤΙΠΟΤΑ. 8 τεμάχια 60Χ60Χ12 πίσω από τον καναπέ ......Δεν πρόσφεραν τίποτα.....
Η διάχυση όμως στο ταβάνι έκανε δουλειά .....ήτανε υπεύθυνη για την πτώση του rt. Έριξε το rt ....μισή μονάδα.....περιπου. Σωθήκαμε :roflmao:
μας έχεις μπερδέψει βρε Τζιοβάνι
μισή μονάδα στο rt και ήσουν ουάου πριν καιρό...και ευχαριστούσες κιόλας....
τι να μεσολάβησε άραγε και χάθηκε όλη αυτή η μαγεία....

τα υπόλοιπα δεν τα ψάχνω...έχω δουλειά τώρα.......σίγουρα θα έχεις να προσφέρεις και εκεί αντιφάσεις

και γιατί όλα αυτά σε αυτό το ύφος?
κρίμα βρε παιδίμ

Σκοπός της τοποθέτησης των πανελς είναι κυριως να μικρύνει το rt60.
Η τελευταία μέτρηση το έδειχνε κάπου στο 0.5 ,0.6 με το rew και 4,5 o trinnov.
Τώρα λογικά θα είναι κάτω του 0.4 ( ποσό ακριβως θα το μετρησουμε και θα δούμε.)
Επίσης να έχουμε μια πιο διαχειρίσιμη κατάσταση και ελέγχω των ανακλήσεων ώστε να βοηθήσουμε τον τριννοβ να κάνει πιο καλή δουλειά.....;)

Αυτή την στιγμή και με τις παλιές ρυθμίσεις στον τριννοβ παρατηρούμε τα εξής....
Έχει ηρεμίσει ο χώρος ηχητικά παρά πολύ. Πλέον μιλάμε λες και κάποιος κοιμάται δίπλα μας .....δεν χρειάζεται να φωνάζουμε.
Στην μουσική ακούγονται εμφανώς πιο ξεκάθαρες οι μεσαίες.
Έχω την αίσθηση ότι υπάρχει καλύτερη εικόνα ....πιο ξεκάθαρη.

Ένα φαινόμενο που παρατηρήσαμε αμέσως ήταν το εξής.....
Όταν σταμάταγε η μουσική Ακουγόταν ήχω στον χώρο που είναι η κουζίνα....
Δηλαδή εκεί που είχαμε τοποθετήσει τα πάνελ ο ηχος έσβηνε αμέσως αλλά στο υπόλοιπο σπίτι είχαμε μια μικρή καθυστέρηση ..... που σε παραξενεύει .

Λογικά έτσι ήταν όλος ο χώρος απλά τώρα εκεί που είναι το σύστημα έπαψε να είναι πια....
Ξέρω ότι αυτό που έχω κάνει είναι λίγο σε σχέση με τον μεγάλο χώρο του σπιτιού ( 60 περίπου τετραγωνικά )
Θα μετρήσουμε πρώτα για να δούμε που βρισκόμαστε και το ξανασυζητάμε....

Τώρα πρέπει να ξαναγίνει μέτρηση και ρύθμιση ξανά υπολογίζοντας τα νέα δεδομένα .
Post automatically merged:

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον Δημήτρη και τον Κώστα για τις ώρες που ασχολήθηκαν και τις συμβουλές τους.
Προς το τέλος της προηγούμενης εβδομάδας ( Πέμπτη) ήρθε στο σπίτι ο Μανώλης καστρουνης.

Ήρθε ώστε να ολοκληρωθεί η προσπάθεια καλιμπραρίσματος του συστήματος μετά από την τοποθέτηση των πάνελ από την https://gikacoustics.co.uk/

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. :)
Πήραμε καινούργιες μετρήσεις του χώρου με το ειδικό μικρόφωνο του τριννοβ.
Μετρήθηκε από την αρχή ο χώρος και οι αντηχησεις.
Το rt60 πλέον είναι στο 0.37( στην θέση ακροασης,τέρμα πίσω βαθειά μέσα στον καναπέ) από 0.55 που ήταν στην μέτρηση που είχαμε κάνει με τον dimifoot!!! ( στην έξω μεριά του καναπέ μακρύτερα από τον πίσω τοίχο ).
Μετρήσαμε τις αποστάσεις τους χρόνους ( ποσό διαφορετικά τρέχει η πληροφορία στον χώρο από το ηχείο προς το ακουστικό όργανο ) και τις φάσεις ( χρειάζεται χρονική ισοσταθμιση της φάσης η οποία αλλάζει αναλόγως την συχνότητα και τον χρόνο). Και αλλά τεχνικά που δεν κατέχω καθολου.......

Επιβεβαιώσαμε ολες τις μετρήσεις και με το rew.
Μετρήσαμε κάθε ηχείο ξεχωριστά και όλα μαζί.
Παίξαμε και λίγο με μετρήσεις ον και off axis τον ηχείων για να καταλάβουμε αν αξίζουν τα λεφτά τους......:idk:

Πλάκα είχε όταν μετρήσαμε το κεντρικό να παίζει μόνο του 20 κύκλους σε στάθμη αναφοράς......:dance2:

Φτιάχτηκαν καινούργια ταρκετ κερβς ( για διαφορετικές χρήσεις.....) και είχαμε και τον χρόνο να ακούσουμε και πολύ μουσική.( αυτή την φορά )

Ο Μανώλης ήρθε το πρωί της πέμπτης στις 09:00 και έφυγε πολύ αργά το βράδυ........

Ελπίζω να χάρηκε την ρύθμιση όσο και γω.

Τον ευχαριστώ παρά παρά πολύ και φυσικά τον προτείνω σε όποιον θέλει να πάρει ακριβως αυτό που μπορεί να του δώσει το σύστημα του και τελικά τα χρήματα που έχει δαπανήσει για αυτό να πιάσουν τόπο.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Το rt60 πλέον είναι στο 0.37( στην θέση ακροασης,τέρμα πίσω βαθειά μέσα στον καναπέ) από 0.55 που ήταν στην μέτρηση που είχαμε κάνει με τον dimifoot!!! ( στην έξω μεριά του καναπέ μακρύτερα από τον πίσω τοίχο ).
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της έλλειψης γνώσεων.
Γίνεται κριτική πάνω σε τεχνικά θέματα (έστω μετρήσεις) χωρίς επάρκεια γνώσεων, οπότε γράφονται μπούρδες.
Δε πειράζει, μικρό το κακό.
Βεβαίως βαργιομαστε να τα λέμε κάθε λίγο και λιγάκι, όπως και να διορθώνουμε το καθετί. Σιγά την αναγκαιότητα.
 


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Χωρίς να θέλω να πάρω θέση αυτο που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι αν ο καπετάνιος δεν είχε ακούσει τις άλλες παρέες (τις διαβασμένες) θα είχαμε τα παρακάτω

Ενα πιο όμορφο σαλόνι (τώρα έιναι σαν ο σκίπερ να είναι groupie του Κασπάροφ)
Κάποιες χιλιάδες ευρω παραπάνω στην τσέπη του.
Ισως ν άκουγε καλύτερα .

(δεν τον γνώρίζω τον άνθρωπο)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top