To subwoofer or not to subwoofer



Μηνύματα
47
Reaction score
34
Το σαμπ ειναι θεμα φυσικής και ακουστικής παρα θεμα γουστου.
Μεγάλη μερίδα των χρηστων του δικαναλου θεωρεί οτι ενα συστημα που δεν βγαζει καθολου μπασο ειναι προτιμότερο, από ενα συστημα που βγαζει μπασο μεν, αλλα ο χώρος δεν το βοηθάει.
Το σωστό είναι να έχεις μπασο αλλά αν υπάρχει πρόβλημα να προσπαθήσεις να το διορθώσεις.
Επειδή αναφέρθηκε το θέμα του κλάμπ οι περισσοτεροι παραγωγοί τουλάχιστον big room techno ,tech house και ετσι πιο φεστιβαλικού ηχου (πχ Awakenigs. DGTL, Afterlife, Sonar, Exit) τα κόβουνε τα κομάτια , μπότα και μπασογραμή στα περίπου 50hz έτσι ώστε να βοηθάνε τα μεγάλα ηχοσυστήματα. Ο κόσμςο προτιμά και χορεύει πιο στακάτα κομάτια παρά μπασάτα. Οπότε προτιμούν να έιναι τα 100 Ηz και τα 80hz αρκετά πάνω από τα 110db παρά να ακούμε οτιδήποτε κάτω από 50Hz.
H 6η του Μάλερ, η 9η του Ντοβακ μπορεί να έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε μπασο από πολλά techno και house κοματια.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ο καναπές πιο μπροστά δεν θα πάει .....δεν υπάρχει λόγος .( έχει μετρηθεί )
εχω τέσσερα σαμπ ( μη ξεχνάς ότι τα κυρια Ηχεια ακουμπάνε πάνω σε βάσεις ....συν δυο svs pb16 )
Ηχεια οροφής δεν θέλω .
ο tom έκανε πολύ καλή δουλειά ( δεν έχεις ενημερωθεί ....έχει ολοκληρωθεί η ισοσταθμιση και έχουν καταρριφθεί πολλοί μύθοι σας ....ήμουν ο πρώτος παγκόσμιος που έκανε την νέα αναβάθμιση στον τριννοβ.....χεχεχε)
λογικος ανθρωπος ο tom....πιθανον να μην ειναι διαβασμενος :p
...στειλε του το βιβλιο να διαβασει...

αυτα είναι για εσάς με τα μικρά goldenear πως τα λεν και τα μικρά μόνιτορακια στα τρια μέτρα......:fuckyou:
.....τρια μετρα δεν παιζουν, πολλα ειπες, για 1.5μ ειναι με το ζορι 2μ.

θα το καταλαβουν καποια στιγμη.....:lolsign:


πες μας για το τελικο tom κατι
 


P

PMC

Guest
Χωρίς να θέλω να πάρω θέση αυτο που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι αν ο καπετάνιος δεν είχε ακούσει τις άλλες παρέες (τις διαβασμένες) θα είχαμε τα παρακάτω

Ενα πιο όμορφο σαλόνι (τώρα έιναι σαν ο σκίπερ να είναι groupie του Κασπάροφ)
Κάποιες χιλιάδες ευρω παραπάνω στην τσέπη του.
Ισως ν άκουγε καλύτερα .

(δεν τον γνώρίζω τον άνθρωπο)
το σαλόνι μου μου αρέσει και έτσι...δεν θα τα έβαζα αν δεν μου άρεσαν ( το αναμενόμενο αποτέλεσμα δεν είχαν )

αυτο δεν το μετανιώνω με τίποτα ...( σιγά τα λεφτά.....)

ο ηχος που έχω αυτή τη στιγμή Είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου....


Έγραψα το εξής σε ένα θέμα που υποτίθεται ότι ξεκίνησα εγώ αλλά δεν το ξεκίνησα εγώ . εγώ απλά Απάντησα κάτι σε ένα άλλο θέμα την απάντηση μου την πήρε ο νταχαρης και την έκανε καινούργιο θέμα. Έγραψα λοιπόν το εξής

υπάρχουν κάποια Ηχεια η κάποιοι χώροι που δεν χρειάζονται ....τουλάχιστον αν μιλάμε μόνο για μουσική !;)
καλο είναι να έχεις σαμπ, και μάλιστα για πολλούς λόγους .
αλλα πάντα θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις ;)

Και η αντίδραση ήτανε ότι είμαστε σαν τους αρνητές της μάσκας ότι δεν ξέρουμε τι μας γίνεται ότι πρέπει να διαβάσουμε ότι είμαστε άσχετοι Ότι η παρέα με το Λέανδρο μας έχει κάνει να μην ξέρουμε τι μας γίνεται και ένα σωρό άλλες ομορφιές οι οποίες επαναλαμβάνονται κάθε φορά που κάποιος άνθρωπος μιλήσει με αυτό τον τρόπο που μίλησα εγώ.

Γενικά ....παρασύρεται κόσμος από θεωρίες που δυστυχώς στα σαλόνια μας δεν ισχύουν.
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Η απορρόφηση αγαπητέ τζιο πίσω από τον καναπέ, δεν είναι για να σου ρίξει το RT 60, αλλά για να κόψει την μεγάλη ενέργεια της άμεσης ανάκλασης από αυτή την επιφάνεια που βρίσκεται πολύ κοντά στη θέση ακρόασης, ώστε να μην αλλοιώνει αυτή, τον ήχο που ακούς από την πηγή (ηχείο).
Να συμπληρώσω.
Με πάνελ απορρόφησης μπορούμε φυσικά να μειώσουμε τους χρόνους αντήχησης αλλά χρειαζόμαστε μια ομοιόμορφη μείωση σε όλο το φάσμα κάτι πολύ δύσκολο στις χαμηλές συχνότητες.
Η θέση στην οποία θα τοποθετησουμε τα πάνελ παίζει πρωτεύοντα ρόλο για την καταπολέμηση των ανακλασεων και των στασιμων κυμάτων. Για τον χρόνο αντήχησης δεν παίζει μεγάλο ρόλο η τοποθέτηση.
Καλό είναι να κατανοούμε τι μπαίνει.,που και γιατί.
 





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ολο μας λες ότι βαρέθηκες.....εμείς ξέρεις ποσό έχουμε βαρεθεί ?
απαλαξε μας από αυτή την Επίδειξη και Εμμονή σου....




Μάλιστα. Καταλαβαίνεις ότι Αυτοαναιρείσαι με αυτά που λες. Δύο svs 16ρια και δυο σαμπ pmc (4) μέσα σε ένα σαλόνι Και τελικά δεν καταφέρνουν να έχουν ισορροπημένο αποτέλεσμα όταν μας έχετε τρελάνει ότι τέσσερα Sub μέσα σε ένα σαλόνι είναι ο ιδανικός συνδυασμός.
Και.... τέσσερα είναι πως να τα τοποθετήσεις?
να τα βάλεις να κρέμονται από το ταβάνι ?

...
μολις είδε τις μετρήσεις σε μένα μου είπε ότι με αυτά τα Ηχεια δεν Θα ταιριάζει κανένα σαμπ στον χώρο μου....

( σαμπ που εσυ και ο έαρ μου είπατε να πάρω Οπωσδήποτε με αυτό το σύστημα ....το ξέχασες? και τριννοβ εσεις μου είπατε να πάρω και ίδια σαραουντ με τα κυρια Ηχεια μου και....και...και....αλλά τότε ήμουν καλό παιδί και άκουγα αλλά τώρα κάνω παρέα με καλσδιωλαγνους και χαλάω την πιάτσα όπως φαίνεται......

εχω το βίντεο τις μιάμισης ώρας που μας μίλαγε ο Tom ....δεν θες να Δημοσιεύσω ...λέει κιαλλα που θα σε κουφάνουν.....
Για ν'αποφεύγονταν οι διαπληκτισμοί ένεκα παρεξηγήσεων,καταρχάς μπορώ να γίνω και λίγο...συνήγορος του διαβόλου,αφού ο ίδιος δεν είχα επιμείνει σε συγκεκριμένα τεμάχια εξοπλισμού...

Ο βαθμονομητής σου λέει εμμέσως - και δικαίως κατά τη γνώμη μου - ότι έτσι όπως είναι διαρρυθμισμένη η ενιαία οντότητα,πιθανότερα να σ'ενοχλούσαν κάποια πράγματα λιγότερο αφήνοντας απέξω τα sub.Και ο ίδιος υπό τέτοιες συνθήκες μπορεί να προτιμούσα να έπαιζε μόνο μουσική χωρίς αυτά...

Μια τετράδα sub εγκατεστημένη όπου θα βόλευε απλώς χωροταξικά και σε σχέση προς την καθημερινή δραστηριότητα δεν αποδίδει με βέλτιστο τρόπο...Υπάρχουν συγκεκριμένες μελέτες,Αρχές διευθέτησης και κανόνες πάνω στην εγκατάσταση μονάδων sub...Μπορεί δεδομένος χρήστης ν'αποκλίνει λίγο για λόγους ομαλής χωροταξίας,αλλά όχι να τα κάνει όπως θα του κατέβαινε...:wink:

Τονίζεται ότι κανένα λογισμικό όσο εξελιγμένο και να είναι δεν μπορεί ν'ανατρέψει ολοκληρωτικά τις επιπτώσεις κακής τοποθέτησης και καθόλου τις αντίστοιχες από μη ευνοϊκό συνδυασμό κατά τις ηλεκτρομηχανικές συμπεριφορές δορυφόρων με υποβαθύφωνα...Ίσως θα εξυπηρετούσε να είχες προμηθευτεί δύο ακόμα βαθύφωνες ''βάσεις΄΄ PMC και να τις οδηγούσες με τεμάχια Bryston τελικών...

Τέτοιους δορυφόρους σαν τους δικούς σου προσπαθούμε να τους συνδυάζουμε με ομόσταυλες υποβαθύφωνες μονάδες...Bitter truth and bitter chocolate.
 




Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ειλικρινής απορία: πόσοι από εσάς/εμάς που έχετε/έχουμε άποψη περί αληθοφάνειας επισκεπτόσασταν/μασταν συχνά συναυλιακούς χώρους;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ειλικρινής απορία: πόσοι από εσάς/εμάς που έχετε/έχουμε άποψη περί αληθοφάνειας επισκεπτόσασταν/μασταν συχνά συναυλιακούς χώρους;
Σε κεφάλαια από την ΄΄Ανατομία Ακουστικής Χώρων΄΄ ,τη ΄΄Λειτουργία; της Ακοής΄΄ αλλά και σε συναφή άρθρα έχει εξηγηθεί πως ό,τι θα εκλαμβανόταν ως αληθοφάνεια σε δεδομένο συναυλιακό χώρο εξαρτάται από το έργο του αρμόδιου ηχητικού μηχανικού...
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Στην ΄΄Ανατομία Ακουστικής Χώρων΄΄ έχει εξηγηθεί πως ό,τι θα εκλαμβανόταν ως αληθοφάνεια σε δεδομένο συναυλιακό χώρο εξαρτάται από το έργο του αρμόδιου ηχητικού μηχανικού...
Μα άλλο ρώτησα εγώ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top