Ποδήλατο



Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Για όλα υπάρχουν λύσεις. Εξηγήστε στις συμβίες σας ότι οι ψυχολόγοι κοστίζουν πολλά ευρος.
Το ποδήλατο λιγότερο και φτιάχνει και φυσική κατάσταση.

Προσωπικά βγαίνω μια ώρα κάθε πρωί πλυν Πέμπτης και από 2 έως 4 ώρες Σάββατο και Κυριακή
τον τελευταίο μήνα που μπορώ να ανέβω πάλι σε σέλα.

Το μυστικό είναι να κάνετε ότι κάνετε με το πρώτο φως γυρνώντας αγοράζετε και κρουασάν από τον φούρνο,
της φτιάχνεται και ένα περιποιημένο καφέ της τον πάτε στο κρεβάτι και μετά αν έχει γκρίνια
εμένα να μου τρυπήσετε.... τα λάστιχα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... ειναι και το ανεκδοτο που γυρνας σπιτι μεθυσμενος....βαρας τη πορτα...βαζεις μουσικη δυνατα ...και πας στο κρεβατι και της λες "εισαι ξυπνια να σε γ****ω?" ...δεν το εχω δοκιμασει.. 🐒
-
ουσιαστικα εχω καταληξει οτι αρκετες γυναικες τρεφονται απο το να κανουν ζημια ...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Λοιπόν μέτρησα....135mm


Λοιπόν μέτρησα....135mm
Δεν θυμάμαι, για κούρσα μιλάμε?
Σε αυτό το μέγεθος (αν το μετράς σωστά) θα πας σε μια αντίστοιχη σέλα έως 143mm.
Φθηνές και πολύ άνετες σελες για σύντομες βόλτες είναι οι sportourer, έχω δοκιμάσει σε τρέκινγκ τη sportourer x race gel flow.



ΥΓ.
Να ξέρεις πως οι μαλακές σελες είναι για σύντομες βόλτες, οι σκληρές σελες προσφέρουν στήριξη για πολύωρες προπονήσεις σε συνδυασμό πάντα με ένα καλό pad.
Με τη x race gel που ανέφερα ήμουν εντάξει για μέχρι 60 χιλιόμετρα χαλαρης βόλτας, από εκεί και πέρα ήταν εντελώς ακατάλληλη, πιστεύω θα σε καλύψει σε αυτό που κάνεις
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Τα θκάμ κόκαλα είναι 100mm και στη κούρσα έχω μια σκληρή σέλα 143mm με άνοιγμα εκτόνωσης, είμαι πολύ άνετος για 6 ώρες +
Εσύ πιθανόν να είσαι μέχρι 155mm σέλα
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310

Λογικά πάω εδώ απο ότι κατάλαβα (μικρή δεν είναι για τα κυβικά μου???)
Πολύ το φοβάμαι γιατί 135+20mm είσαι για 155 σε μαλακιά σέλα.
Δες αυτη


Επίσης σε καλύτερη ποιότητα αλλά πιο ακριβή αυτη

 



Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Πήγα στο μπάρμπα gatsouli το πρωί και τσίμπισα ότι είχε πρόχειρο.
Sportourer zoo 160mm.
Δεν είχε τπτ σε Gel στο μαγαζί.
Χίλιες φορές καλύτερη από την προηγούμενη....
Σήμερα που μετρήθηκαν βρήκα 125.....ασχετος είμαι μου φαίνεται... Ούτε τα κ@λοκόκαλα δεν μπορώ να μετρήσω....
20200925_114848.jpg
20200925_114834.jpg
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Σήμερα που μετρήθηκαν βρήκα 125.....ασχετος είμαι μου φαίνεται... Ούτε τα κ@λοκόκαλα δεν μπορώ να μετρήσω....
Κύριε συνάδελφε, δεν ξέρεις ότι μία μέτρηση ίσον καμία; :rofl: :rofl:
Πρέπει να μετρήσεις πολλές και να κάνεις συνόρθωση.
Βλέπω έχεις κι εσύ αρχαία κούρσα. Μοιάζει πολύ με τη δικιά μου.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
έστειλα γράμμα στον γερμανό (canyon) σχετικά με τους χρόνους παράδοσης που αναφέρουν.
3 μέρες μετά έχω μόνο την βεβαίωση οτι έλαβαν το αίτημα.
είναι και γερμανοί...

να σκεφτώ για αυτό;


μου είπε και καλύτερη τιμή (αν υπάρχει ακόμα) , είναι στο μέγεθός μου , ανέβηκα κι όλας.
έχει δεί κανείς κάτι παρεμφερές να τριγυρνάει;
τούτο πάλι τι να λέει; (θα προτιμούσα βέβαια παραδοσιακότερο ποδηλατικό κατασκευαστή)

 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Πήγα στο μπάρμπα gatsouli το πρωί και τσίμπισα ότι είχε πρόχειρο.
Sportourer zoo 160mm.
Δεν είχε τπτ σε Gel στο μαγαζί.
Χίλιες φορές καλύτερη από την προηγούμενη....
Σήμερα που μετρήθηκαν βρήκα 125.....ασχετος είμαι μου φαίνεται... Ούτε τα κ@λοκόκαλα δεν μπορώ να μετρήσω....
View attachment 180654 View attachment 180655
Πρέπει να προφορτήσεις λίγο το ελατήριο του πίσω ντεραγιέ, τη αλυσίδα δεν τη βλέπεις που κρέμεται?
Η σέλα μου φαίνεται μπόμπα, αλλά με τα νέα δεδομένα μια 143mm θα ήταν πιο σωστή.
Με έκανε λιγάκι εντύπωση η αρχική μέτρηση στο 135mm, τέτοιο νούμερο δεν έχω ακούσει σε άνθρωπο, μόνο σε φοράδα :lolsign:
Αυτο το μαγαζί (γατσουλις) όσα χρόνια και αν περάσουν δεν θα αλλάξει ποτέ... Σταθερή αξία όλα αυτά τα χρόνια, θέλει μεγάλο ταλέντο για να το καταφέρεις αυτό, βρίσκεις σε συνοικιακά μαγαζάκια σχεδόν τα πάντα και σε αυτούς ποτέ τίποτα, άμα είσαι τυχερός θα το πάρεις και με καπέλο 👒
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Πανάγο, το σκοτ το ξέρω, έχει πολύ καλό πλαίσιο, παλιά περιφέρεια ομως, το κτμ είναι πολύ καλή επιλογή στα λεφτά αυτά, full Ultegra 8000 εκτός από κασέτα και αλυσίδα που είναι 105...τσίπιδες... να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι:smg:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Πήρα καινούρια ντόπα, η παλιά είχε τα βασικά, τούτη εδώ έχει τη Άρτα και τα Γιάννενα σε μορφή σκόνης... o_O
Να το πιω ή καλύτερα να λουστώ? :lolsign:

MVIMG_20200925_131126.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Πήγα κι εγώ ποδηλασία σήμερα! Περίπου 50χλμ, με μια καλή ανηφόρα (κορύφωση κλίσης στο 15%!), την οποία, από βίτσιο, ανέβηκα δύο φορές ( :biggrin: ). Θα ανεβάσω τα στοιχεία αργότερα ή αύριο.
Να, εδώ, κάνω το πουλί...

IMG-9627a934d960345dd944cb02cd955a4a-V.jpg


Το ποδήλατό μου είναι το BMC, στα δεξιά της φωτογραφίας.

100% ασφάλτινη διαδρομή, ποδηλασία με group, εκ των οποίων 9/10 ποδήλατα ήταν non-road bikes, οπότε μέχρι τον προορισμό, πήγαινα με το ρυθμό τους - εκτός από το σημείο που ανέβηκα την ανηφόρα δύο φορές και με κοιτάζανε σαν εξωγήινο.:roflmao:

Στην επιστροφή, ήθελα να φύγω μόνος για να απολαύσω ταχύτησα σε ρυθμούς αλά @bretsos ( :biggrin: ), αλλά ήθελε να έρθει μαζί μου ένας φίλος με ΜΤΒ, οπότε πήγαινα γρηγορότερα από πριν μεν, αλλά όχι όσο γρήγορα θα ήθελα δε. Δεν βαριέσαι... Καλά περάσαμε κι αυτό είναι το σημαντικό!

Έγραψα 51,82χλμ, 82rpm cadence, 20χλμ/ώρα μέση ταχύτητα και 46.2χλμ/ώρα μέγιστη ταχύτητα.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Με αξυριστα ποδάρια δεν με φτάνεις με τίποτα, άμε να τα ξυρισεις και ίσως τα καταφέρεις :lolsign:
Δεν τα ξυρίζω, μάνα μ', όσο και να θέλω να σε φτάσω! :p Δεν το έκανα στα νιάτα μου, θα το κάνω τώρα, στα γεράματα...; Ούτε καν!
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413

θέλω; φαίνεται λίγο πιο σοβαρό από την παπαριά που έχω τώρα
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top