ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν είναι "χολή", δυστυχώς είναι πικρές οι αλήθειες που δε μας βολεύουν.

Όλοι ξέρουμε και όλοι το έχουμε πει κατ'επαναληψιν, πως είναι εύκολο να ξοδέψεις πολλά λεφτά και να είναι άθλιο το αποτέλεσμα, ή πως πολλά πολύ ακριβά στέρεα που ακούσαμε, έπαιζαν λίαν επιεικώς απαράδεκτα, τόσο σε σπίτια γνωστών, όσο και σε εκθεσιακούς χώρους.

Δηλαδή, το πανάκριβο στέρεο, δεν "εγγυάται" ισάξιας απόδοσης.

Και αυτό το γνωρίζουν και οι πέτρες.

Δεν είναι χολή, δυστυχώς για εμάς, διότι αν ήταν αλλιώς, απλά θα δίναμε πολλά λεφτά και η ποιότητα θα ήταν δεδομένη, αντίστοιχη του αντιτίμου.

Ε, δεν είναι.



Βεβαίως, όλοι μας ζηλεύουμε την τρομακτική δυνατότητα δυναμικού εύρους που διαθέτουν τα τερατώδη (και πανάκριβα) ηχεία της PMC που έχει ο Τζιοβάνι, τα οποία μάλιστα τα οδηγεί με πολυενίσχυση, από μια αρμαθιά bryston, που είναι δεδομένο ότι είναι αξιόλογα ενισχυτικά, και είναι γνωστό επίσης πως όλη αυτή η αρμαθιά κοστίζει όσο μία τυπική εξοχική κατοικία..
ε όχι και δεν είναι χολή ρε ντόκτορ!

Αν ο τύπος κατά λάθος δαγκώσει τη γλώσσα του, θα τρέχει στα επείγοντα για αντίδοτο!

Διαβάζει λοιπόν ο τύπος ότι οι καμπύλες είναι το α & το ω...
σάχνει λοιπόν τη καμπυλούμπα του και νομίζει ότι τώρα ακούει όπως ο @jiovani75 ή και καλύτερα!!

Zήτημα είναι αν υπάρχουν 2-3 συστήματα στο σάιτ με ισοστάθμιση ή μη που στη μουσική να παίζουν τα ίδια ή καλύτερα απ του @jiovani75 χωρίς καν ισοστάθμιση ακόμα και με τον "απλό προενισχυτή της bryston σε οικιακό χώρο!!

Kαι χολή είναι λοιπόν και δηλητήριο είναι και ζήλεια είναι και κακία είναι κι ότι θες είναι!
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Αν ποτέ είχες την ευλογία ν ακούσεις το σύστημα του Τζιοβάνι, θα γυρναγες σπίτι σου με ένα ζιπελαιο και δύο αναπτήρες!
Είσαι εντέλει πολύ τυχερός που αποκλείεται να ζήσεις αυτή την ευλογία!
Συγκρίνεις πάλι ανόμοια πράγματα, διαφορετικά σύστημα σε διαφορετικούς χώρους, όπου το ένα κοστίζει όπως αναφέρθηκε όσο μια μεζονέτα.
Συγκεντρωσου :biggrin:
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.686
Τό που
d30ce9d578baacd7be71280506f34368.gif
του jiovani είναι πολύ μεγάλο ....και δεν σας -μας- παίρνει να αγνοούμε την προσπάθεια που έχει κάνει ό άνθρωπος γιά να ακούσει - και ακούει - καλά στον χώρο του .

Να μην ξεχνάμε ότι ό jiovani δεν μένει μόνος του , που από μόνο του είναι σημαντικό .
Αν έμενε μόνος του το καλύτερο σύστημα ήχου - από τα φανερά που ξέρουμε - θά ήταν στην Αθήνα .

* Σημαντικό ,
jiovani ....μην χωρίσεις !

-
1601227318544.png

-
να και ενα κρυφό σύστημα ήχου στην Αθήνα .
και μιά λεπτομέρεια του ,
-
1601227535148.png


- ......αλλά και πάλι ό φίλος που το έχει .....δεν ακούει καλά !
Δεν ντρέπομαι λιγάκι . >:(

-
 
Last edited:




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τό που View attachment 180889 του jiovani είναι πολύ μεγάλο ....και δεν σας -μας- παίρνει να αγνοούμε την προσπάθεια που έχει κάνει ό άνθρωπος γιά να ακούσει - και ακούει - καλά στον χώρο του .

Να μην ξεχνάμε ότι ό jiovani δεν μένει μόνος του , που από μόνο του είναι σημαντικό .
Αν έμενε μόνος του το καλύτερο σύστημα ήχου - από τα φανερά που ξέρουμε - θά ήταν στην Αθήνα .

* Σημαντικό ,
jiovani ....μην χωρίσεις !

-
View attachment 180890
-
να και ενα κρυφό σύστημα ήχου στην Αθήνα .
και μιά λεπτομέρεια του ,
-
View attachment 180891

- ......αλλά και πάλι ό φίλος που το έχει .....δεν ακούει καλά !
Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι . >:(

-
Ένα setup δεν είναι μόνο η ταυτότητα των συσκευών του,αλλά και οι όροι υπό τους οποίους θα έχει εγκατασταθεί και λειτουργεί εντός της ενιαίας οντότητας με δεδομένο χώρο.Καλό είναι κάποια στιγμή είτε να το εμπεδώσουμε,είτε να μην κάνουμε τουλάχιστον σαν μειράκια που τους εξηγούν την ανάγκη να φορέσουν μάσκα και αυτά τσινάνε. :wink:

Από κει και πέρα,το ανωτέρω εικονιζόμενο όπως είναι στημένο ούτε το ζηλεύω,αλλά ούτε και το λυπάμαι.Είμαι χαρούμενος για τον χρήστη του.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Τό που View attachment 180889 του jiovani είναι πολύ μεγάλο ....και δεν σας -μας- παίρνει να αγνοούμε την προσπάθεια που έχει κάνει ό άνθρωπος γιά να ακούσει - και ακούει - καλά στον χώρο του .

Να μην ξεχνάμε ότι ό jiovani δεν μένει μόνος του , που από μόνο του είναι σημαντικό .
Αν έμενε μόνος του το καλύτερο σύστημα ήχου - από τα φανερά που ξέρουμε - θά ήταν στην Αθήνα .

* Σημαντικό ,
jiovani ....μην χωρίσεις !

-
View attachment 180890
-
να και ενα κρυφό σύστημα ήχου στην Αθήνα .
και μιά λεπτομέρεια του ,
-
View attachment 180891

- ......αλλά και πάλι ό φίλος που το έχει .....δεν ακούει καλά !
Δεν ντρεπόμαστε λιγάκι . >:(

-
εχει και κεντρικο :lolsign:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
-
πρόλαβα και το άλλαξα .
Ελπίζω να μην σε πειράζει τώρα .
δεν σε καταλαβαίνω

ούτε με πειράζει
ούτε με ενδιέφερε να το αλλάξεις...

η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.636
Τράμπα...και η λάμπα. :lol:
Εγω εχω και λαμπες και bipolar transistor και jfet με λαμπα σε προενισχυση. Μαλιστα οι λαμπες μου εκπεμουν και ακτινες Χ στα 5 mm. Επσιης μετρανε λιγο παραπανω σε ακτινες γ απο το backround γρανοδιοριτη στη Ροδοπη. Δε θυμαμαι ποσα μικροσιβερ ειχα μετρησει 80 (στην Αθηνα το backround ειναι μονο 40)

Αγαπητε Bhuthia αλλο ενα επιχειρημα για να μη συμπαθεις τις λαμπες χα χα. Ειναι πλεον και θεμα υγειας χα χα.
Τό που View attachment 180889 του jiovani είναι πολύ μεγάλο ....και δεν σας -μας- παίρνει να αγνοούμε την προσπάθεια που έχει κάνει ό άνθρωπος γιά να ακούσει - και ακούει - καλά στον χώρο του .

Να μην ξεχνάμε ότι ό jiovani δεν μένει μόνος του , που από μόνο του είναι σημαντικό .
Αν έμενε μόνος του το καλύτερο σύστημα ήχου - από τα φανερά που ξέρουμε - θά ήταν στην Αθήνα .

* Σημαντικό ,
jiovani ....μην χωρίσεις !

-
View attachment 180890
-
να και ενα κρυφό σύστημα ήχου στην Αθήνα .
και μιά λεπτομέρεια του ,
-
View attachment 180891

- ......αλλά και πάλι ό φίλος που το έχει .....δεν ακούει καλά !
Δεν ντρέπομαι λιγάκι . >:(

-
Ποσα Watt ειναι αυτος ο λαμπατος ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.460
Εγω εχω και λαμπες και bipolar transistor και jfet με λαμπα σε προενισχυση. Μαλιστα οι λαμπες μου εκπεμουν και ακτινες Χ στα 5 mm. Επσιης μετρανε λιγο παραπανω σε ακτινες γ απο το backround γρανοδιοριτη στη Ροδοπη. Δε θυμαμαι ποσα μικροσιβερ ειχα μετρησει 80 (στην Αθηνα το backround ειναι μονο 40)

Αγαπητε Bhuthia αλλο ενα επιχειρημα για να μη συμπαθεις τις λαμπες χα χα. Ειναι πλεον και θεμα υγειας χα χα.


Ποσα Watt ειναι αυτος ο λαμπατος ?
από μαλλιά πως πάμε? :laugh:
 

Μηνύματα
12.474
Reaction score
14.636
από μαλλιά πως πάμε? :laugh:
Τι μαλλια ρε συ αυτα ειναι για γτακια που τρωνε μονο ακτινες Χ σαν τον κο Κογια. Εδω μιλαω για ακτινες γ , καταλαβαινεις κυτταρικο επιπεδο. Εχω βγαλει μια ουρα εδω και κατι μηνες αλλα δε δινω σημασια. Καθως η μουσικη θελει θυσιες φιλες μου. Το αρνητικο ειναι οτι μεγαλωσε μονο το ενα αφτι μου και ακουω ανισσοροπα και αλλο Sbir απο το ποσο ? 17-18 cm αρα 3.5 Khz . Αλλα αφου ετσι ειναι ηφυση και ειναι να κροσαρεις κροσαρε τουλαχιστον το ηχειο με βυθιση στα 3.5 Κηζ. Αυτος ο Bhuthia καθεται και κανει πλακα εδω ενω τον εχω πει να μου απαντησει σε κατι ποσυ απο την Τριτη. Δε τον χωνευω.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Τό που View attachment 180889 του jiovani είναι πολύ μεγάλο ....και δεν σας -μας- παίρνει να αγνοούμε την προσπάθεια που έχει κάνει ό άνθρωπος γιά να ακούσει - και ακούει - καλά στον χώρο του .

Να μην ξεχνάμε ότι ό jiovani δεν μένει μόνος του , που από μόνο του είναι σημαντικό .
Αν έμενε μόνος του το καλύτερο σύστημα ήχου - από τα φανερά που ξέρουμε - θά ήταν στην Αθήνα .

* Σημαντικό ,
jiovani ....μην χωρίσεις !

-
View attachment 180890
-
να και ενα κρυφό σύστημα ήχου στην Αθήνα .
και μιά λεπτομέρεια του ,
-
View attachment 180891

- ......αλλά και πάλι ό φίλος που το έχει .....δεν ακούει καλά !
Δεν ντρέπομαι λιγάκι . >:(

-
Τι κρυφό βρε. Εμείς οι φαν της Ypsilon τα ξέρουμε αυτά τα συστήματα.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.686
Ένα setup δεν είναι μόνο η ταυτότητα των συσκευών του,αλλά και οι όροι υπό τους οποίους θα έχει εγκατασταθεί και λειτουργεί εντός της ενιαίας οντότητας με δεδομένο χώρο.Καλό είναι κάποια στιγμή είτε να το εμπεδώσουμε,είτε να μην κάνουμε τουλάχιστον σαν μειράκια που τους εξηγούν την ανάγκη να φορέσουν μάσκα και αυτά τσινάνε. :wink:

Από κει και πέρα,το ανωτέρω εικονιζόμενο όπως είναι στημένο ούτε το ζηλεύω,αλλά ούτε και το λυπάμαι.Είμαι χαρούμενος για τον χρήστη του.
-
Θα μου επιτρέψεις να πάρω λίγα λόγια δικά σου ....

........κάποια στιγμή είτε να το εμπεδώσουμε,είτε να μην κάνουμε τουλάχιστον σαν μειράκια που τους εξηγούν την ανάγκη να φορέσουν μάσκα και αυτά τσινάνε .
Τί να εμπεδώσουμε ; ( διερωτώμαι και μου απαντώ )
Να εμπεδώσουμε οτι μιλάμε γιά σπίτια , που ζουν και άλλοι μαζί μας , παιδιά , γυναίκα , πεθερικά , σκυλιά , γατιά και δεν πρέπει να είμαστε Εγωιστές .
Τώρα αν κάποιοι έχουν την πολυτέλεια να έχουν δικό τους χώρο γιά την τρέλα μας , απλά είμαι χαρούμενος γιά τον κάθε χρήστη τους .

-
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Τώρα αν κάποιοι έχουν την πολυτέλεια να έχουν δικό τους χώρο γιά την τρέλα μας , απλά είμαι χαρούμενος γιά τον κάθε χρήστη τους .
αυτοι που εχουν ειδικο χωρο ας γραφουν σε ενα δικο τους θεμα τα δικα τους....
....οταν θαχουν τον κ@λ@ να φτιαξουν αυτα που εχουν στον κοινοχρηστο χωρο ας ερθουν κιαποδω :lolsign:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Τοτε γιατι προσπαθειτε να πεισετε τον κοσμο οτι εχετε δικιο εσεις οι 5- 10 κ ολοι οι αλλοι λαθος!
Προσπάθησε ξανά. Πίστη αναπαραγωγή του μέσου. Όχι τι ακούει ο καθένας μας αλλά όσο ποιο κοντά σε αυτό που έχει το cd βινύλιο. Για να επιτευχθεί αυτό θέλουμε αναπαραγωγή με δυναμικά,τονική ισορροπία και μικρές παραμορφώσεις. Αυτά. Τι δίκιο και άδικο μου λες, δεν γνωρίζω...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
αυτοι που εχουν ειδικο χωρο ας γραφουν σε ενα δικο τους θεμα τα δικα τους....
....οταν θαχουν τον κ@λ@ να φτιαξουν αυτα που εχουν στον κοινοχρηστο χωρο ας ερθουν κιαποδω :lolsign:
Ναι πρώτα είναι ο χώρος. Σωστά. Τσάμπα μάγκες λοιπόν με ακριβά συστήματα στο σαλόνι δεν... ΔΕΝ.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.355
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top