ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
για τα PA ηχεία θα ακούσουμε καμιά άποψη?
κάνουν για σπίτι και ποια? υπάρχουν χαιεντ PA?
μπορούν να κονταροχτυπηθούν στην πιστή αναπαραγωγή με τα οικιακά?
κανουν και παρακανουν ειναι ασχημα ομως και σε σαλονι καμια μα καμια γυναικα θα τα δεχθει
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
έτσι και αλλιώς
το
1 και το 2 είναι η ουσία:)
Η ουσία του καθενός, είναι δικιά του υπόθεση.
Βεβαίως, επί του ήχου αυτού καθεαυτού, ναι, το 1 και το 2.
Υπ'αυτο το πρίσμα, υπάρχουν ευρέως χρησιμοποιημένες PA επιλογές σε οικιακά σεταπ, και οι συνειδητοποιημένοι κάτοχοί τους, δεν έχουν παράπονα. ;)

Τυπικά παραδείγματα αποτελούν pa ενισχυτικά (από Κράουν μέχρι Λαμπ γκρουπεν) και ηχεία (από Τζιμπιελ μέχρι μεγιερ).

Βεβαίως στα φρουφρού χάνουν κι από ντατσουν.

Ωστόσο στο pa γήπεδο, παίζουν μηχανές όχι απλώς εφάμιλλης ποιότητας με τα hi-fi ηχεία, αλλά κορυφαίας, με απόλυτα κριτήρια. Εκεί είναι το γήπεδο της φόρμουλα 1 του ήχου, εκεί είναι η απόλυτη αιχμή της τεχνολογίας, όπου δε πιάνει μια το καλύτερο hi-fi οικιακό σύστημα, όπου η καρδιοειδής αρχιτεκτονική είναι δεδομένη, όπως και η ενεργή πολυενίσχυση, κι όλα εκείνα τα τραβηγμένα και πολύπλοκα που δεν μπορείς ποτέ να φτάσεις στο οικιακό σεταπ.
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Ειμαστε βεβαια κι εμεις, λιγο πιο ενκ@υλοι, που μας αρεσει κι η ωραια αισθητικη, η ομορφια η ταξη η ωραια αισθηση και προτιμαμε να ειναι και ομορφα, εμφανισημα τα ηχεια κι ο χωρος μας, να το απολαμβανουμε με ολες μας τις αισθησεις, μη μας ξεχνατε ναι;
Σιγουρα τα ομορφα δεν εινΑι τα καλυτερα αλλα να το γουσταρουμε βρε παιδι μου λιγο το πραμα να το βλεπουμε να μας shkωνετ@ι λιγο , να αραζουμε με τα κρασακια μας και ν απολαμβανουμε!

;):fuckyou:
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.043
τα ηλεκτρομηχανικά τους στοιχεία να συντονίζονταν σε υποηχητική ζώνη,
Ωραία! Κάνε μια μετάφραση τώρα. :thumbsdown:

πρέπει να επιλέγουμε μονάδες sub των οποίων τα στοιχεία (μεγάφωνα-καμπίνα-διάταξη ενίσχυσης χαμηλών) να έχουν συναφή ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά με τα αντίστοιχα στοιχεία των δορυφόρων-κύριων ηχείων
Ωχ, μάνα μου μανούλα μου :cry::cry::cry: Πώς θα τα βρούμ' αφτά εμείς οι αδαείς?? :headbang:

Προτείνω το εξής.
Βάλτε σόλο πιάνο, δύσκολο όργανο, Hancock, Corea,
Uchida, ο,τι σας αρέσει και δυναμώστε την ένταση.
Μετά πηγαίνετε στην κουζίνα να φτιάξετε καφε, στο δίπλα δωμάτιο η στο διάδρομο ακόμα και στο μπαλκόνι.
Δηλαδή βγάλτε την υποβολή του τι έχω φτιάξει ο μπαγασας η ποσα έχω ξοδέψει.
Αυτό που ακούτε έχει τον όγκο, την καθαροτητα, την λαμπροτητα, την βαρυτητα, την αίσθηση κρούσης, αλλά και την ταχυτητα και τις αρμονικές να πεισθεί ο εγκέφαλος ότι ισως θα μπορούσε να είναι κάποιος και να παίζει ζωντανά;
Πλησιαζει έστω;

Αυτή είναι η μόνη "μέτρηση" που χρειάζεται.
Τα άλλα είναι για κατανάλωση.
Αυτό είναι το ζητούμενο, η κατάληξη. Το ζήτημα είναι πώς φτάνουμε εκεί.
Εδώ είναι που χρειάζονται η επιστήμη και η θεωρία να μάς δείξουν τον δρόμο.
Αλλιώς πάμε στα τυφλά και τρεχαγύρευε πότε (και μετά από πόσα έξοδα) θα κάτσει...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Ειμαστε βεβαια κι εμεις, λιγο πιο ενκ@υλοι, που μας αρεσει κι η ωραια αισθητικη, η ομορφια η ταξη η ωραια αισθηση και προτιμαμε να ειναι και ομορφα, εμφανισημα τα ηχεια κι ο χωρος μας, να το απολαμβανουμε με ολες μας τις αισθησεις, μη μας ξεχνατε ναι;
Σιγουρα τα ομορφα δεν εινΑι τα καλυτερα αλλα να το γουσταρουμε βρε παιδι μου λιγο το πραμα να το βλεπουμε να μας shkωνετ@ι λιγο , να αραζουμε με τα κρασακια μας και ν απολαμβανουμε!

;):fuckyou:
έτσι...
επειδή κάνει τον έξυπνο την επόμενη φορά που θα σου ρθει
ρίξε του κάτι στο σαλαμάκι να του πάει αίμα να μην προλαβαίνει να κάτσει σε σουιτ σποτ ούτε λεπτό :lolsign:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κυριε λεανδρε να πω την εμπειρια μου 40 χρονια με τα διαολοηχεια
οταν τιθασευσσα τα επαγγελματικα ηχεια και τα ακουσα πουλησα αμεσως τα ATC 40
παιζοντας ο ιδιος κλαρινο και πιανο, τεραστια διαφορα με τα atc σε εναν απολυτα φροντισμενο χωρο, ακομα τοτε λειτουργουσαν τα quad 989 και προσπαθησα να βαλω τα δυο 15αρια υποβαθυφωνα δεν δεναν με τα ηλεκτοστατικα με τιποτα ετσι λοιπον τα επεζα μονατους
Το μεγαλο αυτι και ο μεσιε μπουτιας εχουν δικιο :drinks:
Αν παιξω μονο το κλαρινο οι χαμηλες νοτες ΜΙ ΦΑ ΣΟΛ ΛΑ ΚΑΙ ΣΙ της παιρνει το υποβαθυφωνο μετα οι δορυφοροι της υπολοιπες προς τα ανω σας διαβεβαιω ειναι μεγαλη διαφορα με 6αρι η 8αρι
γουφερ αλλα και στης μεσαιες και υψηλες
Αν μενατε στα ιωαννινα θα ηταν χαρα μου να τα ακουγατε παιζοντας εγω πιανο κλαρινο και φλαουτο :drinks:
Αλλους εξτρεμισμους κανει το μεγαλο αυτι. ΣΕ αυτο το θεμα εχει δικιο, επρεπε να το γραψω παρ ολο που στην αρχη ειπα αστο να περασει αλλα με ετρωγε η συνειδηση:drinks:
Αγαπημένε κύριε Χρήστο, για το βιολί και το φλάουτο με τα σαμπς έχω λιώσει απ' το γέλιο σήμερα, για το κλαρίνο μαζί σου!
Μη ξεχνάμε όμως ότι αν ακόμη και στο κλαρίνο αν δεν υπάρχει σαμπ και το ηχείο παίζει ακροσαριστο επίσης δεν υπάρχει θέμα.
Αυτό έλειπε, με τις υπερβολές και τους μηδενισμους είμαι αλλεργικός!
Στο τέλος και για τη φωνή του Τουίτι θα προτείνουν σαμπς..
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έχουν γράψει δύο σελίδες ο καθενας και σου εξηγούν τι εννοούν. Αναλυτικα ξανα και ξανα. Και εσύ ειρωνεύεσαι και γελάς. Είσαι άξιος της τύχης σου.
Σοβαρά τώρα?
Μιλάμε για ειρωνεία?
Έγραψα κάτι επί προσωπικού και δε το ξέρω?
Ανέφερα πουθενά υποτιμητικά σχόλια για κάποιο μέλος?
Σίγουρα είμαι άξιος, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Τυπικά παραδείγματα αποτελούν pa ενισχυτικά (από Κράουν μέχρι Λαμπ γκρουπεν) και ηχεία (από Τζιμπιελ μέχρι μεγιερ).
Λαμπ γκρουπεν και ενα παραμετρικο ισοσταθμιστη μανλευ και τζιμπιελια δωσ μου
και κρατα τα δπιεσια τα ιμερσιβια τα ατμος με ολα τα κοαλα :drinks: :party:
τρεις λαμπ γκουπεν θελω για ναρθω στα ισια ξεχασα και ψηφιακο κροσοβερ ζηταω πολλα δε νομιζω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Μη ξεχνάμε όμως ότι αν ακόμη και στο κλαρίνο αν δεν υπάρχει σαμπ και το ηχείο παίζει ακροσαριστο επίσης δεν υπάρχει θέμα.
Μα δεν κροσαρε ο Χρήστος τα ATC, και σου επιβεβαιώνει ότι υπήρχε πρόβλημα με τα 40-αρια:


Βεβαίως να υποθέσω πως θεωρείς τα δικά σου προακ καλύτερα (άλλης κλάσης όπως λες) από τα ATC τα 40-αρια του Χρήστου, και μιλάς για το δικό σου σεταπ.

Όμως, τουλάχιστον για τα ATC, η ατέλειωτη εμπειρία του Χρήστου στο μουσικό αυτό όργανο, δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.

Προσωπικά σίγουρα δεν αμφισβητώ την ανεπάρκεια του ATC 40 ακόμα και στο σόλο κλαρίνο, μα εκτιμώ πως με τις δικες τους υποβαθυφωνες μονάδες της μεγάλης ATC, δεν θα είχανε κανένα πρόβλημα. Μια τετράδα ήθελαν, και θα έστρωναν την επιδερμίδα του Χρήστου, σα μπέμπης θα ήταν, θα τεντωνε.

Προσωπικά επίσης, σίγουρα αμφισβητώ την επάρκεια των δικών σου προακ σε οτιδήποτε έχει σχέση με μουσική που ακούω εγώ, και στις στάθμες που το γουστάρω. Να με συγχωρείτε αμφότεροι, αλλά σόλο βιολί δε με ενδιαφέρει. Σόλο ντραμς, ναι, πολύ. Και θέλω η μποτιά να έχει αυτό το αυθεντικό του λάιβ, στο σπληνάντερο. Χωρίς σαμπ; Χαχαχαχαχαχαχα, το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

Ευχαριστώ για την κατανόηση (των προσωπικών μου απαιτησεων στον ήχο, και για την αδιαφορία περί των δικών σας).
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Σοβαρά τώρα?
Μιλάμε για ειρωνεία?
Έγραψα κάτι επί προσωπικού και δε το ξέρω?
Ανέφερα πουθενά υποτιμητικά σχόλια για κάποιο μέλος?
Σίγουρα είμαι άξιος, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Ναι μίλησες ειρωνικά. Κρίμα.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
εκπληκτος, :) να γινει καταγραφη παραυτα να μετρηθουμε:)
και με τι σεταπια ακουμε πολυκαναλα με τα κοαλα μεσα η δικαναλα χωρις τα κοαλα :p
Ξεχνας Χρηστακη...ξεχνας. Αφηνεις εμενα εξω απ' την Κλασικη;
Θα σε βαλω οκλαδον μπροστα στην κασα και θα σου παιζω μποτιες μεχρι να γινεις...ερυθροδερμος. Κανονισε. :) :)
 



Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ειμαστε βεβαια κι εμεις, λιγο πιο ενκ@υλοι, που μας αρεσει κι η ωραια αισθητικη, η ομορφια η ταξη η ωραια αισθηση και προτιμαμε να ειναι και ομορφα, εμφανισημα τα ηχεια κι ο χωρος μας, να το απολαμβανουμε με ολες μας τις αισθησεις, μη μας ξεχνατε ναι;
Σιγουρα τα ομορφα δεν εινΑι τα καλυτερα αλλα να το γουσταρουμε βρε παιδι μου λιγο το πραμα να το βλεπουμε να μας shkωνετ@ι λιγο , να αραζουμε με τα κρασακια μας και ν απολαμβανουμε!

;):fuckyou:
Γιάννη είσαι πολύ ωραίος φίλε γιατί λες τα πράγματα ως έχουν και δεν κρύβεσαι όπως πιο πίσω διαβάζοντας ποστ από άλλο μέλος που κράζει κόσμο και υποβαθμίζει ηχοσυστήματα που είναι όμορφα οπτικά και αρέσουν στους κατόχους και ναι ( καυ ) γουστάρουν που τα βλέπουν ,ενώ από την άλλη ανεβάζει συνεχως φωτό από το δικό του σύστημα :lolsign:
Όλα τέλεια 😍😍

Υ.σ. Γιάννη δηλώνω και εγώ ένκ@υλος και ξέρω και άλλους πολλούς φίλε.
:hi::hi::hi:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.395
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top