ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Γιάννη είσαι πολύ ωραίος φίλε γιατί λες τα πράγματα ως έχουν και δεν κρύβεσαι όπως πιο πίσω διαβάζοντας ποστ από άλλο μέλος που κράζει κόσμο και υποβαθμίζει ηχοσυστήματα που είναι όμορφα οπτικά και αρέσουν στους κατόχους και ναι ( καυ ) γουστάρουν που τα βλέπουν ,ενώ από την άλλη ανεβάζει συνεχως φωτό από το δικό του σύστημα :lolsign:
Όλα τέλεια 😍😍

Υ.σ. Γιάννη δηλώνω και εγώ ένκ@υλος και ξέρω και άλλους πολλούς φίλε.
:hi::hi::hi:
βλέπω το γρουσουζέψαμε
Σας αγαπάω όλους. Άλλο επίπεδο συζήτησης σήμερα, ξημέρωσε μια νέα ημέρα στην audio του Avsite!
kanakiani τα προσωπικά να σταματήσουν πλιζ
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ωραία! Κάνε μια μετάφραση τώρα. :thumbsdown:

Ωχ, μάνα μου μανούλα μου :cry::cry::cry: Πώς θα τα βρούμ' αφτά εμείς οι αδαείς?? :headbang:
Μετάφραση : Μεγάλος χώρος -> Μεγάλα sub -> ανάλογη ποιότητα δόμησης για να μη συντονίζονται μεγάφωνα-καμπίνα-διάταξη ενίσχυσης χαμηλών (συνήθως bass reflex) σε ζώνες όπου θα περιέχεται αξιόλογη ενέργεια στο αμιγώς μουσικό σήμα,είτε θεμελιώδεις συνιστώσες ιδιορρυθμών από τον χώρο.

Οι αδαείς ας ψωνίσουν ομόσταυλα με τους δορυφόρους sub ,αλλιώς ας ενημερωθούν λίγο και όχι μόνο για τις νέες επανεκδόσεις έργων σε...LP.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Θελουμε χαμηλα οθονη για να ΄΄μπαινουμε μεσα΄΄ παει πατωματα κεντρικο ακους τις φωνες απο κατω ,παμε ψηλα την οθονη για να σηκωθει λιγο να φυγει και απο την πρωτη ανακλαση πατωματος λεμε τωρα , μας βγαινει το σβερκο, τοποθετουμε ηχοπερατη μας πηδαει κοντραστ,ευκρινεια βλεπουμε πλεξεις κοκ, αλλα φωνες καρφι ξεπηδανε απο μεσα ....καταραμενη ζωη ποτε θα ησυχασουμε (το θελουμε,;..>:(
χαμηλα οθονη και απο πισω τουλαχιστον το κεντρικο.....
...δεν υπαρχει γυρισμος σε σχεση απο τις αλλες τοποθετησεις κεντρικου.
το κεντρικο κανει ολη την δουλεια, ειναι κριμα ναναι χαμηλα-ψηλα....
....ειναι σαν να εχεις τα LR σε διαφορετικο υψος :biggrin:
Δυστυχως με χαμηλο κεντρικο η ψηλα χανεις τα παντα...η ισοσταθμιση δεν κανει τιποτα, ειναι μονο για την τονικοτητα...
....η κατευθυντικοτητα μενει και κανει μπαμ.....

μπορεις να τα εχεις ολα με μια ηλεκτρικη ηχοπερατη οθονη.....
.....ανεβαζεις οταν δεν εχεις εικονα και κατεβαζεις οταν εχεις εικονα

θελεις την καταλληλη οθονη και αποσταση θεασης...ψαξτο και θα βρεις αυτο που θελεις.
 
Last edited:


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
τακης μαρινακης φιλος ροζι μου
Ελα ρε που ψάρωσες με την ξανθιά!!
Το πολύ πολύ να σου ρίξει εκεί 5-10 μποτιές να σε φέρει στα ίσα της.
Πως κάνεις έτσι κι εσύ καημένε?
Αυτά τα λέει σε σένα , γιατί σε μένα , δεν τολμάει , τα πνίγω στον ασβέστη αυτά ή στον νεροχύτη ,δεν θυμάμαι τι έλεγε ο ζήκος. :lolsign:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Ελα ρε που ψάρωσες με την ξανθιά!!
Το πολύ πολύ να σου ρίξει εκεί 5-10 μποτιές να σε φέρει στα ίσα της.
Πως κάνεις έτσι κι εσύ καημένε?
Αυτά τα λέει σε σένα , γιατί σε μένα , δεν τολμάει , τα πνίγω στον ασβέστη αυτά ή στον νεροχύτη ,δεν θυμάμαι τι έλεγε ο ζήκος. :lolsign:

έχε το νου σου
γιατί και αυτήνα έτσι πήγαν να την πνίξουν
giphy (1).gif


κανόνισε να σε στοιχειώσει η ροζη και να πεταχτεί μέσα από την matchline στο σαλόνι να σου γεμίσει υγρασία τα coral:p:lol:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.697
ομόσταυλα με τους δορυφόρους sub
Αρκετά περιοριστικό, έως καταπιεστικό σε κάποιες περιπτώσεις
Επειδή θεωρώ τελικά μάλλον σωστή τη συμβουλή του φίλου εδώ:
Αν ξεκινούσαμε πρώτα από την τοποθέτηση των κατάλληλων σαμπ στον χώρο, και μόνο αφού τελειώναμε με το στήσιμο των σαμπ να προχωρούσαμε στην επιλογή ηχείων, οι πιθανότητες λάθος επιλογών θα εκμηδενίζονταν, είτε στα σαμπ είτε στους δορυφόρους.
... τι γίνεται αν θες να πάρεις, π.χ. SVS, ARENDAL, XTZ? Όχι μόνο δεν έχουν ενεργούς δορυφόρους, αλλά και οι παθητικοί που έχουν δεν είναι (γνώμη μου) οι πλέον επιλέξιμοι παθητικοί.
Από την άλλη, αν κάποιος μπορούσε να πληρώσει για D&D ή Κιι, ακόμη και πλας ΒΧΤ, τι γίνεται?
Εσύ, τι τεχνική συνάφεια είδες ανάμεσα στα γιαμαχάκια με τα DYNAUDIO και τα SVS?
Προσοχή, δεν το αμφισβητώ ούτε κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, τίποτα τέτοιο απολύτως. Να δω τι γίνεται προσπαθώ. Υπάρχουν κάποια σχετικά χαρακτηριστικά κι αν υπάρχουν ανακοινώνονται από τους κατασκευαστές? Πώς την ψάχνει κανείς τη δουλειά?
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
έχε το νου σου
γιατί και αυτήνα έτσι πήγαν να την πνίξουν
View attachment 181141

κανόνισε να σε στοιχειώσει η ροζη και να πεταχτεί μέσα από την matchline στο σαλόνι να σου γεμίσει υγρασία τα coral:p:lol:
Οχι αγορι μου, δε θα βγω απο οθονες. Θα τον περιμενω ατο σαλονι να τον...ψυχαγωγησω.

 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αρκετά περιοριστικό, έως καταπιεστικό σε κάποιες περιπτώσεις
Επειδή θεωρώ τελικά μάλλον σωστή τη συμβουλή του φίλου εδώ:

... τι γίνεται αν θες να πάρεις, π.χ. SVS, ARENDAL, XTZ? Όχι μόνο δεν έχουν ενεργούς δορυφόρους, αλλά και οι παθητικοί που έχουν δεν είναι (γνώμη μου) οι πλέον επιλέξιμοι παθητικοί.
Έχουν απολα να κάνεις ωραία δουλειά.... λ7 δεν υπάρχουν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Υ.σ. Γιάννη δηλώνω και εγώ ένκ@υλος και ξέρω και άλλους πολλούς φίλε.
+1

Το μάτι πρέπει πάντα να χορταίνει. Απόλαυση είναι πάντα το σύνολο των αισθήσεων, όχι μόνο μία αίσθηση.

Απλά η αισθητική αλλάζει από άτομο σε άτομο.

Συμφωνώ με τον Κώστα. Να υπάρχει μια στοιχειώδη αισθητική.
Ξέρω, μετρημένοι στα δάχτυλα οι άνδρες με αισθητική. Αυτό είναι, κυρίως, γυναικεία υπόθεση.
Εν ανάγκη, αν δεν το έχουμε, διακοσμητής.
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγκαταστάτης τεχνικός ήχου, γυψοσανιδάς, ξυλουργός, σιδεράς... τώρα θέλουμε και διακοσμητή!!

Θα πάρω ηχομπάρα!! :p :p
Με τόσους τομείς της οικονομίας που οφελούνται του hifi, πιστέυω ότι πρέπει και αυτό να ενταχθεί σε κάποιου είδους "εξοικονομώ", επιδότηση hiend με τη προϋπόθεση ότι θα εμπλακούν όλοι οι παραπάνω μάστορες!! Τρελές μπίζνες, θα στείλω mail στον Κούλη!!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Οχι αγορι μου, δε θα βγω απο οθονες. Θα τον περιμενω ατο σαλονι να τον...ψυχαγωγησω.

και τι θα του κάνεις δηλαδής?
spinning με ντραμς? :p
Υ.Γ. πες του μόνο πότε, για να ανάψει το θερμοσίφωνα για ντουζάκι μετά:lolsign:
 






Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top