Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.607
Reaction score
126.462
Και το παρών, αν είσαι ζάμπλουτος:

That means the 4K screen would run around $720,000, while the 16K unit would cost you a whopping $5.8 million.



Δεν ξέρω λεπτομέρειες για τα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτής της οθόνης, αλλά δε βλέπω το λόγο να τα μάθω, μου αρκεί η τιμουλα της για να μην ψάξω κάτι περισσότερο..

Βεβαίως, για "τηλεόραση" φαίνεται εκπληκτική:

1601476143965.png


Αλλά (επαναλαμβάνω) όλη αυτή η ανακλαστική επιφάνεια μπροστά σου, σα μια τεράστια τζαμαρία, θεωρώ αδύνατο να μην "ακούγεται", να μην έχει σημαντικές ανακλάσεις στις ανώτερες οκτάβες..

Τα πίσω ηχεία, εδάφους και ταβανιού, θα ρίχνουν πολύ ενέργεια εκεί μπροστά, και θα σου έρχεται στο δόξα πατρί, άλλωστε η απόσταση της έμμεσης σε σχέση με την άμεση για αυτά τα ηχεία, είναι πολύ συγκρισημες και βλέπω σαφές θέμα..
Βεβαίως θα αντανακλάται και το σύνολο των υπολοίπων ηχείων..
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.865
Reaction score
28.292
Αν δεν εχεις σταθερή, έχεις ζάρες.
Αν δεν εχεις dedicated δεν εχεις μπάσο, RT και στάθμες. Και δεν έχεις και αρκετά ηχεία.

Δεν είπα οτι δεν φτιάχνεις τίποτα, αλλά είναι εξ ορισμού χαμηλότερη κατηγορία.
Στα υπόλοιπα ναι.
Όσο για τις ζάρες, έχω δει Stewart ηλεκτρικές που είναι αψεγάδιαστες.
Θεωρώ πως υπάρχουν και άλλες.
Οι SI πχ. Σε αυτές τις τιμές είναι λίγο απίθανο να υπάρχουν θέματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.607
Reaction score
126.462
Και η χειροκίνητη η Stewart που είχα τόσα χρόνια, δεν είχε ίχνος ζάρας.

Γενικά βολεύουν αυτές οι οθόνες σε μη dedicated χώρους, για να εξαφανίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.865
Reaction score
28.292
Και η χειροκίνητη η Stewart που είχα τόσα χρόνια, δεν είχε ίχνος ζάρας.

Γενικά βολεύουν αυτές οι οθόνες σε μη dedicated χώρους, για να εξαφανίζονται όταν δεν χρησιμοποιούνται.
Αυτό. Και ALR για να μαζέψεις το χαμό και είσαι μια χαρά. Στο σαλόνι η προβολή πιστεύω δεν έχει θέματα τεράστια, όπως ο ήχος. Έχει έρθει σε πολύ καλό επίπεδο. Τώρα δεν ξέρω αν μπορεί να φτάσει μια G4 πχ, αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο extreme. Ίσως σε άλλες εποχές. 💰
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.328
Reaction score
27.383
Αλλά (επαναλαμβάνω) όλη αυτή η ανακλαστική επιφάνεια μπροστά σου, σα μια τεράστια τζαμαρία, θεωρώ αδύνατο να μην "ακούγεται", να μην έχει σημαντικές ανακλάσεις στις ανώτερες οκτάβες..
Να τούς πούμε να την φιάσουν σαγρέ.
 

Μηνύματα
15.170
Reaction score
21.103
υποτίθεται η ιστορία με τα προβολικά ξεκίνησε ώστε να έρθει στο σπίτι η κινηματογραφική εμπειρία.
ο κινηματογράφος ξεκίνησε προβάλοντας μια εικόνα από ένα φίλμ σε ένα μεγάλο πανί καθώς αυτή ήταν η μοναδική διαθέσιμη τεχνολογία 100+ χρόνια πρίν που επέτρεπε την προβολή κινούμενης εικόνας ορατής από δεκάδες θεατές.
μέχρι και σήμερα η διαθέσιμη τεχνολογία είναι τέτοια ώστε μόνο μέσω προβολής μπορεί να παραχθεί μια ικανού μεγέθους εικόνα ορατή από πολλές δεκάδες θεατών σε μία αίθουσα.
η τεχνολογία αυτή εξακολουθεί να έχει τεχνικούς περιορισμούς που απαιτούν καταρχήν συσκότιση.
η μόδα του οικιακού κινηματογράφου φυσικά αντιγράφει τον "κανονικό" πλήρους μεγέθους κινηματογράφο για δύο λόγους
- είναι μόδα , αν δηλαδή μιλάμε για μεταφορά της αίσθησης στο σπίτι , πρέπει να χρησιμοποιήσουμε τα ίδια μέσα
- ακόμα και σήμερα δεν υπάρχει εναλλακτική τεχνολογία για αυτά τα μεγέθη.

όμως , η πρόοδος της τεχνολογίας επιτρέπει σιγά σιγα οικονομικά προσιτές λύσεις για παραγωγή κινούμενης εικόνας χωρίς την απαίτηση προβολής της σε επιφάνεια, αλλά η ίδια η επιφάνεια να σχηματίζει την εικόνα.
έχοντας αφήσει πίσω το φιλμ σαν μέσο σύλληψης της κινούμενης εικόνας ως χαμηλής ανάλυσης και με πολλούς τεχνικούς περιορισμούς μέσο, θα αφήσουμε πίσω και την προβολή για αντίστοιχους λόγους (τι ελπίδα έχει ένα πάνελ μικροσκοπικού μεγέθους να προβάλει υψηλών τεχνικών προδιαγραφών κινούμενη εικόνα μεγάλους μεγέθους όταν χρησιμοποιεί δευτερέυουσα πηγή φωτός και οπτικό σύστημα μεγένθυσής της, μπρόστα σε ένα αντίστοιχης τεχνολογίας πλήρους μεγέθους πάνελ; - καμία από τη στιγμή που θα είναι εφικτή η παραγωγή του δεύτερου σε μεγάλες διαστάσεις)

επίσης αυτό θα είναι ένα οικονομικό ημίμετρο όταν θα μπορέσουμε να παράξουμε κινούμενη εικόνα χωρίς τη χρήση επιφάνειας σαν ολόγραμμα υψηλής ανάλυσης και μεγάλους βάθους χρώματος με πραγματικές 3d ιδιότητες.

65 ευρώ συν φπα
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.256
Reaction score
8.799
Θυμάμαι το σκοτεινό επεισόδιο του game of thrones το είχα δει στον προβολέα, και βεβαίως η εικόνα ήταν άψογη, δεν καταλάβαινα τι έλεγε ο κόσμος για το ότι δεν έβλεπε τίποτα, μου φαίνονταν τρελό, μέχρι που έτσι από περιέργεια έβαλα το επεισόδιο αυτό να το δω στην ωραία curved 55"-αρα μου, και τύφλα, δεν έβλεπα τίποτα, μιλάμε πραγματικά δηλαδή, μηδέν...
Κατέβασα στορια, έκλεισα φώτα, σήκωσα φωτεινότητα, τίποτα, αηδία, δεν είχε πραγματική ανάλυση σε χαμηλά ιρε και χάθηκε τελείως το μαύρο για να δω τα βασικά, ήταν όλα μια λίμνη γκρι...
Κάτσε να το δεις τώρα με jvc και σωστό tone mapping. Πάντως κάνεις λάθος. Υπάρχουν και στο χώρο της εικόνας στόκοι. :roflmao:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.256
Reaction score
8.799
Δυστυχώς οι ελάχιστες διαθέσιμες πραγματικά μεγάλες τηλεοράσεις (>100") υψηλής πιστότητας απεικόνισης κοστίζουν όσο μια εξοχική κατοικία.
Κάπου το είχα ποστάρει εδώ μέσα. Είχα δει την wall tv της Samsung στα Harrods. Χάλια μαύρα.
Η 88αρα 8k Oled της lg κάνει γύρω στο 30άρι. Που να μιλήσουμε για 130 ίντσες;:o
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.607
Reaction score
126.462
Κάτσε να το δεις τώρα με jvc και σωστό tone mapping. Πάντως κάνεις λάθος. Υπάρχουν και στο χώρο της εικόνας στόκοι. :roflmao:
Α, βεβαίως θα τα ξαναδώ όλα. Στην 3η σαιζόν έχω σταματήσει το πακέτο GOT σε BD που πήρα, και είναι με άτμος, πραγματικά πολύ καλογραμμένο ηχητικά, σκέτη απόλαυση!

Δε σου κρύβω πως ανυπομονώ να κάψω 100-150 ώρες σε νετφλιξ μέχρι να έρθει Καστρουνης για το καλιμπραρισμα, και μετά να πλακωθω σε got! :party:

Χωρίς καλιμπραρισμα μόνο νετφλιξ και κραφτγουερκ, ή άλλα μουσικά BD..
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.256
Reaction score
8.799
Α, βεβαίως θα τα ξαναδώ όλα. Στην 3η σαιζόν έχω σταματήσει το πακέτο GOT σε BD που πήρα, και είναι με άτμος, πραγματικά πολύ καλογραμμένο ηχητικά, σκέτη απόλαυση!

Δε σου κρύβω πως ανυπομονώ να κάψω 100-150 ώρες σε νετφλιξ μέχρι να έρθει Καστρουνης για το καλιμπραρισμα, και μετά να πλακωθω σε got! :party:

Χωρίς καλιμπραρισμα μόνο νετφλιξ και κραφτγουερκ, ή άλλα μουσικά BD..
Δεκέμβρη βγαίνει όλη η σειρά σε 4k hdr με atmos.;)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.453
Reaction score
15.196
Περάσαν 3 προβολείς από το σπίτι μου (ο ένας αρκετά ακριβός, οι άλλοι 2 οικονομικής κατηγορίας) και δεν άντεξα κανέναν λόγω ανεμιστήρα...
Καλή χρυσή η μεγάλη οθόνη, αλλά προτιμώ να κάνω συμβιβασμό στο μέγεθος και να δω σε τηλεόραση...
Όποιος θέλει μεγάλη οθόνη όμως, προς το παρών, το προβόλι είναι μονόδρομος...
 


Μηνύματα
5.285
Reaction score
6.434
Το μέλλον είναι η προβολή και αυτή θα προλάβουμε να βιώσουμε εμείς στο μέλλον.
Οι σορτ θροου, και οι ηχοπερατες ειναι που μπορεί να δούμε και έχουν περιθώρια εξέλιξης σε ένα σύγχρονο σπίτι προσφεροντας δυνατότητες πλήρους εξαφάνισης ηχείων...
 

Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Παιδιά, για τον ανεμιστήρα υπάρχουν κουτιά ηχοαπορροφησης που πνίγουν κάθε ίχνος φασαρίας..

Αν έχεις θέμα, ψάχνεις και βρίσκεται η λύση.
Έχεις κάτι πρόχειρο να μας προτείνεις;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.486
Reaction score
80.102
Ναι, ψάξε στο θρεντ του άλλου του φαλάκρα.
:( Δράμα. Εκεί έχουμε μείνει. Στις φωτό.

Όσον αγορά εμένα, μπορεί να είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος απο την ποιότητα της εικόνας, αλλά είμαι εξίσου αγανακτισμένος απο τη δυσχρηστεία. Και χρησιμοποιώ πολύ τον προβολέα, όχι μόνο για ταινίες αλλά και για NBA, ποδόσφαιρο, UFC κτλ.

Δύσκολα πείθομαι στην επόμενη αναβάθμιση να ξαναπάρω προβολέα με όλη αυτή την ταλαιπωρία. Θέλω το τηλεχειριστήριο μου, να ανοίγει, να κλείνει, χωρίς φασαρία, και να μην μου τα κάνει τσουρέκια.

Το μόνο που με αποθαρρύνει είναι αυτό:
Αλλά (επαναλαμβάνω) όλη αυτή η ανακλαστική επιφάνεια μπροστά σου, σα μια τεράστια τζαμαρία, θεωρώ αδύνατο να μην "ακούγεται", να μην έχει σημαντικές ανακλάσεις στις ανώτερες οκτάβες..

Τα πίσω ηχεία, εδάφους και ταβανιού, θα ρίχνουν πολύ ενέργεια εκεί μπροστά, και θα σου έρχεται στο δόξα πατρί,
Αν έπαιρνα σημερα προβολέα θα έπαιρνα και εγώ τον Ν7. Θα περιμένω τις μεγαλύτερες ποιοτικότερες τηλεοράσεις και .....βλέπουμε.
 

Μηνύματα
27.495
Reaction score
25.681
Για πες με νοιάζει και μένα , κάνει φασαρία το φουρφούρι του JBL απίστευτη φασαρία.
Τόσο καιρό το είχα εκτός. Τώρα μάλον δεν πάει άλλο. Φασαρία μιλάμε από την χαμηλή σκάλα.
 

Μηνύματα
7.241
Reaction score
4.623
Στα υπόλοιπα ναι.
Όσο για τις ζάρες, έχω δει Stewart ηλεκτρικές που είναι αψεγάδιαστες.
Θεωρώ πως υπάρχουν και άλλες.
Οι SI πχ. Σε αυτές τις τιμές είναι λίγο απίθανο να υπάρχουν θέματα.
Το πρόβλημα με τις ζαρες ξεκιναει από τις 120 ιντσες και πάνω .
Στις 110 ιντσες καμμιά σοβαρή εταιρία δεν έχει θέμα με τις ζαρες.
Πόσο μάλλον η Στιούαρτ ...
 

Μηνύματα
5.285
Reaction score
6.434
Hush box
Έχεις κάτι πρόχειρο να μας προτείνεις;

Για δραστική λύση θες κλειστό κουτί, με ανεμιστήρες που πρέπει να βρεις τρόπο όμως να τους ενεργοποιείς με το ον του προβολεα, και απόφυγε να βάλεις τζάμι μπροστά από τον φακό, αλλά μόνωση πέριξ.
Τσεκ hush box for projector.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.797
Μηνύματα
2.876.323
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top