Τσε Γκεβάρα

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΚΤΑΤΟΡΑΣ! :(
Παρόλο που ιστορικά δεν είναι λάθος η συλλογιστική σου, πιθανολογώ ότι δεν ήταν αυτού του φυράματος;)
 


Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.099
Παρόλο που ιστορικά δεν είναι λάθος η συλλογιστική σου, πιθανολογώ ότι δεν ήταν αυτού του φυράματος;)
ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΝΤΕΛ ΠΙΣΤΕΥΑΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟ 60.....
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΝΤΕΛ ΠΙΣΤΕΥΑΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟ 60.....
με 2 ROLEX ο Φιντέλ
 

Attachments


Μηνύματα
296
Reaction score
546
με 2 ROLEX ο Φιντέλ
Aν δεν κάνω λάθος η τιμή των συγκεκριμένων ρολογιών την εποχή εκείνη δεν είχε ουδεμία σχέση με την τωρινή. Μιλάμε για ποσά 150-700$ σε αντιστοιχία.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Aν δεν κάνω λάθος η τιμή των συγκεκριμένων ρολογιών την εποχή εκείνη δεν είχε ουδεμία σχέση με την τωρινή. Μιλάμε για ποσά 150-700$ σε αντιστοιχία.
Η αντιστοιχία με τα μεροκάματα και την τιμή των κοινών ρολογιών θα ήταν παρόμοια με την σημερινή μάλλον.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.099
Aν δεν κάνω λάθος η τιμή των συγκεκριμένων ρολογιών την εποχή εκείνη δεν είχε ουδεμία σχέση με την τωρινή. Μιλάμε για ποσά 150-700$ σε αντιστοιχία.
ΣΕ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΤΑ 700 ΔΟΛ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ 24.500 ΕΥΡΩ ΣΗΜΕΡΑ....

ΜΕ 30ΔΡΧ ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΚΑΙ 300ΔΡΧ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΛΙΡΑ ΑΓΓΛΙΑΣ.

Η ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ 190 ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200.000 ΕΥΡΩ ΣΗΜΕΡΙΝΑ.

ΥΓ.Η ΛΙΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ 350 ΕΥΡΩ.





ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΗΤΑΝ ΛΑΦΥΡΑ ΠΟΛΕΜΟΥ.

ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΦΙΝΤΕΛ ΗΤΑΝ ΦΤΩΧΟΣ :D
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Μετά από την επίσκεψη στην ΕΣΣΔ σαν Υπουργός Εξωτερικών, έπαθε σοκ, διότι οι Ρώσοι όταν άκουσαν αυτά που τους έλεγε, τον κοίταξαν παράξενα και του συμπεριφέρθηκαν σαν απροσάρμοστο.
Ο Τσέ -φυσικά- αντελήφθη πολύ καλά το όλο κλίμα και επιστρέφοντας στην Κούβα είχε άμεσα συνάντηση με τον σύντροφο Φιντέλ (ο οποίος είχε δεχθεί ήδη το κόκκινο τηλεφώνημα τύπου <αυτός που μας έστειλες είναι γκάου>) ο οποίος πολύ φιλικά και συγκαταβατικά δέχθηκε την παραίτηση του, αντιπροτείνοντας να του δώσει όποιο κυβερνητικό πόστο επιθυμεί.

Ο Τσέ αρνήθηκε, του ευχήθηκε καλή διακυβέρνηση και του είπε ότι δεν κάνει ούτε για διπλωμάτης ούτε για γραφειοκράτης.
Εγώ είμαι μόνο για το βουνό του είπε, πάω εκεί που με χρειάζονται.

Χωρίσαν οι δρόμοι τους εντελώς φιλικά και όντως αναχώρησε για τον επόμενο αντάρτικο αγώνα, όπου και συναντήθηκε με το χάρο.

Αυτά τα ολίγα θυμάμαι, απ όσα έχω διαβάσει.8-)
ναι αυτα εχω διαβασει και εγω,αλλα δεν μπορουσε τοτε να ελεγε και κατι αλλο (οτι τον εφαγε η Μοσχα δηλαδη....).Αν ειχε ζησει,πιστευω οτι καποια στιγμη θα ελεγε περισσοτερα. Ειναι απο τους ανθρωπους που πραγματικα αναρωτιεσαι ,πως θα ηταν η ζωη του,τι αλλο θα εκανε και φυσικα τι σχεσεις θα ειχε τα επομενα χρονια με τον Καστρο.
ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΝΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΚΤΑΤΟΡΑΣ! :(
καρφαρα για τον Φιντελ ηταν αυτη......
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
ΣΕ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΤΑ 700 ΔΟΛ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ 24.500 ΕΥΡΩ ΣΗΜΕΡΑ....

ΜΕ 30ΔΡΧ ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΚΑΙ 300ΔΡΧ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΛΙΡΑ ΑΓΓΛΙΑΣ.

Η ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ 190 ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200.000 ΕΥΡΩ ΣΗΜΕΡΙΝΑ.

ΥΓ.Η ΛΙΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ 350 ΕΥΡΩ.





ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΗΤΑΝ ΛΑΦΥΡΑ ΠΟΛΕΜΟΥ.

ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΦΙΝΤΕΛ ΗΤΑΝ ΦΤΩΧΟΣ :D
Πολλαπλες μετατροπες κανεις. 700 δολαρια του 1960 αντιστοιχουν σε 6.146 σημερινα. Επι 8,78 ειναι.
Για ολα υπαρχει google. Ενα submariner στις αρχες της δεκαετιας του 50 ειχε 180 δολαρια, περιπου 1800 σημερινα. Αρχες 70, 230 δολαρια, 2100 σημερινα.
Αρα τα ρολεξ τσιμπησαν πολυ.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Η εντύπωση που μου έχει μείνει για τον Τσε Γκεβάρα είναι ότι ο άνθρωπος αφιέρωσε τη ζωή του στον αλφαβητισμό των υπόδουλων και την απελευθέρωσή τους από τα δικτατορικά/αποικιοκρατικά καθεστώτα της λατινικής Αμερικής και όχι μόνο.
Προτιμότερος νομίζω αυτός από διάφορους κατακτητές που καταλαμβάνουν μεγαλύτερη θέση στην ιστορία!
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.099
Πολλαπλες μετατροπες κανεις. 700 δολαρια του 1960 αντιστοιχουν σε 6.146 σημερινα. Επι 8,78 ειναι.
Για ολα υπαρχει google. Ενα submariner στις αρχες της δεκαετιας του 50 ειχε 180 δολαρια, περιπου 1800 σημερινα. Αρχες 70, 230 δολαρια, 2100 σημερινα.
Αρα τα ρολεξ τσιμπησαν πολυ.
ΑΠΛΑ ΒΑΖΩ ΡΗΤΡΑ ΧΡΥΣΗ ΛΙΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Η εντύπωση που μου έχει μείνει για τον Τσε Γκεβάρα είναι ότι ο άνθρωπος αφιέρωσε τη ζωή του στον αλφαβητισμό των υπόδουλων και την απελευθέρωσή τους από τα δικτατορικά/αποικιοκρατικά καθεστώτα της λατινικής Αμερικής και όχι μόνο.
Λίγη σημασία έχουν αυτά όταν πάνω στο μέτωπό σου είναι γραμμένο "αριστερός". Για τούτο το φόρουμ τουλάχιστον. :biggrin:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Καθολου σταθερη, ο χρυσος παρουσιαζει τρελη διακυμανση.
Στη νομολογια των δικαστηριων μας ειχαμε εναν περιπλοκο τροπο υπολογισμου στις κληρονομικες διαφορες (οπου επρεπε να υπολογισουμε αναπροσαρμοσμενη αξια παροχης που εγινε και 50 χρονια πριν), με διπλη ρητρα, ΔΤΚ και τιμη χρυσης λιρας, δεν ξερω εαν εφαρμοζεται πλεον. Ειχα 2-3 τετοιες αγωγες πριν 20 χρονια.
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.110
Αρα τα ρολεξ τσιμπησαν πολυ.
Με καθαρά αριθμητικά δεδομένα και λαμβάνοντας υπόψη τον πληθωρισμό, ο μέσος όρος της τιμής των Rolex από τη δεκαετία του 50 έως σήμερα έχει περίπου επταπλασιαστεί. Μιλάμε για τα μοντέλα που υπήρχαν από τότε. Τα ρολόγια που ξεκίνησαν ως "εργαλεία", εξελίχθηκαν σε status symbol και βελτιώθηκε θεαματικά η ποιότητα κατασκευής, η τεχνολογία (για μηχανικά ρολόγια), η ακρίβεια, οι δυνατότητες, τα υλικά.

Πρέπει όμως να λάβουμε υπόψη και τη μεγάλη άνοδο του μέσου εισοδήματος στις ανεπτυγμένες χώρες. Απ' ό,τι είχα διαβάσει παλιότερα η συνολική αύξηση της τιμής έχει περίπου τριπλασιαστεί αν την υπολογίσουμε βάσει αγοραστικής δύναμης του μέσου πολίτη.

Όσον αφορά τους κοπρίτες στους οποίους καταπιάνεται το νήμα, τα ρολόγια προέρχονταν από πλιάτσικο, τη βασική "τέχνη" των κλεφτοκοτάδων αγωνιστών του κ@λου. Όλα τ' άλλα, του στιλ "τι σκεφτόταν ο ποιητής;", είναι δημιουργήματα της φαντασίας των οπαδών των συμμοριτών.

Υ.Γ. Φήμες λένε ότι ο Βελουχιώτης φορούσε ρολόι - κούκο. :biggrin:


ΟΥΣΤ!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057


Να σας ανάψω ένα από τα πούρα μας, μεσιέ Ζαν-Πωλ, και να μου εξηγήσετε πώς η Ύπαρξη προηγείται της Ουσίας. Ωπ! Προσοχή μη μου ρίξετε στάχτη στα άρβυλα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Ούτως ή άλλως ποτέ δεν θα μάθουμε τι θα γινόταν αν ζούσε και συνέχιζε την πορεία του ο Τσε.
Αλλά υποψιάζομαι ότι οι περισσότερες πιθανότητες αν ανερχόταν στην εξουσία, θα ήταν να μετατρεπόταν κι αυτός σε έναν στυγνό δικτάτορα, όπως όλοι οι άλλοι που έγιναν και αυτοί που υπάρχουν ακόμη σήμερα.
Ποιός βασιλιάς ποτέ κατάλαβε ότι στην ουσία είναι εκεί για να υπηρετεί τους υπηκόους του;
Όλοι νομίζουν ότι οι υπήκοοι είναι γεννημένοι για να υπηρετούν αυτόν και το σόϊ του.
Και φυσικά όλοι οι δικτάτορες μιλάνε για την "εδραίωση της δημοκρατίας"

Π.χ. ήμουν νέος όταν διάβαζα στα εβδομαδιαία περιοδικά ποικίλης ύλης που έπαιρνε η μαμά μου, ότι ο Ρόμπερτ Μουγκάμπε είναι ο διανοούμενος, ο πρωθυπουργός και η νέα ελπίδα της Ζιμπάμπουε.
Ανέβηκε στην αξουσία και έγινε ο μακροβιότερος δικτάτορας στην ιστορία.
Και είναι και μαύρος. Κι αυτοί τα ίδια καθίκια είναι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top