Αφυγραντήρας και στέγνωμα ρούχων



Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Μέχρι και ράφι βάλανε στο LG για πολύ ευαίσθητα ρούχα που θέλουμε να μην περιστραφούν!

 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Καλός είναι και ο αφυγραντήρας. Δύο έχω.
Αλλά για την υγρασία του χώρου, όχι να υγραίνουνε τον χώρο με υγρά ρούχα και να τον αφυγραίνουμε με τον αφυγραντήρα. Φαύλος κύκλος γίνεται.
Σε κανονικές συνθήκες λίγο ανάβει ο αφυγραντήρας και σταματά μόνος του.

Και ο καθαριστής αέρα είναι καλός, και το air-condition και το καλοριφέρ.
Κάθε μηχάνημα για τη δουλειά που προορίζεται.
Με χρήση αφυγραντηρα οι υδρατμοί πάνε από τα ρούχα στον αέρα χωρίς καμία κατανάλωση ενέργειας και στη συνέχεια στην αποχέτευση με κατανάλωση ενέργειας. Δεν γίνεται κανένας φαύλος κύκλος.

Λογικά η χρήση αφυγραντήρα σε ένα μικρό χώρο είναι η επιλογή μου (αν και εμείς στο μπαλκόνι τα βγάζουμε να τα βαράει και ο ήλιος...).
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
οι υδρατμοί πάνε από τα ρούχα στον αέρα χωρίς καμία κατανάλωση ενέργειας
αυτό είναι λάθος.
εξάτμιση των υδρατμών μειώνει αφενός την θερμοκρασία του χώρου καθότι ενδόθερμη και αφετέρου δημιουργεί μεγάλο φορτίο στο σύστημα θέρμανσης καθώς δεν χρειάζεται να θερμάνει μόνο τον αέρα αλλά και την υγρασία αυτού.

δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει κανείς στο σπίτι του και την τσέπη του από το να στεγνώνει ρούχα μέσα στο σπίτι ακόμα και με αφυγραντήρα.
άντε να το δεχτώ για μικρό δωμάτιο τύπου πλυσταριού όπου θα απλώνονται τα ρούχα και θα στεγνώνουν με χρήση αφυγραντήρα.
ακόμα και έτσι συμφέρει να αγοράσεις στεγνωτήριο και να το λειτουργείς . χωρίς πλάκα γλυτώνεις λεφτά από το ρεύμα και πολύ χρόνο από το σιδέρωμα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.817
Σε μικρό δωμάτιο τα ρούχα στεγνώνουν μια χαρά με τον αφυγραντήρα.
Η υγρασία δεν πάει στον χώρο, πάει κατευθείαν στον κάδο νερού του αφυγραντήρα.
Σίγουρα όμως ένα καλό στεγνωτήριο είναι προτιμότερο.
Εγώ ήθελα ένα στεγνωτήριο, αλλά δεν έχω χώρο για να το βάλω δίπλα στο πλυντήριο.
Οπότε σώθηκα με τον αφυγραντήρα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Σιγά την κατανάλωση που έχει ο αφυγραντήρας στο στέγνωμα.
Βάζω μια φουλ απλώστρα με πετσέτες και άλλα στο μικρό δωμάτιο, τίγκα λέμε δεν χωράει ούτε κάλτσα, και σε 6 ώρες είναι πετσιά. Μπορεί και νωρίτερα αλλά δεν το ξέρω, κοιμάμαι.
Κατανάλωση; 0.5€ σύνολο και πολλά λέω καθώς έχω νυχτερινό και οι υπολογισμοί ήταν με ημερήσιο.
Οπότε πάμε στα 0.35 - 0.40 cents.
Θα δούλευε έτσι και αλλιώς στη χαμηλή σκάλα το χειμώνα άρα πάμε στα μισά από τα 0.40€
 
Last edited:

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Με χρήση αφυγραντηρα οι υδρατμοί πάνε από τα ρούχα στον αέρα χωρίς καμία κατανάλωση ενέργειας και στη συνέχεια στην αποχέτευση με κατανάλωση ενέργειας. Δεν γίνεται κανένας φαύλος κύκλος.

Λογικά η χρήση αφυγραντήρα σε ένα μικρό χώρο είναι η επιλογή μου (αν και εμείς στο μπαλκόνι τα βγάζουμε να τα βαράει και ο ήλιος...).
Έξω απλωμένα τα βλέπει ο ήλιος τα ρούχα, αλλά τα βλέπει και η σκόνη και τα καυσαέρια.

Αν είναι μέσα, δεσμεύεις έναν χώρο, προς τον οποίον κουβαλάς τη λεκάνη με τα πλυμένα ρούχα, απλώνεις ένα-ένα τα ρούχα στις απλώστρες, επιβαρύνεις με υγρασία τον χώρο με υγρά ρούχα μέσα, μέχρι να τον αφυγράνει ο αφυγραντήρας, αφαιρείς το δοχείο του για να πετάξεις το νερό που μάζεψε, και ξαναμαζεύεις τα ρούχα ένα-ένα από την απλώστρα, την οποία είτε μαζεύεις, είτε παραμένει εκεί δεσμεύοντας τον χώρο μέχρι το επόμενο άπλωμα.

Φαύλος δεν λέγεται ο κύκλος, όταν για να λύσεις ένα πρόβλημα (υγρά ρούχα) δημιουργείς ένα άλλο πρόβλημα (δέσμευση χώρου με αφυγραντήρα), που με τη σειρά του οδηγεί στο πρώτο (δεσμευμένος ο χώρος μέχρι τα επόμενα υγρά ρούχα);

Δεν συγκρίνεται με το να έχεις εξαρχής τα ρούχα στεγνά από το στεγνωτήριο που είναι τοποθετημένο πάνω από το πλυντήριο, χωρίς να πιάνει καν χώρο.



 
Last edited:







Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Στο μαγαζί έχω 20 στεγνωτήρια, το μικρότερο 50 κιλών το μεγαλύτερο 250 κιλών...

FC3E6E33-777A-466F-8EA6-2111E59C6ECC.jpeg



Έχω και στο σπίτι στεγνωτήριο, τα ρούχα όμως της οικογένειας τα στεγνώνει ο ταπεινός μα συνάμα καταπληκτικός αφυγραντήρας Zambezi της Meaco με ζεόλιθο...
 



Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
κορίτσια τα βρακιά σε τι θερμοκρασία τα βάζετε? :p :roflmao:
Τα βρακιά μας στους 40 με ένα προϊόν σε υγρή μορφή που έχουν όλα τα σούπερ μάρκετ για μαύρα ρούχα και σε ένα μέτριο πρόγραμμα από πλευράς χρόνου σίγουρα όχι μικρό...
Για τα ευαίσθητα και πανάκριβα γυναικεία (αλλά με βαρύ φορτίο ρύπων λόγω φύσης και διαρροής)
μούλιασμα σε λεκανάκι για ένα βράδυ με αφρόλουτρο σώματος και μετά το ίδιο πλύσιμο με τα ανδρικά, χωρίς στύψιμο και ήπιο στέγνωμα αφού προηγηθεί ταμπονάρισμα με χνουδωτή πεσέτα ώστε να φύγουν τα νερά...
Για τα πολύ πολύ ιδιαίτερα, το μούλιασμα πρώτα και μετά μαλακά στο χέρι...
Εντάξει..?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Τα βρακιά μας στους 40 με ένα προϊόν σε υγρή μορφή που έχουν όλα τα σούπερ μάρκετ για μαύρα ρούχα και σε ένα μέτριο πρόγραμμα από πλευράς χρόνου σίγουρα όχι μικρό...
Για τα ευαίσθητα και πανάκριβα γυναικεία (αλλά με βαρύ φορτίο ρύπων λόγω φύσης και διαρροής)
μούλιασμα σε λεκανάκι για ένα βράδυ με αφρόλουτρο σώματος και μετά το ίδιο πλύσιμο με τα ανδρικά, χωρίς στύψιμο και ήπιο στέγνωμα αφού προηγηθεί ταμπονάρισμα με χνουδωτή πεσέτα ώστε να φύγουν τα νερά...
Για τα πολύ πολύ ιδιαίτερα, το μούλιασμα πρώτα και μετά μαλακά στο χέρι...
Εντάξει..?
Ο @Bhutia του πλυσίματος
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Τα βρακιά μας στους 40 με ένα προϊόν σε υγρή μορφή που έχουν όλα τα σούπερ μάρκετ για μαύρα ρούχα και σε ένα μέτριο πρόγραμμα από πλευράς χρόνου σίγουρα όχι μικρό...
Για τα ευαίσθητα και πανάκριβα γυναικεία (αλλά με βαρύ φορτίο ρύπων λόγω φύσης και διαρροής)
μούλιασμα σε λεκανάκι για ένα βράδυ με αφρόλουτρο σώματος και μετά το ίδιο πλύσιμο με τα ανδρικά, χωρίς στύψιμο και ήπιο στέγνωμα αφού προηγηθεί ταμπονάρισμα με χνουδωτή πεσέτα ώστε να φύγουν τα νερά...
Για τα πολύ πολύ ιδιαίτερα, το μούλιασμα πρώτα και μετά μαλακά στο χέρι...
Εντάξει..?
για το στέγνωμα μιλούσα :p :laugh:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.097
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top