Οικονομική 75άρα

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
Αν υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή στο (όχι και πολύ άμεσο) μέλλον θέλω να πάρω μια οικονομική αλλά αξιοπρεπή 75άρα τηλεόραση, τι θα μου προτείνατε και γιατί ?
- Χρήση σε σκοτεινό δωμάτιο, δεν με ενδιαφέρει η γωνία θέασης (άρα μάλλον μιλάμε για VA panel) ?
- Αποκλειστικά για ταινίες, ούτε παιχνίδια ούτε τηλεοπτικά προγράμματα
- Τιμή περίπου στο χιλιάρικο

Κάνοντας μια πρόχειρη έρευνα αγοράς, βρήκα δύο ενδιαφέρουσες προτάσεις τις οποίες και παραθέτω:

- https://www.skroutz.gr/s/24984200/Philips-75PUS7855-Smart-4K-UHD-75.html
- https://www.skroutz.gr/s/18481952/Sony-KD-75XG8096-Smart-4K-UHD-75.html

Η πρώτη έχει το πλεονέκτημα του Dolby Vision και ένα υποτυπώδες Local Dimming (Micro Dimming) συν το Ambilight το οποίο απ' ότι λένε είναι πολύ ενδιαφέρον
Η δεύτερη δεν υποστηρίζει μεν Local Dimming αλλά υποτίθεται ότι έχει καλό επεξεργαστή ιδιαίτερα στην κίνηση και καλό μαύρο
Samsung & LG έχουν πολλές προτάσεις στην κατηγορία αλλά από αυτά που διαβάζω μάλλον η Sony έχει ελαφρό προβάδισμα λόγω καλύτερης επεξεργασίας εικόνας.
Ακούω προτάσεις, απόψεις, ιδέες, ελεύθερα...:)
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Sony ή Samsung.
Το local dimming πιο πολύ για μειονέκτημα το λες παρά για πλεονέκτημα εξαιτίας των artifacts του.
 


Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
Σας ευχαριστώ όλους για τις ενδιαφέρουσες προτάσεις σας !
Για το ambilight οι απόψεις μέχρι στιγμής διίσταται, το σκορ είναι 1-1, δεν έχω δει οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Εντάξει, η Sony είναι ίσως πιο εμπιστοσύνης από τη Philips, το Dolby Vision αξίζει όντως σε σχέση με τα υπόλοιπα HDR φορμά ?
Το local dimming η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά ακούω ότι είναι πιο πολύ μειονέκτημα, χωρίς να το αμφισβητώ βέβαια.
Άνοιξα αυτό το νήμα προκειμένου να είμαι προετοιμασμένος για πιθανή προσφορά ελέω προσεχούς black friday, οπότε να ξέρω που θα βαδίσω εάν οι προϋποθέσεις (οικονομικές) το επιτρέψουν.
Σίγουρα θα ήταν καλό να μπορέσω να τις δω από κοντά, αλλά αφενός είναι πολύ δύσκολο να τις βρεις και τις δύο στο ίδιο κατάστημα σε έκθεση (για να παίζουν το ίδιο πρόγραμμα), αφετέρου όπως γνωρίζετε καλά ο χώρος είναι υπερφωτισμένος και το πρόγραμμα συνήθως είναι για τα πανηγύρια.
Επίσης - αν και σ' αυτή την κατηγορία τιμής ίσως είναι ουτοπικό - σημαντικό είναι ποιά τηλεόραση δέχεται καλύτερο καλιμπράρισμα.
Για λόγους ποικιλίας ας βάλουμε και αυτή στην εξίσωση https://www.skroutz.gr/s/24012126/Samsung-UE75TU7172-Smart-4K-UHD-75.html Απλά δεν ξέρω αν έχει VA ή IPS
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Το αμπιλαιτ είναι για αυτούς που ανοίγουν τηλεόραση ως φωτιστικό στο σαλόνι.
Τότε, και μόνο τότε, είναι εξαιρετικό.

Σκέτη η τηλεόραση, είναι ασταθές φωτιστικό, μια φωτεινές μια σκοτεινές σκηνές, μπορεί και να κουράσει.
Με αμπιλαιτ όμως, είναι μουρλια, μια ωραία χαλαρή φωτεινότητα παντού, να μη θες να ανάψεις ποτέ φώτα.

Για μας που βλέπουμε ταινία στην τηλεόραση, είναι εξόχως ενοχλητικό, και μόνο ενοχλητικό, άσε που μειώνει τη δυνατότητα αντίληψής μας στις χαμηλού φωτισμού σκηνές.
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
Ωραία, έχουμε και λέμε λοιπόν:

Ambilight

Για το Dolby Vision ποιά είναι η απόφαση του δικαστηρίου (αν και δεν έχει και πολύ νόημα μιας και σ' αυτή την κατηγορία τιμής μόνο οι Philips το έχουν ) ?
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Αν αρχισεις να βλέπεις με ambilight δεν θα μπορεις να δεις διαφορετικά.Μην ακούς γραφικότητες.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Samsung & LG έχουν πολλές προτάσεις στην κατηγορία αλλά από αυτά που διαβάζω μάλλον η Sony έχει ελαφρό προβάδισμα λόγω καλύτερης επεξεργασίας εικόνας.
Ακούω προτάσεις, απόψεις, ιδέες, ελεύθερα...:)
Καλημέρα anton,
Και εγώ SONY θα σου πρότεινα όντως έχουν καλύτερους επεξεργαστές εικόνας.
Το ambilight είναι να το βάλεις στο σαλόνι σου και να λέει η Γυναίκα πω πω πως δείχνει ο καταπληκτικός μας τοίχος !!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Έχουμε δει και είναι όπως τα λέει ο Κώστας. Κουραστικό, ενοχλητικό.
Ας δει να αποφασίσει ο ίδιος.
Προσωπικά έχω κάνει κουβέντα με φίλους που τους αρέσει και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τους αρέσει αυτό το εναλλασσόμενο ουράνιο τόξο 🌈 περιμετρικά.

Κολοκυθόπιτα.

Προφανώς είμαστε αυτοί που θέλουμε total black out και οι άλλοι με ουράνια τόξα στους τοίχους.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.. το ουρανιο τοκσο (αθλιοτητας) μπορει να απενεργοποιηθει .. ειναι ισως για βιντεο γκειμζ ή για χιψτερς.. 🐒
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
.. το ουρανιο τοκσο (αθλιοτητας) μπορει να απενεργοποιηθει .. ειναι ισως για βιντεο γκειμζ ή για χιψτερς.. 🐒
Εντελώς συμπτωματικά μόλις αυτό διάβαζα !!!
Άρα το θέμα είναι κατά πόσο μας ενδιαφέρει το dolby vision ή όχι
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
μεταξυ μας (μη βγει παραεξω) το γκουγκλαρα αν απενεργοποιειται... το ειχα πετυχει στο youtube και σαν κατασκευη...και σαν ενσωματομενο στις τιβι ... 8-)
dolby vision
ενα λεπτο να το γκουγκλαρω... τι ειναι αυτο...γιατι εχω μεινει στο dolby noise reduction 2 (κασσετες) ..
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
To Dolby Vision είναι το HDR format τις Dolby. Όπως και HDR10 και το HLG για τους άλλους.
High Dynamic Range είναι και αφορά την εικόνα και μόνο.
Ειναι το μέλλον στην 4Κ εικόνα. Καλό είναι να υπάρχουν όλα, αν επιτρέπουν τα οικονομικά.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ειχα την πρωτη νομιζω Philips με amblilight το 2006 . Την κρατησα αρκετα χρονια . Δεν με κουρασε καθολου και δημιουργουσε στις ταινιες φοβερη ατμοσφαιρα .
Μπορουσες να την ρυθμισεις στη ταχυτητα ωστε σε ταινιες δρασης να μην επηρεαζεται ο φωτισμος της με τις εναλλαγες.
Αν γινεται ακομη αυτο αξιζει αλλα δεν πρεπει να παρασυρθεις στην επιλογη της ποιοτητας εικονας σε μια αγορα tv .

Ασχετο ερωτημα . Εχω μια TV 55 . Ειμαι σε 3.5μ αποσταση . Τωρα με την 4κ Tv ποια ειναι θα ειναι η αναλογια περιπου ? Παω για 80+?
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top