Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Μα δεν το αντέχω αυτό το πράμα...

Καλα τα λέει το ρητό, μόνος χόρευε και όσο θέλεις πηδα!!
Αλλά όπως και να το κάνουμε στο ποδήλατο ή παρέα μετράει.
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.415
ΤΟ λοιπόν πήγα για το φιστινγκ
Μαντέψτε τι είχα πετύχει σωστά
ΤΙΠΟΤΑ ούτε σχαράκια , ούτε ύψος σέλας , ούτε κλίση σέλας , ούτε τιμόνι ούτε τίποτα

Θέλω και ένα λαιμό 110mm γιατί ο 90 είναι κοντός για την κορμάρα μου.

Κατά τα άλλα στην σύντομη βόλτα καμία σχέση σχεδόν πάει μόνο του . Τα υπόλοιπα μεθαύριο
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Μα δεν το αντέχω αυτό το πράμα...

Καλα τα λέει το ρητό, μόνος χόρευε και όσο θέλεις πηδα!!
Αλλά όπως και να το κάνουμε στο ποδήλατο ή παρέα μετράει.

Το μεγάλο μου πρόβλημα όταν είχα ξαναρχίσει σοβαρές προπονήσεις (2010 -2014) ήταν αυτό.

Συναντούσα στον δρόμο ποδηλάτες και μου ζητούσαν τηλέφωνο για να βγαίνουμε παρέα. Άλλοι, γνωστοί από παλιά, ήθελαν να βγαίνουμε παρέα για ποδήλατο, χωρίς να νοιάζονται ότι εγώ είχα πρόγραμμα ενώ αυτοί έψαχναν λόγο να φύγουν από το σπίτι. Οι περισσότεροι δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι δεν πάω για τουρισμό και κουβεντούλα. Κι ότι δεν γίνεται σοβαρή προπόνηση όταν στο γκρουπ υπάρχουν διαφορετικά επίπεδα ποδηλατών.

Ακόμα και κάποιοι που ήταν καλοί για παρέα, ήθελαν να κάνουν την προπόνηση ημερήσια έξοδο. Καφέ, φαγητό, μπίρι-μπίρι. Εγώ έχω μια χαρά ζωή εκτός ποδηλάτου με πολλά ενδιαφέροντα και δεν μου φτάνουν οι ώρες της ημέρας. 2 ώρες προπόνηση πρέπει να διαρκούν σύνολο 2,5 ώρες (με την ετοιμασία). Τα χασομέρια δεν τα μπορώ.

Και το χειρότερο, αυτό που έπαθες. Να έχεις ραντεβού αλλά να υπάρχουν οι αργοπορημένοι, οι αναβολές της τελευταίας στιγμής, τα σημεία συνάντησης κτλ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Μα δεν το αντέχω αυτό το πράμα...

Καλα τα λέει το ρητό, μόνος χόρευε και όσο θέλεις πηδα!!
Αλλά όπως και να το κάνουμε στο ποδήλατο ή παρέα μετράει.
Το μεγάλο μου πρόβλημα όταν είχα ξαναρχίσει σοβαρές προπονήσεις (2010 -2014) ήταν αυτό.

Συναντούσα στον δρόμο ποδηλάτες και μου ζητούσαν τηλέφωνο για να βγαίνουμε παρέα. Άλλοι, γνωστοί από παλιά, ήθελαν να βγαίνουμε παρέα για ποδήλατο, χωρίς να νοιάζονται ότι εγώ είχα πρόγραμμα ενώ αυτοί έψαχναν λόγο να φύγουν από το σπίτι. Οι περισσότεροι δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι δεν πάω για τουρισμό και κουβεντούλα. Κι ότι δεν γίνεται σοβαρή προπόνηση όταν στο γκρουπ υπάρχουν διαφορετικά επίπεδα ποδηλατών.

Ακόμα και κάποιοι που ήταν καλοί για παρέα, ήθελαν να κάνουν την προπόνηση ημερήσια έξοδο. Καφέ, φαγητό, μπίρι-μπίρι. Εγώ έχω μια χαρά ζωή εκτός ποδηλάτου με πολλά ενδιαφέροντα και δεν μου φτάνουν οι ώρες της ημέρας. 2 ώρες προπόνηση πρέπει να διαρκούν σύνολο 2,5 ώρες (με την ετοιμασία). Τα χασομέρια δεν τα μπορώ.

Και το χειρότερο, αυτό που έπαθες. Να έχεις ραντεβού αλλά να υπάρχουν οι αργοπορημένοι, οι αναβολές της τελευταίας στιγμής, τα σημεία συνάντησης κτλ.
Indoors cycling for the win, λέμε!:boast:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Μπράβο ρε πανάγο, τσέκαρε μήπως χρειάζεσαι 100mm λαιμό και όχι 110mm.
Και αυτό επειδή έχω δει από κοντά τη κορμάρα σου.

Σώτο μιας και το συζητούσαμε εψές, σήμερα στη ανάβαση φυλής πάτησα ένα τριβόλι (ζτρουβόλι το λέμε στο χωριόμ) στο μπροστά ελαστικό, επειδή η ταχύτητα ήταν χαμηλή πρόλαβα και το είδα, ως τόσο μέχρι να σταματήσω ο τροχός γύρισε 7-8 στροφές.
Δεν κατάφερε να διαπεράσει τη ταινία ασφαλείας και τη γλύτωσα, αν συνέχιζα θα τρυπουσε σίγουρα γιατί ήταν και μεγάλο.
Gp 5000 και τα μυαλά στα κάγκελα!!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Indoors cycling for the win, λέμε!:boast:
Ξέρεις τι είναι να είσαι μόνος σου στο βουνό, π.χ. στη Βαρυμπόμπη, να σταματάς για 2 λεπτά στην πηγή που έχει, και να σε πλησιάζουν PR-ίδηδες που ψάχνουν φίλο; Πόσο χρονών είσαι, από πού έρχεσαι, ήσουν παλιά αθλητής, πού ψωνίζεις ποδηλατικά, ξέρεις τον τάδε, πόση την έχεις. :hunter:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Το μεγάλο μου πρόβλημα όταν είχα ξαναρχίσει σοβαρές προπονήσεις (2010 -2014) ήταν αυτό.

Συναντούσα στον δρόμο ποδηλάτες και μου ζητούσαν τηλέφωνο για να βγαίνουμε παρέα. Άλλοι, γνωστοί από παλιά, ήθελαν να βγαίνουμε παρέα για ποδήλατο, χωρίς να νοιάζονται ότι εγώ είχα πρόγραμμα ενώ αυτοί έψαχναν λόγο να φύγουν από το σπίτι. Οι περισσότεροι δεν μπορούσαν να καταλάβουν ότι δεν πάω για τουρισμό και κουβεντούλα. Κι ότι δεν γίνεται σοβαρή προπόνηση όταν στο γκρουπ υπάρχουν διαφορετικά επίπεδα ποδηλατών.

Ακόμα και κάποιοι που ήταν καλοί για παρέα, ήθελαν να κάνουν την προπόνηση ημερήσια έξοδο. Καφέ, φαγητό, μπίρι-μπίρι. Εγώ έχω μια χαρά ζωή εκτός ποδηλάτου με πολλά ενδιαφέροντα και δεν μου φτάνουν οι ώρες της ημέρας. 2 ώρες προπόνηση πρέπει να διαρκούν σύνολο 2,5 ώρες (με την ετοιμασία). Τα χασομέρια δεν τα μπορώ.

Και το χειρότερο, αυτό που έπαθες. Να έχεις ραντεβού αλλά να υπάρχουν οι αργοπορημένοι, οι αναβολές της τελευταίας στιγμής, τα σημεία συνάντησης κτλ.
Μπιρι μπιρι, κουτσομπολιό, πισώπλατα μαχαιριές, πελατόν με ποδηλατικούς κανόνες και μετά σπίτι στο messenger θάψιμο...
Ολοι αυτοί στο τέλος μένουν μόνοι στο καναπέ να τρώνε πατατάκια βλέποντας μπατσελορ.
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.415
Χρηστομ ου γιωργς με είπε 110mm τι να σε πω , πρέπει να παραγγείλω από canyon με είπε γιατί οι άλλοι δεν κάνουν.
Θα παραγγείλω τι να κάμω
Το φωτάκι από ισχύ δεν λέει και πολλά άλλα έχει ωραία δέσμη.
Έτσι και αλλιώς περιμένω το fenix να έρθει κάποια στιγμή
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Οι μπαταρίες που έχει είναι 5000mAh και οι δύο, ή κάθε μία από αυτές λέει ότι είναι 5000; Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, είναι σχεδόν σίγουρα ψέματα. Οι καλύτερες 18650 φτάνουν περίπου τα 3600mAh, ενώ κάτι κινέζικες που λένε διπλάσια και παραπάνω είναι ζήτημα να δίνουν τα μισά ή το 1/3 από τα 3600!

Ένα ενδιαφέρον συγκριτικό για την περίπτωση (βέβαια τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα για ορισμένες από αυτές τις κινέζικες, αφού στο εσωτερικό τους έχουν βρεθεί συχνά άλλου τύπου cell, πολύ μικρότερα από αυτά των 18650, και τις είχαν "καμουφλάρει" με το περίβλημα των 18650! ).

Είναι στο σύνολο 5000mAh και σαν φορτιστής συμπεριφέρεται παρόμοια με έναν της samsung πάλι στα 5000mAh που έχω δηλαδή φορτίζει πλήρως το κντ μιάμιση φορά περίπου.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Χρηστομ ου γιωργς με είπε 110mm τι να σε πω , πρέπει να παραγγείλω από canyon με είπε γιατί οι άλλοι δεν κάνουν.
Θα παραγγείλω τι να κάμω
Το φωτάκι από ισχύ δεν λέει και πολλά άλλα έχει ωραία δέσμη.
Έτσι και αλλιώς περιμένω το fenix να έρθει κάποια στιγμή
Ότι σε είπε τότε.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Χρηστομ ου γιωργς με είπε 110mm τι να σε πω , πρέπει να παραγγείλω από canyon με είπε γιατί οι άλλοι δεν κάνουν.
Θα παραγγείλω τι να κάμω
Το φωτάκι από ισχύ δεν λέει και πολλά άλλα έχει ωραία δέσμη.
Έτσι και αλλιώς περιμένω το fenix να έρθει κάποια στιγμή
Ευχαριστημένος λοιπόν? Αν μπορείς βάλε το τηλέφωνο αυτού του Γιώργου του φούστερ...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
@xfader & @bretsos εδώ, οι δικοί μας, είναι snob, σε φάση που εάν δεν είσαι "γυαλιστερός" μπορεί να μην σου μιλήσουν καν! Οπότε, ανέκαθεν, τους έγραφα εκεί που δεν πιάνει ήλιος κι έβγαινα για ποδηλασίες με άτομα που ήμασταν στην ίδια φάση. :)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Καλά τα ίδια είναι και εδώ, άσε από που να το πιάσω το πράμα... Πολλά χάλια!
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Αναγνωριστική καινούριας διαδρομής με άπειρα υψομετρικά αρκεί να είσαι ο bretsos βέβαια... πήγα ένα μικρό κομμάτι 3 φορές για αρχή. Ο βλάχος με το μαντρί στην κρίσιμη διασταύρωση δεν έχει φύγει ακόμη για τα πεδινά. Γνωρίστηκα με τα δύο υπέροχα σκυλιά του σήμερα...

Screenshot_20201016-222943_Strava.jpg
 

Μηνύματα
14.870
Reaction score
20.415
Με είπε λέει ο Γιώργος , να κρατηθώ να μην πατήσω πολύ λέει γιατί με βλέπει λέει έτοιμο να πλακωθώ μες τη χαρά λέει . Να μείνω απαλά πατήματα και μέχρι 25χαω.
Γιατί να το πει αυτό; Να μην φύγω σε κάνα γκρεμό πχ ;
Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται σα να έχει μοτέρ το ποδήλατο και δεν είναι τόσο αδιάφορο στο πάτημα του όσο το τρεκινγκ . Πέρασα κάτι πούδρες χώματος πεσμένες στο δρόμο και την άκουσε αμέσως .
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Αναγνωριστική καινούριας διαδρομής με άπειρα υψομετρικά αρκεί να είσαι ο bretsos βέβαια... πήγα ένα μικρό κομμάτι 3 φορές για αρχή. Ο βλάχος με το μαντρί στην κρίσιμη διασταύρωση δεν έχει φύγει ακόμη για τα πεδινά. Γνωρίστηκα με τα δύο υπέροχα σκυλιά του σήμερα...

View attachment 183058
Τα πας πολύ καλά Σάκη, είδα και το hr στο στράβα, μπράβο πραγματικά!!
Με είπε λέει ο Γιώργος , να κρατηθώ να μην πατήσω πολύ λέει γιατί με βλέπει λέει έτοιμο να πλακωθώ μες τη χαρά λέει . Να μείνω απαλά πατήματα και μέχρι 25χαω.
Γιατί να το πει αυτό; Να μην φύγω σε κάνα γκρεμό πχ ;
Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται σα να έχει μοτέρ το ποδήλατο και δεν είναι τόσο αδιάφορο στο πάτημα του όσο το τρεκινγκ . Πέρασα κάτι πούδρες χώματος πεσμένες στο δρόμο και την άκουσε αμέσως .
Καλά σε είπε, για να μη καείς στο είπε.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Με είπε λέει ο Γιώργος , να κρατηθώ να μην πατήσω πολύ λέει γιατί με βλέπει λέει έτοιμο να πλακωθώ μες τη χαρά λέει . Να μείνω απαλά πατήματα και μέχρι 25χαω.
Γιατί να το πει αυτό; Να μην φύγω σε κάνα γκρεμό πχ ;
Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται σα να έχει μοτέρ το ποδήλατο και δεν είναι τόσο αδιάφορο στο πάτημα του όσο το τρεκινγκ . Πέρασα κάτι πούδρες χώματος πεσμένες στο δρόμο και την άκουσε αμέσως .
Εγώ στην κατηφόρα φοβάμαι να το αμολήσω εντελώς... όλο στα φρένα

Χρήστο παρόλο το μικρό χρονικό διάστημα που ασχολούμαι νιώθω ότι βελτιώνομαι σιγά σιγά. Το δύσκολο θα είναι να βρω παρέα στα μέτρα μου. Έχω 2 συναδέλφους με ποδήλατα αλλά είναι καφενεία καμία σχέση εγώ την έχω δει πιο σοβαρά... θα δούμε
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Εγώ στην κατηφόρα φοβάμαι να το αμολήσω εντελώς... όλο στα φρένα
Δεν πειράζει, όλους μας φαβίζει ο κατήφορος επειδή το ποδήλατο μπορεί να γίνει πολύ απρόβλεπτο.
Δώσε χρόνο να προσαρμοστείς, να μάθεις να τοποθετείς το σώμα σου πάνω του, σε βάθος χρόνου όλα θα γίνουν λίγο πιο προβλέψιμα.
Κάθε φορά που θα το καβαλάς θα σου μαθαίνει και κάτι καινούριο, ακόμα μαθαίνω, αυτό δεν θα σταματήσει ποτέ!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top