Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.292
Reaction score
42.010
Ρε σεις! Μην τρώτε σαν γουρούνια μετά τις ποδηλασίες! Αχρηστεύετε κάθε προσπάθεια που κάνατε!
είναι μια φάση που πρέπει να περάσεις, τα ξέχασες τα θκάς?
Να δεις πως νιώθω όταν βγαίνω παραλιακή και επιστρέφω από βάρη... Με πιάνουν οι μυρουδιές πάνω στο ποδηλατάκι και έχω λυποθιμικες τάσεις o_O
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.753
Reaction score
83.575
Ρε σεις! Μην τρώτε σαν γουρούνια μετά τις ποδηλασίες! Αχρηστεύετε κάθε προσπάθεια που κάνατε!
Κι όμως. Οι 9 στους 10 κάνουν πολλά χιλιόμετρα για να αντισταθμίσουν το φαγητό που θα φάνε.
Με λίγα λόγια, το βασικό χόμπι είναι το φαγητό και ψάχνονται τρόποι για να περιορίσουν τα αρνητικά του. :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.292
Reaction score
42.010
Ειδικά όμως στη αρχή η εξάντληση που νιώθεις μετά τη άσκηση σε πετάει μοιραία μέσα στα βρώμικα.
Σιγά σιγά μαθαίνεις να διαχειρίζεται τη πείνα σου, αρκεί να μην παρατήσεις τη άσκηση...
 






bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.292
Reaction score
42.010
Ποια δικά μου, ρε; Ποτέ δεν γουρούνισα μετά από ποδηλασία!
Άμα είναι έτσι, είσαι η εξαίρεση.
Εγώ να δεις τι τρώω μετά από κάθε καλή προπόνηση με πάτημα και υψομετρικά... Πως νομίζεις κατέληξα στις μπάμιες... ;)
 

Μηνύματα
15.028
Reaction score
20.777

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
https://www.public.gr/product/sport...-bx3-2400lm-3-mode-led-mayro/prod10847956pp/#

Κινεζοφακός με σοβαρές προδιαγραφές. Στην αρχή κοιτούσα τους επώνυμους φακούς στα γνωστά σίτε και επειδή ήθελα δύναμη (>1600lm) άρχισα να εκνευρίζομαι με τις τιμές που έβλεπα να παίζουν... Μετά πήγα Τσάινατάουν να δω τι παίζει όποτε στα 40ε κάνουμε την δουλειά μας άνετα ενώ κάποιος χάκερ των τελωνείων μπορεί να τον βρεί και κάτω από 20ε.
Στο διά ταύτα έχουμε 2400lm προερχόμενα από 2 led τύπου XM-L T6 high power της CREE τα οποία είναι ledάκια που έχουν κάνει την διαφορά στους φακούς (και όχι μόνο) τα τελευταία χρόνια καθότι μπορούν με μέγεθος λίγα χιλιοστά να παράγουν έως 1000lm (800 σίγουρα) το ένα. Ο φακός έχει 3 τέτοια σε οριζόντια διάταξη με αποτέλεσμα να φωτίζει πραγματικά ένα ευρύ πεδίο ενώ η συγκεντρωτική δέσμη μπροστά σε κάνει να βλέπεις και λακούβες και πετραδάκια σε απόλυτο σκοτάδι έως 30-35km που το δοκίμασα. Το κάτοπτρο του φακού είναι απλό τζάμι χωρίς κόλπα για έλεγχο της δέσμης αλλά για εμένα μετρά η δύναμη του φακού σε φωτισμό και όχι το "upscale" με τεχνάσματα, δηλαδή ή είσαι native 4k ή μην το γράφεις καθόλου. Ο φακός δουλεύει σαν προβόλι αυτοκινήτου πάντως, θα έλεγα περίπου στην μισή δύναμη από την μικρή σκάλα. Τέλος πάντων βλέπεις καλά, μου λύνει το πρόβλημα να με πιάνει η νύχτα προς το τέλος της βόλτας και να βάζω άγχος και για αυτό (σκυλιά, λυτά σκυλιά και πολλά λυτά και τσαντισμένα σκυλιά οι 3 πρώτοι παράγοντες).
Τα modes είναι λίγα αλλά τα πλέον απαραίτητα, 1) full power 1:50min, 2) half power 5hrs 3) flash νομίζω 12hrs έχει μόνο ένα κουμπί να μην μπερδεύεσαι ενώ όταν είναι τοποθετημένος ανάποδα όπως τον έχω εγώ κάθεται πολύ όμορφα και μοιάζει ως μέρος του ποδηλάτου, σε εμένα κάθεται πολύ όμορφα θεωρώ. Η βάση στήριξης θα μπορούσε να είναι καλύτερη, ψάχνω κάτι που να κουμπώνει σε GoPro mount, ενώ έχει αλουμινένιο περίβλημα οπότε πιστεύω θα ψύχεται επαρκώς με τον καύσωνα τα καλοκαίρια.
Οι μπαταρίες του είναι 2χ18650 που προσφέρουν 5000mΑh ενώ σημαντικό για μένα λειτουργούν και ως φορτιστής.
Τέλος έχω συγκρίνει τα leds με τις φωτογραφίες που παίζουν στο νετ και είναι αυθεντικά της CREE είναι ίδια και δεν έχουν κανένα στοιχείο από τα μαιμού (υπάρχουν σχετικοί οδηγοί).

Φωτογραφίες και λοιπά στοιχεία εδώ: https://www.dx.com/p/zhishunjia-bx3...geable-bicycle-lamp-2091344.html#.X4ljSi81tBw
 


Μηνύματα
15.028
Reaction score
20.777
έχω πολλούς φακούς με xml-t6.
το chip είναι ικανότατο αλλά η μεγάλη διαφορά γίνεται στην οδήγηση του. φακός από φακό με το ίδιο chip δεν φωτίζουν το ίδιο.

διαφωνώ στο σκεπτικό της δύναμης από την ποιότητα δέσμης.
προτιμώ την ποιότητα δέσμης σε όλες τις χρήσεις.
θέλω ομοιόμορφη συμμετρική δέσμη για τη δουλειά, αλλά επιτηδευμένη για το δρόμο.
στον δρόμο θέλεις κάτι σαν πυραμίδα, έντονη και στενή ψηλά (ώστε στη μεγάλη απόσταση που θα αντανακλαστεί να φωτίζει 5-6 μέτρα πλάτους) και φαρδιά μειωμένη χαμηλά (ώστε στην κοντινή απόσταση να καλύψει 3-4 μέτρα πλάτους όχι έντονα ώστε να μην σου αποκρύπτει πληροφορία από μακρυά.

βέβαια σε άδειο δρόμο αυτό που έχεις μοιάζει αρκετά με αυτό που περιγράφω καθώς όλα τα xml-t6 σε κάτοπτρο χωρίς φακό έχουν ένα έντονο κεντρικό σποτ και αχνό φωτισμό περιμετρικά , οπότε η διάταξη array δημιουργεί μια αίσθηση ομοιομορφίας στον δρόμο. η διαφορά είναι οτι φωτίζει και ψηλά και ναι μεν στον άδειο δρόμο δε σε ενοχλεί , σε δρόμο με κίνηση μπορεί να δημιουργήσει θέμα στους αντίθετα διερχόμενους
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.292
Reaction score
42.010
Σάκη έχω τον ίδιο φακό με τα 2 Led στα 1600 λουμεν νομίζω, είναι καλός αλλά τα λουμεν είναι λίγο ψέμα...
Σε σύγκριση με τον s2r baton με μια 18650 έχουν τη ίδια απόδοση στη full λειτουργία δλδ περί τα 1000 lumen.
Πάντως για τα λεφτά που κοστίζει αξίζει το φακουδάκι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.292
Reaction score
42.010
Αλυσίδα τσεκ!
Νερό τσεκ!
Ηλεκτρολύτες τσεκ!
Φωτάκια τσεκ!
Psi τσεκ!
Σετ επισκευής τσεκ!
Μπαταρίες ποδηλάτου, gps τσεκ!

Και τώρα περιμένουμε να χωνέψει ο Μήτσος >:(

MVIMG_20201016_143205.jpg
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
"βέβαια σε άδειο δρόμο αυτό που έχεις μοιάζει αρκετά με αυτό που περιγράφω καθώς όλα τα xml-t6 σε κάτοπτρο χωρίς φακό έχουν ένα έντονο κεντρικό σποτ και αχνό φωτισμό περιμετρικά , οπότε η διάταξη array δημιουργεί μια αίσθηση ομοιομορφίας στον δρόμο. η διαφορά είναι οτι φωτίζει και ψηλά και ναι μεν στον άδειο δρόμο δε σε ενοχλεί , σε δρόμο με κίνηση μπορεί να δημιουργήσει θέμα στους αντίθετα διερχόμενους"

Αυτό ακριβώς που περιγράφεις ισχύει. Το + για τα δικά μου δεδομένα είναι το power bank feature μιας και αντί για υπολογιστή χρησιμοποιώ το κντ οπότε φορτίζω παράλληλα με κοντό καλώδιο. Για τους διερχόμενους δεν ξέρω τι γίνεται, πάντως εμένα και τα πιο σοφιστικέ φώτα αυτοκινήτων όταν οδηγώ βράδυ με ενοχλούν...
 

Μηνύματα
19.355
Reaction score
13.561
https://www.public.gr/product/sport...-bx3-2400lm-3-mode-led-mayro/prod10847956pp/#

Κινεζοφακός με σοβαρές προδιαγραφές. Στην αρχή κοιτούσα τους επώνυμους φακούς στα γνωστά σίτε και επειδή ήθελα δύναμη (>1600lm) άρχισα να εκνευρίζομαι με τις τιμές που έβλεπα να παίζουν... Μετά πήγα Τσάινατάουν να δω τι παίζει όποτε στα 40ε κάνουμε την δουλειά μας άνετα ενώ κάποιος χάκερ των τελωνείων μπορεί να τον βρεί και κάτω από 20ε.
Στο διά ταύτα έχουμε 2400lm προερχόμενα από 2 led τύπου XM-L T6 high power της CREE τα οποία είναι ledάκια που έχουν κάνει την διαφορά στους φακούς (και όχι μόνο) τα τελευταία χρόνια καθότι μπορούν με μέγεθος λίγα χιλιοστά να παράγουν έως 1000lm (800 σίγουρα) το ένα. Ο φακός έχει 3 τέτοια σε οριζόντια διάταξη με αποτέλεσμα να φωτίζει πραγματικά ένα ευρύ πεδίο ενώ η συγκεντρωτική δέσμη μπροστά σε κάνει να βλέπεις και λακούβες και πετραδάκια σε απόλυτο σκοτάδι έως 30-35km που το δοκίμασα. Το κάτοπτρο του φακού είναι απλό τζάμι χωρίς κόλπα για έλεγχο της δέσμης αλλά για εμένα μετρά η δύναμη του φακού σε φωτισμό και όχι το "upscale" με τεχνάσματα, δηλαδή ή είσαι native 4k ή μην το γράφεις καθόλου. Ο φακός δουλεύει σαν προβόλι αυτοκινήτου πάντως, θα έλεγα περίπου στην μισή δύναμη από την μικρή σκάλα. Τέλος πάντων βλέπεις καλά, μου λύνει το πρόβλημα να με πιάνει η νύχτα προς το τέλος της βόλτας και να βάζω άγχος και για αυτό (σκυλιά, λυτά σκυλιά και πολλά λυτά και τσαντισμένα σκυλιά οι 3 πρώτοι παράγοντες).
Τα modes είναι λίγα αλλά τα πλέον απαραίτητα, 1) full power 1:50min, 2) half power 5hrs 3) flash νομίζω 12hrs έχει μόνο ένα κουμπί να μην μπερδεύεσαι ενώ όταν είναι τοποθετημένος ανάποδα όπως τον έχω εγώ κάθεται πολύ όμορφα και μοιάζει ως μέρος του ποδηλάτου, σε εμένα κάθεται πολύ όμορφα θεωρώ. Η βάση στήριξης θα μπορούσε να είναι καλύτερη, ψάχνω κάτι που να κουμπώνει σε GoPro mount, ενώ έχει αλουμινένιο περίβλημα οπότε πιστεύω θα ψύχεται επαρκώς με τον καύσωνα τα καλοκαίρια.
Οι μπαταρίες του είναι 2χ18650 που προσφέρουν 5000mΑh ενώ σημαντικό για μένα λειτουργούν και ως φορτιστής.
Τέλος έχω συγκρίνει τα leds με τις φωτογραφίες που παίζουν στο νετ και είναι αυθεντικά της CREE είναι ίδια και δεν έχουν κανένα στοιχείο από τα μαιμού (υπάρχουν σχετικοί οδηγοί).

Φωτογραφίες και λοιπά στοιχεία εδώ: https://www.dx.com/p/zhishunjia-bx3...geable-bicycle-lamp-2091344.html#.X4ljSi81tBw
Οι μπαταρίες που έχει είναι 5000mAh και οι δύο, ή κάθε μία από αυτές λέει ότι είναι 5000; Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, είναι σχεδόν σίγουρα ψέματα. Οι καλύτερες 18650 φτάνουν περίπου τα 3600mAh, ενώ κάτι κινέζικες που λένε διπλάσια και παραπάνω είναι ζήτημα να δίνουν τα μισά ή το 1/3 από τα 3600!

Ένα ενδιαφέρον συγκριτικό για την περίπτωση (βέβαια τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα για ορισμένες από αυτές τις κινέζικες, αφού στο εσωτερικό τους έχουν βρεθεί συχνά άλλου τύπου cell, πολύ μικρότερα από αυτά των 18650, και τις είχαν "καμουφλάρει" με το περίβλημα των 18650! ).

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.870
Ωπ! Έσκασε αναβάθμιση του etube, νέο πιο εύχρηστο περιβάλλον και επιπλέον δυνατότητες με ασύρματη ρύθμιση από το app του κινητού.
Μπράβο ρε σχιμάνο!! View attachment 182904 View attachment 182905 View attachment 182906
να τα μας και τα ibikes...ή σμαρτ bikes...
θα γυρισω σε τηλεφωνουνο με καντραν...
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.934
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top